vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

Uporabniški avatar
 čara
#353301
1x imela...bolj pogosto je pa navaden prehlad, ki mi zapaca nos in dihalne poti 1x letno....

Vglavnem spiranje nosu s toplo fiziološko, tudi po 10x na dan ali večkrat, če je treba. Imam pa stekleničko Nasopure, obstaja tudi Nettipot. Za ta namen si fiziološko delam doma. Najprej takle spučem, potem pa sprej za ožanje žil.

Inhalacije sem si navadno delala 1x-2x na dan. Razen, če sem bila doma, takrat sem lahko večkrat.
Uporabniški avatar
 zz topka
#353313
Oh, jej, sem si nardila iz kamelbaka kar sama en tak provizoriš Nasopure...
In zdej... ko gledam po youtubu,... :shock: ko si zlivajo v levo nosnico, jim priteče voda skozi desno.
Meni? Ma, ni šans, da pride voda ven skozi drugo nosnico! 8) :twisted:
Ojej, g. doktor,...kaj mi je storiti? :roll:
:D
Uporabniški avatar
 čara
#353316
Če imaš popolnoma neprehodno potem žal res ne... Če si pa uspeš zamašeno nosnico odmočati. Malo tople močnejš fiziološke nakapaš, pomasiraš, pustiš, da voda priteče z tiste nosnice in tako ene 20 minut pustiš, odmočaš, porobaš nežno izpihnit.

Pri močno zadelanem nosu se uporabi hipertonična 2% raztopina. Fiziološka je pa 0.9%. se pravi za fiziološko je 9g na 1L vode (prekuhat)... če sem prav naračunala je hipertonična 20g soli/1L vode.

Edino tole no. ta hipertonična se menda lahko uporabi izjemoma- ne pa pogosto, ker zna nadražit sluznico, posebno če so kake ranice...
Uporabniški avatar
 zz topka
#353318
čara napisal/-a:Pri močno zadelanem nosu se uporabi hipertonična 2% raztopina. Fiziološka je pa 0.9%. se pravi za fiziološko je 9g na 1L vode (prekuhat)... če sem prav naračunala je hipertonična 20g soli/1L vode.

Ja, sem si dala mal bolj močno hot. :D
Jutri ponovim vajo. Anti ja ga prebijem en bot.... :shock: :?
Uporabniški avatar
 majcka
#353321
Meni se pa poraja vprašanje, če si bla pr dohtarjih, da ti niso kakih kortikosteroidnih kapljic predpisali????

Men so jih še preden sem mislila it na operacijo....no pol se je pač tako zgodilo, da nikol nisem šla, ampak to je že druga zgodba.
Uporabniški avatar
 zz topka
#353332
majcka napisal/-a:Meni se pa poraja vprašanje, če si bla pr dohtarjih, da ti niso kakih kortikosteroidnih kapljic predpisali????.

Sej jih imam - jih uživam kot že na žlico. Slika
Ma, ni haska. Prime pa kje drugje, najbrž. 8)
Uporabniški avatar
 čara
#353334
A si kdaj delala alergološki test? Morda bi se splačalo. Jaz imam drug problem-večno kapljanje iz nosu. In to ni prehlad, to je prozorna tekočina in se mi zdi da je slabše iz prehoda hladno na toplo in v vetru. Tečno.

Sicer pa kortikosteroidi....Sama se jih ognem, kolikor je možno in uporabim samo kadar je resnično nujno in neizbežno, ker...na dolgi rok nardijo več škode kot koristi. Tanjšajo kožo, sluznico, povzročijo odvisnost kože od kortikosteroidov.
Uporabniški avatar
 zz topka
#353337
Sem, ja... leta 1990. Takrat sem bila v LJ 3 mesece v bolnici, ker so mi izpadli lasje. (alopecia areata - ponovitev po letu 1978-ko sem bila tudi dva meseca v Lj) In so nardili en kup preiskav. Test alergije je pokazal križev kolkor čiš in za kar čiš :shock: 3 na prah, 2 na pelod, 2 na moko...
A, meni se ni zdelo, da me to kaj ovira, dokler nisem spoznala Nevoha in Neokusa- to je dobro leto nazaj. Zdaj pa cel hudir. Mi pa iz nosa teče vodka, čim zagrizem v hrib. In je ne zmanjka. Pride levo in desno celotno pot na mojga odtis mojega usekavanja s pritiskom na nosnico. :lol:
Sem pa zjutraj danes že doživela, da mi je fiziološka prišla v drugi nosnici ven... Jupi. :laola
Uporabniški avatar
 čara
#353356
Ja super...Joj te alergije, ja. Imunoterapija? Akupunktura? Ker zna bit, da ti sinuse in nos zabije zaradi teh alergij.
 daper
#357062
Od letošnje gripe v Jan. se mi vnetje sinusov počasi vleče.... Čez poletje je bilo ok, na jesen pa je bilo dovolj.
Predpisane sem dobil Cefpodoxim-Radiopharm 200mg. Vzamem 2 na dan v 7 dnevnem obdobju.

zraven pa preventiva.


lp
Nazadnje spremenil daper, dne 02 Nov 2017, 15:41, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
 zz topka
#357067
Pr meni je blo tudi poleti kar okej,... zdej pa spet skoz teče iz nosa... vodka.
Drugo leto, aprila, na kontrolo,... povedat, da ni nič bolje,... in spet čakat,... za pod nož.... mal bolj konkretne reze :shock: :--(
Ker na CT obnosnih votlin je pa čista tema... bo treba mal prešpurgirat stvar...
 daper
#357115
pajo napisal/-a:Sinupret probaj.


Hihi!

Sinupret..... mi je pomagal tako... pri vnetju kot kamilčin čaj! Ni bilo razlike! Sinupret je za prehlad ok. Za odpravo vnetja sinusov pa je prešibek!
Uporabniški avatar
 čara
#357116
Perdvidevam, da si parkrat na dan nos spreš s toplo fiziološko? Inhalaliraš slano vodo, zeleni čaj, kamilice? Nekaj pač, kar blagodejno in blago antiseptično vpliva.

Pha, jaz vsaj zdaj vem za svoje težave, da ni kriva nobena alergija, ampak hiperaktivna nosna sluznica in vazomotorni rinitis.

Če se kdo slučajno prepozna v tem. In nima nobenih alergij.

1. Nos curlja, prozorno tekočino, včasih bolj včasih manj (pri meni bolj curlja v vetru, spremembe temperature iz mrzlega na toplo, pri aktivnosti in kadar je visoka vlaga)

2. zaradi curljanja sluznica nabrekne in se posledično zmanjša prehodnost nosu

3. prave terapije za to ni. Pomaga spiranje s fiziološko, da se sluznica vlaži (ker ironično-je suha) in odplakne viška goste, prozorne sluzi. Za na teren imam s sabo kak Aquamaris ipd sprej, da samo navlažim sluznico v službi recimo.

4. Bojda, se je odlično izkazala akupunktura (cca 10 terapij), da zelo zmanjša simptome (curljanje, zamašenost). In bojda, bi kak zdravnik to lahko napisal na napotnico.

5. kortikosteroidni sprej-ja, sem ga dobila, ga sicer sedaj do kontrole uporabljam, po navodilih. Na dolg rok pa naredijo škodo...zato sem navdušenec nad akupunkturo, da jo preizkusim.

Me je pa bolelo v predelo sinusov, nosu, ampak ne ves čas in različno močno, bolelo me je predvsem, ko sem šla spat, takrat mi je tudi vedno nos zabilo. Čez dan pa zelo odvisno. Poletje je bilo grozno (vročina, sopara).

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA