teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
#48701
Ali ste že slišali o ženičkah , ki dosegajo starost tja do 100 let in še dlje pa še vedno vsako jutro vstajajo od 5.00 zjutraj , pojdejo v štalo nakrmit živince ( krave , svinjice , zajce , kure ...) , na hitro zmolijo oče naš , švignejo z pogledom na sliko svojega ( že davno padlega moža (vojaka ) , ki je padel v 1. svetovni vojni , kljub temu pa so še vedno zveste in pridno delajo , za nameček pa si pripravijo zajterk z trdimi žganci in močno zamaščenimi ocvirki ?? In kosilo in večerja je na svinjski masti ( 100 % maščoba ).Da. :shock: :shock: Čista resnica . :shock: In te zveste ženice delajo po cel dan , da so že zvečer upognjene , šele tedaj si privoščijo kakšno ljubezensko nadaljevanko.Kaj želim povedati ( ha ha ) : te starke so 3 x bolj zdrave in 3 x bolj suhe kot kakšne bledolične fitnes najstnice , ki se šopajo z raznimi vitamiskimi opoji pa je vednar med njimi razlika vsaj 60 let če ne celo več - razlika po zdravju , vzdržljivosti , moči , volji in celo teži .In če se vprašam : ali niso ravno to atributi vzdržljivostnega teka ( do in nad 10 km) ?? Ali ne tečemo da uživamo , se krepimo v vzdržljivosti , v volji , moči ?? Vsaj jaz tečem za to , čeprav radko pišem na ta forum. :oops: :))Te stare ženice , garajo skoraj enako kot nek tekač ( dolgoročno pač ) ; a zanimivo se mi zdi da se ženske ne redijo kljub 100 % zaužitim maščobam , brez vitamiskih preparatov , raznih gelov in se sploh ne obremenjujejo kaj je zdravo pa kaj ni pa koliko vitaminov morajo nadomestiti po zgarani noči itd itd...Edino kar se sikirajo so pregrešne misli :))No skratka malo šale ampak naj vam opišem mojo izkušnjo : Sem bolj jutranji človek in vstajam cca ob 7.00 ali malo prej in odidem na tek. A kot druge so tudi mene mučila vprašanja o zdravi prehrani in kaj jesti po teku. Pa sem v trgovini zagledal super muslije z nešteto našibanimi vitamini in minerali , pa še neke energetske ploščice .To vse sem kupil in postal uporabnik - vsako jutro po teku sem pojedel te super druper z železom in ( svincem he he ) obogatene žitarice .Prav ponosnega sem se počutim po obroku.A čudil sem se samo eni stvari : bil sem tako bedasto utrujen in sploh nič zadovoljen ( kljub temu da sem šel na jutranji 10 km tek )...Do preobrata a prihaja ( sedaj ) he he ko sem odkril " močno govejo župico " , da ( pod pogojem da je bilo kuhano meso ne kosti ) , surovo maslo , črn kruh ( upam da brez barvil ) , umešana jajčka , in kos špeha z slanino , česen in morda kot izjema edini preparat - ribje olje ( z omega 3 maščobami). In zjutraj sem se do sitega najedel teh čisto navadnih domačih jedi seveda pač kaj ti pač paše. Glede pijače pa samo voda z soljo in malo sladkorja. In glejte no :
bil sem goreč , poln energije , vitalen , brez utrujenosti in upam si trditi da sem nadomestil vse te super druper vitamine pač ribje olje je izjema , ki ga kupujem v lekarni pa še tega ni treba , če ješ redno kakšne fajn ribe ( sicer malo koštajo).
Tako se že brez slabe vesti požvižgam na vitamine in neke čudaške spojine ( včasih sem bil prav pikolovski do tega ) , tečem veliko boljše , imam več energije in jo lepo sproti kurim , pa še ne pretiravam v teku ( največ 4 do 5 x na teden od 6 do 12 km ).Sicer ste na tem forumu maratonci in tekači na daljše razdalje ( mi je v ponos ) a vseeno glede hrane si pač mislim svoje.
Pa še za šalo : če bi dali kakšno dolgonoso kumarno in tečno z fitnesom rojeno bledolično dekle in eno starko na tek na 500 m bi morda celo zmagala zvestoba :))

hehe LP Dejan
Uporabniški avatar
 INOT
#48705
Ja kdo pa pravi,da kaj manjka črnemu kruhu pa jajčkam,maslu...
Močan zajtrk je bil zame vedno zakon.Še posebno pred tekom.Pa po teku,pa kosilo ,malica,večerja... :D
 aleksander
#48724
Kot sem že enkrat napisal, tudi sam pojem vse kar zraste v naravi in tudi v domačem hlevu :wink: ,kar se tiče vitaminov in gelov lahko rečem da jih skoraj ne uporabljam, predvsem jih ne kupujem, ker menim da je vse skupaj predrago,saj mi do sedaj zadošča tisto kar samo zraste v moji okolici.
Vsak pač ve zase kaj mu paše in kaj potrebuje, jaz pa bom zaenkrat ostal kar na "zdravi kmečki hrani" :wink:

LP
Uporabniški avatar
 tomaz.zupancic
#48736
Jaz sem takega mnjenja, da mora človek najprej pri sebi ugotoviti kakšen način prehrane mu odgovarja za določeno aktivnost, in vsakdanje življenje, ki ga živi.
Ne paše vsem, ali fizičnim potrebam ne odgovarja vsem vegeterijanska hrana, to je dejstvo.
Ne more nekdo ki dela fizično delo in dviguje težka bremena jesti samo solato in biti močan kot bik.To je nemogoče, če se pogleda samo te mišičnjake, to je primer.
So pa druge strani, kjer pa ti je lahko popolnoma brez mesa, kot naprimer pri nekaterih razdaljah v teku.Se da popolnoma brez mesa.Razen seveda na 42km ali 21km in še kaj en dane pred samo dirko.Ker pol ima pa človek probleme z odvajanjem odvečnega balasta na sami tekmi :lol: :lol: :lol: :lol: :wink: !Lastne izkušnje press!
Skratka vzeti moraš neko iztočnico, ki ti je najbolj pri srcu in okusu.Pa premisliti moraš koliko boš pojedel, da ne zraste domovinca na pročelju :lol: :wink: !
Meni ustreza več kot 90% zelenjavne jedi in sadne, kuhane in podobno.No sedaj bom mogoče uvedel kako spremembo, ampak po tehtnem razmisleku.
Spoznati moraš kako deluje presnova samega telesa na posamezno prehrano.Nekateri imajo probleme z želodcem že od nekdaj pa nekaterih stvari ne smejo jesti, kljub temu da so zdrave!
Pa na koncu vseg tega je pomembno čimmanj stresa.Ne pomaga nevem kakšna prehrana in dodatki, pa kaj jaz vem še vse, če je pa človek pod nenehnim stresom.Ti stari ljudje so tudi zaradi tega doživeli in doživljajo tako visoko starost, ker se ne obremenjujejo s takimi materialnim dobrinami, kot nekateri med nami!To je dejstvo.
Niso pod nenehnim pritiskom potrošniške mrzlice, ki vlada v svetu in pri nas.Če človek nima tega ali tega pa ni normaln, ali kaj podobnega.
In še, in še bi lahko našteval.
Jejte čimbolj domačo hrano, čimdlje čas.In čimmanj predelano hrano!
ČAO!
Uporabniški avatar
 milkec
#48751
aleksander napisal/-a:Kot sem že enkrat napisal, tudi sam pojem vse kar zraste v naravi in tudi v domačem hlevu :wink: ,kar se tiče vitaminov in gelov lahko rečem da jih skoraj ne uporabljam


Jaz sem tudi bolj pristaš takega tipa prehranjevanja, le količine so verjetno malce drugače porazdeljene kot pri omenjemi mamki iz prvega prispevka. No je pa res, da kdaj vržem pa tudi kakšne kosmiče ali pa vitaminske ploščice. Pač kombinacija vsega...
Uporabniški avatar
 Tuli
#48760
Ja opravičujem se za slengovsko štajerski jezik :) Se pa z Tomažem zelo strinjam , da je stres eden izmed bistvenih dejavnikov , ki vpliva neposredno na kvaliteto življenja in da sama hrana tukaj nima sama po sebi prevelikega vpliva . Poznam kolegico , ki je pri svojih 30 letih samo zaradi hudega stresa dobila sladkorno bolezen , tako da je zdaj primorana jesti posebej pridelano hrano ...A hvala bogu : tek na daljše proge - vzdržljivostni tek , meditativni tek itd : ves ta aerobni napor nevtralizira stresorje v telesu in povečuje boljše razpoloženje ...
Uporabniški avatar
 mirko1
#48765
tuli je napisel med drugim:
)...Do preobrata prihaja ( sedaj ) he he ko sem odkril " močno govejo župico " , da ( pod pogojem da je bilo kuhano meso ne kosti ) , surovo maslo , črn kruh ( upam da brez barvil ) , umešana jajčka , in kos špeha z slanino ...

če imam pravico napisati svojo misel o tem:
odkril si najstrupenejšo hrano za človeka,nažalost.
še par let nazaj sem tudi sam užival vse našteto.
pa ne se zdaj sekirat,to je bila le ena navadna misel.
lp,mirko
Uporabniški avatar
 tek_v_snegu
#48779
Tuli napisal/-a:Ja opravièujem se za slengovsko štajerski jezik :) Se pa z Tomažem zelo strinjam , da je stres eden izmed bistvenih dejavnikov , ki vpliva neposredno na kvaliteto življenja in da sama hrana tukaj nima sama po sebi prevelikega vpliva . Poznam kolegico , ki je pri svojih 30 letih samo zaradi hudega stresa dobila sladkorno bolezen , tako da je zdaj primorana jesti posebej pridelano hrano ...A hvala bogu : tek na daljše proge - vzdržljivostni tek , meditativni tek itd : ves ta aerobni napor nevtralizira stresorje v telesu in poveèuje boljše razpoloženje ...


Jaz se pa popolnoma s tem NE strinjam.

Je ze zelo lepo da za vse tegobe okrivis stres.
Ampak nacin in vsebina prehranjevanja pa zelo zelo mocno vpliva kako se bo tvoj organizem odzval na ta stres.

Se nekaj bi rekel se bom ponovil:....

Izumitelj termina "jogging" - novinar iz New Yorka ki je krepko let prakticiral tek je umrl od srcne kapi.
Obdukcija je pokazala da je imel problem z zamascenostjo in poapnenjem zil . Zajtrki in dnevni obroki pa so ravno bili tako zdravi kot so omenjeni zgoraj. Vadba teka nikakor ni potrebovala vse tiste kolicine beljakovin in OHjev ki se jih najde v teh tako obilnih zajtrkih.

Se eno mi se poraja ob teh slavospevih da vsak ve sam kaj je za njega najboljse ce ne pa naj to najde?

Kako naj ve nekdo kaj je za njega najboljse ce pa si dnevno povabljen na krasno zupico vsega mogocega za v zelodec od Power Gelov, Power Barov, kaksne elektrolitske roza barve moke za v vodo raztopiti, kaksnih cokoladic in se povrhu ob tako zdravem in mocnem jutranjem zajtrku ?

Kaj je zdaj tisto kaj taksen tekaski zanesenjak potrebuje iz te zelo kisle zupice? Oz. se boljse vprasanje kako naj taksen zelodec in crevesje ugotovi in kako ob tej poplavi dodatkov iz cvrecega disecega olja posle signal za to ta pravo gor v mehanizem mozganov ki pa je zaposlen kot si omenil s stresom popodlne pa se z belezenjem rezultatov in ustimavanjem POLAR-ja.

To mi nitni malo ne pride kot kaksen meditativni tek.
Uporabniški avatar
 Bajsi
#49096
Helou!
Ej ljubčki, dejte se malo umirit!
Vsakdo dela s svojim telesom kot mu paše. Če poje "kos slanine s špehom" in se pri tem izvrstno počuti, naj to počne še naprej. Nič ni zagotovljeno, da bo škripnil zaradi zamašitve žil. Lahko, da ga bo pobral pljučni rak, čeprav nikoli ni kadil.
Dejte že nehat utrujat s svojo znanostjo na način, da jo vsiljujete in posiljujete ostale, da se prehranjujejo kot ste vi to prebrali, doživeli, izkusili,..
Povejte svoje izkušnje, ne pa drugim solit pamet, ali bodo zaradi tega umrli, ali ne!
Vse na tem usranem, od kvazi znanstvenih revij posiljenem planetu je relativno!
pies: Oni dan sem v neki razpravi zasledil, da je vsa gonja zaradi nasičenih maščob zasnovana samo zaradi odkritja soje. Američani so si pač morali zagotoviti tržni delež. Pa so si "bojda" izmislili štorijo. Mogoče je kaj tudi na tem.
Uporabniški avatar
 INOT
#49112
Tako se govori!Da me ob priliki povabiš na dober kos prekajene slanine! :D
Uporabniški avatar
 tek_v_snegu
#49150
Bajsi napisal/-a:Helou!
Ej ljubèki, dejte se malo umirit!
Vsakdo dela s svojim telesom kot mu paše. Èe poje "kos slanine s špehom" in se pri tem izvrstno poèuti, naj to poène še naprej. Niè ni zagotovljeno, da bo škripnil zaradi zamašitve žil. Lahko, da ga bo pobral pljuèni rak, èeprav nikoli ni kadil.
Dejte že nehat utrujat s svojo znanostjo na naèin, da jo vsiljujete in posiljujete ostale, da se prehranjujejo kot ste vi to prebrali, doživeli, izkusili,..
Povejte svoje izkušnje, ne pa drugim solit pamet, ali bodo zaradi tega umrli, ali ne!
Vse na tem usranem, od kvazi znanstvenih revij posiljenem planetu je relativno!
pies: Oni dan sem v neki razpravi zasledil, da je vsa gonja zaradi nasièenih mašèob zasnovana samo zaradi odkritja soje. Amerièani so si paè morali zagotoviti tržni delež. Pa so si "bojda" izmislili štorijo. Mogoèe je kaj tudi na tem.



Cigav post te je le zastrasil? A moj?
Razmisljanje in zakljucevanje je cisto preprosto karko sem sem jo jaz dojemal s svojo èrnogorsko pametjo:

1. Ti si rekel mogoce in pac jes po tem kar je mogoce in
pac zato ne vidis potrebnih argumentov in se pac potolazis z mogoce.
2. Zgornje mnenje ni bilo vsiljevano ampak je samo odgovor ki ni na lastnem zeljniku zrasel ampak samo kar se tice zamasitve zil je omenjen
zapis dogodka iz knjige ki je vcasih bila biblija nekaterih tekacev.

Tista kisla zupa v zelodcu je res moja izkusnja( oz nekaj let le teh ) ki hvala zanjo da si me opozoril da nima smisla je poudarjati.

Tako kot si rekel vsak je svoje srece kovac ali bolje receno vsak ima iluzijo da je svoje srece kovac. Ker konec koncev se krmilis tako ali tako pod informacijami ki jih dobis po TV ali kaksnem net site-u ali kaksnem jamracu ali pa bog ne daj sam . Ampak sam ponavadi te ko malo zaskripa. Verjamem pa da tolazbo potrebujes ce moras zato da lahko teces naphati zelodec s slanino.

So pac druge metode.
Zdaj ce po televiziji slisis reklamo za pivo in ob njej da pitje alkohola skoduje zdravju ob reklami za pivo pac ne bos telefona obrnil in rekel da naj te nehajo gnjaviti bos pac sprejel. In tudi publike ne bo ki bo negotova razmisljala ali je kaj na tem mnenju ali lahko kaj spremenim in se izboljsam ampak bo na lazji nacin zaploskala potolazena.

Pac informacija...je pa bez veze res kot pravis kaj bi se te gnjavili za drugega. Ma vsak naj je po svoje...in morda je tudi najboljse da se tudi zapre rubrika zdrava prehrana. Saj je tega itak ze dosti.

Ampak vprasanje Kaj ce? ali Mogoce pa vendar ostane mar ne?

Recimo tvoj mogoce je mozno zelo preprosto spremeniti v odgovor Da ali Ne.

Ampak ta odgovor ima smisel odgovoriti sele takrat ko se vprasas:
ali jem slanino tudi sicer ker pac to telo potrebuje za prezivetje
( dohtar je rekel da bom tako vedrejsi , doma bom super on oh, v sluzbi bom pa se povrhu vsega ima fajn okus) ali jem slanino samo zato ker sedaj dobro tecem oz me zapolni z potrebno energijo za tek?

Eni smo si pac odgovorili na to vprasanje pa nismo zato nobenega oznacili da strasi koga.
Uporabniški avatar
 tek_v_snegu
#49151
Bajsi napisal/-a:Helou!
Ej ljubèki, dejte se malo umirit!
Vsakdo dela s svojim telesom kot mu paše. Èe poje "kos slanine s špehom" in se pri tem izvrstno poèuti, naj to poène še naprej. Niè ni zagotovljeno, da bo škripnil zaradi zamašitve žil. Lahko, da ga bo pobral pljuèni rak, èeprav nikoli ni kadil.
Dejte že nehat utrujat s svojo znanostjo na naèin, da jo vsiljujete in posiljujete ostale, da se prehranjujejo kot ste vi to prebrali, doživeli, izkusili,..
Povejte svoje izkušnje, ne pa drugim solit pamet, ali bodo zaradi tega umrli, ali ne!
Vse na tem usranem, od kvazi znanstvenih revij posiljenem planetu je relativno!
pies: Oni dan sem v neki razpravi zasledil, da je vsa gonja zaradi nasièenih mašèob zasnovana samo zaradi odkritja soje. Amerièani so si paè morali zagotoviti tržni delež. Pa so si "bojda" izmislili štorijo. Mogoèe je kaj tudi na tem.


Aha mimogrede
povedal bi svojo izkusnjo pa bi verjetno rekel da je se manj moja.
Ker ce bi povedal tisto izkusnjo iz knjige kot svojo je verjetno ne bi mogel. Imam pa razlog da zacinim svojo slabo izkusnjo s tisto v knjigi.
Ker sem preprican da bi pri moji izkusnji nasel zoept kako tolazbo kot je tista z rakom na pljucih ki si ga ne znas razloziti. Ali pa kolega ki omenja da je itak brez veze dobis sladkorno cisto na drugem koncu ki ni povezano s hrano ampak s stresom.
Stara resnica: ali bos prdnil ali bos rit skup drzal ENO pac moras narediti.
( Pri slanini namrec moras mar?ne Saj slanina ne gre brez cesna kjer je cesen pa so se vetrovi. Sicer pa se kaj not ostane za zlato rezervo na stara leta razen ce mislis da se vse da skuriti samo s tekom ).

Upam da sem to povedal tako da ne zgleda kot visljevanje samo zato ker imas drugacno mnenje. Sicer pa ce je tako izpadlo se ponizno opravicujem in se morda vidimo na kaksnem startu ali se boljse cilju.
I'm out of here.
Uporabniški avatar
 mojcej77
#49153
O takih ženičkah še nisem slišala. POznam pa take, ki imajo zgoraj omenjeni močan zajtrk, medtem ko delajo na vrtu ali njivi, pojejo kar nekaj jabolk, za kosilo imajo govejo župco in črn kruh, pa obvezno kavico, popoldne grejo spet delat pa jabolka (ali pa hruške) jest, zvečer pa pojejo kako šalčko bele kave pa kos črnega kruha. Spat gredo pa itak zelo zgodaj. Zjutraj je spet zajtr tisti najbolj obilen obrok dneva.
In mislim, da se tako delo še zdaleč ne more primerjati niti s fitnesom niti s tekom. Je garaško delo za moč. Celodnevni fitnes, kjer si teže krave, ki se noče premaknit ali pa upora vimen pri molži ne moreš naštimat na procent zaželene obremenitve.
Glede super duper muslijev v škatlah-večina teh je predelanih do nerazpoznavnosti in vsebuje noro ogromno prečiščenih ogljikovih hidratov, cel kup nepotrebnih sladkorjev in za sled tistega, kar se reklamira.
Preprosta in čimmanj predelana, raznovrstna hrana je po mojem prvo pravilo. Razmerje med sestavinami je ponavadi tisto, pri čemer se najbolj razlikujemo glede na potrebe.
Po zgornjem kriteriju kos špeha s slanino daleč vodi pred tistimi kupljenimi musliji iz trgovine.
Nekaj žlic kosmičev (na primer rženih), pest neogoljenih mandljev, hruška in navadni jogurt pa so že drugo vprašanje.

lp,

m

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA