vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

 RAJZL
#244864
Za nekoga, ki se samo rekreativno ukvarja s športom, je dovolj že osnovna krvna slika, saj se tudi iz te da razbrati marsikaj in ne samo to, kar je na njej označeno. Za "resnejše" rekreativce in profesionalce, pa je vredno pobrskati še malce globje in sicer:

PREISKAVA - MEJNE VREDNOSTI

ERITROCITI.............. 4,2-6,3
HEMOGLOBIN .......... 120-180
SERUMSKO ŽELEZO... 10,7-28,6
HEMATOKRIT........... 0,37-0,54
FERITIN ................. 30-400
KREATININ................ 44-97
MAGNEZIJ .............. 0,7-1,1

Seveda so navedene krvne preiskave dražje od osnovnih, ker pa smo tekači praviloma zdravi ljudje, s katerimi zdravstvo nima pretiranih stroškov, pa vsaj ena taka preiskava letno ne bi smela biti problem. Vsaj moja zdravnica je vesela, ker me tako vsaj enkrat letno vidi v ordinaciji. Drugače pa je treba podvzeti od kolegov že omenjeno taktiko slabega počutja, izčrpanosti, vrtoglavice...

LP Zlatko
 ninko
#253290
Pozdravljeni,

zanima me kako povečati število eritrocitov v krvi?
Danes sem dala kri, imam naslednje vrednosti (v oklepajih normalne vrednosti):

eritrociti 3,53 (4,20 - 5,40)
hemoglobin 111 (120 - 160)
hematokrit 0.329 (0.370 - 0.470)

+ imam povišane trombocite in MPV je pod normalno mejo (pred kratkim sem imela vnetje).
Železo in feritin tokrat štimata.

Naj omenim, da kri redno pregledujem in od nekdaj imam že probleme z eritrociti (vedno pod vrednostjo 4).
Vem, da je veliko v prehrani (rdeče meso itd...) ampak nekaj sem po internetu še brala, da ima to veze s količino kisika, ki ga prejemamo? Da je nastajanje odvisno od stopnje nasičenosti tkiva s kisikom...
Ali pravilno razmišljam, da če bom več tekla (bolj intenzivno dihala), bom povečala koncentracijo eritropoetina in s tem eritrocitov ter hemoglobina itd...
Najlepša hvala za odgovor... :)
 abcd
#253299
Bi to pomenilo, da bolj kot smo v anaerobnem pragu pri treningu več krvnič bo nastalo?
Tudi sam jih imam malo premalo, večinoma pa tečem v aerobnem pragu. Mogoče vsak peti tek vstopim občasno tudi v anaerobnega :(
Uporabniški avatar
 Loni
#253329
Najprej moraš imeti zaloge, potem pa lahko čaraš. Govorim iz lastnih izkušenj. Ti lahko delaš vse lepo in prav, samo če zalog v telesu ni, zadeve ne bodo špilale.
 ninko
#253372
Samo kako do teh zalog?

Sem šla gledat svoje izvide; redno dajem kri že od leta 2006 in v 10 odvzemih sem imela samo dvakrat nad spodnjo mejo eritrocite. V ostalih osmih izvidih pa v pomanjkanju, ponavadi tudi ostali ti parametri.
 PPoce
#253373
Hemoglobin 111 se mi zdi zelo nizko (jaz dajem trombocite vsak mesec in je mejna vrednost 135). Enkrat sem bil zavrnjem zaradi hemoglobina 133 - izčrpanost (10urni koelsarski trening, naslednji dan pa pregled).
Športnik bi moral imeti hemoglobin nekje okol 150.
LD
Uporabniški avatar
 Loni
#253380
Za ženskah je meja malce nižja, 140...

Preden boš prišla čisto ob zaloge, jih resnično zafilaj, če ne gre drugače, tudi s pomočjo zdravil na recept. Jaz sem zaloge spravila na čisto nulo in drugače kot s pomočjo kemije ni šlo, pa še to je trajalo več kot leto in pol, ker sem nabrano uspela spotoma že pokuriti. Začarani krog... Zdaj so že pol leta izvidi normalni, brez zdravil, a s tem, da gledam, da jem z železom bogato prehrano.
 ninko
#253743
moj drug problem je ta, da z železom nimam problema. celo povišan je.

sem brala malo po spletu in izvedela, da za normalno delovanje nadledvične žleze in nastanek hormona eritropoetina potrebujemo dovolj vitamina b12 in folne kisline. vse to je pretežno v rdečem mesu in ostalih mesnih, mlečnih izdelkih, ki jih bolj malo konzumiram.
sedaj sem si kupila dodatke vitaminov B in grem na kontrolo čez kakšne 3 tedne... da vidim pravilnost svoje teze :)
 abcd
#258662
@ninko, si bila ponovno na pregledu?
Ali si uspela urediti svoje stanje z dodatki vitamaina B?
 ninko
#258677
bilo je rahlo izboljšanje a še vedno pod spodnjo mejo. sem malo več pričakovala.
trnutno pijem glino, ki naj bi tudi izboljšala krvno sliko, na splošno sem malo spremenila življenski slog in grem sredi avgusta ponovno pogledat :) držim pesti
 cimi
#258682
Najbolj pomembno je, da čim bolj redno tečeš, ker tako daš telesu vedet, da mora povečati število rdečih krvničk v krvi. Najbolj pa pripomore, da treniraš na višji nadmorski višini. Prav iz tega, večina športnikov v času priprav opravlja treninge na višji nadmorski višini.

lp, cimi
 sitrader
#258696
RAJZL napisal/-a:Za nekoga, ki se samo rekreativno ukvarja s športom, je dovolj že osnovna krvna slika, saj se tudi iz te da razbrati marsikaj in ne samo to, kar je na njej označeno. Za "resnejše" rekreativce in profesionalce, pa je vredno pobrskati še malce globje in sicer:

PREISKAVA - MEJNE VREDNOSTI

ERITROCITI.............. 4,2-6,3
HEMOGLOBIN .......... 120-180

HEMATOKRIT........... 0,37-0,54


Pri obravnavi rdeče krvne slike in gledanju mejnih vrednosti morate biti pozorni. Vrednosti, ki so gor navadene (oz. tudi na izvidih) so namreč napačne. Zakaj? Ker so MEJNE VREDNOSTI ZA RDEČO KRVNO SLIKO ODVISNE OD SPOLA. To je posebnost, ki velja bolj ali manj SAMO za rdečo krvno sliko, ostalo pa ne.

Primer: zgoraj piše, da so mejne vrednosti za hemoglobin 120-180 (manjka g/l). V bistvu pa je tako, da je za ženske vrednost od 120-160, za moške pa 140-180. Kar pomeni, da če nekomu namerijo recimo 130 in je ta oseba ženska, je vse OK, za moške pa je to že anemija! Enako velja tudi za ostale parametre rdeče krvne slike (zgoraj je omenjeno še št. eritrocitov in hematokrit, so pa še drugi). Na izvidih pa ponavadi izpišejo spodnjo žensko in zgornjo moško, ker je v naravi tako da imajo moški višje paramtre za rdečo sliko kot ženske. Ponavljam da to velja samo za rdečo sliko, vse ostalo nima veze spol. Recimo št. belih krvnih teles je enako pri obeh, prav tako ionov,.... itd.... In tu ni treb paziti.

Tako čisto za informacijo.

LP
 ninko
#258719
Zanimivo, nisem vedela.
Tečem redno, vendar le v Ljubljani in tako nimam izziva z nadmorsko višino... Rožik je pomoje premalo?

Pa še ena zanimivost...zadnjič je šla znanka prvič darovat kri, hemoglobin je imela na meji (125 se mi zdi) in je zadnjič na zdravniškem pregledu (2 tedna po darovanju) prejela izvide - hemoglobin 102!
Me je kar na rit vrglo, sicer se baje obnovi nekje v treh mesecih, a vseeno... to mora bit šok/napor za telo, če si redni krvodajalec.
 Čenča
#258741
Najbrž se telo sčasoma prilagodi in mogoče sprememb ne doživlja več kot "velik šok", je pa res, da ravno zaradi teh padcev vrednosti krvodajalstvo časovno omejijo.

Sama sem (bila?) redno krvodajalka, dejansko sem hodila redno na 4 mesece, pa sem v lanskem letu ugotovila, da mi odvzem krvi v taki količini povzroča mišične krče pri teku, sploh pri daljših tekih, zato sem letos kri dala samo januarja in se zavestno odločila, da bom šla naslednjič šele konec jeseni.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA