teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
 Ninocka
#41016
V današnjem Delu (23. maj 2005) je na 12 strani poučen članek prim. dr Marjana Fortuna o uravnavanju vnosa tekočine med vztrajnostnimi sporti. Opozori na preintenzivno pitje vode in možne posledice. No, sicer je ponavadi pri večini bolj problem dehidracija, a je fino vedeti, da tudi "pretiravanje" v drugo smer, lahko vodi do problemov...Na www.delo.si je članek dosegljiv po brezplačnem
logiranju...sem ga pa drugace tudi skopirala spodaj in potemnila (meni) poučne dele:

Najpomembnejše je uravnavanje vnosa tekočin
Na rekreativnih prireditvah je treba udeležence opozarjati zlasti na nevarnost pregretja in hiponatremije zaradi zastrupitve z vodo
FORTUNA Marjan, Pon 23.05.2005
Bliža se čas večjih rekreativnih, vztrajnostnih tekov in drugih množičnih športnih prireditev. Ena najbolj znanih je bostonski maraton, ki je bil prvič organiziran davnega leta 1897, torej leto dni po prvih olimpijskih igrah sodobnega časa. Odkar poteka ta maraton, so dogodki in tekači na njem predmet raziskav.
Že leta 1898 so ugotovili patološki urinski izvid in to imenovali pseudonefritis (lažno vnetje ledvic) tekačev. Legendarni tekač Clarence de Mar, ki je v začetku 20. stoletja kar sedemkrat zmagal na tem maratonu, je predčasno končal športno kariero zaradi nedolžnega šuma nad srcem, ki je bil po vsej verjetnosti posledica večjega utripnega volumna srca (volumen krvi, ki jo srce iztisne ob enem skrčenju). Več desetletij je njegovo zdravstveno stanje spremljal kardiolog Paul White in po njegovi smrti v visoki starosti (leta 1958 zaradi raka črevesja) so ga obducirali. Ugotovili so, da je bil premer njegovih koronarnih arterij približno dva- do trikrat večji kot pri normalnih odraslih.
Spremembe srca
Raziskovalce udeležencev maratona v prvih desetletjih prejšnjega stoletja je gnala predvsem skrb za njihovo zdravje, in kar je bilo mogoče ugotoviti, je bilo le s klinično preiskavo. Malo je bilo znanega o adaptacijah srca pri vztrajnostnih obremenitvah. Značilnosti tako imenovanega športnega srca, kot so počasen utrip, povečanje srca in nedolžni (rečemo tudi akcidentalni) šumi, so zdravniki označili kot možne znake nekaterih bolezni srca. Šele leta 1942 je dr. White s posnetkom EKG ugotovil pomembno počasnejši srčni utrip, kar pa je bila normalna sinusna bradikardija, kot temu strokovno rečemo. Skrb za zdravje tekačev je privedla do spoznanja, da so spremembe srca fiziološki adaptacijski mehanizmi in da ima telesna dejavnost mnoge zdravju koristne učinke.
V resnici je vztrajnostni tek resnično varen šport z manj kot enim smrtnim primerom na 50.000 udeležencev. Smrt med ekstremnimi napori pri predhodno na videz zdravih posameznikih je največkrat posledica bolezni srca, ki jih je nemogoče ali zelo težko pravočasno ugotoviti. Večinoma so to prirojene napake, kot so tako imenovana hipertrofična kardiomiopatija in anomalije koronark pri mlajših ter koronarna ateroskleroza pri starejših od 30 let.
Žeja ni natančen znak hidracije
Vzroki za smrti, ki niso posledica poškodbe, med maratonci, ultramaratonci, vojaškimi rekruti in ljudeh, ki se naprezajo v vročem in/ali vlažnem vremenu, so različni. Poleg nenadne smrti zaradi motenj srčnega ritma sta pogosti toplotna kap (hipertermijo) in rabdomioliza (propad mišičnih vlaken). Ti zapleti so prekriti z vnosom vode in prvi poskus za preprečitev teh nevarnosti je bilo intenzivno pitje vode pri vztrajnostnih športih. To so priporočali predvsem zato, ker žeja ni natančen znak hidracije in s tem volumna plazme oziroma krvi. Atleti so tako uživali fiksne (in velike) količine tekočine ne glede na stopnjo telesne pripravljenosti, telesno težo in predvideno količino izgube vode zaradi potenja. Toda leta 1981 so v Južni Afriki pri dveh udeležencih ultramaratona, dolgega 90 km, ugotovili hiponatremijo (znižano koncentracijo natrija). Naslednjih dvajset let je potekala intenzivna razprava o relativni pomembnosti preobremenitve z vodo v primerjavi z izgubo natrija z znojenjem. Med londonskim maratonom leta 2003 so pri sedemnajstih tekmovalcih ugotovili spremembo psihičnega stanja. O šestih so menili, da je vzrok pregretje telesa nad 37,7 stopinje Celzija, pri enajstih pa so spremembe vedenja pripisali hiponatremiji. Vseh šest s hipertermijo je kolabiralo, bili so zmedeni in pet od njih ni končalo teka. Pri štirinajstih tekačih so ugotovili hiponatremijo. Pri enajstih je bilo opaziti zmedenost in eden je imel krče. Devet jih je doživelo kolaps. Umrl ni nihče.
Športni napitki niso zaščitni
Relativni pomen izgube vode in natrija je odvisen od tipa in trajanja tekmovanja, vremena, hitrosti izgube vode in natrija (in tudi nadomeščanja obeh), kar se od tekmovalca do tekmovalca razlikuje.
Hormonski in ledvični mehanizmi adaptacije so fiziološki odgovor organizma, vendar pri preobremenitvi z vodo tudi ti ne morejo popolnoma kompenzirati izgub. Najbrž je eden najpomembnejših razlogov za to zmanjšan pretok krvi skozi ledvice. Pomembno je vedeti, da tako imenovani športni napitki niso zaščitni (protektivni). Večina je namreč hipotona v primerjavi s krvjo in vsebujejo več vode kot soli. Infuzija velikih količin hipotonih raztopin atletom, ki so v povezavi z obremenitvijo doživeli kolaps, zlasti če je aplicirana – ne da bi vedeli, kakšna je bila izhodna koncentracija natrija (kar se pogosto zgodi v urgentnih stanjih, ko se misli, da je bistvena dehidracija) – lahko stanje poslabša in torej naredi več škode kot koristi. Zato je zmotno prepričanje, da intenzivno dovajanje vode preprečuje nastanek hipertermije pri udeležencih dolgotrajnih obremenitev v vročini, ker preobremenitev s tekočino pripelje do hiponatremije, na primer pri vojaških vajah ali pri puščavskih pohodih. Hiponatremija je postala tako pogosta, da nekateri priporočajo kot standardno opremo za prvo pomoč pri vztrajnostnih prireditvah zlasti v vročem vremenu aparature za hitro določanje natrija v krvi.
Vse tekmovalce je treba seznaniti, da je dovajanje tekočine izjemno pomembno za preprečevanje pregretja in boljšo fizično zmogljivost ter da je volumen zaužite tekočine odvisen od spola, telesne teže, treniranosti, zunanjih temperatur, vlage in vetra, ker je izguba vode in soli odvisna od vseh teh dejavnikov. Zato so najnovejša priporočila tudi mednarodnega olimpijskega komiteja taka, da omejujejo pretirano uživanje tekočine, ki bi lahko povečala telesno težo.
Tudi ali pa predvsem na rekreativnih prireditvah je udeležence zato treba opozarjati, da je poleg nevarnosti pregretja zelo pomembna tudi hiponatremija zaradi zastrupitve z vodo. Simptomi so zmedenost, neorientiranost, nezavest in celo smrt. Pomembno je, da vsi, ki se ukvarjajo z vzdržljivostnimi športi, vedo, da je to mogoče preprečiti
. Zelo enostavno se to da storiti s tehtanjem tekačev pred treningi in po njih, da tako sami ugotovijo, kakšna je njihova pravilno izbrana strategija hidracije med naporom. Ker se tekači zelo razlikujejo po količini izgube tekočine s potenjem, so splošna priporočila o hidraciji glede volumna in pogostnosti vnosa tekočine lahko nezanesljiva, zato je najboljša orientacija stopnja žeje. Pomembno je vedeti, da so ženske in počasnejši tekači bolj nagnjeni k nastanku hiponatremije.
Na splošno velja, da ima precej tekačev na koncu maratona hiponatremijo, ki pa ni vedno izražena z bolezenskimi znaki. Pretirano uživanje tekočine se najlaže prepozna v povečani telesni teži. Ves trud mora biti usmerjen k uravnavanju vnosa tekočine, kar lahko prispeva k manjšemu tveganju, ki je, redko, lahko celo smrtn
 snezni_tekac
#42167
Super za Cut & Paste tega clanka.
Tema je odlicna.
Namrec sam sem imel na velikih vzdrzljivostnih turah probleme z elektroliti in sem se zadeve priuceval v glavnem preko slabih izkusenj oz. po metodi
"poskusi in ker ne gre po tej plati poskusi drugo plat".

PRedvsem velja se nauciti prisluhniti lastnemu telesu.
Namrec ce nismo telesa ze prevec unicili z vsemi temi komercialni iso-toniki, ki delujejo najprej da sprozijo potrebo po okusu potem telo samo zazna premajhno nasoljenost oz. prenizke koncetracije elektrolitov.

Telo naj bi v takem primeru samo zacelo zavracati vodo ali po poti slabosti , ki lahko gre vse do bruhanja.

Spomnim se ene 130km preizkusnje ko je zenska izbruhala vsako vodo ko pa smo ji dali zmes vode in sumece tablete Ca+ in Mg+ je zacela zadrzevati vodo.

Osnovni elektroliti ki so najbolj pod udarom v aerobnih preizkusnjah
so vsekakor Na+, Ca+, Mg+, K+ potem pa se negativni ioni.

Na+ in K+ sta pomembna za delovanje sinaps zato padec njihove koncetracije je hitro prepoznaven in tekac ki bi vztrajal v intenzivnosti vadbe kljub tem simptomom in se natakal z necim kar ne pozna da bo resilo probleme tvega. Na cestnih tekih to ni kriticno je pa sigurno to zelo pomembno na gorskih maratonih. Namrec tam je dodatno tveganje ker zaradi vetra ne prepoznas izgube elektrolitov in telo lahko se vedno sprejema vodo zaradi menjave ritma ( strmine, ... ).

Drugo je tveganje sploh v sedanjih klimatskih spremembah . Treniras v vrocih dneh in pridobis samozaupanje. Tekmovanje pa se zgodi na dan ko pride hladna fronta. To se zadnje case cesto dogaja. Telo je krasen mehanizem ker se krasno prilagaja ampak potrebuje vsaj eno do dve vadbi ( odvisno od natreniranosti ). V tem casu namrec prilagodi tudi propustnost izpusta elektrolitov pri znojenju. Zal namrec veliko koristnega materiala spustimo preko ledvic.

Naslednje kar je zelo pomembno je sekundarni cikel prebave.
Poznal sem veliko tekacev ki so delali ze po danes zastareli metodi.
Namrec reden trening potem intenziven kratko kilometrazen ali morda celo z mocno visinsko razliko. Toliko da so spraznili glikogenska skladisca potem pa se nazirali z testeninami da so se glikogenske rezerve napolnile
( princip polnenja baterij ). In kaj se dogaja.

PResnova take kolicine zmesi proteinov in OHjev ( kar testenine so ) zahteva veliko elektrolitov ki jih je kar steztko dobavljati. Tako ze na tekmo prides elektrolitsko podhranjen ceprav tega ne cutis.
In kaj je ta sekundarni cikel prebave. Ta se dogaja v debelem crevesu ko se telo izsesa velike kolicine elektrolitov iz zmesi ampak koncetrirana prehrana kot so testenine in energetske tablice do tja je ze popolnoma izsesana. V bistvu pa so v tem drugem ciklu velike rezerve elektrolitov.

Ce pa na ta produkt na pol prebavljeih testenin vlijes kaksen iso-star pa sprozis se eden proces zganjarne ki vre in dodatno se sprozi porabo elektrolitov. Tako da za misice in kosti in vezi ne ostane nic oz. so celo v minusu. SEdaj pa se vprasajmo od kod problemi z kolenskimi vezmi ali krči ce ne mislimo na elektrolite.


Ta tveganja so posebej udejanljiva na zahtevnih gorskih dolgokilometraznih trasah. In tam imajo lahko tudi hujse posledice.

Zamislite si padec v veliki hitrosti pri enem spustu. Preprican sem da se bo telo ki dobro vpija elektrolite in obvladuje proces znojenja boljse obneslo in kaksne kolenske vezi ali vezi na gležnjih bodo prožnejše pri dobri elektrolitski hidrogenizaciji. In ta padec ne bo tako usoden.

Noben me ne bo vec preprical da tekac mora biti neumni stroj ki samo tece in ne gleda kaj se dogaja okoli. Kot je tista floskula: maraton ( beri neka poljubna trasa ) se pretece ze dan prej v glavi in to vsak kilometer in vsak vzpon in spust. Danes eni temu recejo metoda vizualizacije.

Za lastno zdravje ne more poskrbeti ne organizator ne kdorkoli ampak tekač sam. Telo je sicer sposobno regeneracije ampak nepotrebno izpostavljanje tveganjem se kumulira in se slej kot prej mascuje s kaksno izgubo proznosti kaksne vezi ali sklepa.
Uporabniški avatar
 boohoo
#42199
Pozdravljen snezni_tekac!
Vse kar si napisal je super, vendar pa pogresam se ukrepe oz. tvoje izkusnje pri premagovanju vseh teh težav. Ali bi lahko napisal se kaj na to temo!
Hvala
 snezni_tekac
#42204
boohoo napisal/-a:Pozdravljen snezni_tekac!
Vse kar si napisal je super, vendar pa pogresam se ukrepe oz. tvoje izkusnje pri premagovanju vseh teh težav. Ali bi lahko napisal se kaj na to temo!
Hvala


Najbolj bistveno je zavedanje problema.
Namrec ce ti jaz povem svoje recepte ne vem ce bodo tebi deluoci ali pa bos potem preklinjal kaj trosi ta snezni tekac se dela pametnega podobno kot sem jaz vrgel stran vse knjige ki sem jih prebiral na temo vzdrzljivosti .

Najboljse za informacije je ce tekaci skupaj trenirajo in to na tasknih turah kjer dejansko pride do tveganja za izgubo elektrolitov.

Lahko ti povem do kje sem jaz danes prisel kako pa sem prisel in zakaj?

Ko pa ti bom povedal do kje sem prisel pa sem siguren da bos skepticen.

Jasno pa mi je da ceprav sem sposoben velikih aerobnih naporov tudi z nahrbtnikom tect po 20 in vec kilometrov ali s kolesom se zavedam da imam se rezerve. Ampak cena je v tem da moram se zaznavati kdaj je konec in ne pretiravati s hitrostjo ali hitrostnim treningom. Ko je konec je konec.


Ja kako jaz obvladujem zadeeve:

1. nobenega umetnega izotonika ali umetnih dodatkov
2. sam si delam pijace ce pa je kriza potem pa
voda in sol brez dodanega joda ter naravni sadni dodatki
3. vec napora vlagam v polnenje elektrolitov pred dogodkom
ce je to maraton ali tekma ni problema ce pa je to kaksna tura v enem
dahu ki traja 24 ur in in je temperatura ekstremna
( skisanje ali zmrznitev pijace ) takrat pa imam problem ki se ga nisem
nastudiral . Bom videl kaj bo prineslo poletje in jesen.

Vsekakor pa je zadeva s prej omenjenimi izhodisci obvladljiva.

Bistveno je to vec napora v elektrolite:
- umetno pripravljeni elektroliti imajo problem:
- se vcasih bolj nalagajo kot presnavljajo.
Recimo zakaj po Mg sumecih tabletah ne odpravljas krče tako ucinkovito kot jo z naravnim sokom zelenjavnim ali sadnim ki vsebuje veliko Mg ali Ca?

- se iz enega vidika nobenih umetnih energijskih prehrabmenih dodatkov:
Preprosto razlenijo presnovo in unicijo encimsko-bakterijsko strukturo crevesja. In ce to zadevo apliciras za kaksnih par tekem na leto je obladljivo ( naj bi bilo se ne vemo kaksne bodo posledice ) sicer pa
se hitro pokaze rezultat. Zato samo naravno energijsko tudi ce je to na racun nizje hitrosti.


Umetni elektrolitski napitki pa je tako: zato da uredis oslabelost ki je posledica padca koncetracije Mg in Ca moras spiti kaksno sladko izotonicno pijaco ki ima se polno druge sporne aditivne cira-cara.
Vse se placa ( ampak hvala jaz ne vec dovolj je bilo ).

Torej se vedno nisem povedal nic:

1. spremljanje sebe in pocutja
2. veliko vzdrzljivostnega treninga
3. vedno pri roki tekocina in vsaj nejodirana sol in limona ce ne ze
kaksna pomaranca.
4. Za energijo nikoli direktnega sladkorja ali karkoli deluje na podlagi enostavnega sladkorja ampak kvecjemu nekaj kar poleg sestavljenih ogljikovih hidratov vsebuje tudi encime ( fermentirana zitne pijace ...clovek bi rekel
brezalkoholno pivo ampak to ima druge teavne dodatke ki niso primerni za med tekom ).

Fermentirane zitne pijace imajo tudi vecino potrebnih elektrolitov: K, Ca, Mg. Ostalo pa dobis s soljo.

ampak vecino teh razmisljanj je manj pomembnih ce clovek poskrbi ze ko pride na start ustrezno da ne recem nasoljen z elektroliti
( tako pomembno kot glikogen ali se bolj ).

Kar se tice energije pa sigurno razmisliti pri sebi kaj lahko naredis
z mascobnim delom cikla preden preides na izkoriscanje glikogenskih rezerv. Torej tempo na startu.

Do takrat ko pa vse to nastudiras in se poigras tako da tek postane se kaj vec kot gledanje na stoparco in pisanje casov v dnevnik pa na zdravje s kaksnim ISO St...ali se boljse s kaksnim Red B...
Uporabniški avatar
 cherry5
#42282
Ma vi ste že na 3/4 zdravniki..., al pa vsaj svetovalci za prehrano...
Very guuud :laola
 snezni_tekac
#42334
cherry5 napisal/-a:Ma vi ste že na 3/4 zdravniki..., al pa vsaj svetovalci za prehrano...
Very guuud :laola


Ma zadeve te same napeljejo hoces noces.

Ko prvic preteces maraton se zacnes sprasevati zakaj ti je bilo slabo tam in tam zakaj si bil telesno oslabljen kljub kilomterini in utrjenim nogam ter kardio-vaskularnemu sistemu ( srce, pljuca oz. pulz in dihanje ). Namrec vidis da niso dovolj samo pretecein kilometri. Dobra plat tega pa je tudi da morda vcasih ni potrebno preteci vse tiste kilometrine za isti cilj. Rezerve se lahko skrivajo se kje drugje.
Tveganja pa tako vemo kaksna so: treniras treniras potem pa na nekem dogodku naenkrat odstopis. Se vprasas zakaj? torej kilometri preteceni niso bili dovolj. In potem samo pride se za obravnavo pocitek, prehrana, voda, elektroliti, celo stres ( vsi imamo se ostale obveznosti in ce postanes odvisen od teka in rezultatov je potem kriza ker potem tek postane samo se ena obveznost ne pa sredstvo za sproscanje in spoznavanje samega sebe , drugih in pokrajine kjer teces ).
 Ninocka
#42339
Zanimivo deliti izkušnje...Jaz delam vse "obratno" kot snežni tekač: umetni elektroliti pred/med/po daljših tekih, šumeči Mg iz tabletk...Drugače zelo zdrava in nepredelana hrana. Zaenkrat gre super! :D :wink:
 snezni_tekac
#42345
Ninocka napisal/-a:Zanimivo deliti izkušnje...Jaz delam vse "obratno" kot snežni tekač: umetni elektroliti pred/med/po daljših tekih, šumeči Mg iz tabletk...Drugače zelo zdrava in nepredelana hrana. Zaenkrat gre super! :D :wink:


Ma to solo sem dal skozi : Mg sumese , Ca sumece ( ce so krci ali po ),
Od Matika neka mesanica, Power Bar,...ampak to zgodbo zakljucujem oz. tezim da zakljucujem letos mi je prva sezona tako da nisem gotov
( presnovne motnje po nekem daljsem obdobju in pri kaksni redni intenziteti ).

Na enodvenih zadevah kjer je pri roki do treh ur konfort gre
( torej do zelenjave ali sadja ).

Ne vem kako pa bo pri kaksnih daljsih zadevah recimo kaksno vecdnevno kolesarjenje ali trekking ali kaksna taksna avantura...

Sicer pa bomo videli kaj bo zivljenje prineslo.
Uporabniški avatar
 Lena
#42454
snezni_tekac napisal/-a:2. sam si delam pijace ce pa je kriza potem pa
voda in sol brez dodanega joda ter naravni sadni dodatki
3. vec napora vlagam v polnenje elektrolitov pred dogodkom

...

Fermentirane zitne pijace imajo tudi vecino potrebnih elektrolitov: K, Ca, Mg. Ostalo pa dobis s soljo.


Prebrala sem tvoje nasvete o prehrani in pijači, saj imam tudi sama pomisleke pri vseh teh umetnih dodatkih. Še vedno pa imam nekaj vprašanj:
Ali lahko izdaš skrivnost, kakšne pijače si pripravljaš (poleg kumarične vode)?
Kako si polniš elektrolite in kako glikogen pred tekmo?
Kakšne so fermentirane žitne pijače?
Kaj pa pivski kvas?

Lp,
Lena

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA