teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
 kendy_2
#132552
Zivjo!...rabim pomoc..sem 17 letna dolgoprogasica +gorski teki..velika sem 164 in tezka 43kg.Od kar tecem sem tudi neki na tezi izgubila(48).Vsi mi govorijo da bi se morala zrediti.Tudi zadnje case mam slabse rezultate,pa to se ne vidi toliko na kondiciji ampak na treningih hitrosti..vcasih ne zmorem preteci niti 1200x4(hitro)na treningu.Trener mi je dejal da je to lahko tudi s prehrano povezano in tezo..kaj mi svetujete?sej jast bi se zredila,samo se bojim da ce se zredim potem nebom vec upala tko dobro teci.prosim pomagajte mi..kako pa naj bi zgledalo zdravo pridobivanje teze?npr.jedilnik?..res prosim vas potrbujem pomoc..hvala za odgovore. :?
Uporabniški avatar
 izzardly
#132561
Pozdravljena!

Svetujem ti, da se obrneš na osebnega zdravnika ali strokovnjaka za prehrano oz. športno prehrano.
Sem si tudi sama nekaj škode naredila z neznanjem. Ker nisem ob zahtevnih treningih zaužila dovolj beljakovin ter nekaterih vitaminov in mineralov, imam že 4 mesece težave s kronično utrujenostjo in komaj še kaj tečem.

LP
Uporabniški avatar
 activean
#132597
mislim da moraš tu dobiti kakšnega strokovnajak..ker to ni hec
43 kg?? mogoče bi ti kak KG še pomagal..al pa rešiš problem z pravo prehrano
res mislim da se obrni na strokovnjaka ker napačna odločitev zna biti zelo grda..
 kendy_2
#132657
imam strah it do zdravnikov,zato sem pa poiskala pomoc na forumu in upam da mi boste lahko pomagali...
Uporabniški avatar
 Tajči
#132665
Vse je odvisno tudi, kakšne prehranjevalne navade imaš že sedaj. Nekaj prav na silo spreminjat ti ne bo obrodilo dolgoročnih sadov. Zato ti jaz svetujem, da se kot prvo malce pomiriš, potem pa počasi začni z beljakovinsko bogato hrano in ogljikovih hidratov moraš dobit vase dovolj. Ne pozabit na sadje in zelenjavo. Vse premalo pojemo tega. Je krasno za presnavljanje, pa še naraven način sproščanja mišic.
Ne pretiravaj in se ne baši s hrano. Da ne boš čez eno leto iskala odgovorov za hujšanje.
Redna raznolika prehrana bo pripomogla k dobremu počutju.
Ne bi pa ti svetovala kakšnih prehranskih dodatkov za povečanje teže. To je lahko zelo zahrbtna zadevšna.
Vse je na tebi. Sportnica si. Če ti je trener rekel, da bi bilo fajn pridobit kak kilogram, naj ti tudi svetuje.
Uporabniški avatar
 Sončka
#132758
Hoj,
glede na to da si zaradi športa izgubila 4kg, predlagam, da jih pridobiš nazaj in to kar po hitrem postopku. Moje osebno mnenje je, da imaš lahko 50kg, to bi lahko bila tvoja idealna teža. Saj veš, kako se pridobivajo kile, kajne? Kaj je zdravo, pa mislim, da ti je tudi jasno, kajne? Glede rezultata pa si poglej temo Telesna teža & rezultati.
Pa veliko užitkov v pridobivanju telesne teže.
Lp, Sončka
Uporabniški avatar
 matomania
#138274
Kendy_2 moje mnenje je da se moraš še vedno držati načela ZDRAV DUH V ZDRAVEM TELESU, kar pomeni da je potrebno uskladiti količino porabljene energije z količino vnešene energije. Jaz osebno sem močan zagovornik zdrave prehrane in poznam zelo dober "jedilnik" za športnika ampak še vedno pa moraš vedeti koliko energije porabiš tekom dneva ko ne treniraš in ko treniraš. Glede tega da se sekiraš z svojimi 45kg da boš imela slabše rezultate ti pa sam to povem, da sem imel 70kg in zdaj k jih imam 75 dosegam boljše rezultate na daljše proge-to je pa tisto načelo katerega sem ti povedal na začetku...
Uporabniški avatar
 aisha
#138328
kendy, mam podoben problem kot ti, 162cm, 43kg, jem večkrat na dan do 6X, saj velike količine hrane vase ne spravim, skrbim pa, da imam zmeraj kaj za v usta pri roki

ne gledam na uro, jem, ko sem lačna, veliko testenin, riž, sadja, zelenjave, rada imam "ptičjo hrano", čokolado, sicer grenko, sladoled, je pa res, da jem mal manj mesa in da se konzervirane hrane, razen tune, skoraj ne dotaknem

bila sem že pri zdravnici zaradi nizke TT in je ugotovila, da sem zdrava (ščitnica, Fe v krvi, ...)

sem pa od vedno tako drobna

veliko tečem, pa vmes še kolo, rolerji (mal manj), pa mal tenisa, joga, ...

verjetno vnosa hrane za tako količino aktivnosti ni dovolj

frend mi je svetoval beljakovinske napitke, ker je vsekakor moj problem mišična masa in bo treba mal resneje probat še to, absolutno

drugač se počutim super, upam, da bo tko tud naprej in da se bo tudi kakšen kg v mišicah kmal poznal, to bi res rada; če druzga ne, za lepši videz, ha, ha

pravjo pa tudi, da je veliko težje zdravo pridobiti nekaj kg, kot pa jih izgubiti

veliko užitkov in uspehov, čimmanj skrbi, ob rednem treningu in zdravi prehrani ni strahu, da bi kaj slabše tekla (no fear)

do zdravnika pa kar pogumno, ne bi te rada strašila, ampak nikoli ne veš


Aisha :wink:
Uporabniški avatar
 Eustahije
#138343
Zdaj je ravno poletje, probaj it na kak piknik :) Pa ne potem kake odbojke igrat al pa kaj ... sedet pa jest! :)

Drugače pa je pomojem zdravnik najboljš varianta, ker saj, koliko se pa lahko kr eni ljudje na forumu spoznamo na prehrano? Eni bolj, drugi manj, noben pa te ne pozna kot te osebni zdravnik, tako da nima drugega smisla kot it k njemu/njej.
 kendy_2
#138384
hvala za pomoc...cez dva tedna sem narocena na pregledu pri zdravniku..zdej pa tudi vec jem,neki sm ze pridobila na tezi,kljub treningom...tko d amam dokaz da fulllll jem..jem 6 krat na dan,in cim vec beljakovin in oh,izogibam pa se mascobam in sladkemu,....samo se zmeraj rezultati padajo ,kljub temu da treniram redno..
 Tku
#138453
Če boš tako nadaljevala brez predaha, se boš prekurila in na koncu ne bo nič iz vsega tvojega ogromnega truda s treningom.

Za zdaj pozabi na rezultate, zdaj gre za tvoje zdravje dolgoročno. Sprosti malo svojo glavo in zmanjšaj intenzivnost treningov, da malo prideš k sebi, potem pa postopno nazaj v delovni ritem.

V dani situaciji ni potrebe, da bi se izogibala sladkemu in maščobam, saj glede na stil življenja, ki ga kažeš, tega ne boš nikoli jedla preveč.

Pa srečno!
Uporabniški avatar
 Tina_brzina
#162568
Jaz mislim da se moraš malo spočit, sej preveč treninga pa premalo počitka tud ni dobro. Lahko še zboliš, če boš telo preveč izčrpala. Vzemi si kakšen dan pauze pa boš videla da bo boljše.
Uporabniški avatar
 Pingo
#162573
Zima je čas ko naj bi "kao"počivali...glede na opis da si dolgoprogašica pa gorska tekačica..bi mogoče malce spremenila način treninga.Kajti 4x1200m, poleg tega še hitro tudi ni kar tako odlaufat če se med rednim treningom ne posvečaš tudi kakšnim intervalnim treningom.Le ti naj bi bili bolj intenzivni in krajši...ni vse v kilometrih.Mogoče tek zamenjaš malce za smučanje,tek na smučeh....sprememba je vedno dobrodošla.
Glede hrane pa..jej tisto kar ti zapaše tudi kakšna slaščica za boljše razpoloženje ITAK,pa seveda vse kar so ti že zgoraj napisali...nič bat.Še prehitro čez sezono izgubimo kakšen kilogram na rovaš nepravilne in predvsem nepravočasne prehrane med in po teku.

Noo važno je da se dobro počutiš in to naj ti bo vodilo za naprej
:wink:

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA