teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
Uporabniški avatar
 maca
#140771
Glede soli je vedno problem, kje dobiti ta pravo.

Jaz uporabljam himalajsko sol (v prahu za jedi in v kocki kristala - stopim v vodi in veliko žlico te vode popijem na tešče, za čiščenje, za elektrolite,...)

Je pa še ena varianta soli, ki je čisto naravna. več info imate na spletni strani salesalute.com. Kupi se paketek treh(ali šestih brez knjižice) stekleničk z dozirno posodico in knjigo-navodili. sol je videt kar ok, je "mastna", to pomeni mokra in lepljiva, taka kot mora biti, nerafinirana. Naroči se po spletu.

Aja, kristalno himalajsko sol dobim v trgovini Kalček, Aurea (revija Misteriji da še popust) in trgovina Om Šiva, vse so v BTC-ju.
 klopotec
#140786
Naravno, neprečiščeno sol dobiš na solinah v Sečovlju. Veliiiiiiko cenejša kot tista, ki jo navajaš. Nam ravno zmanjkuje in bomo šli v kratkem po njo.
Uporabniški avatar
 Loni
#140796
Točno to imam jaz, pa še zeliščno verzijo, je mama prinesla s svojega zeliščarskega izleta oboje. Izredno dobra pa mi je tudi njihova temna čokolada s solnim cvetom, to grem pa kar v Lj v njihovo trgovino iskat. Glede na to, da soli praktično sploh ne uporabljam, mi je prav hecno, da mi je dotični okus čokolade tako zelo všeč.
 mausi
#140812
solni cvet je definitvno najboljši za hladne jedi, solate...
 MKC
#146219
kakšno količino OH, B ter M kaj pojeste po teku(v tekočem in posebaj v prvem trdem obroku). ali prej "natehtate" toliko da veste koliko boste pojedli ali kar "od oka". zanima me ker ne vem koliko je dovolj, preveč(naenkrat)...
pa če vzamemo bi morda kdo konkretno povedal, če npr. tečeš 90min (18km)...seveda je važna še masa, starost in intenzivnots.
no ampak le toliko na priblizno(teoreticno)

Hvala in Lp
 klopotec
#148392
V včerajšnji prilogi ONA je zanimiv članek o prehrani avtorice Polone KOVIČ.
Če koga zanima si lahko prebere. Zelo dobro.
Uporabniški avatar
 andreya
#148414
Klopotec hvala za namig :wink:
Uporabniški avatar
 EVicA
#148439
Gremo še kako rečt, po kako dolgem/naprnem treningu je pozornost na prehrano po treningu potrebna in kdaj so smiselni regeneracijski napitki.
Verjetno ob normalni (raznoliki) prehrani in tekih okoli 30min vse to ni potrebno, ali pač?
 MKC
#148458
pretirane pozornosti 30min teku po mojem mnenju ni treba posvečati.
morda edino malo B
#196890
Nov recept imam. Rabiš malo olivnega olja, strok (ali dva) česna in konzervo kuhanega fižola. Na olje nahitro stisneš tisti strok (ali dva) in na hitro prepražiš (30s), nato vržeš noter odcejen fižol iz konzerve in ga s kuhalnico pretlačiš in malo popražiš (kot za pražen krompir). Pa dober tek.

5 minut dela za polnovreden obrok po teku.
Uporabniški avatar
 vencelj
#273005
Da potegnem temo iz naftalina.
Danes po teku me je čakala gratinirana ajdova kaša z jurčki. Njam :!:
Ja, še recept. Na spletu jih je več za ajdovo kašo (z malenkostnimi odstopanji), tole na koncu posujemo s sirom in popečemo, da se sir stopi.
http://www.kulinarika.net/recepti/14222 ... -z-jurcki/
Še nekaj: 1)nikoli se ne obremenjujem s preštevanjem gramov beljakovin ali OH ali maščob, mi je malo mimo, da bi si kvaril prijetno opravilo 8); 2)nisem prečekiral 7 strani te teme za nazaj, morda je recept že kdo obesil :roll: .

LP, vencelj
#274495
S tem se da priti dokaj hitro skozi pri pripravi:

1. Zmleta neluščena ajdova moka in nekaj koruznega zdroba
- nekaj vode in soli
- Zmešati v maso, ki postane sluzasta ( zaradi ajdove moke )

2. še prej podušiti amaranth v vodi ( potrebuje cca. 15 min )
Ni pa slabo imeti že vnaprej pripralvjen dušen amaranth v hladilniku.
Recimo prejšni dan zvečer za naslednji dan: sluz, ki se tvori je namreč koristna
za vzdrževanje črevesne mikroflore ( deluje kot prebiotik - ne probiotik ampak prebiotik ).

3. omako narediti iz koščkov dušene zelenjave in zapeke ter paprike,
omako primerno gostiti z dodatkom zmlete zelenjave ( kapusnice )

4. Amaranth in omako naložiti na oblate ( najrejene iz koruzno-ajdove mase ), ki so bili popečeni
kot palačinke na maščobi ter zviti v primerne svitke za serviranje ali vložitev v posodo za malico
s seboj.
 spela*
#274500
klopotec napisal/-a:Ekstremni napori in sol. Vprašaj tek v snegu, kako se on oskrbuje s soljo in boš presenečen. In ravno včeraj zvečer je zaključil res ekstremno stvar.


Pozno se pridružujem tej debati, ker se prej niti nisem ukvarjala s tem.
A sama sem pri sebi ugotovila, da če med tekom ali takoj po njem (velja zlasti za tekme v poletnem času) ne zaužijem soli, imam zvečer migreno.

Pregled krvi je pokazal, da je natrij blizu spodnje mejne vrednosti (in to ne po naporu, pač pa na čisto navadno jutro).

Tako da se nekako ne strinjam s tem, da je sol tako zelo škodljiva. Vsaj ne za vse ljudi.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA