teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
 isomg
#344677
Ker ne morem narest ornk teka brez konkretnega futra, me zanima, če ma kdo kako idejo kaj pojesti na šihtu, da grem lahko po koncu le tega čimprej laufat...problem je v tem, ker na šihtu ni časa, da bi kej konkretnega zaužil. Hvala za odgovore.
#344682
Evo, pa si si kar sam odgovoril ;). Naredi si solato z makaroni ali pa rižem. Ajde, predvidevam, da nimaš šporhata v službi - drugače si jih pa lahko skuhaš. Mogoče tudi krompirjeva solata ... toliko, da dobiš OH. Sicer pa lahko čaraš s temi solatami pomili volji .... :D
Tule boš našel nekaj receptov - čisto enostavni so: http://jazkuham.si/recepti-solata-iz-testenin/

srečno! In dober tek! En in drugi :wink:
#344685
Aha, očitno bom res moru začet čarat s kuhanjem pred šihtom...in probu zbasat vase v 15ih minutah...sm potihem upal, da obstaja kakšen čudežen kolaček, ki bi ga lahko sproti konzumiru...
#344700
Če nočeš kuhati, poskusi s piškoti ali pekovskimi izdelki (sirove štručke, burek, rogljički, krofi...). Lahko tudi kak sendvič.

Od kuhanih zadev meni za pred tekom najbolj sede halva (http://www.kulinarika.net/recepti/11534 ... lva-halva/), makaroni s skuto ali pa mlečni riž. Prva se po originalnem receptu vedno servira hladna, je pa težko zdržat ;) Druga dva sta užitna tudi hladna, sta pa topla dosti boljša.
#344714
Rešitev je v tem, da se zvečer spraviš za štedilnik in si pripraviš malico za jutri. V tistih kanticah. Oz dve malici. Kako varianto tablice za tik po koncu službe.

Sočustvujem. Tudi meni je skrajna muka preživeti čas za štedilnikom. Pa moram, če nočem bit lačna.
Se pa da marsikaj relativno hitro pripravit (30 minut). Od rižot, testeninskih solat (pa noter leča, čičerika, fižol....). Sicer moraš kako stvar prejšnji večer namočit v vodo (več ali manj stročnice in oreščke).
#344724
Burek in podobna mastna hrana verjetno ne naredi nič dobrega pred treningom. Če ne utegneš nekaj skuhati ali naročiti že pripravjene hrane (dostava) , se znajdi tako, da si nekaj pripraviš vnaprej. Kaj hladnega na osnovi riža, testenin, kuskusa ali ajdove kaše je prav okusno in nasitno. Jaz si včasih skuham riž, ohlajenemu pa primešam narezano pečeno papriko, olivno olje in malo začimb.
#353411
LCHF, liberalna verzija, kar pri meni pomeni do 20-25% OH, občasno kakšen grah, fižol, korenje...Po nekaj časa na LCHF, se je tudi apetit spremenil. Ker so maščobe bolj nasitne, za dlje časa. Jem tudi samo 2-3 obroke dnevno in tako ni več težav s tem-"kaj pa zdej ko sem lačna, pa bi rada tekla"....

Zjutraj spijem kakav z razstopljenim maslom, kokosovo maščobo/oljem, sladko smetano in kokosovim mlekom (včasih ovsenim/riževim, kar ni LCHF živilo, ampak občasno naredim ovinek z deci tega). ob 10-11h malica z zelenjavo, nekaj mesa, olivno olje, maslo, jajca, olive, avokado....nekaj kar me nasiti do 17h in brez problema, tudi kakšno uro dlje zdržim brez enormne lakote, ob 16h nardim tek. Potem pa papcam malo več OH na račun zelenjave, nekaj oreščkov, semen...skratka meni tako ustreza.
#353438
med šihtom in tekom je najbolje pojesti "nič" ali kot je bil prvi predlog -banana in oreščki. Hrana pred tekom na dolgi rok škoduje želodcu in zapiralki. Ogljikovih hidratov v zadnjem času več ne priporočajo tako zelo ... in so baje največja napaka športne prehrane :-) na dolgi rok.
5 arašidov ali 3 orehi ... to je to
:roll:
#353451
Prava mala umetnost je odkriti kaj ustreza tebi.
Jaz sem iz prehrane črtala žita, krompir, koruzo, večino sadja, jem jagodičevje in lubenico.

Ne smem kisle smetane, večino sirov, jogurt. Nisem šla zdravniku, samo na prebavi sem opazila. Lahko pa pojem neomejeno masla, sladke smetane BP, tusi s skuto nimam težav, mascarpone.

Predvsem pa zadosti listnate zelenjave, zelje, repa, paradižnik, olivno olje, male mastne ribe, meso, jajce, obožujem avokado in vsakič, ko je v akciji, ga pokupim.

Za zajtrk spijem kakav-kocka kokosovega olja/masla, kocka masla, nekaj sladke smetane in potem mleko ali voda ali kokosovo mleko in žlička kakava. pa sem do 10-11h OK.

Če koga LCHF zanima-je danes na spletu ogromno, nekaj je tudi v slovenščini, nekaj knjig tudi Resnica in laži o hrani, Požgani možgani, Bemumast!...so pa vse tir knjige blazno popularne in je čakalna kar dolga.
#353497
ZdravkoC napisal/-a:Ogljikovih hidratov v zadnjem času več ne priporočajo tako zelo ... in so baje največja napaka športne prehrane :-) na dolgi rok.

Tega ne priporocajo razno razni samo oklicani strokovnjaki za prehrano brez vsakrsne izobrazbe in znanja... ce seveda pozabis 5 dnevni online tecaj za "strokovnjaka za fitnes, prehrano, popravilo ur ter zidarska dela", ki pa so ga uspesno placali in dobili diplomo ;) Resni strokovnjaki, ki so celo naredili kaksno raziskavo in jo objavili, kjer se te stvari objavljajo in ne samo na svojem blogu ali facebooku, pa so se vedno drugacnega mnenja ;)

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA