vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

Uporabniški avatar
 rainbow
#235845
Pozdravljeni!

Zanima me, če ima kdo izkušnje s težavo - obrabo pogačičnega hrustanca (t.i. tekaško koleno)? Vem, da se kaj dosti ne da storiti, pa vendar me zanima, ali in kako je mogoče zadevo vsaj obvladati, da se stanje ne poslabšuje. Pa nimam pri tem v mislih življenja brez športa :D Katerih aktvnosti se kljub tem težavam poslužujete in v kakšnem obsegu?

Vnaprej hvala za vaše izkušnje in nasvete!
 Jru
#236040
... to sem si sam diagnosticiral štiri sezone nazaj.

Krive so bile znucane teniske in treniranje na preveč mehki podlagi (izključno gozd/asfalt), ki sem jo na hitro zamanjal za asfalt.

Bolelo me je sprva samo malo, kasneje pa čedalje bolj, tako da sem že šepal med hojo. Tri tedne pred planiranim prvim maratonom sem bil primoran odpovedati prijavo. Bil sem popolnoma prepričan, da nisem za tek in da nikoli ne bom mogel preteči maratona. Najhuje je bilo po štengah navzdol, ko sem hodil rikverc in z močnimi bolečinami. Na to poškodbo pa me še vedno spominja nekoliko izbočena pogačica.

Moje okrevanje:

od septembra do aprila nisem NIČ tekel. Pa tudi potem sem z nekim resnejšim treningom začel šele poleti. Kupil sem novo obutev, primerno zame (pronacija) in z največjim blaženjem, čeprav sem lahek tekač. Nekaj časa sem izvajal vaje za ojačanje mišic (tetiva + stegenska mišica), ki sem jih našel na internetu (vpiši v isklanik "running knee exercises").

Od takrat naprej s kolenom nimam nobenih težav (trkam na les), pretekel pa sem dva maratona in ogromno polovičk.

Nekateri svetujejo jemanje glukozamina, vendar se ga nisem posluževal, ker sem skušal poškodbo sanirati po "naravni" poti.

Verjetno se sliši obrabljeno, vendar dejansko najbolj pomaga POČITEK. Na drugo mesto bi dal primerno obutev in vaje.

V času, ko počivaš treniraj drugače, kolesari, če gre in izvajaj druge vaje, ki niso boleče.

Na čim-hitrejše okrevanje!


Jru

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA