vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

Uporabniški avatar
 roky1
#294192
Ja vzrok je itak na dlani. Na maraton sem šel slabše pripravljen kot sem načrtoval. Bil sem že trdno odločen da grem samo na polvičko, bolj za trening, pa potem v Palmanovi kokr bo dal, na maraton pa v Crikvenico. No pa sem pred LM res dobro delal, tekel hitro ... in sem rekel ma grem na celga - sej bo. No v glavnem, če sem pošten sem se potem na LM precenil in polovičko naredu za lepo pod 2.50 pol pa itak popustil na solidnih 2.52.
Zdej ko gledam nazaj sem preteral in iztisnil iz sebe 110%. Mogoče je še malo mraz prispeval k temu, da je sprožilo bolečine.
Po maratonu je prva dva dni bilo čisto običajno brez kakih posebnosti, čez dva dni po tekmi sem šel malo noge pretegnit je blo pa konc luštnega. Par kilometrčkov pa v hodu nazaj.
Srčno upam, da je to razlog in da bom lahko nadaljeval. Če se da čim preje :)
Uporabniški avatar
 muc
#334700
Ojla, očitno imam tudi sam "piriformis sindrom" težave...že cca. dva meseca me boli v ritnici-zunanjem delu kolka...začelo se je tako, da me je najprej močno bolelo v ledvenem delu sedaj se je pa vse prestavilo na rit.
Sicer sem našel nekaj raztegovalnih vaj za ta predel na netu ampak me vseeno zanima, kakšne izkušnje ste imeli sami glede odpravljanja podobnih težav?
Za masažo je super žogica ampak je problem ker je tenis žogica premehka...a se kje da nabavit kaj tršega?

Tnx ;)
 davidkopic
#334703
Najboljše je da se oglasiš pri kakšnem fizioterapevtu, da ti prvo določi kaj te jezi. Jaz sem imel tale piriformis sindrom, kateri me je jezil kakšne 4-5 mesecev. Fizioterapevt mi je izvedel terapijo "tiger point", po kateri je vsa stvar izvenela v roku enega tedna.
Uporabniški avatar
 čara
#334719
trša žoga? Če ni pomembno ravno kakšna je potem Kong Extreme ima eno luknjico v sredini sicer. Dobiš pa v zooticu, mr. petu in ostalih trgovinah za živali :D. Potem je še ena, Bionic se mi zdi, pojma nimam kje bi se to dobil. potem imaš pa še tiste plastične žoge, ki so za priboljške not zapret, za mačke, kunce, pse. Skoraj vsaka živalska trgovina ima.
Ne poznam "človeških" trdih žog.
Uporabniški avatar
 muc
#334790
Hvala obema za nasvet! :wink:
Naročen pri fizio...še žogco za kužke nabavim in smo "zmagali" :D ...sporočim kakšno je stanje čez kakšen dan, dva,...teden,...mesec...uživajte v kidanju...see ya :wink:
Uporabniški avatar
 zajc
#337774
8. dan

Nepričakovano, brez opozorila, me je pred enim tednom začelo boleti v levi ritnici. Bolečina pa (samo) pri teku od takrat noče popustiti. Ker so simptomi značilni za piriformis sindrom, bom tukaj jamral in poročal kako bom (če bom) saniral poškodbo.

Trenutno ne morem preteči niti 100 metrov ne da bi me bolelo. Na žalost tokrat ne pomaga stiskanje zob, protibolečinske tablete pa ne pridejo v poštev. Na srečo lahko hodim in kolesarim brez kakršnihkoli težav oziroma bolečin.

Trenutno bom:
- zmanjšal tek na minimum, 1 milja na dan (temu se ne odpovem tudi če mi manjka 1 noga)
- kolesaril (spinning)
- izvajal samo-masažne vaje, ki sem jih našel na YouTube
- sedel na žogi
- s fizeoterapevti bom še počakal, ker imam o njih mešane občutke

Ker imam sodelavca, ki ima multiplo sklerozo, sem vesel, da lahko vsaj hodim.
Uporabniški avatar
 dexi27
#337775
Zajc jaz pa ti svetujem, da čim prej obiščeš enega dobrega fizioterapevta. Zakaj? Ker je vzrok za zategnjeno ritno mišico skor sigurno malo višje.
To čist tak iz lastnih izkušenj, ker je mene dolgo zategovalo v riti problem pa je bil v hrbtenici.
Uporabniški avatar
 zajc
#337784
dexi27 napisal/-a:Zajc jaz pa ti svetujem, da čim prej obiščeš enega dobrega fizioterapevta. Zakaj? Ker je vzrok za zategnjeno ritno mišico skor sigurno malo višje.
To čist tak iz lastnih izkušenj, ker je mene dolgo zategovalo v riti problem pa je bil v hrbtenici.

Dexi27, v tvojem blogu, ki ga redno berem, si pred kratkim omenjal, da tekači ne priznamo radi svojih poškod oz. o tem ne govorimo radi oz. ne skrbimo za pravilno odpravo le-teh. Jaz se zavedam, da sem "zrel" za fizioterapevta, moram pa na to gledati tudi iz finančnega vidika. Na žalost. Do sedaj sem vedno vse nekako uspel rešiti in tokrat bom poskušal še to. Najprej se bom poslužil svojega največjega aduta - počitka. Zdaj bom prvič po 4 letih in pol res počival (razen 1 milje na dan) in mogoče bo to pomagalo. Če to ne bo pomagalo, bom poskusil pri fizioterapevtih, če to ne bo pomagalo mi pa še vedno ostanejo drugi športi (hoja, kolesarjenje...). Vsekakor mislim upoštevati tvoj nasvet, če kmalu ne bo bolje.
Uporabniški avatar
 StaraKost
#337839
Vzemi tenis žogico, daj jo malo nad ritnico, prisloni jo na zid in poišči mesto kjer boli. Tam ko boli se valjčkaj. Velika verjetnost je, da bo pomagalo.
 hoja
#337860
Tudi moja trenutna diagnoza po 4 mesecih in pol je sum na
piriformis sindrom. Pred tem so bili z MG in EMG preiskavo ovrženi sumi na hernijo
diska oz. okvaro hrbtenice v predelu S-L.
Pri meni je zategovanje trajalo leto in pol, vmes so nastale še dodatne poškodbe
mišic in posledično brazgotinjenje, ki je še dodatno povzročalo draženje živca.
Zadeva je šla tako daleč, da me je doletel nevroizpad pod levim kolenom, posledično
oslabelost mišic in padajoče stopalo.
Po četrtem obisku pri fizioterapevtki lahko hitro hodim in počasi tečem,
v kombinaciji pa lahko to brez bolečin počnem 24 ur, hitrost me bo počakala.
Za domačo masažo uporabljam tenis žogico in mažem se s smrekovo kremo, lubadarji me še niso napadli.
Toliko o moji izkušnji.....
Lp
Uporabniški avatar
 zajc
#338132
18. dan od začetka bolečine "v riti"

@StaraKost, hvala za idejo, da si lahko rit masiraš v stoje s pomočjo tenis žogice. Če to delaš v sedečem položaju, boli kot sam vrag.

11. dan sem začutil, da se stanje umirja. Še vedno me je zelo bolelo, vendar tako, da bi se bolečino lahko obvladovalo "s stiskanjem zob". Vseeno sem nadaljeval z vsakodnevnim 2-kilometrskim tekom in 1+1 uro spinninga. Bolečina je bila iz dneva v dan manjša, tako da sem 16. dan podaljšal tek za 500 metrov, včeraj pretekel več kot 4 km in danes v dežju že 40 minut ("lagano sportski"). Občasno v zadnjici čutim špikanje, vendar "čutim", da ni nič posebnega.

Nadaljeval bom z masažo s tenis žogico, nekaterimi raztegovalnimi vajami (npr. https://www.youtube.com/watch?v=CJ0Tqmkyau0) ter tekaškim počitkom. Zdaj že upam, da bom še kdaj normalno tekel :D
Uporabniški avatar
 muc
#338133
zajc super vesel zate, da se ti stanje izboljšuje!!! :clap:
Ampak vseeno ne it kr takoj celega PST-ja odtečt :lol: ...mene tudi še občasno "špikne" v riti kljub vsem razteznim vajam in masažnim žogicam & valjem...mogoče je to samo kot opozorilo, da ne pozabimo na rit :-- :wink:

p.s.
masaža na žogici v sedečem položaju tudi mene boli k pr norcih ampak tako se mi zdi,
da res dosežem mesto bolečine...za športne užitke je očitno treba tudi malo potrpeti :D
 Nelida
#357267
Če imate res Piriformis sindrom imam rešitev. Našla sem jo na you tubu. Vtipkajte How i cured my Piriformis Syndrome (Sciatica) in delajte te dve vaji. Že po prvem poskusu me je začelo v mišici nekaj špikat, kot da bi se začela mišica zdravit in od takrat me ne boli več, te vaje sem ponovila naslednji dan še dvakrat kljub temu da me že po prvem poskusu ni več bolelo. Noro. Sicer ko sem bila na tajski masaži in pri fizioterapevtu je bilo olajšanje, ampak čez 2 dni se je bolečina ponovila. Fizioterapist je tudi na tej mišici začutil zatrdlino, zato ker sem pred petimi meseci nategnila to mišico. Po teh 2 vajah pa je bilo takojšnje in dokončno izboljšanje. Na vaš forum sem se prijavila samo zato, da vam predam svojo izkušnjo, saj tega nihče ne pove - logično - s to informacijo nihče ne zasluži. Vso srečo!
 daca10
#369944
Pozdravljeni,
sem odprla kar 'staro' temo, ki je verjetno za marsikoga še kako aktualna :( .
Zanima me, če je imel kdo že izkušnje s terapijo Dry needling ali po domače suho iglanje? :roll:
Bom vesela vsakega mnenja, hvala.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA