vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

Uporabniški avatar
 jac
#284687
Pozdravljeni sotrpini... ;)

Je kdo med vami/nami, ki ima težave s ščitnico - preveliko delovanje (hipertiroza) ali prmajhno delovanje (hipotiroza). Glede na to, da nepravilno delovanje ščitnice vpliva na delovanje srca in centralnega živčevje itd, me zanima, ali imate kakšne omejitev glede miganja? Pri premajhnem delovanju ščitnice celo priporočajo redno vadbo, pri prevelikem delovanju odsvetujejo...

Se mi je v začetku meseca zgodilo, da mi je narasel TSH malo nad mejno vrednostjo (hipotiroza) in me je totalno sesulo. To, da imam rahle težave s ščitnico vem šele sedaj po pregledu, prej nisem imel pojma kaj mi je - vsake toliko v mirovanju srce prične močno udarjat (cca. 100 u/min), vrtoglavica, omotičnost, postajalo mi je slabo, tresenje, nezbranost, sledil je tritedenski počitek, ker drugega nisem mogel... izčrpan do konca.

Malo mi je muka, ker nisem tekel že dobre tri tedne (prej 5 krat tedensko). Ne vem koliko vadbe bi bilo priporočljivo. Namreč ne upam se preveč obremenit, kljub temu, da mi je po treh tednih precej boljše, vendar še vedno ne vidim jasno (kot bi bil ves čas precej zaspan - tak občutek).

Dokler čakam na pregled pri tirologu me zanima, kakšne ste imeli vi kaj izkušnje s tem? In kaj je to pomenilo za vašo vadbo?

Upam, da se nikomur ne zgodi kaj podobnega, ker je precej mučno ;)

Hvala za vse odgovore.

lp, JaC ;)
#284689
Meni ščitnica premalo deluje (imam povišan TSH), kar se mi zdi, da je vseeno bolje, kot če ti deluje preveč. Pri meni se to kaže kot kronična utrujenost. Sicer že več kot 3 leta jemljem tablete, kontrole imam na 6 - 12 mesecev. Tudi brez tega takoj vem, kdaj moja dnevna doza ne zadostuje več. Kakšnih večjih težav razen utrujenosti nimam, je pa že to lahko dovolj moteče :wink:
Če ti dela premalo, kot si napisal, ni ovir, da ne bi tekel, če le nisi za to preveč utrujen. Meni brez tablet zvečer ni uspelo tečt, ker sem bila že okoli 6h popoldne podobna "coti".
#284691
Še moja izkušnja: že več let sem na tabletkah, ker moje telo samo uničuje ščitniške hormone (Hashimoto sindrom) in jih moram tako dodajati s tabletkami. Sicer imam redne kontrole isto na 6 - 12 mesecev in mi seveda z leti povečujejo dozo tablet. Pogovor z zdravnikom glede teka in treningov sem tudi opravila in mi je zatrdil, da ščitnica in moj trening oz. teki nimajo nič skupnega in je celo gibanje priporočljivo, kot tudi same tekme ne vplivajo na stanje ščitniških hormonov. Vsakokrat mi zaželi veliko užitkov v teku in tekmah ! Pravi, da človeka na kavču se vse to bolj dotakne in dotolče in da telo navadiš s tekom na "delo" in posledično je potem tudi utrujenost manjša. Jaz osebno sem bila prej dosti bolj utrujena in razdražena kot sedaj, ta leta ko tečem. Je pa res, da v skrbi za svoje zdravje obiščem kardiologa vsako drugo leto, ali na leto in pol, ki mi napravi ultrazvok srca! LP

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA