vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

 vertov
#252605
Ne dvomim, da mi boste tekaški mojstri uspeli najti rešitev za mojo težavo.

Namreč že od nekdaj (nekaj časa je bilo v redu, zdaj spet) me med tekom (takoj na začetku ali nekje na sredi) začne močno boleti takoj pod desnimi strani reber. Tako se moram med tekom vedno prepogniti za 3 sekunde, potem je kakšno minuto spet v redu, pa se bolečina spet pojavi.

Povsem neodvisno od tempa, enkrat lahko tečem 5min/km pa se bo težava pojavila, spet drugič brez težav tečem 4min/km.

Na letošnjem maratonu, me je začeelo zbadati takoj po 500 metrih in bolečina je popustila šele po 12 km (takrat sem šele začel uživati :D).

Mislim, da to nima zveze s kondicijsko pripravljenostjo, počivam dovolj, prehrananjujem se športno, tako da res ne vem, kaj bi bil vzrok.

Mogoče nezadostno ogrevanje na začetku? Nepravilno dihanje?


Hvala lepa.
 vertov
#252849
Kaj res nobeden ne ve?

Mogoče, sem se malo narobe izrazil, ko sem napisal pod rebrami. Začne me boleti v bistvu še kakšnih 5 cm nižje? Mogoče točno tam, kjer začutiš bolečino zaradi pomanjkanja kondicije.

Včeraj sem začel počasi in že po prvih 500 metrov spet bolečina, ki je trajala okoli 4 km. Zadnje 3 km sem pospešil in bolečina je skoraj popustila. Z večjim tempom niti nimaš časa misliti na bolečino. :)

Čudno. Mogoče je vse samo v glavi? Že preden začnem teči in med samim tekom premišljujem samo o tem, kdaj me bo zagrabilo.

Kaj bi dal, da bi jutri trojke lahko končno tekel 'brezhiben'. :(
Uporabniški avatar
 Tengu
#252850
pod rebri ,ne rebrami :D

boli te vranica,ne rebra! to se ponavadi zgodi zaradi nepravilnega dihanja in posledično nabiranja zraka v vranici

p.s.: zdaj sem šele dojel,da si omenil desno stran...vranica je na levi,toraj te špika v jetrih (ta so na tem mestu) in v temu primeru je definitivno pamtno iti k zdravniku
 klas
#252853
klasični bodec...pri tebi gre za jetra ali debelo črevo (prečni zgornji del), vranica je na drugi, levi strani.

Pri slabše ali neadekvatno treniranih se pojavi zaradi neekonomske preporazdelitve prekrvavitve, ki se iz notranjih organov (vranica, jetra, želodec, črevo) preusmeri v mišice. V notr. org nastane ishemija (pomajkanje kisika), kar občutimo kot topo bolečino v predelu trebuha ob teku, ki popusti, ko obstanemo ali zmanjšamo tempo.

Z postopnim treningom težave minejo, čeprav občasno na bodec niso imuni niti dobri tekači.
 vertov
#252856
Hvala za odgovor.

Saj to se mi zdi čudno, da kdaj brez problema v hitrem tempu prelavfam določeno razdaljo, drugič pa me zagrabi že takoj na začetku.

Nič, le upam lahko, da bo jutri eden izmed tistih srečnih dnevov. :)
 vertov
#252908
Ne vem komu se naj zahvalim, ampak dons je šlo na trojkah brez najmanjšega problema.

In to pri tako hitrem tempu, ki ga še nikoli nisem lavfal. :)
 cikron
#253842
vertov napisal/-a:Ne vem komu se naj zahvalim, ampak dons je šlo na trojkah brez najmanjšega problema.

In to pri tako hitrem tempu, ki ga še nikoli nisem lavfal. :)




vertov, naj ti povem, da nisi edini! IDENTIČNO se dogaja pri meni! opozarjali so me na:
- dihanje (kako je pomemben izdih in enakomerno dihanje)
-hrana, ki jo zaužijem pred tekom (vsaj 2 uri pred tekom)
- prehiter tempo

Probal sem od teka na prazen želodec, izpilil tehniko dihanja in bodec se je pojavil že ko sem se segreval! Po več treningih sem prišel do zaključka, da nekateri ne moremo tečt počasi! Ko tečem nad 5 min/km, je bodec ZAGOTOVO prisoten, nakar poneha (kot si ti opisal)...primeta pa me dve varjanti, prva je znosna in lahko tečem z bolečino, druga pa je kot da bi mi nož zabili pod rebra....
Ko pa tečem pod 5 min/km pa teh tezav nimam. Pri hitrem teku, smo očitno bolj "mirni", pri počasnem teku pa "skakljamo gor/dol" in zdrmamo nekaj notranjih organov in imamo te tezave. Ravno berem en članek, da se profi tekači premaknejo gor/dol za največ 2 cm! Ni druge, je treba delat na tehniki, kako biti med tekom čimbolj raven, al pa vedno tečt hitro!

Lp
 Maateja
#280146
Pozdravljeni!

Jaz sem popolna začetnica, kako popolna sploh ne bi... :lol:

In imam isto težavo, zadnjič pa me je celo že ko sem hodila do pričetka 'moje' poljske poti pričlo zbadati pod desnim rebrom. Sedaj sem ugotovila:

1. to bo vedno tečnoba in tak tek je ena sama borba zame
2. če pričnem teči zelo počasi in vztrajam bolečina popusti, a se po 2km obvezno vrne še močnejša, da se moram ustaviti in malo hoditi
3. poskusila sem z ogrevanjem že prej, telovadbo, pa nič bolje, tečem na prazen želodec...

..upam, da bo še kdo kaj dodal, ker zadnjič je bilo kot nož pod rebra, vse ostalo telo je pa norelo od želje po teku :roll:
 LT
#280166
Maateja napisal/-a:1. to bo vedno tečnoba in tak tek je ena sama borba zame
2. če pričnem teči zelo počasi in vztrajam bolečina popusti, a se po 2km obvezno vrne še močnejša, da se moram ustaviti in malo hoditi
3. poskusila sem z ogrevanjem že prej, telovadbo, pa nič bolje, tečem na prazen želodec...

..upam, da bo še kdo kaj dodal, ker zadnjič je bilo kot nož pod rebra, vse ostalo telo je pa norelo od želje po teku :roll:


Dihanje, probaj dihati z spodnjim delom trebuha (eni temu recejo joga dihanje), bolj globoko... Probaj biti cim bolj sproscena pri teku, predvsem bodi pozorna na ramena in vrat, spusti jih (zaradi dvignjenih/nesproscenih ramen se pojavlja po daljsem teku tudi bolecina v zgornjem delu hrbta)...

Meni se taka bolecina pojavi po zimi ob zelo mrzlem vremenu, ko me na zacetku ful zebe, pa podzavestno dvignem ramena in delam hitre kratke vzihe/izdihe z zgornjim delom pljuc.

En link na to temo (imel sem boljse linke, ampak jih ne najem):
http://www.coolrunning.com/engine/2/2_5/227.shtml
 Maateja
#280173
LT napisal/-a:
Dihanje, probaj dihati z spodnjim delom trebuha (eni temu recejo joga dihanje), bolj globoko... Probaj biti cim bolj sproscena pri teku, predvsem bodi pozorna na ramena in vrat, spusti jih (zaradi dvignjenih/nesproscenih ramen se pojavlja po daljsem teku tudi bolecina v zgornjem delu hrbta)...

Meni se taka bolecina pojavi po zimi ob zelo mrzlem vremenu, ko me na zacetku ful zebe, pa podzavestno dvignem ramena in delam hitre kratke vzihe/izdihe z zgornjim delom pljuc.

En link na to temo (imel sem boljse linke, ampak jih ne najem):
http://www.coolrunning.com/engine/2/2_5/227.shtml



Lt, hvala za tvoj odgovor!

Jogijsko znam dihat, lahko poskuim zavestno,a bo težko, ker sem ravno končala to fazo, da sem kot Monika Seleš po 3km :lol: :lol:

Mislim, da gre za isto boleč8ino, ki se pojavi, če človek predolgo sedi in kaj poje. To se mi je že nekaj krat zgodilo, a občutek je bil skoraj identičen. Danes sem za hip opazila to pri sprehodu....kakorkoli, vse to bom sprida poskušala in upam vmes dobila kondicijo :clap: .
 barbi.a96
#310255
Pozdravljeni!
Sicer ne vem, če bo kdo opazil moj prispevek, ampak upam na najboljše :) Tudi sama sem začutila bolečino pod rebri na desni strani, dva mesca nazaj. Bile so prvomajske počitnice in sem se odpravila teč. Prvi dan brez težav, tako kot vedno. Toda naslednji dan sem začutila to bolečino. Pojavljala se mi je skozi ves teden, tako da sem nato prenehala s tekom, vendar me je še naprej bolelo ampak ne več tako močno. Kot nekakšno špikanje, ki se je nato selilo na hrbet. Zdaj sem šla spet tečt, normalen tempo, lepo počasi in se mi je po 2 mesecih pojavila enaka bolečina. Sem še dijakinja, toda med letom pri športni nisem imela takih težav. Nikoli jih nisem imela. Vsako leto tečem med počitnicami. Res ne vem kako naj rešim to težavo, ker nočem prenehati s tekom. Sem poskusila hitreje, počasneje, ampak nič. Ko enkrat zaboli potem nekaj časa boli. Če ima kdo kakšen nasvet, se že vnaprej zahvaljujem !:)

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA