vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

 sabrina
#306099
Pozdravljeni,
rada bi dobila nasvet in mnenje tudi od vas, glede na to, da so vsi okoli mene ostali brez idej.
Torej, vrsto let sem trenirala atletiko, kar je pomenilo, da sem tekaške copate hitro menjavala. Izbira je bila zame še posebej pomembna, saj imam zelo "čudna", lahko bi že rekli deformirana stopala. Treniranje sem zaključila v Asicsovih copatih. Nato eno leto nisem tekla popolnoma nič.
Ko sem se odločila za rekreativno treniranje so se pojavile težave. Odtiski, ožuljena stopala, otiščanci, pekoča koža. Ne kjerkoli, vendar na notranji strani stopala, od palca navzdol po loku. Na sredi, ko je koža najmehkejša so se naredili žulji. Trša koža pod palcem in blazinica je bila pekoča na dotik.
Vedela sem, da se morajo noge ponovno navaditi in sem vztrajala dva meseca. Ko sem še komaj hodila sem kupila nove Nike Lunarlon. Po petih dneh so bolečine izginile.
Vse do pred dveh tednov, ko so se pojavili žulji, odtiski, pekoča koža. Bilo je točno eno leto od nakupa. Mislila sem, da so se copati sedaj popolnoma raztegnili, zato sem vanje dala vložek in kupila nove tekaške nogavice. A ni nič boljše. Mehurčke z vodo in zrakom imam že pod povrhnjico, da jih ne morem predret, vsak večer ko pridem domov najdem nove. Koža je pekoča in razbolela, žulji so se naredili na strani stopala od gležnja navzdol.

Sedaj se obračam na vas, saj me zanimajo vaše izkušnje in nasveti. Zanima me tudi v katerih copatih tečete vi in kako ste zadovoljni. Kako dolga je pravzaprav "življenjska doba" tekaškega copata?
Kot sem rekla, moja oblika stopala je nenavadna in tako mi zelo malo čevljev ne povzroča bolečin. Katere copate mi lahko predlagate in, ali ima kdo izkušnje z novimi Reebok RealFlex copati?

Opravičujem se za dolgi posti, vendar več res ne vem kaj naj naredim.
LP
#306529
Zdravo Sbrina,

tudi sam sem se srečeval s podobnimi problemi ko sem ponovno pričel s tekom po več kot 23.letih. Takrat sem se s tekom ukvarjal tekmovalno. Do danes se je marsikaj spremenilo na bolje. Za težave, ki jih opisuješ, bi predlagal, da menjaš različne vrste nogavic, ki jih uporabljaš med tekom. Morda je problem v temu. Stopala pred tekom lahko tudi namažeš, z kakšnim gelom za prekrvavitev, vendar le toliko, da se gel takoj vpije v kožo. Pomaga tudi kopel v slani vodi. Če so bolečine, odtiski in žulji le prehudi, se obrni na zdravnika.
Kar se tiče tekaških copat, je obraba in uporaba odvisna od teže tekača, terena in količine pretečenih kilometrov. Sam uporabljam copate karrimor, ki pri nas ni tako cenjena. Povprečna doba copata pri meni je 8 do 10 mesecev, mesečna kilometrina pa med 170 in 200 km mesečno. Z Reebok RealFlex copati nimam iskušen. Da sem našel pravi copat sem potreboval kar nekaj časa in pri različnih prodajalcih probal različne modele copat, prav tako sem večkrat dal v analizo stopala, da sem dobil pravo sliko in se tako odločil, za pravi model.
Upam da, težave čim hitreje saniraš in se vrneš na tekaške steze.
Pozdrav,
Damjan
 sabrina
#306589
Damjan, hvala za odgovor.
Nekaj dni nazaj sem šla tečt v starih asics copatih in situacija je bila enaka. Po teku sem odprla vse mehurčke, ki sem jih lahko in sedaj mažem in čakam, da se zaceli. Namen imam počakati, da se res vse do konca zaceli in bom kasneje videla kako je, saj sumim, da se je nekaj vnelo, upam da ne zagnojilo. Nogavic sem menjala že ogromno, preizkusila bom z kremami, ter šla še enkrat na analizo stopal.
Ker moja denarnica trenutno nima v planu novih copat, bom še malo počakala in videla kako bo :)
Uporabniški avatar
 Misho76
#306595
@sabrina bodi brez skrbi. Koža na podplatih se bo sčasoma utrdila. Potem pa boš v fazi, ko žuljev sploh ne boš več čutila :wink:
 sabrina
#306598
Tudi sama predvidevam, da se bo, vendar, sem sedaj primorana ob večerih treninge narediti zunaj brez teka, kar me ubija. Še nekaj me zanima. Pronatorji in supinatorji, kako naj ugotovim kaj sem in kakšni copati ustrezaj kateremu tipu? Tega v svojih atletskih časih dejansko nisem nikoli ugotavljala.

LP
 nivesj
#306600
Ker si večkrat omenila 'čudno' obliko stopala, kaj pa če imaš le preozke copate?
Mogoče je tvoje stopalo sicer ozko in je le zgoraj pri palcu širše zato pač kupuješ vedno copat za ozko stopalo?

Kot vem so Asics modeli ožji in tudi mene je v Gel Kayanu, ki sicer ni tako hudo ozek vseeno skelelo in peklo, in ožulilo, točno tam kjer ti omenjaš da tudi tebe, in sicer od palca navzdol na notranji strani....

Sama imam težave z zatekanjem nog in stopal zaradi slabo delujoče ščitnice, povrhu so tudi sicer moja stopala široka, zato mi najbolj ustrezajo Mizuno copati, konkretneje model Inspire, ki ga ne zamenjam več, ker v njih nikoli nisem dobila tovrstnih žuljev in občutka pekočega stopala. Ko imam obdobje 'zatečenosti' pa si razrahljam vezalke in je problem rešen, ker so Mizuno copati resnično mehki v zgornjem delu in precej široki.

Kako naj veš, če si pronator ali supinator?

Najbolj enostavno je če si pogledaš, kak star, resnično obrabljen čevelj, če je znucan na notranji levi strani pod palcem si pronator, če je znucan na desni strani od mezinčka dol si supinator, če ni nikjer znucan, si nevtralni tekač...
Ali pa, če stopiš z mokro nogo na neko podlago, kjer se pozna odtis stopala, če je odtis stopala cel in se stopalni lok sploh ne pozna si pronator, če je lok zelo ozek si supinator...

Mogoče tu izveš še kaj več:....

http://www.superge.si/Pomoc-pri-nakupu/

http://www.tekaskitrener.si/?MeniID=85
 sabrina
#306678
Nives, hvala :) sem pregledala stare čevlje in mislim da sem kr nevtralec ali pa malo supinatorja. Mislim pa, da imam kr ozko stopalo.
Še nekaj sem se spomnila. Ko se kupovala Nike copate sem bila kar nekaj kilogramov težja. Verjetno so bili dalj časa pod večjo obremenitvijo, pa še moja noga je sedaj malo ožja. Ampak tudi vložki niso čisto nič pomagali.
Žulji se celijo, malo bom še počakala, pol pa da vidimo kako bo. Morda se bo koža utrdila, morda pa bom le morala po nove.
Katero trgovino mi priporočate, glede na izkušenost prodajalcev?

LP
 kaycy
#306735
Pozdrav!

Se strinjam z Nivesj. Sama sem imela Nike superge in dobila žulje točno tam kjer ti in tako pekoča stopala, da sem se včasih sezula in z boso nogo stopila na tla (sneg, ploščice ...) karkoli, samo da je bilo mrzlo-bolj kot je bilo, večje olajšanje sem čutila. Skoraj sem že obupala in takrat kupila Mizuno. Sprva sem imela Inspire, sedaj imam Rider. Nove superge kupim in tečem z njimi 10 km (v prvo) in nimam NOBENEGA!! žulja, pa tudi stopala me ne pečejo.
Sicer za pekoča stopala uporabljam kreme znamke Gehwol-edina stvar, ki mi je do sedaj pomagala. Občutek je, kot bi me nekdo hladil.
Sicer pa so mi do sedaj najbolj pomagali v Tomas sport na Čopovi. Predvsem Polona Gričar-maratonka, svetuje v nulo.

Upam, da rešiš zadevo!
Lp
 sabrina
#306908
Torej, da poročam.
Včeraj sem šla končno tečt v opranih copatih in navadnih nogavicah. Čisto na koncu se je pojavil pekoč občutek, vendar zelo rahel. Naredil se je pa en sam žulj, na palcu, tam kje je koža trša. Na mehkejšem delu, na loku je bilo vse super.
Morda so se mi stopala utrdila, morda se bo vrnilo.
Vsekakor vem, da moji naslednji copati ne bodo Nike.

Hvala vsem za pomoč :)
Uporabniški avatar
 Volkec85
#319106
Zdravo,

Vidim, da je tema na nekaj podobnega, mi lahko svetujete?

Nekaj dni nazaj sem si kupil superge Salomon xa pro 3d ultra 2 gtx, prej sem vedno imel Ascis. Ko sem opravil prvi tek, ki je bil 11km dolg so se mi pojavili žulji na obeh straneh mezinca in na notranji strani podlata, tudi na obeh straneh. Tekel sem večinoma po makadamu in nekaj asfvalta.

Je to normalno, ker so še novi, ali je lahko kakšen drug problem?

Hvala za odgovor.

Lp
#319114
xa pro 3d ultra 2 so bolj za pohode (manj tekaške, bolj hitra hoja) za visokogorja v suhih vremenih. Žulj na srednjem prstu se je šele začel delat po 22 urah z istim nogavicam. Jz osebno imam široko stopalo in visok lok in mi zelo pašejo. Gtx so pa bolj robustne in mislim da so za malenkost ožje sicer jih nisem nosil več kot pa sedem ur. Ima pa kolega ozko nogo in dobi po nekaj urah žulj.

No sem si pa kupil ON-ke in že po eni uri žulj na ta malem prstku. :(
Uporabniški avatar
 Volkec85
#319116
Hvala za odgovore. glede na to, bi lohk rekel, da prodajalec nima pojma kaj prodaja! vse sem mu povedal, kje tecem, kaksna razdalja itd... in clovek misli, da ko gre v trgovino, da bo dobil informacije, ki jih potrebuje. ocitno ne. in kaj nam sedaj s tem naredim? vrnit jih ne morem, ker sem jih normalno ze uporabil.
#319774
Volkec85 napisal/-a:Hvala za odgovore. glede na to, bi lohk rekel, da prodajalec nima pojma kaj prodaja! vse sem mu povedal, kje tecem, kaksna razdalja itd... in clovek misli, da ko gre v trgovino, da bo dobil informacije, ki jih potrebuje. ocitno ne. in kaj nam sedaj s tem naredim? vrnit jih ne morem, ker sem jih normalno ze uporabil.

HERVIS ?
Uporabniški avatar
 lojze
#319957
sam sem pekoče podplate rešil na način, da obujem dvojne nogavice, spodaj imam zelo tanke , ki pokrijejo le podpat in ne sežejo niti do gležnjev, čez pa obujem kompresiske. noge tudi po 40 km nič ne pečejo.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA