vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

Uporabniški avatar
 mare
#309890
Toliko ste zakomplicirali, da sem raje kar vprašal v trgovini. Pri Urci (pooblaščen servis) stane trak 18 EUR.
Uporabniški avatar
 StaraKost
#309893
.... in kupil si to kar sem napisal. Pas s senzorjem za odčitavanje utripa + elastični trak :D .
Slika
 Bojchy
#319202
Živjo! Mene pa zanima, kako naj vem, kakšen srčni utrip je zame normalen? Nek zagret kao športnik mi je rekel, da nisem normalna, da tako tečem in vadim pri tem srčnem utripu... Hm..ne vem v čem je problem, ker se med vadbo počutim čisto v redu. V nasprotnem primeru tega niti ne bi počela... Moji podatki: 26let, 163cm, 51kg. Tečem 7 meseceu in imam kondicije kot en ris :) Prilagam podatke moje ure: http://www.movescount.com/moves/move23547300 Če kliknete na moje uporabniško ime, se pokažejo še ostale vadbe. 28.12.13 je bila tekma, zato še malo višji utrip.

Hvala za odgovore!
Uporabniški avatar
 oven
#319217
Utrip je čist ok.
Ni pa fajn da prav vsak trening opraviš na visokih obratih.
Več treningov opravi v aerobni coni, tam okrog 70-80% Mhr...
Z tem ti bo sčasoma tud utrip padel, hitrost pa povečala...
Berem kniho zdaj kjer piše, da pro tekači opravijo 80% treninga v aerobni coni..To pove veliko...
Enako piše, da ko izvajamo tempo tek pri cca 85%mhr, da naj bi telo po tem teku imelo počitka toliko dni, kot je bil trening dolg(v miljah)...
Se pravi, če pretečeš 10milj na višjih obratih, tekač naj nebi izvajal tempo teka 10 dni...
Berem pa Herbert Steffny-Velika tekaška knjiga....
Aja..tvoj MHR bi teoretično naj bil cca 194 bpm, naj bo to zgolj za referenco...

lp
Uporabniški avatar
 StaraKost
#319221
lojze napisal/-a:poglej http://www2.produktinfo.conrad.com/date ... rtikel.pdf
poglavje RAZLIČNE VRSTE TRENINGA


To so samo splošna priporočila, ki jih že "100 let" ponavljajo. Boljše kot nič, niso pa uporabna za tekmovalca, tudi rekreativnega ne.

@oven,
...določene stvari je potrebno brati z razumevanjem. Če nekdo dela tedensko 150, 200 ali celo več kilometrov, potem je 20% teh kilometrov izvesti na "hard", res hard ali celo nemogoče. Ne verjamem, da je komu za še več.
Če pa nekdo dela tedensko okoli 40-50 km, potem ta % ne mora biti enak.
Tudi to o času regeneracije si ne razlagaš pravilno. Če bi to bilo res, bi bilo nemogoče narediti dva intervalna treninga tedensko.
Uporabniški avatar
 danijel.hajdinjak
#319224
Da še jaz pristavim svoj delček zgodbe - vem da precej proti teoriji :D.

Res sem ljubitelj tempo tekov, tečem 3x tedensko, cca 70-80km/teden. Vmes so prosti dnevi. Star sem 32 let, torej je teoretični max pulz 188, lahko rečem da iz časov ko sem bil še kolesar te statistične meje pri meni niso držale in sem takrat zlahka prebijal pulz 205-210 pri 20 letih (Merilec polar S50). No v glavnem ste me razdražili (navadno pulza ne gledam ravno veliko) in sem preveril garminove meritve zadnjih nekaj tednov. Vsi treningi so bili povprečno na pulzu med 164 in 171 utripov/minuto.

Danes sem se zato poskusil cel tek držati mal nazaj, da bi videl kaj je s pulzom. Bilo je prav mučno, izgleda raje skoz mal pritiskam. :) Jah nič, povprečje 167. Če upoštevamo teorijo delam torej vse teke med 86 in 92%, precej v anaerobnem načinu. Tudi če predpostavim da pulz še vedno spravim na 200 (že dolg nisem testiral, garmin je pokazal novembra 191 vendar ne delam šprintev pa tega :)) so ti treningi še vedno v območju okrog 80-85 max utripa.

Res ne vem kako bi se moral pripravljat, da bi uspel držati 60% max pulza, torej recimo 120 pulz :)
Toliko z moje strani.
Uporabniški avatar
 StaraKost
#319227
Bojchy napisal/-a:Živjo! Mene pa zanima, kako naj vem, kakšen srčni utrip je zame normalen? Nek zagret kao športnik mi je rekel, da nisem normalna, da tako tečem in vadim pri tem srčnem utripu... Hm..ne vem v čem je problem, ker se med vadbo počutim čisto v redu. V nasprotnem primeru tega niti ne bi počela... Moji podatki: 26let, 163cm, 51kg. Tečem 7 meseceu in imam kondicije kot en ris :) Prilagam podatke moje ure: http://www.movescount.com/moves/move23547300 Če kliknete na moje uporabniško ime, se pokažejo še ostale vadbe. 28.12.13 je bila tekma, zato še malo višji utrip.

Hvala za odgovore!


Tvoj utrip s gorskega teka v trajanju od malenkost več kot eno uro, pravi, da je tvoj LT (Lactate Treshold) okoli 172. To ti naj bo izhodišče za računanje področij vadbe. Na max utrip pozabi, ker je neuporaben, težko ga je izmeriti, še težje izračunati. Tvoji utripi so "normalni" trening utripi.

Tu imaš cone na osnovi LTHR po Joe Frielu in kratek opis, kaj bi naj približno v kateri coni na treningu počela. V tvojem primeru je LTHR 172 utripov.

Run Zones
Zone 1 Less than 85% of LTHR (regeneracija ali lahki dolgi tek)
Zone 2 85% to 89% of LTHR (dolgi tek)
Zone 3 90% to 94% of LTHR (daljši tempo tek)
Zone 4 95% to 99% of LTHR (tempo intervali (daljši))
Zone 5a 100% to 102% of LTHR (tempo intervali (krajši))
Zone 5b 103% to 106% of LTHR (VO2max intervali (kratki intervali))
Zone 5c More than 106% of LTHR (max obremenitev, šprinti)

Sedaj najdi en strukturirani plan treninga in boš vedela, katere treninge boš delala na katerem utripu. Jaz ne preferiran cone vadbe na osnovi utripa. Boljše osnova je na osnovi hitrosti/tempa, ki jo/ga dosegaš na LT ali na teku na 10 km. Višina utripa je samo dodatna kontrola dnevnega počutja.
Uporabniški avatar
 oven
#319229
Ja, se strinjam....Pač navedeno je, da je cca 80% aerobnih, ostalih 20% pa intervali, tempo, gorski, fartlek teki pa vse ostalo....intenzivnost teh je pa verjetno odvisna od posameznika..Ti % so seveda okvirni, ti pa podajo neko sliko. Procent govori o načinih treninga in NE o količini km, kot si navedel zgoraj.
Čas regeneracije je naveden samo za tekme in tempo teke...To je bolj nenapisano pravilo, na keterem je pa tudi verjetno nekaj resnice...
Če bi to pravilo hotel upoštevati pri intervalih, bi pa itak da šlo, zakaj ne??
5x1000m=3
Pač delaš intervale vsake 3 dni...
Kot sem rekel, to je bolj nek nasvet regeneracije, na koncu je pa od posameznika odvisno, kako si to intrepetira...Vseh teh nekih "pravil", se pa itak ne držimo kot pijanci plota...
[IMG=http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/11/5d0b.jpg][/IMG]
Uporabniški avatar
 StaraKost
#319230
danijel.hajdinjak napisal/-a:
Vsi treningi so bili povprečno na pulzu med 164 in 171 utripov/minuto.



To je najbrž tvoja swit spot zona, ki prekriva področja 3 in 4 in daje najboljše rezultate treninga.
Res pa je, da jo je v baznem območju potrebno večinoma dopolnjevati z zono 1 in 2 in v predtekmovalnem območju z višjimi zonami.
Vsaka zona ima svoj učinek in bilo bi škoda ne izrabiti pozitvne učinke vseh zon. Zona 5c in 5b so za rekreativne dolgoprogaše, manj pomembne in zaradi visoke zahtevnosti, vprašljivo potrebne, vsaj kot oblika treninga. Na tekmi je druga pesem, tam se gre, dokler, gre :).
Uporabniški avatar
 StaraKost
#319232
oven napisal/-a:Ja, se strinjam....Pač navedeno je, da je cca 80% aerobnih, ostalih 20% pa intervali, tempo, gorski, fartlek teki pa vse ostalo.... Procent govori o načinih treninga in NE o količini km, kot si navedel zgoraj.
Čas regeneracije je naveden samo za tekme in tempo teke...


To pa je že boljše. Prej se dalo drugače razumeti, ker 85% MHR je prenizko, da bi morali imeti tako dolgo regeneracijo, saj to je še vedno za večino okoli 5% pod LT, oziroma swit spot zona :).
Uporabniški avatar
 danijel.hajdinjak
#319234
Sem se potrudil in vrgel v Training peaks treninge z Garmin connect. No training peaks mi je izračunal tole (po Joe Friel for running): LTH je 169
Zone 1: Recovery 112 to 143 bpm
Zone 2: Aerobic 144 to 154 bpm
Zone 3: Tempo 155 to 161 bpm
Zone 4: SubThreshold 162 to 168 bpm
Zone 5A: SuperThreshold 169 to 172 bpm
Zone 5B: Aerobic Capacity 173 to 179 bpm
Zone 5C: Anaerobic Capacity 180 to 187 bpm

Torej večino tekov pretečem v 5A ostale pa 4 coni :)
Uporabniški avatar
 StaraKost
#319235
Skoraj, da ne verjamem. Noben ni sposoben toliko časa trenirati na meji LT, ker je preveč "neprijetno". Kako si prišel, da je tvoj LTHR 169 ? Mislim, da je z ozirom na vse kar si do sedaj navedel, dosti višji.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA