vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

Uporabniški avatar
 stepsi
#289692
Ko tole berem je skor tako kot bi gledal sebe pred 2 leti. Očitno drži tista da nas tek zasvoji in hočemo vedno več in več... dok ne pukne.

Tekel sem ene 4 leta dokler me po 2 mesecih počitka ni usekal išias oz. hernia discus. 10 dni nepokreten, potem fizioterapija, brez operacije...in nato sedaj 2 leti vaje za križ in hrbet. Po 2 letih ko sem začel spet tečt in ni čutiti več bolečin v križu oz. naprej v nogi (občasni mravlinci ostanejo :( ). Seveda tek do neke meje, brez pretiravanja. Tek v hrib še najbolje, najslabše tek po klancu navzdol ali po asfaltu (nabijanje in s tem dodatno ukleščanje živca v hrbtenici).

Brez vaj za ojačitev hrbtnih mišic (resnici na ljubo temu delu ljudje privoščijo najmanj telovadbe in pri celodnevnem sedenju je rezultat jasen) enostavno ne gre več.

Bolečine, ki ste jih opisali, pa res večinoma prodejo iz hrbtenice, čeprav le-ta ne boli.

Kolo povsem brez bolečin.

Pa ljudje smo si različni, vsak ima svoj limit. To je še najtežji del ko se primerjamo z drugimi. :(

Vaje, zmernost, stalnost.
Uporabniški avatar
 vencelj
#289767
stepsi napisal/-a:
Brez vaj za ojačitev hrbtnih mišic (resnici na ljubo temu delu ljudje privoščijo najmanj telovadbe in pri celodnevnem sedenju je rezultat jasen) enostavno ne gre več.


Vaje pri meni niso problem: včeraj sva s kolegom (med drugim) transportirala 130 kg hladilnik v 9. štuk (na srečo je bilo dvigalo dovolj veliko, pa vendarle, telovadbe še pa še)... in prejšni teden 90 kg pralni stroj v 4. štuk peš po stopnicah...itd.

stepsi napisal/-a:Bolečine, ki ste jih opisali, pa res večinoma pridejo iz hrbtenice, čeprav le-ta ne boli.



99% prepričan, da je tako :!:

LP, vencelj
Uporabniški avatar
 vencelj
#290369
Xrock napisal/-a: BREZ protivnetnih zdravil. Samo zamaskirajo bolečino.


Se kar strinjam...a kot vedno in povsod je prav, da se ozremo tudi za drugačnimi mnenji:
:arrow: zdravila so lahko samo protibolečinska (ta dejansko samo zamaskirajo bolečino), nekatera pa tudi protivnetna;
:arrow: v določenih primerih že z zamaskiranjem bolečine lahko učinkovito pripomoremo k ozdravitvi.
Ali je takoimenovana blokada kaj drugega kot zamaskiranje bolečine?
Primer: pred leti me je na ponedeljek zjutraj (še neogretega) v službi ob sunkovitem dvigu težkega tovora "vsekalo v križu". Delal sem cel teden, zjutraj težko, potem, ko sem se razmigal in ogrel, nekoliko lažje...toda bližala se je sobota, moj prvi GM 40. Kaj sedaj? V petek po službi sem šel k zdravniku (seveda mu nisem omenjal svojih načrtov za naslednji dan), dal mi je "blokado" in naslednji dan sem lahko opravil z GM.
Kasneje sem z nekom iz zdravstva debatiral prav o učinkih zdravil, maskiranju bolečine itd., pa me je malce razsvetlil:
Če ima nekdo npr. vkleščen živec, je njegovo gibanje zaradi bolečine zelo omejeno, je "trd in ukočen", v takih pogojih pa je zelo malo možnosti, da se živec sprosti. Protibolečinske tablete (ali npr. blokada) v takih primerih lahko privedejo do svobodnejšega, bolj sproščenega gibanja, ki posredno daje več možnosti živcu...
Seveda so stvari od primera do primera različne, sindrom iz tele teme morda nima veze s tem, a se mi je zdelo primerno...
:ignore:

LP, vencelj
Uporabniški avatar
 vencelj
#291842
Sedaj sem v knjigi, ki jo trenutno prebiram, naletel na nekaj pravih izrazov, primernih trenutnemu stanju moje poškodbe: po"Samu" je "zdravljenje tradicionalno, ni del nobene uradne zdravstvene doktrine...koncept pa je idiotsko preprost: stisniti zobe!"

:mrgreen: 8) :wink: :| :FO: :rol: in še kaj

ter LP, vencelj
 Lion
#291880
Zdravo,
na hitro pregledano imate vsi nekako prav.

Dali bi pa še eno opcijo, ki je tudi zelo verjetna in pogosto spregledana.

In sicer Sakroilitis oz. vnetje sakrioiliaklanih sklepov (sacroilitis). To je sklep med hrbtenico in medenico, z minimalnim hodom, vendar ključnega pomena za prenos gibanja iz hrbta v noge.

Bolečine so tipične v zadnjici, pa tudi v dimlje se lahko širijo.

Zelo podobno kot piriformis sindrom, ki je lahko pravzaprav tudi posledica nestabilnosti v tem sklepu (zaradi vnetja vezi popustijo, del obremenitve pa prevzamejo mišice, tako da se ravnovesje podre).

No sam sem po 2 letih težav, ki so se stopnjevale (z laičnimi diagnozami išiasa, hernije piriformis sindroma itd) zdravstveno prišel do te diagnoze. Magnetna resonanca je odgovor.

Vzroki za sakroilitis so različni od mehanskih (prekomerna pronacija, tudi zategnjenost piriformisa, tudi travmatske, padci) pa do bolezenskih (ženske v nosečnosti, zaradi hormonskih sprememb, do revmatskega obolenja t.i. spondil artritisa). ko gre za boleznske varjante, so bolečine najhujše zjutraj in ponoči. Težko je vstati iz postelje, iz avta, obuti nogavico itd.

Sam se z navedeno zadevo spopadam, sedaj uspešno, tako da sedaj znova tečem brez posebnih ovir. Z poudarkom na stabilizacijskih vajah in razteanju seveda.
Uporabniški avatar
 roky1
#293219
Evo pa sem tud jaz tale sindromček pokasiral ... Prehitr sem se zgleda po maratonu zagnal proti novim ciljem in treningom, zdej sem pa zgleda za letos tekmovalno zaključil. Sledi počitek :roll: kaj je že to, pa raztezanje in upam, da v desni ritnici tole čim prej popusti. :evil:
Uporabniški avatar
 vencelj
#293222
roky1 napisal/-a:Evo pa sem tud jaz tale sindromček pokasiral ... Prehitr sem se zgleda po maratonu zagnal proti novim ciljem in treningom, zdej sem pa zgleda za letos tekmovalno zaključil. Sledi počitek :roll: kaj je že to, pa raztezanje in upam, da v desni ritnici tole čim prej popusti. :evil:


Ali je to potrjena diagnoza ali le domneva?
Kot sem kasneje dognal, je v tem predelu veliko mišic in navsezadnje bi bilo lahko karkoli ( http://borisov-vladimir.com/nasveti_vaj ... i_vaje.htm -izberite, kaj vas najbolj zanima-npr. mišice spodnjih okončin), jaz zaradi tega do sedaj še nisem bil pri nobenem zdravniku in lahko samo sklepam, za kaj v resnici gre; res pa je tudi to, da nič ne mislim, da bi mi kak zdravnik postavil pravo diagnozo in učinkovito zdravljenje (verjetno ga tudi zato še nisem obiskal).
Stanje je po dveh mesecih bistveno boljše, a nikakor ne morem reči, da dobro.
Uporabniški avatar
 dexi27
#293226
roky1 napisal/-a:Evo pa sem tud jaz tale sindromček pokasiral ... Prehitr sem se zgleda po maratonu zagnal proti novim ciljem in treningom, zdej sem pa zgleda za letos tekmovalno zaključil. Sledi počitek :roll: kaj je že to, pa raztezanje in upam, da v desni ritnici tole čim prej popusti. :evil:


Ja težko se je prepričat, da je treba včas mal popustit :roll: No če si fasal sam piriformis sindrom pol boš zadevo po moje kr hitr reši, mal triger point masaže pa počitka pa bo. Če pa je zadeva povezana še s čim drugim pol pa se lahk mal zavleče...

V glavnem, če boš dal mal mira boš hitr ugotovil pr čem si. Jaz ti žal lahk povem, da mi je te mišice nad in v riti zategnilo zarad težav v hrbtenici in pol se zadeva z rehabilitacijo bolj zavleče, če pa si se sam mal preteral pol pa bo hitr minil :wink:
Uporabniški avatar
 roky1
#294026
Evo skor dva tedna od zadnjega posta na TF ... Piriformis sunac ti vidim!
Intenziva fizioterapija - protibolečinsko z laserjem, ultrazvokom ter masaža in raztezanje. Končno se je obrnilo malo na bolje. Med hojo malo manj boli, drugače pa še zgleda kar veliko fali do sanacije.
Zoprno, zoprno ... ob pogledu na ljudi, ki veselo tečejo me kar mal stisne :cry: sem pa vesel, da vsaj ne šepam več med hojo.
Uporabniški avatar
 dexi27
#294078
Stari prečitaj še mal tole, da ne delaš več slabšega kot koristnega z raztezanjem :roll:

Njabolje se obnese masaža z žogico, tak da se vsedeš z bolečim delom na njo, ker edin tak boš dosegu do mišice al pa da ti keri s komolcem pritiska.
Uporabniški avatar
 roky1
#294126
V bistvu se stanje res hitro izboljšuje od takrat, ko sva z fizioterapevtom nehala raztegovat in vključila utrazvok. Zdaj se drživa laserja, ultrazvoka in masaže-pritiskov na trigerje v mišici. Po tem pa samo kratek razteg po pritisku. Žogica pa doma 2 minuti na dan, od prvega obiska fizioterapevta. Danes sem celo stekel ćez cesto in nato še nekaj metrov in se mi je res super zdelo ... kam sem prišel da se kej takega veselim :roll:
Važno je da gre na bolje :D
Uporabniški avatar
 dexi27
#294133
No saj bo minalo pa še spočil se boš mal, drgač bi tak sam dirkal :lol:

Mogoč pa bi blo pametno, da še mal začneš ugotavljat zakaj je prišlo do poškodbe, če ne se ti zna zadeva ponavljat :(

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA