teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
 a nje ni
#145443
tudi jaz sem ena tistih, ki bi tekla še hitreje, če bi imela 5 kg manj :? glede na to da imam trenutno 2 službi (študentski seveda :) ) se nimam časa normalno prehranjevat ... zjutraj jem kaj na kruh namazano, mlečni riž ali gres, v službi in za pozno večerjo pa sadje, oreške, jogurte, ... ob vikendih pa normalno kosilo - meso, solata, ribe, krompir ... in glede na to da vsak dan pretečem 8 km spijem precej vode.
visoka sem 167 cm se mi zdi da imam 67 kg mnogo preveč :cry: mislim da ne pojem nič tako zelo kaloričnega, če pa se že kdaj pregrešim, porabim s tekom. ampak kilogrami ne grejo in ne grejo dol ... ima kdo kakšen konkreten predlog? :roll:
Uporabniški avatar
 Wega
#145463
Po moje je najprej potrebno spremeniti zapečeno misel, da je 67 mnogo preveč. Potem se odločiš ali bi bilo 62 ravno prav ali bi rada s 5 kg manj samo malo hitreje tekla in bi s 10 še hitreje in bi bilo 57 ravno prav.
Ko enkrat veš kaj bi rad je lažje.
 TinKa.
#145514
Hmm ta problem pa poznam.. jaz sicer nisem zajtrkovala, tako da sem pomemben del prehrane izpustila, sem pa cez dan (ko sem si utrgala cas) pojedla oreske itd zvecer pa napadla hladilnik, doma za vikend pa me je mami seveda pridno razvajala s kosili po moji zelji.. no in najprej sem spremenila to da zjutraj jem (jogurt in muslije) - ravno dovolj da si nardim podlago v zelodcu, v sluzbi jem sadje - do 12h, potem okrog enih sledi kaksno kosilo ali solata in zvecer kaksna tuna ali zelena solata, ravno tolko da ne grem spat z praznim zelodcem. vcasih me zanese in jem rizeve kruhke (stiropor za nekatere) ali kaksne oreske, vendar se jih raje izogibam, ker so precej kaloricni. poleg tega sem 2x na teden na smarni gori, 2x na teden tecem in 1x na teden igram badminton, na siht se vozim s kolesom. vendar si nisem postavla cilja koliko kg bi rada izgubila (no ja na zacetku sem si ga, vendar ko sem po prvih 14 dnevih sportanja ugotovila da tehtam vec - sem si premislila), vendar sem si postavila katere stare hlace bi rada oblekla cez dolocen cas :) hja smesno ampak res. in vidim, da se pocaaaasi sicer (ampak se) moje telo spreminja, ne v smislu izgube kg (nimam pojma kolk sem sla dol - ce sem sla sploh) ampak opazim razliko pri oblacilih.. spremenit razmisljanje da pri tej velikosti in tezi nimas mnogo prevec kg, in pach postavit si dolgorocne cilje pa ne obupat ce v enem mesecu ne gres 5 kg dol, kr vrjetno tak sama ves da to ni ok...kot pa ze pocnes pit veliko tekocine, sportat, predvsem pa spremenit razmisljanje in tudi pocasen tek je boljsi kot "no tek at all".. pa bo slej ko prej in pocasnega prisel malce hitrejsi... :)
 mojA
#145554
Super, ker zajtrkuješ. To ohrani. Čez dan pa pazi, da ne poješ preveč raznih oreškov, čokoladic in ostalega balasta. Te stvari so zavajujoče, misliš, da nisi pojedel nič, v resnici pa se je teh zadev nabralo ohoho. Izogibaj se sendvičev in hitri hrani. Predlagam ti, da paziš na kombinacijo živil (npr meso+ zelenjava, krompir ali testenine + solata - ne pa meso + škrob ali Oh). In še nekaj. Po 18. uri ne jej OH, lahko pa ješ beljakovine in zelenjavo.
Zihr ti bo šlo dol. Vztrajaj.
 AktivnaDieta
#158960
bobsaap napisal/-a:
zz topka napisal/-a:
bobsaap napisal/-a:

Izračunamo ga po t.i. HARRIS-BENEDIKTOVI FORMULI

Za ženske:
65.5 + (9.56 × T) + (1.85 × TV) - (4.68 × S)



Se pravi, da moram pojesti le dobrih 870 kalorij na dan? Pri mojih 41 letih, 170 cm in 72 kg? Saj umrem, če je ta formula ta prava. To je le ta zadnjih 870, ki jih zbašem vase.
Najbrž je nekaj narobe s formulo....
Ali pa z mano....


Popravljam formulo za ženske,...

Ženske: BMR = 655 + (9,6 × TT v kg) + (1,8 × TV v cm) – (4,7 × starost v letih)

Se opravičujem za napako!


Zgoraj omenjena formula ti predstavlja samo en del tvoje dnevne potrebe po energiji to je tvoj bazalni metabolizem, ki pri normalno aktivnem človeku znaša približno okoli 60%.

Ker ste na tem forumu predvidevam vsi nadpovprečno telesno aktivni je ta del procentualno še manjši.

K temu morate prišteti še vašo porabo energije pri delu in prostem času ter dodatno porabo pri teku oz. športni aktivnosti.

Program Aktivna Dieta vam vse to avotmatično izračuna, prilagodite samo čas posameznih postavk, hitrost in čas teka.
Uporabniški avatar
 Wega
#159173
Če se kdo tehta in zapisuje svojo težo in ima to v elektronski obliki bi vas prosil, da mi datoteko pošljete na spodnji naslov zaradi raziskovalne naloge.

Hvala!!
Uporabniški avatar
 mateja.hribar
#159182
Se tehtam in zapisujem, vendar ne čisto najbolj redno, torej kakšen nabor podatkov potrebuješ?
Uporabniški avatar
 Wega
#159204
Samo težo v nekem časovnem obdobju. Gre za čisto osebno raziskovalno nalogo, tako da se ne trudite preveč :)
Uporabniški avatar
 Loni
#159211
V koliko dolgem časovnem obdobju?
Uporabniški avatar
 Wega
#159224
ja fino je če je eno leto. Ampak nič ne de - tudi en mesev je dovolj.
Uporabniški avatar
 solatka
#159226
Sicer nimam v elektronski obliki, lahko ti pa vseeno "prepišem" iz pildka :wink:
 a nje ni
#191198
eni imajo težave ker imajo preveč kilogramov, eni pa ker jih imajo premalo ... jaz spadam v tiste, ki jih imamo preveč ... :( zdej pa na dan z nasveti :wink:

velika sem 168 cm, težka 69 kg. glede na to, kako so ti kilogrami razporejeni, je to definitivno preveč ... tečem 3 leta in sprva sem s tekom izgubila dobrih 15kg, potem sem jih spet nekaj pridobila, sedaj pa se je ustavilo. rada bi shujšala pa ne vem več kako :? za začetek sem šla na DIF kjer merijo telesno maso ... rezultat: 48kg mišične mase, 36 litrov vode in 16kg mašobe. teh 16kg maščobe se deli na nujno potrebno (tisto, s katero delujejo notranji organi), na tisto, s katero se grejemo in je potrebna za energijo, ostalo pa je višek. pri meni gredo številke tako: essential fat (nujna): 5 kg, reserve fat (rezervna): 9,1 kg, excess fat (višek): 2,6 kg. moj "body mass index" je 23.3 in v mirovanju porabim 1460 kalorij. vse to pokaže tista napravica na DIF-u, merjenje stane 5€. :wink:

in kako od tu naprej? tečem skoraj vsak dan - pol ure, uro, uro in pol ... odvisno od tega koliko imam časa, volje, energije. trener na DIFu mi je rekel, da če želim izgubiti maščobo, moram teči počasneje ... v območju pulza kjer se maščobe najbolj kurijo. kako pridem do številke, kolikšen je ta pulz? (mimogrede - kje kupim uro s čipom za Nike zoom air 4? :) ) poleg tega bi še vprašala, kako je s tisto tehniko, da po teku še 2 uri ne jem ničesar, ker naj bi se v tistem času še vedno kurile maščobe ..? to drži al ne? sedaj sem navajena da po teku zmečkam pol banane, malo skute, cimet, med, laneno seme ... karkoli od tega ali vse skupaj :oops: drugače pa za zajtrk jem kosmiče ali nekaj na kruh namazano, v službi imam še tri manjše obroke (sadje, oreške, jogurt, tuno, ...), popoldan pa kosilo. slabo vest imam, ker ko pridem iz teka in preden se stuširam in ohladim je ura že skoraj 23h, ko pojem "beljakovine" ... :? ne vem več, kaj je prav in kaj narobe, kaj je dobro in kaj slabo. :(

ima kdo kakšen predlog kako naj ob vsem tem še malo shujšam? poskusila sem ločevalno dieto in javorjev sirup, pa nič ne pomaga :cry:
Uporabniški avatar
 valena
#191210
Živjo a nje ni!
Imaš skoraj takšne mere,kot sem jih imela jaz letos januarja. Tudi jaz sem tekla že kar nekaj časa,pa kile niso šle nič dol. Žal ne gre drugače,če hočeš shujšat, je potrebno predvsem manj pojesti. :( Tudi jaz sem bila žalostna,ker sem tekala pa tekala,kile pa nikamor.Z voljo in odrekanjem,mi je zdaj končno uspelo shujšat na 63 kg.
Poiskusi malo gledat na porcije! Za zajtrtk pojej le en kos kruha. V službi poiskusi jesti le enkrat. Pa kar je najpomembneje večerja mora biti lahka!! Jaz sem si zabičala,da po
19 30h ne smem jesti. To sem si napisala na večji list in obesila na hladilnik,da če slučajno pozabim,grem še enkrat prebrat. Vem, da je butasto,pa marsikdo se bo zgražal,ampak meni pomaga.
Nam,ki smo bolj močne postave je potrebno ves čas paziti,da se ne zredimo!!
Če bi tek prestavila na zgodnejšo uro bi bilo najbrž bolje. Na primer, če bi šla tečt ob 18h,bi lahko večerjala ob 19 30h,potem pa konec s hranjenjem. Če ješ ob 23h najbrž za organizem ni najbolje. Svetuje se,da se 12h čez noč ne je nič. No upam,da nisem preveč zatežila in ti želim,da bi ti uspelo!Držim pesti zate :wink: Pa počasi se daleč pride. Eno kilo na mesec dol je čisto v redu. Raznih diet se nisem posluževala,so mi preveč komplicirane. Pa tiste hitro izgubljene kilograme običajno tudi hitro pridobiš nazaj.
 luzr
#191265
@ a nje ni. Omenjene vrednosti so normalne glede na različnost človeške konstitucije. :wink:
Lahko ti prilepim bolj argumentiran in neusmiljen, a še vedno prijazen, odgovor.
@ valena: Zakaj priporočaš tako neusmiljeno dieto? Samo zanima me. Nekatere bi nas pobralo, če bi morali delati in se športati s tako strogo racionaliziranimi obroki. :)
Uporabniški avatar
 Uroš Sobočan
#191274
luzr napisal/-a: bolj argumentiran in neusmiljen, a še vedno prijazen, odgovor.


:mrgreen:

Samo ja ne delat znanstvene fantastike iz življenja, je prekratko, samo malo volje je treba in ne "spregledat" in opravičevat napake, ki jih zavestno delamo pa bo...

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA