vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

 hondrocit
#28057
Evo tako pa zgleda moje koleno med posegom transplantacije-hondrocitov "hrustanca". Pod pokostnico, ki jo prisijejo na hrustanec (na sliki lepo vidna flika) vbrizgajo hondrocite, ki jih vzgojijo iz hrustanca, kateregaga predhodno artroskopsko odvzamejo iz kolena. Do take poskodbe te lahko pripelje pretirano forsiranje kolen in s tem postopoma do hudih bolečin v samem sklepu. Zato pamet v noge in glavo.

http://users.volja.net/padalac/MVC-002F.JPG


L.P. Vaš pacient :(
 Hanika
#28058
Zdravo forumovci,
a kar spite?
Spet se vam malo oglasam po dveh tednih bolniske in bolecin v kolenu. Danes sem se olgasila pri ortopedu, ki je postavil diagnozo: chondromalacia patellae oz. poskodba hrustanca na pogacici. Temu se baje rece tudi "tekasko koleno". Ze ves popopoldan surfam po netu in odkrila sem razne linke na to temo. Ce ima kdo podobne tezave (sekajoca bolecina na predelu pogacice in okoli nje), naj si malo prebere na:

http://www.healthubs.com/chondromalacia/
http://www.lanchester.net/chondro/knee.html (tale punca je borbena!)
http://www.americanrunning.org/displayi ... lenbr=1682

ali pa preprosto vtipka v google-u chondromalacia patellae in dobi spisek linkov.
Hja, cloveka kar malo glava boli od tega, ampak se je treba boriti in delati naprej, od stanja diagnoze. Tu mi pade na pamet tudi ideja o second opinion, kar nameravam izpeljat. Seveda to ne pomeni, da lececemu ortopedu ne verjamem, le drugo mnenje bi rada, to je vse. Zaenkrat mi je napisal terapijo z zdravili, v primeru obremenitev nosenje kolencnika z luknjo za pogacico in fizioterapijo (a priporocate kaksnega sportnega fizioterapevta?), ce pa to ne bo zaleglo, bomo sli v bolj radikalne variante (v skrajnem primeru artroskopija), je rekel. Na www-ju sem tudi prebrala, da je smiselno delat vaje za kvadricepse. Za slikanje mi ni dal napotnice, a mislite, naj to zahtevam pri osebnem zdravniku ob predlozitvi porocila z diagnozo? Bi blo zanimivo naredit kar en forum ljudi s to diagnozo, ce ze ne obstaja, ha ha ha - po vzorcu Americanov, ki takoj naredijo big theme iz vsake stvari. Ceprav stvar ni tako neumna, ker si lahko direktno izmenjas mnenja in izkusnje.
No, to bo dovolj za danes, upam, da vas nisem prevec zamorila. Imejte se lepo lepo in previdno tekajte!
 Hanika
#28059
Ej hondrocit,

:o to je bla pa hard varianta, a? No, clovek si kaj takega res ne sme zeleti. Ergo, po pameti je treba ziveti oz. sportati. Zelim ti uspesno celjenje na dolgi rok!
Uporabniški avatar
 marathon95
#28064
hondrocit napisal/-a:Evo tako pa zgleda moje koleno med posegom transplantacije-hondrocitov "hrustanca". Pod pokostnico, ki jo prisijejo na hrustanec (na sliki lepo vidna flika) vbrizgajo hondrocite, ki jih vzgojijo iz hrustanca, kateregaga predhodno artroskopsko odvzamejo iz kolena. Do take poskodbe te lahko pripelje pretirano forsiranje kolen in s tem postopoma do hudih bolečin v samem sklepu. Zato pamet v noge in glavo.

http://users.volja.net/padalac/MVC-002F.JPG


L.P. Vaš pacient :(


Ti si mazohist :?:
Nazadnje spremenil marathon95, dne 09 Dec 2004, 20:54, skupaj popravljeno 1 krat.
 Hanika
#28069
Hja, kaksen mazohist, tako je najbrz, ko se ti kolena resno lotijo.
 hondrocit
#28071
Jah, nisem mazohist, tako pac zgleda realna slika, ko ti morajo narediti take sorte operacijo. Ce se gres ekstremni sport, so posledice lahko (zal) tudi take ...
Nikomur ne privoscim takega trpljenja, niti dolgotrajnega okrevanja. Meni je vzelo dve leti zivljenja in veselja, ko sem lih dobr zacel zivet. Koleno pa itak nikoli ni vec isto, ko ti ga enkrat odprejo. :)
 Pirat
#32183
Eno vprašanje imam... Po 2-3 km teka se mi v levem kolenu pojavi bolečina. In sicer spredaj, v spodnjem levem delu kolena. Občutek je podoben, kot bi me zagrabil krč. Ta težava se mi je pojavila že lani, potem je minilo, zdaj se je pa zopet pojavila. Sumim, da imam nekaj nategnjeno v kolenu. Ta težava se mi pojavla samo pri teku. Pri hoji se ne pojavla.
Uporabniški avatar
 mare
#32262
Meni se nekaj podobnega dogaja, ko pretečem kakih 10 kilometrov. Nekaj časa sem se zelo ukvarjal s tem, zdaj pa sem sklenil, da pač ne bom tekel dlje kot 10 km.
Uporabniški avatar
 bigk
#32643
Tudi jaz imam enak problem kot ga je opisal Mikkhail. Ne morem preteči več kot 2-3 km. Bolečina se pojavi v levem kolenu in ves čas stopnuje. Ko sem se lansko leto udeležil malega maratona v Ljubljani sem komaj pretekel 10km, potem pa prehodil ostalo pot. Koleno me je bolelo tako, da sem komaj hodil in tudi naslednjih 14 dni sem zelo težko hodil. Pri 10km se je bolečina začela še v desnem kolenu.

Bolečina se ne pojavlja pri kolesarjenju. Počival sem kar 3 mesece, vendar ni nič bolje. Bil sem na pregledu pri ortopedu, ki je ugotovil da imam komaj vidno načet hrustanec in pogačico zelo malo premaknjeno v levo. Dobil sem inekcijo, ki naj bi spodbudila nastanek hrustanca in navodilo za izvajanje vaje, ki naj bi pogačico spravila v pravilni položaj. Po 2 mesecih ni nič bolje. 20. imam ponovni pregled.
Uporabniški avatar
 bigk
#32858
Ravnokar sem bil pri ortopedu, ki mi je povedal, da imam načet hrustanec. In da ker mi je zadnjič dal inekcijo za pospešovanje izdelave hrustanca in ta ni pomagala, mi ne more drugače pomagati. :cry:

Sedaj je vse kar lahko naredim, da izbiram samo določene športe s katerimi se lahko ukvarjam (kolo, plavanje,..?) - teci ne smem. Prejšnji teden sem naročil 120 kapsul TKE Joint Boost With MSM (https://www.bodybuilding.com/store/tke/joint.html) in upam, da bo kaj pomagalo.
Uporabniški avatar
 Maša
#35054
Živjo vsem!
Tudi sama se prvič oglašam tule, iščem namreč malo vzpodbude pa kakšne informacije, predvsem pa ugotavljam da ste zelo fejst (sploh po včerajšnji odlični udeležbi na Repkovem teku!). :P

Tudi sama imam težave s koleni in kakor že marsikomu pred mano so tudi meni diagnosticirali hondromalacijo patele (sem kar po naše napisala 8)). In kaj se meni dogaja? Daljše obdobje lahko tekam, sem aktivna in v tem zelo uživam, potem pa me začnejo kolena grozno boleti, peči, škripati itd in spet prisilni počitek... :cry: Ko sem živela še v Ljubljani, sem še imela možnost teči po ravnem in nisem imela tako pogostih težav, sedaj pa - hribi, hribi in še enkrat hribi, vse naokoli...Ko se odločim počasi spet začeti in prihajam ravno v formo, spet bolečine... Je sploh priporočljivo, da se še silim po teh klancih ali moram res začeti delati kroge točno okrog hiše, kjer še prevladuje ravnina?

Najlepša hvala za kakšen odgovor!

LP, Maša
Uporabniški avatar
 boohoo
#35056
Tudi jaz sem imela deset let nazaj tezave s koleni pri katerih mi nihce ni znal pomagat. bila sem pri mnogih ortopedih in nesteto fizioterapevtih, nakar mi je zdravnik rekel naj enostavno neham z sportom in ker se mi je zdela to najbolj neumna izjava sem se odlocila da poiskusim se pri enem ortopedu, ta pa mi je dejal naj preprosto ojacam misice okrog kolena, da bodo te prevzele vec funkcije. po dveh letih fitnesa se je stanje normaliziralo, ceprav ni odlicno ampak vsaj pocnem lahko kar zelim! morda ni bil tako neumen nasvet!
 DašaŠ
#39348
Lep pozdrav, jaz sem tudi nova na forumu.
Moj odgovor je namenjen vsem, ki jih pri teku boli na zunanji strani spodnjega dela kolena. Jaz sem imela pol leta podobne težave ( po 5 km me je začelo zbadati levo spodaj na levem kolenu in se je v par minutah stopnjevalo do neznosne bolečine, tako da je bilo treba prenehati s tekom, pa še naslednja dva dni sem imela bolečine pri hoji po stopnicah navzdol ). Večmesečni "dopust" tudi ni pomagal. Potem pa mi je po naključju v službi (sem zdravnica) koleno pogledal travmatolog, ki je ugotovil, da gre najverjetneje za vnetje narastišča iliotibialnega trakta (zadebeljen trak fascije stegna). Slednji pri upogibu kolena drsi preko kostnega dela zunanjega kolena (lateranega femoralnega epikondila) in normalno ne dela težav. Pri osebah, ki pretirano trenirajo oziroma imajo anatomske nepravilnosti (prominenten lateralni femoralni epikondil, tesen iliotibialni trakt, kolena na "O", prekomerna pronacija stopala, različna dolžina nog), pa lahko pride do drgnjenja trakta preko epikondila in posledičnega vnetja. Jaz sem potem začela z vajami za raztegovanje IT (raztezat je treba zunanji del stegna po celotni dolžini) po dvakrat na dan in si kupila telovadne copate za prekomerno pronirano stopalo. Po 14 dneh sem začela spet teč in težav ni bilo več. :D
Srečno!
Uporabniški avatar
 mare
#39513
DašaŠ napisal/-a:Lep pozdrav, jaz sem tudi nova na forumu.
Moj odgovor je namenjen vsem, ki jih pri teku boli na zunanji strani spodnjega dela kolena. Jaz sem imela pol leta podobne težave ( po 5 km me je začelo zbadati levo spodaj na levem kolenu in se je v par minutah stopnjevalo do neznosne bolečine, tako da je bilo treba prenehati s tekom, pa še naslednja dva dni sem imela bolečine pri hoji po stopnicah navzdol ). Večmesečni "dopust" tudi ni pomagal. Potem pa mi je po naključju v službi (sem zdravnica) koleno pogledal travmatolog, ki je ugotovil, da gre najverjetneje za vnetje narastišča iliotibialnega trakta (zadebeljen trak fascije stegna). Slednji pri upogibu kolena drsi preko kostnega dela zunanjega kolena (lateranega femoralnega epikondila) in normalno ne dela težav. Pri osebah, ki pretirano trenirajo oziroma imajo anatomske nepravilnosti (prominenten lateralni femoralni epikondil, tesen iliotibialni trakt, kolena na "O", prekomerna pronacija stopala, različna dolžina nog), pa lahko pride do drgnjenja trakta preko epikondila in posledičnega vnetja. Jaz sem potem začela z vajami za raztegovanje IT (raztezat je treba zunanji del stegna po celotni dolžini) po dvakrat na dan in si kupila telovadne copate za prekomerno pronirano stopalo. Po 14 dneh sem začela spet teč in težav ni bilo več. :D
Srečno!

Daša, ali lahko prosim opišeš, s kakšnimi vajami opravljaš raztezanje. Zdi se mi da natezalnica iz obdobja španske inkvizicije ni najbolj primerna.
 Petrac
#39552
DašaŠ napisal/-a:Lep pozdrav, jaz sem tudi nova na forumu.
Moj odgovor je namenjen vsem, ki jih pri teku boli na zunanji strani spodnjega dela kolena. Jaz sem imela pol leta podobne težave ( po 5 km me je začelo zbadati levo spodaj na levem kolenu in se je v par minutah stopnjevalo do neznosne bolečine, tako da je bilo treba prenehati s tekom, pa še naslednja dva dni sem imela bolečine pri hoji po stopnicah navzdol ). Večmesečni "dopust" tudi ni pomagal. Potem pa mi je po naključju v službi (sem zdravnica) koleno pogledal travmatolog, ki je ugotovil, da gre najverjetneje za vnetje narastišča iliotibialnega trakta (zadebeljen trak fascije stegna). Slednji pri upogibu kolena drsi preko kostnega dela zunanjega kolena (lateranega femoralnega epikondila) in normalno ne dela težav. Pri osebah, ki pretirano trenirajo oziroma imajo anatomske nepravilnosti (prominenten lateralni femoralni epikondil, tesen iliotibialni trakt, kolena na "O", prekomerna pronacija stopala, različna dolžina nog), pa lahko pride do drgnjenja trakta preko epikondila in posledičnega vnetja. Jaz sem potem začela z vajami za raztegovanje IT (raztezat je treba zunanji del stegna po celotni dolžini) po dvakrat na dan in si kupila telovadne copate za prekomerno pronirano stopalo. Po 14 dneh sem začela spet teč in težav ni bilo več. :D
Srečno!


Živjo Daša.

Na te latinske oz. strokovne izraze se bolj slabu razumem, pa bi želel malo bolj po domače. Če se da seveda.

Moja težava je podobna, vsaj mislim tako.
Pojavi se samo pri drugih pogojih, ki jih še ugotavljam (večja razdalja, mrzlo vreme, veter, ...).
Včeraj na Tržaškem maratonu me je pri 33. km začelo bolet koleno na zunanji strani, v višini pogačice. In potem vse bolj in bolj dokler nisem dobil občutka da me krč. Počasi naprej in pri 36 res krč (zadnja stegenska mišica). Se raztegnem in pri tem še krč v drugo nogo. Hoja, rahli tek in šepanje do konca. Kajvarija.
To se mi je že pojavilo pri daljšem teku v mrzlem vremenu, vsendar ne v tako hudi obliki.

Hvaležen tudi za opis razteznih vaj.

LP, Petrac

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA