teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
 spela*
#316843
cele napisal/-a:V debato o tem da to ni zdravo se nebi spuščal oziroma bi od nekoga ki navaja takšne stvari potem pričakoval več kot le subjektivo misel, ki ne temelji na ničemer.


1. Jaz nisem prepričevala tebe, da se ne iti veganstva, pa tudi nisem prepričevala abcd. Ti si se odločil, jaz to spoštujem in te nimam namena prepričevati, ker je to tvoja stvar (kot je moja prehrana moja stvar). Glede na to, da abcd še ni prepričan(a), pa samo predlagam RAZMISLEK. Tako da ne vem, zakaj taka reakcija s tvoje strani.

2. Nisem napisala, da veganstvo ni zdravo, pač pa, da ni nujno zdravo. To je razlika. Veganstvo brez vnašanja dodatka vitamina B12 je po mnenju strokovnjakov za prehrano škodljivo - in to ni moja trditev. (Eden izmed njih je celo rekel, da je takšna oblika prehranjevanja za nosečnice zločin nad otrokom. Tega ne trdim jaz, tako da nima smisla, da polemiziraš z mano, lahko pa ti povem njegovo ime, sam pa potem najdeš kontakt.)

3. Razumem etični vidik vegetarijanstva, ne razumem pa etičnega vidika veganstva. Ampak etika je zeo osebna stvar in to spoštujem, tudi če ne razumem.
Uporabniški avatar
 cele
#316845
OJ Špela zgleda da sva se oba razumela napačno zato se ti nad izborom besed opravičujem in nisem mislil tako osebno kot je bilo napisano.
1.)Razmislek: pomoje je abcd o tem že razmišljal in zato potrebuje še marsikatero izkušnjo na podlagi katere se bo odločil.
2.)Glede B12 pa če boš imela čas poglej na tisti prvi link poglej je en del tega ravno na to temo.
3.)Veganstvo je le nadgradnja etičnega dela vegetarijanstva. NPR. pomisli na vse kokoši v tisih malih železnih kletkah ki nesejo jajca. Pa spet nočem polemizirati o tem.

Sem pa neskončno vesel ljudi ki znajo spoštovati sprejemati ali vsaj za trenutek prisluhniti drugače mislečim.

Lep večer ti želim, se pa strinjava vsaj v tem da je tek odličen pa kakršenkoli že je :)
 spela*
#316847
Že v redu, tudi jaz sem bila malce ostra. :wink:

Bom pogledala tudi link. Je pa prav, da se vsak, ki preide na vegansko hrano, zaveda pomena vnosa vitamina B 12. Kajti gre za to, da pomanjkanja tega vitamina človek dolgo časa ne opazi (ker ima telo večletne zaloge), potem pa lahko že nastanejo problemi.

Jajca ... imaš prav, a obstaja tudi kokošim prijazna reja (kjer se kokoši prosto sprehajajo). Taka jajca iz čisto domače reje midva še kar redno dobiva in je velika razlika od tistih iz trgovine (tiste kokoške so pa praktično ljubljenčki in imajo celo osebna imena :D ).
 abcd
#316855
V bistvu si že kakšno leto govorim, da ni normalno, da človek pije mleko in je mlečne izdelke saj to ni njegova naravna prehrana, tako kot meso. Jem jih zaradi malo večje vsebnosti beljakovin pa tudi navada je železna srajca :). Po samem okusu ni ravno za dol padit se pa dajo pojest. :).
Mesa ne jem ker mi je začel smrdeti. Dunajca že kakšnih dvajset let ne, ostalo pa postopoma. Na koncu tudi piščanec in puran, tako, da se mi niti malo ne lušta mesa, sem zelo zadovoljen, da mi ni treba jesti tega smradu. Mi ni jasno kako sem včasih jedel ta shit.
V eni raziskavi so devali mesojedcem tri mesece surovo meso, po tem jim je pečeno ali kuhano tako smrdelo, da ga niso hoteli jesti. Tudi sam sem včasih pojedel kakšnih 10 jajc na teden, pečenih. Sedaj že kakšnih pet let pijem dve surovi na teden, zmiksane v zelo dober shake in mi pečene nenormalno smrdijo, včasih so mi pa bile zelo dobre. Niti v palačinkah ji ne prenesem, takoj zaznam okus pečenih jajc.
B12 imam malo pod minimumom, vendar je bilo že prej enako ko sem jedel meso vsak dan, včasih tudi dvakrat, tudi ostali parametri v krvi so bili podobni. Zaloge železa v telesu imam na maksimumu, hemoglobin pa je prenizek. Kakšen proces ne dela. :) Ko sem pa vseeno vzel injekcije B12, ko je kolega rekel kako izvrstno in močno se je počutil, ko jih je dobil pa sam nisem zaznal niti najmanjše razlike. Tudi to je res, da bolj kot sem bil na mesni prehrani več je bilo bolezni, viroz, angin itd. Vedno ko sem jo omejil je bilo počutje boljše.
Če bi preklopil na vegansko prehrano se niti malo ne bi počutil prikrajšanega za kakšne dobrote, razen gibanice :), tej se tako ne bi odrekel, bolj me zanima kako bi bilo z beljakovinami in mišično maso, čeprav se po spodnjem filmčku vidi, da ta ne bi smela biti problem:

http://www.youtube.com/watch?v=lXvAw96eDCQ

teh filmov je kar nekaj Tudi ta je prava klasa, sedaj vegan:

http://www.gymmorris.com/documents.asp?m=l
 abcd
#316885
@boštjan, zato ker se je meso začelo masovno jesti takrat ko so se pojavile serijske klavnice. Prej se je jedlo bolj poredkoma. Prvo mora človek v naravi biti sposoben ujeti žival, jo z golimi rokami pokončati, z zobmi raztrgati kožuh potem pa dober tek.
Lonec, štedilnik, klavnico in trgovino si je izmislil človek, narava nam pa ni dala čikanov, da bi pokončal žival. Če pa kakšnega polža surovega poješ ali kakšno drugo žival zagotovo ne tekne. Prvo začnemo z vonjem in če zadeva diši, je okusna in prebavljiva jo pojemo.
Ne verjamem, da kateri človek vidi kakšno žival v naravi kot prehrano ker ne diši in ni okusna, celo smrdi. Že to je prvi znak, da ne jej tega. Ko dobimo zrezek v restavraciji ali v trgovini so najbolj odvratni postopki že mimo.
Če kdo ubije žival brez orožja in jo poje surovo mu želim dober tek, to je potem pravi mesojedec, ne verjamem pa, da ima potem vse pošlihtano v glavi. :)
Tisti, ki pa neko žival zapre v smrdljiv hlev za celo življenje na dva kvadrata, da nikoli ne vidi sonca, jo po hitrem postopku nafila do želene teže, potem jo pa za božič zakolje ker je cerkveni praznik, ali jo proda zaradi dobička, si pa tudi zasluži enako usodo.
Verjetno je že vsakdo šel mimo kakšnega industrijskega hleva in ve kakšne vonjave se širijo od tam.
Uporabniški avatar
 boatjan
#316887
Tako kot ste napisali se je meso jedlo že prej torej je naravno ali ni?. Nisem vprašal o pridobivanju mesa za potrošniško družbo.

Ob branju knjige Rojeni za tek, sem se vprašal ali nismo vsi tekači, tako vegetarijanci, vegani itd. lahko hvaležni nekemu lovcu, ki se je postavil na noge in se s tekom podal v lov za živaljo, da je prehranil družino. Torej smo nekako mesu lahko hvaležni, da uživamo v teku.

Mislim pa da čekanov ne rabimo, ker imamo možgane in si hrano skuhamo.

Mogoče sem tudi jaz vegetarijanec?

Zdaj pa grem tečt s psom, ta ne bo končal v loncu.

Lep pozdrav!
Uporabniški avatar
 ROSI64
#316889
Deniz napisal/-a:Vi vegetarijanci se kar štejte...ampak vam povem da čez dobro Kranjsko klobaso z žganci ni nobene vegi stvari. :--

Ne vem zakaj so potrebne provokacije :argue:
Vsi smo ljudje, vredni spoštovanja, ne glede na to, da smo si različni. :D

Deniz; nisem vegetarijanec, pa tudi ob pogledu na Kranjsko klobaso mi naredi slabo, ne pa da bi jo še jedel.

Jaz osebno sem vesel vsakega, ki sebe dovolj pozna in si tako zna prirediti jedilnik, ki mu najbolj ustreza. :clap: :clap:
 spela*
#316931
ROSI64 napisal/-a:
Deniz napisal/-a:Vi vegetarijanci se kar štejte...ampak vam povem da čez dobro Kranjsko klobaso z žganci ni nobene vegi stvari. :--

Ne vem zakaj so potrebne provokacije :argue:


Zame je provokacija tudi (še v veliko večji meri!) tole:

abcd napisal/-a:Če kdo ubije žival brez orožja in jo poje surovo mu želim dober tek, to je potem pravi mesojedec, ne verjamem pa, da ima potem vse pošlihtano v glavi. :)
Tisti, ki pa neko žival zapre v smrdljiv hlev za celo življenje na dva kvadrata, da nikoli ne vidi sonca, jo po hitrem postopku nafila do želene teže, potem jo pa za božič zakolje ker je cerkveni praznik, ali jo proda zaradi dobička, si pa tudi zasluži enako usodo.


Poznaš morda kakšnega kmeta, ki, čeravno svoje živali redi za HRANO, ima ta živali RAD? Jaz jih - in te ljudi občudujem. Ljudi, ki sami ubijejo kokoš za nedeljsko kosilo (ne, danes seveda nihče te kokoši ne poje surove, ampak v juhi), in ljudi, ki sami svojega prašiča ne morejo ne zaklati ne pojesti njihovega mesa, ampak ga prodajo (ker je to nujno za njihovo preživetje), čeravno ob tem jočejo in čeravno bodo svinjino za svojo prehrano (morda celo dražje) kupili drugje.
Zato prosim, brez takih obtoževanj!

Pustim ob strani to, da jaz ne kokoši ne prašičev ne jem - morda pa ravno zato še bolj opažam in sem občutljiva zaradi nestrpnosti, ki jo širijo ljudje, s katerimi se na neki ravni celo strinjam. Ampak kar velja ZAME, ne more nujno veljati za VSE. Lepo bi bilo, če bi se tega zavedali.
  • 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA