vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

Uporabniški avatar
 DejanG
#259505
V juniju me je "zadela" precej čudna zadeva. Začelo se je z bolečo desno nogo med tekom, v nekaj dneh se je potem bolečina skoncentrirala v desno "ritnico" in se izžarevala v desno nogo do prstov. Noga je postajala "mravljinčasta", bolela je po celi dolžini, nekaj dni sploh nisem mogel hoditi. Obisk pri osebnem zdravniku - diagnoza išijas. Čeprav sem poizkusil razložiti, da zadeva nima veze s hrbtom, ampak se začne nekje globoko v desni ritnici in s križem in vretenci nimam težav so me hitro odpravili z nekaj tableti naprosina (čist brez veze, al bi jedel to kemijo al ne enkao je bolelo...) in nekim listkom za vaje...dobro...itak grem na morje in bo v 14 dneh plavanja in sonca vse v redu. Na morju sem ugotovil, da lahko plavam brez problemov, gonim kolo praktično brez bolečin (bolelo je ko sem stopil s kolesa na noge...), vsaka daljša hoja, bognedaj tek, pa precej boleča zadeva. Pa smo kravlali po 1,5 h na dan in je bilo čez dan bolje, ponoči in zjutraj pa je bila noga boleča in komaj sem čakal da vstanem in pridem do vode.
Po iskanju na internetu sem prišle do zaključka, da me lahko muči piriformis sindrom oz. vkleščen živec sciatica na mišico piriformis. Po ponovnem obisku osebnega zdravnika sem izprosil napotnico za medicino športa, drugega da ne morejo narediti. Vmes sem bil še pri osteopatu (nevrolog-osteopat, ne mazač), ki je do sedaj še največ pomagal, vsaj hodim lahko zdaj kolikor toliko normalno (mi je žal, da nisem šel prve dni ko me je bolelo, bi baje zadeva bila precej bolj mila), ta je tudi edini kar natančno razložil kaj se dogaja z živcem in mišico v moji riti.
Po 5 letih rednega teka tako sedaj že mesec in pol nisem tekel, bolečina je še vedno prisotna, teči še vedno ne morem, tudi če stisnem zobe, saj začnem desno nogo postavljati zaradi bolečine navzven, tako da po tem trpi še koleno...Kolesarjenje ni problema, boli le ko kakšna luknaj močno strese "rit". Noben zdravnik do sedaj mi ni jasno odgovoril, ali naj počivam, razgibavam, kolesarim, tečem do bolečine ali kaj tretjega, vse samo neki nedoločeni odgovori...še večje škode nočem delati, meni pa tek manjka bolj kot "šus" odvisniku, ga ni bicikla ali plavanja ali česarkoli drugega da zamenja tek (no, mogoče je še ena zadevada)...
Kakršenkoli nasvet doborodošel...
 brazzo
#262644
Tudi sam sem imel diagnozo piriformis sindrom. Fiziater je predpisal 6 tednov počitka, 14 dni laserske terapije. Po enem mesecu se je zadeva malenkost popravila.
Ker mi pa to ni dalo miru sem šel k fizioterapevtu (na lastne stroške seveda).
Tam sem opravil dve manualni terapiji, ki sta obsegali:
- vakumusko terapijo
- lasersko terapijo-
- ultrazvočno terapijo in
- terapijo, kjer ti fizioterapevt z pritiskom 90 kg s komolcem "masira" mišico piriformis (bolečine pri tem se ne da opisati!! Grozaaaaaaa!). Rezultati pri meni so bili TAKOJŠNJI. Ni več zbadanja v riti. Malo je še zategnjeno, zbadanja pa ni več.

Tako da, fizioterapevt. Pa izkušen naj bo!
Uporabniški avatar
 vencelj
#289349
Srečo imam, da me v dolgem tekaškem stažu ni pestilo prav veliko poškodb, največ dosedanjih težav je bilo povezanih z bolečinami v križu, ki pa so predvsem posledica mojega dela. Pred dvema tednoma pa se mi je med (zame) neobičajno šprintersko (eksplozivno) športno aktivnostjo pojavil problem...:
http://vencelj-sportnik.blogspot.com/20 ... rizem.html
Uporabniški avatar
 dexi27
#289364
Vencelj mogoče imaš res samo obliko piriformis sindroma, ki pride zaradi prevelike obremenitve... Vendar ne pozabi, da velika večina bolečin, ki sevajo v zadnjico ali noge izvira iz hrbtenice. Jaz sem ugotovil svoj vzrok težav, ki je povezan z rahlim zdrsom medvretenčne ploščice. Posledica je takšna, da mi ploščica draži živec, kar še ni tako moteče, bolj je to, da mi zakrči mišice nad in v zadnjici, kar pa zelo boli, vbse skupaj pa fejst spominja na piriformis sindrom (do neke mere tud je) le da je vzrok za nastanek le tega v ledvenem delu hrbtenice.

No to je moja izkušnja :? Če gre za klasičen pririformis sindrom potem boš zadevo z malo počitka in masažo hitro rešil, če pa je kaj drugega pa zna mal potrajat 8)
Uporabniški avatar
 grb
#289371
Ojla

Da se pridruzim malo tejle debati. Mene pesti nekaj podobnega. In sicer v dokaj blagi obliki ze nekaj mesecev, pa temu niti nisem posvečal kake večje pozornosti, ker sem tekel lahko. Malo sem sicer čutil neko napetost v zadnjem delu leve noge, ampak ker nisem hodil na tekme se pac s tem nisem obremenjeval v stilu ignorirajmo in bo minilo :-). Tudi pri teku iz LJ v KP ni bilo problemov.

Potem sem konec septembra trikrat zapored odtekel cca 20km v zame precej hitrem tempu (4:45) in cetrti dan, sem vmes moral parkrat hodit, ker ni slo več. Po brskanju po TF semnaletel na GTA-jev zapis izpred nekaj let in svetoval mi je http://www.althea.si/tecar-terapija/ kar je njemu koristilo. 5 terapij pride 195€. Seveda se se nisem spravil do tja :-)

Par dni sem tekel bolj malo (tista 2,5 km) sedaj pa spet tecem dnevno 10+. Sicer s tempom med 5:30 in 6:00. Bolecine so minimalne in me niti ne motijo. Tako da se bom sanacije lotil po izletu na LM :-)
Uporabniški avatar
 dexi27
#289387
Da še mal dodam. Najprej je treba ugotoviti vzrok za nastalo bolečino in se lotiti sanacije pri vzroku ne pa tam kjer boli. Največkrat je vzrok popolnoma drugje, kot pa je dejanska bolečina. Npr. pri meni sicer bolečina seva po zadnji nogi vendar ni tako izrazita, bolj me boli mišična zakrčenost v predelu zadnjice, vzrok za to zakrčenost pa je ravno v ledvenem delu hrbtenice in sicer je to obrambini mehanizem telesa pred nadaljnimi poškodbami živca. In ker so moje mišice že po naravi malo bolj trde je ta zakrčenost še toliko bolj izrazita.

Tako pri meni pride v poštev samo fizioterapija v smislu sanacije medvretenčne ploščice, ki je malo iz lege. Ko mi le-ta ne bo več dražila živca bo tudi mišica popustila.

To so moje izkušnje s to poškodbo, vendar pa je lahko pri komu drugemu seveda nekaj čisto drugega. Kakor koli že ugotoviti je treba vzrok :!:
Uporabniški avatar
 vencelj
#289425
Problem seveda tiči drugje:
:arrow: če hočem ugotavljati vzrok, moram k zdravniku. Če hočem počivati, moram na bolniško ( kdo mi jo bo dal, če lahko delam? Torej sem lenuh.). Če hočem na fizioterapijo, rabim čas (kdo bo pa delal?). Naj vsakič vzamem dopust? :roll:
Delam lahko, edino, česar ne morem početi, je tek. Kaj pa to koga briga? Važno je samo, da lahko delam...
Žalostna podoba današnjega časa in ogledalo moderne družbe, v kateri živimo...
Zaenkrat bo, ko (če) se bo zadeva preveč vlekla, pa ne vem :roll: :roll:
Uporabniški avatar
 pajo
#289434
Enkrat se javlja Pajotova žena... Najmanj 2 mesca imam že težave, ki so mi onemogočale tek zaradi bolečine podobne išiasu.K zdravniku nisem šla, ker imam slabe izkušnje... Po prvem obisku Pie ( res hvala, Pia ) mi je nalepila tejpe od križa do pete, začela sem jesti homeopatska zdravila, sedaj pa je ugotovila, da je verjetno vzrok v mišici piriformis. Tejpe imam sedaj do kolena, delam vaje, včeraj sem tekla krajšo razdaljo skoraj brez bolečin, ful vesela!!
Uporabniški avatar
 dexi27
#289437
Vzrokov je lahk več in ko ga ugotoviš se najde strokovnjak ponavadi kak dober fizioterapevt, ki zna zadevi ustrezno pristopit in jo sanirat.

Vencelj, kaj pa se tiče zdravniko in bolniške pa tako, ko te bo začelo tak matrat, da ne boš mogu na nogo stopit pol kaj druga ko bolniška pač ne pride v poštev, pa seveda obisk zdravnika.

Jaz sem pač moral it k zdravniku, ker se mi je zadeva ponovila že drugič v kratkem času, tako, da sem šel na magnetno resonanco, no k sreči za enkrat ni nič hujšega, imam pa sedaj vsaj jasno sliko da pa čist vse pa tud ni OK tak da bom sedaj zadevo lahk saniral s pomočjo fizioterapije 8)
Uporabniški avatar
 dexi27
#289466
vencelj napisal/-a:Saj bo, ljudje smo prilagodljiva bitja...
Zaenkrat so aktualni izreki semjulovega tipa: bolj strmo je, raj mam...
:laola :juhuhu: :lauf:


Ja saj smop vsi taki, ampak enkrat pa je treba rečt STOP in zadevi prit do dna, ker včas lahk kaka taka trma pusti tud nezaželene posledice.

Jaz sem dolgo bil tak da sem tiščal do konca pa še mal, no zdaj pa nič več...

moj izrek je zdaj mal drgačen, delam to kar delam, da bom zdrav ne pa da... :wink:
Uporabniški avatar
 vencelj
#289469
dexi27 napisal/-a:Ja saj smop vsi taki, ampak enkrat pa je treba rečt STOP in zadevi prit do dna, ker včas lahk kaka taka trma pusti tud nezaželene posledice.


Sem že prej namignil, kje je problem: dokler nisem polomljen, da ne morem več delati, me noben zdravnik ne bo dal na bolniško (počitek!) ali nadaljne preiskave. Tak je postal naš sistem, nihče ni več človek z imenom in priimkom ampak smo samo še številke, stroški, odbitne postavke...

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA