teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
Uporabniški avatar
 Misho76
#281196
Miha vse je v glavi ... ali si suženj svoje navade, ali pa ti vplivaš na njo in jo odstraniš. In to je vse. Meni osebno je žal, da sem kdaj sploh kadil in da nisem nehal že prej :( To je kot pri teku, ko imaš na 'n' km krizo in jo s pomočjo volje in glave premagaš (dolge proge se pa itak tečejo 1/2 z nogami, 1/2 z glavo v oblakih). In ko greš čez to mejo, je vse drugače. :idea: poskusi še 1x, ampak bodi vztrajen - se splača verjemi ... lpM
 klas
#281198
Misho76 napisal/-a: Kava z mlekom pa je pravi zmazek za jetra. V glavnem, jaz je ne pogrešam.


:idea: Ali lahko to pojasniš?

LP klas
Uporabniški avatar
 Misho76
#281200
Masti jetra in le-ta ne morejo dobro oz. pravilno opravljati svoje funkcije. Povzroča visoko ph vrednost v želodcu. Baje tudi eden od dejavnikov zdaj modernega termina 'zakisanja telesa'. To je znanstvena razlaga. Iz mojih izkušenj => odkar sem jo nehal piti (prej makiato, kapučino) nimam več zgage tsp. že organsko ni pasala mojemu organizmu. Seveda je pa vse odvisno od posameznika in njegove lastnega ustroja, metabolizma itn. Ti jo mogoče bolje prenašaš oz. ti paše :wink:
 klas
#281202
paše mi kofe brez ali z mlekom...sam da je :D

To zadevo o neki nevarnosti kave z mlekom sem res že slišal, vedno sicer brez logičnih razlag,
...tak da me še vedno zanima ali je človek, ki je spije dopoldne orng kavo z mlekom na nek način bolj ogrožen od tistega, ki bi utegnil dopoldne ločeno spiti črno kavo in (recimo malo kasneje) še pol deci mleka ali jogurt.

Dvomim, da bi prav tistega pol deci mleka v kavi bistveno bolj zamastilo jetra kot sicer vsa ostala mastna hrana, ki jo zaužijemo. Prav tak dvomim o tistem o višanju pH v želodcu. pH v želodcu je skozi zelo nizek, do 2. (kvečjemu potrebujemo antacide proti zgagi).
Glede zakisanja organizma pa nimam podatka, da (in kako) bi kava z mlekom bolj zakisala telo kot mleko in kava vsak posebej oz. če sploh...
....je pa sigurno še za preverit :D
Uporabniški avatar
 Misho76
#281203
Kokr kermu paše ... pretiravat pa z ničemer ni dobr, tud s tekom, ki lahko vodi odvisnost, ne :shock: Najbol je pa itak ogrožen tisti, ki zjutraj zraven kave (črne al pa z mlekom) spije še deci šnopca :lol: lpM
 miha_z
#281204
Hvala za spodbudo glede čikov! Meni so res trdovratna razvada in je prav zanimivo, da mi tekanje ni kaj zelo odvrnilo želje po njih. Je pa verjetno res, da glava tu dela. Moja glava pa počne vse sorte stvrai in se težko na tako reč osredotoči :roll: :lol: .

Glede ostalega okoli kave imam pa svoje mnenje. Zameščenost jeter zaradi kave z mlekom je lovska. Mehanizem kako do zamašečenosti pride nima nič s kavo z mlekom. PRavzaprav ima precej malo s prehrano na sploh. Podobno kot holesterol. Genetsko nagnjeni ljudje tudi z zdravili od super prehrani ne pridejo v varno mejo holesterola. Če je seveda medicinska meja prava. Tisto s ph želodca je lovska. In to hudo lovska. V želodcu je kislina, ki je hudo jedka stvar. Tudi če pleh noter vržeš ga požre....Kaj šele kavo z mlekom. Naravni mehanizem uravnava ph ne glede na dejstvo kaj pade noter.

Sploh je pa ta norija s ph in zakisanostjo ena alternativna norost, ki je v stilu mrežnega marketinga popadla svet. In zakisanost telesa v tem alternativnem smislu ni niti malo znanstvene razlage. Znanost se tem norostim smeje in ljudi opozarja naj ga ne serjejo, ker si lahko resno škodijo s hudo pomanjkljivo prehrano in podobnim.
http://24ur.com/bin/video.php?media_id=60913934&section_id=30&article_id=3875211
lp,
M
Uporabniški avatar
 Bajsi
#281250
Helou!
Kava?! A seveda! Tako, nekako 1 krat na dan.

Mimogrede, v bok zgornjemu pisanju, želodčna kislina oz. HCl je samo del želodčnega soka in je prisotna v koncentraciji cca. 0.5%. Koncentrirana HCl je 37%, zdaj pa malo računajte. Načeloma se je ob dnevni količini izločenega želodčnega soka sprosti 2 ml.
V želodcu ni prisotna zato, da bi razjedala hrano temveč, da aktivira fermentorje, ki pomagajo sestavne dele hrane spremeniti v topljive in prenosljive v kri. To je tako zelo poenostavljeno.
Jekla ne razjeda, uporabljajo pa jo za površinsko čiščenje oz. odstranjevanje rje.
Kaj več o želodcu in njegovi funkciji pa vam bo zagotovo povedal Veliki brat, npr. Google.
Uporabniški avatar
 Misho76
#281280
Ivan Cankar: Skodelica kave

Mati, kave bi?
A veš kaj Ivan, si pa že res dost star, da si jo že sam skuhaš ! :lol:

Enim paše, men ne paše - tko to je in nimaš kj. Life goes on with or without coffe :mrgreen: lp, M
Uporabniški avatar
 tek_v_snegu
#281636
Hojla,
Se opravičujem, ker tako na hitro in malo kaotično. Ni veliko časa ampak verjamem, da bi si morda kdo lahko kako pomagal, vsaj da ima kje začeti. Namreč sem čistil poštni predal starih sporočil pa sem pomislil, da bi komu koristilo, ki je morda v težavah zaradi hrbtenice in sklepov ali pa ima celo nič kaj konstruktivno diagnozo na to temo pa se vrti v temi ali na protibolečinskih tabletah.

Pred cca. petimi sem se globlje ukvarjal s tem. Zato samo nekaj morda komu koristnega še "izluženega" spomina.

Tako za hec bi opozoril ( izkušnje imam sicer s čajem ), da kava in čak zmajšujeta absorbcijo Ca.
Gre za tanine. Ti blokirajo vezavo Ca na transporterje Ca na poti kri-kosti ali kosti-kri.
Ta Ca, ki se ne more vezati in absorbirati se potem nalaga v določenih delih telesa. Zdaj verjetno ga kakšne psoebne aktivnosti do neke mere odplavijo ampak v splošnem, ko je režim porušen se zadeva nalaga ( po domače apnene obloge ). Sklepi in hrbtenica ( osebno se spomnim bolečin v trtici ) so sploh primerni tarči za odlaganje. To pa poznamo vsi rekreativni športniki in prepoznamo kot višjo občutljivost.


Oz. tako bi veljalo reči vplivata na izmenjavo Ca med zalogami v kosteh in krvjo.

Verjetno ste nekateri občutili pri sebi bolečine v hrbtenici, ki so čudežno poniknile ob spremembi prehrane za kakšen dan. Namreč, ko pride po kakšnh fizičnih naporih ali izpostavljanju sebe kakšni drugi aktivnosti, ki zahteva veliko elektrolitov ( v kratkem času pride do večjih sprememb ) se to manifestira kot bolečina v hrbtenici.

Ta bolečina je lahko zaradi ene smeri prehajanja ali nasprotne ( kosti - kri ali kri - kosti ).
Osebno se pred 5 leti spomnim postov z zelenimi živili in potem zelenega čaja pa čaja limonske trave. To so dve vrsti živil, ki delujejo vsaka drugače kar se tiče pretoka Ca in Mg. Kot tretji element, ki je prisoten v tej zgodbi je P-fosfor. ti trije namreč tvorijo osnovo kostne mase. Ampak dobro... Recimo jaz iz ultra prireditev večdnevnih etapnih, kjer sem bolj iz obupa, ko zmanjka vseh drugih zalog popil veliko Coca-Cole, prvo kar se spomnim, ko sem prišel domov:
sem zaradi teh količin Coca-Cole( fosforna sladka pijača, ki izbija Ca, troši Ca, fosfor v kosti ) si privoščil veliko zelenih napitkov. In prva reakcija so bile bolečine v trtici. Nobena asana ni pomagala. Potem je zadeva v dveh dneh se umirila, ko se je vzpostavil nek ravnotežen režim prehoda Ca in Mg. Podobne simptome sem začutil osebno pri uživanju v kratkem času zelenega čaja ali čaja limonske trave. Pač odvisno od fizične obremenjenosti in dnevne urejenosti v prehrani v tistem času.

Hitre spremembe pretoka teh elementov kot posledica pretoka med kostmi in krvjo povzročajo bolečine v hrbtenici. To še ni nujno kronično stanje. Torej zadevo je še možno po mojih takratnih izkušnjah vrniti nazaj. Zdaj kako dolgotrajno pitje velikih količin kave ali tudi npr sicer drugače koristnega zelenega čaja ali čaja limonske trave lahko globlje poseže v ravnotežje pretoka Ca in Mg med kostmi in mišicami. Sem pa takrat pred leti bil opozorjen na enem izobraževanju zdravlejanj s postenji z zelenimi zadevami in čaji, da nekaterim se lahko te bolečine pojavljajo v trtici drugim v sklepih. To so pač tudi sicer točke, kjer telo odlaga tudi prevelike količine Ca
( lahko bi rekli po domače apno ), ki ga ne more presnoviti. Presnoviti pa ga ne more torej zaradi prej omenjenih živil ( oz. zaviralnih snovi za presnovo ) ali pa zaradi samega okolja živila v katerem je Ca. Recimo trda slovenska voda versus sveži nepredelani sokovi. Ali pa recimo obdobja velikega uživanja škrobov, sladkorjev. Namreč presnova pri tem zahteva veliko Ca.
In ta Ca mora v kratkem času potegniti iz kosti ( hrbtenica ). Tako pride do zanimivega stanja:
Kosti imajo sicer manjko Ca ( njegovo mesto zaseda fosfor - kosti so vedno mehkejše ), po drugi strani pa se neuporaben Ca odlaga na sklepih ( to pa verjetno poznate sploh ultraši, ki imate ali imamo obdobja hlastanja po takšni in takšni prehrani da zadostimo spremembi mikroflore v črevesju ter zapolnitvi potreb, ki sicer niso potrebne ).

S tem se že dolgo ne ukvarjam več. Mi je pa prišlo na misel, da bi morda komu koristilo. Nekdo, ki misli, da mu je hrbtenica fuč. Sprijaznil se je s protibolečinskimi tabletami od zdravnika. Tega bi povabil, da si zastavi osebni eksperiment, če je to res tako in se ne prepusti kar tako diagnozi. Vkolikor ta ta nima nekega konstruktivnega sporočila v sebi po domače ni potrebe iti na prvo pesimistično žogo po nekih farmacevtskih preparatih ali mučilnih napravah za raztegovanje. Malo pozornosti pri kavi in čaju, pa vedeti kako uravnotežiti prehrano škrobnih živil in sladkih pregreškov in kako se napolniti z zelenimi živili.
Zakaj zelenolistna: veliko njih ima idealno razmerje Mg(klorofil) in Ca - recimo špinača , če dodaš še neko zelenjavo bogato z Na, potem je ta trojica iz naravnih virov - torej se ni treba ukvarjati z izračuni nutritivne vrednosti - ker izhajamo iz narave. Če dodamo še zeleno kot naraven vir Na - spomnimo se tradicije Vegete oz. kako so nastajale te zelenjavne mešanice v starih časih srednjeveških časih - ko je bil monopol na trgovino s soljo in ta ni bila dostopna kar tako v revnih tlačanskih slojih. Imamo idealno mešanico za uravnoteženje bolečin v hrbtenici in popravilo vsega kar sta kava ali čaj naredila narobe.

Pa vse to raste doma in prispevamo izboljšanju plačilne bilance SLO in naših domačih ljudi ni treba kreditnih kartic in PayPal-a ali dragih uvoženih preparatov iz lekarn.


Kater pa so te zaviralne snovi, ki omejujejo vezavo Ca na transporterje:
tanini vprimeru čaja in kave.
So še druge taki pomembni zaviralci ( recimo oksalna kislina - ko je kristalizirana pa nekatere vrste fitatov - v glavnem zelenjava - kuhana ali pa drugače predelana - pa rabarbara, brusnice ) ampak kar se tiče kave in čaja so vsekakor tanini.

Hrbtenica
Uporabniški avatar
 Sončka
#281639
tek_v_snegu napisal/-a:Verjetno ste nekateri občutili pri sebi bolečine v hrbtenici, ki so čudežno poniknile ob spremembi prehrane za kakšen dan. Namreč, ko pride po kakšnh fizičnih naporih ali izpostavljanju sebe kakšni drugi aktivnosti, ki zahteva veliko elektrolitov ( v kratkem času pride do večjih sprememb ) se to manifestira kot bolečina v hrbtenici.


:--( Pa tako jo imam rada: s smetano, kapučino, macchiato, zjutraj, popoldne, tudi zvečer sem jo že pila, pred tekom, po teku, skratka kadarkoli. Ampak, ja, točno takšne bolečine čutim po večjih naporih, pa mi ni bilo jasno, zakaj ne prenehajo.


tek_v_snegu napisal/-a: Tega bi povabil, da si zastavi osebni eksperiment, če je to res tako in se ne prepusti kar tako diagnozi. ... Malo pozornosti pri kavi in čaju, pa vedeti kako uravnotežiti prehrano škrobnih živil in sladkih pregreškov in kako se napolniti z zelenimi živili.


Ta eksperiment pa res lahko poskusim. Iz firbca. Vsekakor vse skupaj zanimivo branje.
 NUTRICIONIST
#281727
@tek_v_snegu, vsekakor zelo dober post. Mogoče bi samo dodal, da oksalna kislina, ki je omenjena na koncu, je vsekakor še večji "bavbav" absorpcije pri vseh mikro hranilih. To si naj vzamejo na znanje predvsem starejši ljudje, otroci, nosečnice in alergiki na to spojino (večina tega niti ne ve).

Seveda pa je glavno sporočilo tega, da pri ničemer ni dobro pretiravat.
 spela*
#281728
NUTRICIONIST napisal/-a:@tek_v_snegu, vsekakor zelo dober post. Mogoče bi samo dodal, da oksalna kislina, ki je omenjena na koncu, je vsekakor še večji "bavbav" absorpcije pri vseh mikro hranilih.


Kje pa je ta oksalna kislina?
 NUTRICIONIST
#281729
rabarbara, špinača, blitva, zajčja deteljica, kislica, zelena, čokolada, različni oreščki...

Naj dodam samo še to, da to ne pomeni, da se je potrebno teh živil izogibat. Samo živil z vitamini in minerali okoli navedenih živil ni priporočljivo jesti, še posebej pa ne kakšnih vitaminskih tablet.
Nazadnje spremenil NUTRICIONIST, dne 12 Jun 2012, 14:12, skupaj popravljeno 1 krat.
 spela*
#281730
NUTRICIONIST napisal/-a:rabarbara, špinača, blitva, zajčja deteljica, kislica, zelena, čokolada, različni oreščki...


Čakaj, a niso to same zdrave stvari?

Ali pa sem kaj narobe razumela?

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA