teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
Uporabniški avatar
 mare
#147530
Mislim, da tule malo pretiravaš. Morda na kakšni mlečni farmi krave res trpijo, ampak gledam tele v prosti reji. Cel dan jim ni treba delati drugega, kot da jedo, kar jim paše in kolikor jim paše in se sprehajajo, če jim paše, občasno tudi malo tekajo. Zjutraj pridejo pa same na molžo. Meni to deluje kot kravja nebesa. Videl sem pa tudi kokošja nebesa.
 klopotec
#147531
To je pa tudi fora tu na forumu. To, v stilu, kaj je že vprašal začetnik teme. Kaj te to tako skrbi Miro, bo že Mojca povedala, kaj je vprašala in če ne bo dobila odgovorov. Človek božji, beseda vendar da besedo in pogovor se razvija.
Če nimaš kaj drugega dodati temi....
Uporabniški avatar
 mojcej77
#147535
Ok - a se samo meni zdi, da smo vsi rahlo preobčutljivi in stvari (besede) vzamemo zelo osebno?...in da to niti ni slabo? :)
Tako mnenje nekoga hitro postane (v katerikoli smeri) "pridiganje" - kdaj nekaj zveni kot pridiganje, je odvisno od poslušalca, torej tistega, ki stvar doživlja kot pridiganje - po mojem mnenju je to takrat, ko nekdo posega v mojo osebno svobodo. Kdaj pa bom imela tak občutek, je odvisno od mene same.
Ne morem pričakovati, da bodo ljudje vedno uganili, kje je ta moja meja, prav tako jaz ne bom vedno uganila tega, ko bom komu izrazila mnenje. In vem, da tudi vi.
Ko berem nazaj, se mi zdi, da smo vsi še vedno pisali dovolj spoštljivo, da debata normalno teče, res pa je, na kar je po mojem želel opozoriti Miro, da teme nisem odprla z namenom debate "pro et contra" veganstvu, ampak izključno o njem, se pravi, nabiranju informacij o takem načinu prehranjevanja in nenazadnje, življenja.

Res je sicer, da je tema o mučenju/izkoriščanju...živali ponavadi del vsake podobne teme. In menim, da vsaj na tem forumu ni človeka, pa če živila živalskega izvora uživa ali ne, ki bi rekel ali mislil, čutil, da mu je mučenje živali fajn.

Samo toliko.
Zdej grem pa piškotke pečt :D.

lp,

m
 jezek.teka.teka
#147536
mare, se strinjam.

samo jaz sem govorila o širokem (svetovnem?) preseku, kjer je procentualno bistveno več tiste klavne živine in drugih živali, ki so daleč od nebes.



miro, se tudi s tabo v bistvu lahko strinjam. samo kaj čmo zdej, ko smo že zapacali to temo? a jo lahko kak moderator razdeli? ali pa če mojca velikodušno kaj doda v svoj začetni post? :D





evo, al pa če napišem par zadev - ki bi jih stric google definitivno bolje napisal - da nas nazaj ''utirim''.

tisto leto in pol, ko sem bila veganka, sem bila srednješolka. tako je zame pomenilo veganstvo predsvem samostojno kuhanje in zelo ozek izbor hrane za šolsko malico. in povzročanje težav na vseh sružinskih srečanjih, ker so kakšne zadeve morali vnaprej fejst premisliti.

za beljakovine sem poskrbela z raznimi sojinimi izdelki (kuhana soja, tofu, sojino mleko) in drugimi stročnicami. glede drugih zadev (oh, maščobe, vlaknine) pri taki hrani itak naj ne bi bilo panike. glede železa in b12 nisem občutila kakšnih primanjkljajev, krvi pa nisem dajala pregledovat, tako da je možno, da sem bia slabokrvna. ampak raziskave kažejo, da je slabokrvne skoraj pol ženske populacije v sr. evropi v rodni dobi, tako da to najbrž z vegetarijanstvom nima neke vzročno-posledične zveze?).

bolna skoraj nisem bila (prehladi ipd), aknasta (glede na starost bi lahko bila) tudi ne. gibala sem se povprečno veliko (nisem redno trenirala česarkoli), telesno težo sem imela vseskozi (tudi prej in potem) malo nad ''idealno'' (glup izraz, pač kakih par kilc špehca preveč glede na umetna merila). hočem povedat,d a nisem bila shirana.

socialni vidik sem že omenjala. pa če razdelam malo bolj.

1) kaj jem, je po mojem osebna odločitev. ki se ne tiče drugih, razen če želim z njimi delit svoje odločitve. no, če si vegetarijanec, si dosti manj izstopajoč, kot če si veganec. in ljudje se vtikajo. in to je bilo zame silno moteče. ni mi rpoblem že stotič razlagat, da je beljakovina setsavljena iz aminokislin, da jih telo razstavi in porabi, kot mu paše,in da je vseeno, al je ta osnovni gradnik iz živali ali rastline (se nevezuje na zgornjo debato o nadomestkih), ker telo oboje lahko ponuca za gradit celice. problem mi je, ko ti ljudje skozi debato o beljakovinah hočejo vsilit svoje poglede na svet. in jih dejstva v resnici ne zanimajo. veliko je bilo tega in bilo je moteče.

2) rojstni dnevi, povabila na pijačo, novoletno vsesplošno prenajedanje, družinska srečanja in praznovanje. veganstvo je tako tuje našim kulčturnim smernicam prehrane, da skoraj nujno povzročaš preglavice gostiteljem. ttudi če bi bil srečen s cvetačo kuhano v vodi, jo zabelijo in je not žlica kisle smetane... ker pač ne pomislijo, pozabijo... druga težava - soja in drugi bogati viri rastl. bejakovin so v naši kulturi redki. ti skuhajo fino vegansko kosilo, ampak v njem skoraj ni beljakovin. potem si moraš splanirat hrano tako, da to nekje not prineseš.



evo, to je par vidikov, da ne bomo samo smetili.

zdej pa že enkrat nehajte odpirat te zanimiva vprašanja, ker moram jaz danes še kaj narest. :lol: :wink:
 jezek.teka.teka
#147537
mojcej77 napisal/-a:Res je sicer, da je tema o mučenju/izkoriščanju...živali ponavadi del vsake podobne teme. In menim, da vsaj na tem forumu ni človeka, pa če živila živalskega izvora uživa ali ne, ki bi rekel ali mislil, čutil, da mu je mučenje živali fajn.

m



eden od glavnih razlogov za veganstvo je običajno etični vidik ubijanja živali za hrano. tako da se o veganstvu skoraj ne da govorit brez tega.

in še drugače - če si kot veganec pri sebi odpravil s sodelovanjem v mučenju živali, ker v njem ne sodeluješ več neposredno (za razliko od vegetarinacev), se pa moraš o njem skozi pogovarjat. ker ljudje pač opazijo, da si med malico kupil kruh, oreške in sok in jih pač zanima. in ko so :shock: nad tvojo izbiro moraš spet in spet razlagat o klanju in vsem, kar je pred njim.

mojca, smem vprašat, kaj je tebe spodbudilo k tej temi? (večina ljudi za veganstvo sploh še ni slišala ali vsaj ne ve, kaj to pomeni.)
Uporabniški avatar
 mojcej77
#147544
jezek.teka.teka :D

...samo kot dopolnilo tvojemu postu: podobne občutke sem doživljala vsakič, ko sem imela "dieto" ali nek določen režim prehrane. Prehranjevanje je preprosto del vsake kulture. In če se tvoj način zelo razlikuje od načina družbe, v kateri živiš, zan biti zelo težko.
Ampak.
Stvari se spreminjajo, ker se spreminjamo mi.
Pri nas imamo zelo različne goste.
Poznamo in imamo zelo radi dolgoletno presnojedko, kar nekaj vegetarijancev; vegana mislim, da še nobenega. In zna biti zelo pestro in zabavno. Meni osebno pomeni, če sem gostiteljica, osnovno spoštovanje do gosta, da pri meni uživa hrano, skladno s svojimi željami, ne z mojimi.
In so že bili trenutki, ko sem "tečnežem", ki so mi že nevemkolkič želeli napolniti kozarec, ki ga nisem želela, ali vsiliti pecivo ali karkoli že...nehala govoriti:"Joooooj, sem že sita...jooooj, sem na dieti...jooooj, mi ne paše..."...ker ne "pali". Rekla sem:"Veste, veliko bolj vesela bom, če mi ne nalijete/daste za jest več." In je uspelo.
In je res: ko si gost, ne želiš užaliti gostitelja, ko pa si gostitelj, ne želiš razočarati gosta. In potem hitro preveč nakuhamo (zakaj ne bi kuhali skupaj?) in ker nam je škoda, ker smo se tako trudili, vsiljujemo hrano naokrog. Brezveze.
Kaj sem hotela s tem povedat: samo prisluhniti si moramo in se umiriti.
Danes sem bila po dolgem času v trgovini z zdravo prehrano, eko čistili in kozmetiko; in veseli me, da je v enem samem letu tako zrasla, da se morajo preseliti. In cene so tudi že nižje.
Spreminjamo se. Svet se spreminja.
Vsem nam želim, da bi živeli na zdravem planetu.
In vsem kokoškam, kravicam in pujskom vsaj (!) to, da bi živeli na kmetiji s pametnimi in pridnimi gospodarji.



lp,

m
Uporabniški avatar
 mojcej77
#147546
Še dopolnilo na tvoj drugi post:
zdaj niti ni več tako čudno, če si kupiš malico, ki si jo omenila. In niti ni nujno, da se na taka vprašanja vedno odzveš najprej z govorom o klanju živali :).

Moji motivi pa naj ostanejo moji. Pliz kej tenks ;).

lp,

m
 jezek.teka.teka
#147549
mojcej77 napisal/-a:Še dopolnilo na tvoj drugi post:
In niti ni nujno, da se na taka vprašanja vedno odzveš najprej z govorom o klanju živali :).

m


s tem se nadsve strinjam. sploh zato, ker so debate po vedno istem kopitu izjemno utrujajoče. ampak... težko se je izognit, ker vprašanjem ''kako to'' nekako skoraj vedno sledi ''zakaj''. in potem smo tam. :)
Nazadnje spremenil jezek.teka.teka, dne 19 Sep 2008, 18:21, skupaj popravljeno 1 krat.
 edo-brko
#147551
Lp!

Iz vsega do sedaj napisanega sledi, da vse le ni tako preprosto, jasno,čisto in lepo kot je predstavljeno v vaših (naših) interpretacijah. Je bolj prepleteno in globalno povezano kot zgleda na prvi pogled in tega ne upoštevamo pri svojih trditvah.

NEDVOUMNO pa je, da je človek na trenutni stopnji razvoja (življenja) VSEJED in o načinu prehrane (glede na raznorazne okoliščine) odloča sam zase (večinoma) in je to njegova osebna stvar.

Jezek.teka.teka - vaše pisanje je korektno in v marsičem tudi pravilno vendar ste pri svojih obrazložitvah nekaterih trditev nekoliko "nerodni" in s tem vspodbudite nekoga, da reagira kakor pač zadevo razume.

Npr. na "maretovo" vprašanje kakšni so razlogi za veganstvo se mi zdi vaša obrazložitev malo "hecna" in nekako nerazumljiva, da bi to bil vzrok za to.
Etično-moralni vidik (to v nekem smislu bi še lahko bil), vendar vidik proizvodnje mesa in drugih živalskih pridelkov ter lakota po svetu in nepravično razdeljevanje dobrin pa je mal čudno.
Poraba pitne vode (pa to vodo uporabljamo tudi za pranje avtomobilov, pranje perila,.. in tudi za zalivanje in namakanje poljščin in nasadov).
Izsekavanje in požiganje gozdov (les izsekujemo za industrijo, kurjavo in ogromno papirja na katerega pišemo- res pa je da po svetu ljudstva še na tak način pridobivajo rodovitno zemljišče,ki so ga prej "izželi").
Nastanek raznih plinov (ja te proizvaja tudi človek in samo tisti,ki jedo meso- kaj pa toliko % živali ki živi prosto brez človeka, kaj pa te proizvajajo).
Lakota po nekaterih delih sveta ne more biti razlog za veganstvo. Če jaz ne bom jedel jajc in mesa bodo potem tam imeli več hrane. Ali bi moral jesti žitarice in bi oni potem imeli dovolj hrane. Nepravično razdeljevanje dobrin- kako nepravično,kaj bi morali narediti,kdo bi kaj moral narediti,ipd.to so vprašanja, ki jih posplošite odgovora (predlogov)pa ni.

In tudi vaše zadnje navedbe (trditve) držijo le delno oz. so lahko pogojno razumljive. V čem je vključeno "trpljenje" krave, če jaz pijem jogurt, ki je bil narejen iz njenega mleka. Krava se pase na travniku in vse ostalo,proti večeru gre (ali jo odženejo) v hlev, jo pomolzejo (ročno ali strojno-naj ne bi bilo boleče) in mleko gre svojo pot (če bi imela telička bi to mleko posesal in zrasel-če je dobro zanj zakaj ne bilo tudi zame) med drugim tudi v jogurt. Krava je na suhem, toplem in zaščitena (privezana, da ne gre drugam) in tako iz dneva v dan. Kje je tukaj trpljenje. Ja v določenem obdobju jo zakoljejo,vendar ona bi prej ali slej sama poginila.In kaj bi imeli od tega, bi bilo bolje, če bi nekaj kar lahko koristi za kaj drugega (prehrana,obutev,..) šlo v nič. In kako mislite živijo (delajo) živali v naravi. Kako bi bilo, če bi živali živele po svoje.

Oprostite,če sem bil dolgovezen vendar sem moral izraziti svoje mnenje in poglede na to.
 jezek.teka.teka
#147555
hja.

kar tu obravnavamo, je stvar za kakšno buklo napisat. če želi človek na kratko, pač dela preskoke čez argumente.

bom ob priliki kaj polinkala. kakšne statistike, koliko gozdov je požganih za pašnike, koliko vode gre za porizvodnjo enega kg mesnih beljakovin, koliko za en kg beljakovin iz žitaric, koliko % živali živi na pašniku in koliko jih je v baterijskih rejah, koliko cm2 ima povprečna kokoška na voljo (nekje površine lista A4 formata)... ne velja vse to za slovenijo, da ne bo pomote.

argment, kako kdo želi participirat pri čem, je seveda veljaven. torej če posvojim enega psa iz zavetišča, nisem rešila ostalih 200, ki bodo evtanazirani, ker jih nihče noče, sem pa enega. če kupim eko paradižnik, tudi nisem preprečila zlivanja pesticidov in gnojil vsepovprek. če grem nekam s kolesom, se bodo avtomobili še vedno množično vozili in onesnaževali. kje je meja, kaj je smiselno in kja brezevze, naj se (po mojem) odloča vsak sam.

ko sem psiala o razlogih za veganstvo, sem govorila o vseh tipih razlogov, ki se pojavljajo pri veganski populaciji. kaj veganci običajno navajajo kot svoje argumente. in tudi napisala, da so nekateri idealistični. in sem mislial glih to - če oni ne jejo mesa, bodo žitarice še vedno šle za krmo, namesto v dežele tretjega sveta za hrano lačnih ljudi. ampak oni pač ne želijo imeti s tem nepravičnim sistemom ničesar.




citiram edo-brko-ta:
''vse le ni tako preprosto, jasno,čisto in lepo kot je predstavljeno v vaših (naših) interpretacijah''

pravzaprav sploh ni lepo, čisto in jasno. :)
 jezek.teka.teka
#147563
evo, google že na brzino najde marsikaj zanimivega.

stališča izražena v linkih, niso nujno enaka mojim. da ne bo kakšne pomote. :wink:


http://kid.kibla.org/~marjan/vegan/okolje.htm

http://kid.kibla.org/~marjan/vegan/zakaj_vegan.htm



v angleščini:

http://www.vegan.org/about_veganism/index.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Vegan

http://www.goveg.com/





za razbiranje nalepk na izdelkih je vegancem dobrodošla pomoč takle seznam:
http://www.caringconsumer.com/resources ... s_list.asp
najbrž bo zanimiv za marsikoga, ki se z njim še ni srečal, zato ga dodajam.


internet nudi tudi veliko ogabnih filmčkov, iz rej, transportov in klavnic, ki človeku dejansko lahko pokvarijo dan ali teden ali ga celo ''naterajo'', da neha jest kakorli v zvezi z živalmi, zato teh zadev ne bom linkala.
 jezek.teka.teka
#147565
edo-brko napisal/-a:Lp!
Ja v določenem obdobju jo zakoljejo,vendar ona bi prej ali slej sama poginila.In kaj bi imeli od tega, bi bilo bolje, če bi nekaj kar lahko koristi za kaj drugega (prehrana,obutev,..) šlo v nič. In kako mislite živijo (delajo) živali v naravi. Kako bi bilo, če bi živali živele po svoje.



krave niso nastale z evolucijo. če jih ne bi vzrejali, jih ne bi bilo. njihova ''narava'' je njihov življenje s človekom, enako kot psi, mačke, druge umetno ustavrjene vrste.

kot zanimivost: nekatere krave mlekarice imajo tako velika vimena, da je za njih že samo premikanje s tistimi velikimi dojkami boleče. podobne zadeve so znane tudi pri vzreji drugih živali, recimo psov. ker dobrobit živali ni glavno vodilo pri vzreji.


zgoraj se odpira tudi vprašanje moralne pravice do ubijanja. je krava vir nečesa, ki ga je treba čim bolje izkoristiti ali je čuteče bitje, kot taka upravičena do tega, da je ne ubijemo?
Uporabniški avatar
 mirko1
#147567
sem hotel nekaj pridigat, pa mi je vse zbrisalo.pa drugič
lp, mirko
Uporabniški avatar
 mojcej77
#147571
Namesto epp - ja:

Palačinke:

za 4 palačinke zmešamo:

- 60g čičerikine moke (ta teden sem odkrila, da se v veganski kuhinji uporablja za nadomestek jajc),
- 60g riževe moke,
- 2 dcl vode,
- ščepec soli.

Počakamo 5-10 minut in spečemo.

Imela sva jih za kosilo (in obema so bile všeč), napolnila sem jih pa z dušeno zelenjavo in stročnicami. Mene so spominjale na "tacose" :D.

lp,

m
 wind
#147574
jezek.teka.teka napisal/-a:Večinoma se ljudje za to odločajo, ker ne želijo, da bi živali zaradi njih kakorkoli trpele.


To seveda ne drži. (da živali zaradi veganov ne trpijo)

Uporabljaš avto? Se voziš z avtobusom? Potem tudi ti sodeluješ pri ubijanju živali. Če voziš avto, pobiješ na stotine žuželk. Muhe niso živali? Pa ose, čebele, sršeni? Seveda so. Kako velike morajo biti živali, da jim priznaš trpljenje? :twisted:

Ubijaš tudi posredno. Ko se razlije tanker, pasivno sodeluješ pri pomoru ogromno živali. Pa rafinerije nafte? Boš nehala voziti avto in hodila samo še peš na tekaške tekme? Jasno, da ne.

Se boš odpovedala računalniku, hladilniku, elektriki? Si kdaj videla, kaj naredi hidroelektrarna z reko in življenjem v njej? Nikar ne pomisli na sončne celice, za izdelavo teh obremeniš okolje še precej bolj. Veš, kakšno zastrupiš okolje, ko odpelješ računalnik na odpad? Kaj misliš, da se zgodi z izrabljeno baterijo, ki jo uporabljaš v tekaški uri? Pa uboge ptice, ki imajo zaradi posedanja na daljnovodih genetske okvare zaradi elektromagnetnega polja? Pa tiste, ki končajo svoje življenje v vetrnicah? Ko prižgeš luč v stanovanju, tudi ti sodeluješ v tem.
Saj drugače ne moreš preživeti v civilizaciji.

Toliko o trpljenju živali in doslednosti veganov. :D

mirko1 napisal/-a:živali moraš imeti dovolj rad, a ne na krožniku.


Tudi zate - kako velike morajo biti, da jih imaš rad? :)

BTW, kaj pa domače živali veganov? Krmiš psa ali mačka samo z vege hrano? Si ubogi kuža zasluži glukozamin, ko ima izrabljene sklepe? Zadeva namreč ne raste na drevju. Pa lososovo olje? Če mu ga ne privoščiš, bo žival trpela. Če pa mu kupiš take izdelke, spet padeš med mučitelje in morilce. Lose-lose situacija za vegana, pa kakorkoli obrneš. :D

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA