vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

Uporabniški avatar
 vencelj
#283047
muci napisal/-a:jaz tudi 14 dni nazaj dala kri....hemoglobin 132 kar je manj kot ponavadi pa vendar še vedno zadovoljivo :)


Meja za ženske in moške je različna: http://www.ztm.si/sl/krvodajalstvo/izbor_krvodajalcev/ ( :arrow: polnokrvnost).
Uporabniški avatar
 SpEkTr
#290607
Jaz bi pa šel 12-ega na krvodajalsko, pa ne vem če je v redu glede na to da je 28ega LM :-). Ne grem prvič, sem bil že precejkrat, ampak nikoli pa pred kako tekmo itd..A je 14 dni načeloma dovolj časa za obnovo?
Uporabniški avatar
 husein
#290611
SpEkTr napisal/-a:Jaz bi pa šel 12-ega na krvodajalsko, pa ne vem če je v redu glede na to da je 28ega LM :-). Ne grem prvič, sem bil že precejkrat, ampak nikoli pa pred kako tekmo itd..A je 14 dni načeloma dovolj časa za obnovo?

Mene je zdravnica lansko leto zavrnila, prav tako 14 dni pred maraton. Sem vztrajal kar nekaj časa, da bi res rad da mi jo vzamejo, pa je bila ona še bolj vztrajna...
Tudi jst ne priporočam odvzema le 14 dni pred maratonom. Sam sem kasneje izkusil, da se pozna na času še kakšen mesec. Moje izkušnje pač.
Tukaj je en zanimiv link na to temo:
http://www.runnersweb.com/running/rw_ne ... ation.html
Uporabniški avatar
 SpEkTr
#290612
No sej to me je zanimalo..Eno je da se kao regenerira v ne vem ...tednu dni, druga pa je, kako potem to še naprej vpliva na športen dosežek oz. koliko časa potem še. Thx.
 spela*
#290613
SpEkTr napisal/-a:Jaz bi pa šel 12-ega na krvodajalsko, pa ne vem če je v redu glede na to da je 28ega LM :-). Ne grem prvič, sem bil že precejkrat, ampak nikoli pa pred kako tekmo itd..A je 14 dni načeloma dovolj časa za obnovo?


Jaz sem to naredila pred dvema letoma. Šla na krvodajalsko slaba dva tedna pred polmaratonom (na LM) in imela težave oziroma se je poznalo pri teku. Še celo dober mesec kasneje se je v Palmanovi še vedno poznalo, da nisem "prava". Je pa res, da je pri ženskah ta čas nekaj daljši.
Uporabniški avatar
 vencelj
#290637
SpEkTr napisal/-a:No ja vseeno, bom rajši potem počakal pa potem enkrat po LM skočil tja :) Hvala!

Pa tudi prav kmalu po LM raje ne, ker ti maraton lahko toliko zniža Hb, da padeš pod vrednost, ki še dovoljuje odvzem.
 kaycy
#306733
Pozdrav!

Od posameznika je tudi odvisno kako se bo organizem odzval na -4dcl. Moj oče in jaz greva isti dan fizično delat ali se ukvarjat s športom in ne opaziva razlike (mogoče več pijeva), mama, ki ima celo višji Hgb kot midva, pa je ponavadi čisto fertik.

Opazila sem tudi, da imamo (družina, kolegice, ki dajemo kri) nivo Hgb vedno nižji poleti kot pozimi in da nam izjemno niha (tudi za 30).

Zadnjič mi je zdravnica na krvodajalski rekla, da je pri odvzemu krvi pomembno tudi nihanje Hgb (če je na voljo zdravnici). Če ima nekdo nenehno 150 in potem pade na 130, mu bodo težje vzeli kri, kot nekomu, ki ima nenehno okoli 130. Količina Hgb je pač zelo odvisna od posameznika.
Lp
 sitrader
#306766
kaycy napisal/-a:Zadnjič mi je zdravnica na krvodajalski rekla, da je pri odvzemu krvi pomembno tudi nihanje Hgb (če je na voljo zdravnici). Če ima nekdo nenehno 150 in potem pade na 130, mu bodo težje vzeli kri, kot nekomu, ki ima nenehno okoli 130. Količina Hgb je pač zelo odvisna od posameznika.
Lp



Jaz takemu s 130 sploh ne bi jemal. Ker če je moški, je že anemičen (pod 140). Ženska pa je dokaj blizu spodnje meje (120).
Ampak transfuziologija ima neke svoje smernice.

lp
Uporabniški avatar
 vencelj
#306789
sitrader napisal/-a:
kaycy napisal/-a:Zadnjič mi je zdravnica na krvodajalski rekla, da je pri odvzemu krvi pomembno tudi nihanje Hgb (če je na voljo zdravnici). Če ima nekdo nenehno 150 in potem pade na 130, mu bodo težje vzeli kri, kot nekomu, ki ima nenehno okoli 130. Količina Hgb je pač zelo odvisna od posameznika.
Lp



Jaz takemu s 130 sploh ne bi jemal. Ker če je moški, je že anemičen (pod 140). Ženska pa je dokaj blizu spodnje meje (120).
Ampak transfuziologija ima neke svoje smernice.

lp


Saj je stvar jasna: če je pod 135 (pri moških) je ne vzamejo. Moja večkratna izkušnja!
Uporabniški avatar
 vencelj
#309004
vencelj napisal/-a:Spet jaz :mrgreen:
Danes na krvodajalski, hemoglobin 129g/l, premalo. Postaja kronično... :( .


...in prvo vprašanje zdravnika je vedno, ali jem meso ali sem morda vegetarijanec. Po naključju sem prav sedaj naletel na prispevek http://www.tekac.si/novice/9311/tek_in_ ... nstvo.html (čeprav bi o tem morda lahko odprl novo temo).
Uporabniški avatar
 zz topka
#309018
Hi, hi, meni pa se je spet en dober mesec nazaj vse smejalo, ko sem šla po dobre pol leta na krvodajalsko in mi je hemoglobin pokazal jupi 138, pa čeprav sem svojo dozo Spiruline, o kateri sem se razpisala tukajle: viewtopic.php?f=37&t=7707&start=105( stran 8 ) prepolovila. Še vedno jih vzamem vsak dan, takoj ko se vrnem z mojega hriba ( no, zdaj ne hodim, ker ne smem, ampak jih vzamem ob pribl. istem času, kot v aktivnih dnevih), a namesto šestih vzamem tri komada.
In rezultat je še vedno dober. Sem prav kontenta. Malo stvarem v obliki tablet verjamem, a te alge so izjema.
P.s. In mesa ne papcam, oz povem po pravici, da se pregrešim le s pršutom iz enega kmečkega turizma ( tako, na vsake dva tedna).
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA