vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

Uporabniški avatar
 kemc
#24185
Živjo!

Ker se vsi na veliko ukvarjamo sam s kilometri (koliko smo jih in jih bomo nardil v prihodnje) me zanima, kakšne izkušnje mate oz. če kdo posveti tudi kaj časa za razvoj mišičnih skupin zlasti nog in trupa najvažnejših mišičnih skupin vsaj kar se teka tiče.

V tej rubriki (poškodbe :cry: ) bi blo vsaj po mojem veliko manj tem na poškodbeno tematiko. Zakaj pišem oz, sprašujem? Tudi sam poskušam sanirati poškodbo kolena, ki me pesti še od letošnjega SAMA :x . Če bi razvijal moč omenjenih mišičnih skupin do takšne poškodbe mogoče sploh nebi prišlo.

Kdo ma kakšen nasvet (kašne vaje je treba izvajat zlasti za nožne mišice), kje so dobri fitness instruktorji, ki se spoznajo tudi na razvoj "tekaških mišic", mogoč kakšna dobra literatura, opis vaj za domač fitness al kar koli podobenga.

Hvala :lol: in lp!
Uporabniški avatar
 Matevz
#24187
Tule je nekaj nasvetov za moč za vzdržljivostne športnike. Sicer je kao triatlonsko usmerjeno, ampak kar se treninga moči tiče je zadeva zelo podobna tudi za tek.
http://www.byrn.org/gtips/gtips.htm (poglej pod strength training)

Za koleno pa so vaje:
leg extension - iztegovnaje nog v kolenu
squats - počepi (z utežmi) - Nevarno, če nimaš prave tehnike
dead lifts - spuščanje droga z utežmi pred koleni - z ravnim hrbtom - tudi nevarno, če nimaš prave tehnike
leg press (potiskanje teže z nogami - podobno kot počepi, samo da je na mašini)
hamstring curl - upogibanje kolena nazaj - vlečenje "uteži" proti riti

En v redu fitness kar se tiče učenja tehnike je v Koritnem pri Bledu (Bio-fit) kjer lastnik obvlada proste uteži in je zelo navdušen pri učenju drugih, kako pravilno trenirati s prostimi utežmi. Skoraj vedno, ko je fitnes odprt je tam in z veseljem pomaga (že skoraj preveč :) - se obnaša kot osebni trener vseh, ki tja pridejo).

Drugače pa imam po fitnesih bolj slabe izkušnje z voljo "instruktorjev" za pomoč. Seveda, če pa plačaš osebnega trenerja pa ne bo problema
:( (po možnosti to isto osebo). Čeprav pa v splošnem, ko prvič prideš ti povsod pokažejo na grobo kaj in kako počet.
Uporabniški avatar
 kemc
#24246
Matevz hvala za link. Sem ga že prečekiru in moram rečt da se našel že veliko podobnega. Problem nastane, kako že ti rečeš nevarno če nimaš prave tehnike al pa tile angleški izrazi (squats, curls,), ki ponavadi niso slikovno podprti tako da morš kr orng pomislt za kakšno vajo gre. E lih zato se mi gre, da se naučim prave tehnike, da nimam več škode kot koristi od "kvihtanja" :lol: in da dobim kak pameten program ki je usmerjen v pravo skupino mišič in da vem kaj delam. sploh pša da ne zapravljam denarja po nepotrebnem. Velik je fitnesov kjer so "instruktorji" fitnesa.

Maš kako številk od tega na Bledu. Kaj pa kak fitnes v Kranju (mogoče kakšne izkušnje)?


Hala in lp!
Uporabniški avatar
 Matevz
#24260
V Koritnem se mi zdi, da je tole telefon: 04 574 31 41 (Hajnrihar Majda)

V Kranju pa jaz najpogosteje zahajam v Aerofit (v ONCju v prvem naadstroju - poleg Mercatrorja). Osebje (lastnika) ti bo pomagalo brez problema, samo vprašat moraš. To je prostorsko bolj majhen fitness, ampak tudi precej prazen, da ni problema. Drug v redu pa je na Bazenu (Monika šport, če se ne motim)

Sicer pa te na mašinah že sama mašina spravi v tak položaj, da težko delaš vajo zelo narobe. Pri prostih utežeh je stvar malo drugačna (predvsem pri vajah, kjer je ob napačni izvedbi preveč obremenjena hrbtenica (počepi, dead-lifti)

Če imaš propbleme z angleškimi izrazi povej pa ti bom probal opisat, kaj pomenijo.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA