teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
 bobsaap
#323082
Zdravo, TF banda! ;)

Odločil sem se, da bi probal iz domačega mleka sam delati KEFIR, a bi zanj potreboval tiste "gobice".

A jih ima kdo, da bi jih podaril?

Vem, da jih lahko tudi kupim, pa bom vseeno najprej tukaj probal najti kakšno dobro dušo. :)

Hvala že vnapej in lep pozdrav!

LP
 milk
#323084
Obrni se na Mlekarski inštitut (Biotehniška fakulteta) na Rodici pri Domžalah. Mislim pa da jih imajo tudi v Kranju, samo se ne spomnim točno naziva.
Uporabniški avatar
 Loni
#323098
Jp, Loni jih bo imela konec naslednjega tedna, zdaj ga spet na veliko delam (in pijem tudi). Čez zimo sem ga dala malo na stran in sem se raje ukvarjala z domačim jogurtom.
Uporabniški avatar
 maca
#323110
Tudi jaz imam gobice, tiste v enem kosu, ko mleka ni potrebno precejati, ko samo z žličko pobereš gobico in jo prestaviš v drug lonček mleka. :clap:
Uporabniški avatar
 Loni
#323120
Zakaj pa bi jo bilo treba precejati? Tega že leta ne delam več, kot tudi tisto ni res, da se ne sme dotakniti kovine.
Aja, moja se bo razrasla do konca naslednjega tedna, če ima Maca že kako večjo, na dan z njo. Drugače mi je ni problem deliti dalje, to počnem že skoraj 10 let.
 Jola
#323142
Maca in Loni, jaz tudi delam sama kefir, kaj mi zna katera od vaju povedati, kako gobico pa imam jaz, da jo moram cediti čez cedilo, ker ni velika gobica, ampak nastane veliko malih, razdrobljenih ? Še nikoli mi ni nastala velika goba, vedno samo drobne ! Vsakokrat, ko precedim, jih je približno za žlico ! Hvala in LP
Uporabniški avatar
 Loni
#323144
Verjetno imaš tiste za vodni kefir, ki so v "kristalčkih", za mlečni pa je "gobica".
 Jola
#323152
Veš, dobila sem jo od ženske, ki je delala z mlekom in mi je že ona dala take drobne gobice, niso ravno kristalčki, ker ko operem, se točno vidi, da je goba, samo ne drži se skupaj, je razdrobljena, ne vem kako bi to povedala. Nastane pa pravi in dober kefir iz mleka ! Bom še malo pobrskala po netu, ker sem enkrat že videla tako, kot je moja, samo jezi me, ker ne rata prava velika goba, ki se drži skupaj ! Hvala, bom za hec poskusila še z vodo, da vidim,kako bo potem ! LP
Uporabniški avatar
 maca
#323154
Loni napisal/-a:Verjetno imaš tiste za vodni kefir, ki so v "kristalčkih", za mlečni pa je "gobica".

nup, Loni, jaz imam vse tri, drobir (kristalčki) za vodni kefir, drobir (kristalčke) za mlečni kefir in konkretno gobico v enem kosu, ta je za mlečni kefir.
Uporabniški avatar
 Loni
#323159
maca napisal/-a:
Loni napisal/-a:Verjetno imaš tiste za vodni kefir, ki so v "kristalčkih", za mlečni pa je "gobica".

nup, Loni, jaz imam vse tri, drobir (kristalčki) za vodni kefir, drobir (kristalčke) za mlečni kefir in konkretno gobico v enem kosu, ta je za mlečni kefir.


Moje pisanje je bilo namenjeno Joli :wink: In moja kefirjeva gobica je včasih gobica in včasih drobir, ki se sprime v gobico. Če splakneš, ostane drobir, če pa samo preseliš, ostane gobica. Nisem vedela, da naj bi bili dve ločeni zadevi, pri meni gre za eno samo :shock: , ki je lahko v dveh stanjih. Sem se pa nasmejala, ima precej bolj sofisticirano ime "Tibetanska goba".
 Jola
#323161
Morda pa res prevečkrat splaknem in je zato razdrobljena, bom poskusila tudi kar preseliti! Kaj mi poveš samo še to, v kolikem času ti npr. zraste v gobo, recimo za oreh veliko ? Hvala !
Uporabniški avatar
 Loni
#323167
Navadno delam kefir iz 2,5 dl mleka, v enem tednu je že toliko velika, da jo lahko delim na dva dela. Za oreh velika je zame že prevelika, razdelim jo takrat, ko je nekako v velikosti lešnika.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA