vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

#310115
Živjo!

Zanima me, kako naj bi izgledala vrnitev k teku po tekaški poškodbi. Za mano je daljše obdobje tekaškega počitka po vnetju plantarne fascije (ni šlo za vnetje na narstišču, temveč višje na kiti). Po večih mesecih sedaj čutim, da se zadeva dejansko sanira in postopno načrtujem tek. Kolegi tekači mi svetujejo postopen začetek teka, nihče mi pa ne zna povedati, koliko km na koliko dni naj bi pretekla in po kolikem času lahko razdaljo pvečujem. V končni fazi bom tekla razdalje cca 10 - 15 km nekajkrat tedensko.

Hvala za odgovore :)
 Cr00k
#310116
Caw, jst sem sicer popoln newbie glede teka, ampak mislim, da je oni 13.tedenski program primeren tudi za ponoven zacetek - vsaj kolikor sem prebral. Ce ne tek/hoja pa je v knjigi tudi 13.tedenski program hoje, ce je tek/hoja prevec...

Vztrajnost, postopnost, zmernost, al kako ze Wega pravi :)
#310123
Hvala. Nisem poznala programa, ker sicer tečem že od nekdaj, tako da je bila tale moja poškodba zame kar večji šok. Verjetno imaš kar prav, da bi znal bit tale program dober tudi za vračanje k teku.
Kaj drugega kot postopnost mi itak ne ostane, če nočem poškodbe ponovit. Bom probala :)
#310748
fizio-trgovina.si napisal/-a:Za to ni določenega recepta. Začnite in nadaljujte po svojih zmožnostih in ne preobremenujte kolena. Pomembno je, da pred tekom naredite aktiven strečing in zagrejete telo (predvsem kolena). Predlagamo tudi kakšno vajo za ojačanje stabilizatorjev.

lp
ekipa http://www.fizio-trgovina.si



Hvala za odgovor. Pri meni je sicer problem podplat in ne koleno ;) Sem se pa zadeve lotila na mogoče malo drugačen način. Z 'bosonogim' tekom, okvirno po programu hoje in teka, ga pa prilagajam sebi. Izgleda, da mi ustreza, bomo pa vedeli...
Uporabniški avatar
 SpEkTr
#310839
Kako ste se pa lotili saniranaj plantarnega fascitisa*?
Jaz imam že nekaj mesecev težave z notranjim delom gležnja. Podplat me v bistvu niti ne boli. Samo notranji del gležnja. Boleti že začne če dalj časa stojim oz. po malo daljši hoji. Zelo moteče tako da, trenutno če že samo kolesarim. Pa pomagam si s kineziotajpingom.
#310840
Počitek. Kako dolgo pač telo rabi. Spoznaš še malo drugih športnih zvrsti v tem času, ni ti potrebno ležati na kavču.

Vse ostalo se mi zdijo bližnjice, zaradi katerih nikoli ne saniraš popolnoma in se ti sčasoma na vsake toliko vedno znova pojavi.
Uporabniški avatar
 SpEkTr
#310841
Ja, enkrat sem se že zaje... Ko sem mislil, da je že dobro ( meni dalj časa nič bolelo, tudi pri hoji ne) sem šel tečt..cca 5km, no po tem je bilo spet po starem :-( Vsaka šola nekaj stane baje.
#310843
SpEkTr napisal/-a:Kako ste se pa lotili saniranaj plantarnega fascitisa*?
Jaz imam že nekaj mesecev težave z notranjim delom gležnja. Podplat me v bistvu niti ne boli. Samo notranji del gležnja. Boleti že začne če dalj časa stojim oz. po malo daljši hoji. Zelo moteče tako da, trenutno če že samo kolesarim. Pa pomagam si s kineziotajpingom.


Pri meni ni plantarni fasciitis, vnetje je višje na plantarni fasciji in ne nanarstišču, kar je baje boljše, še vedno pa dooolgotrajno. Zdravnica mi je predpisala fizioterapijo, tako da sem dala čez 10x ultrazvok, 10x laser in 10x tens, potem sem si pa še sama doplačala 10x. po tem je bilo izboljšanje šele nekoliko bolj opazno. Glavnino je pa naredil čas - vse skupaj je trajalo 3 mesece, do tega trenutka, ko spet tečem in me ne boli več, si pa iz preventivnih razlogov podplat po vsakem teku povaljčkam po plastenki z ledom. V obdobju ko me je še bolelo, sem pa opažala, da je obutek močno vplival na bolečino. V večje 'sranje' kot sem bla obuta, bolj me je bolelo, ko sem bla bosa me pa praktično ni. Zato tudi sedaj tečem v telovadnih za bosonogi tek, vsaj dokler ne najdem kakih telovadnih, s katerimi bom zadovoljna.
#310845
Uroš Sobočan napisal/-a:Počitek. Kako dolgo pač telo rabi. Spoznaš še malo drugih športnih zvrsti v tem času, ni ti potrebno ležati na kavču.

Vse ostalo se mi zdijo bližnjice, zaradi katerih nikoli ne saniraš popolnoma in se ti sčasoma na vsake toliko vedno znova pojavi.


to je pa čisto res. cajt si je treba vzet, pa tudi če je težko in ja, ugotoviš, da so še drugi športi, ne samo tek ;)
 hcoksi
#313921
pozdravljeni vsi tekači z vnetji tetiv ali bolečinami v mišicah in sklepih.
Pred kratkim smo v Ljubljani, točneje na Tržaški 116 na Viču, odprli Hiperbarični center OKSI, v katerem vam lahko kvalitetno in hitro saniramo take in podobne poškodbe.
Nudimo vam hiperbarično kisikovo terapijo, v svetu že dolgo uveljavljeno metodo, ki z dovajanjem čistega kisika v praktično vse dele telesa, posebej pa še v takoimenovana bela tkiva, kot kite in kosti so, v zelo kratkem času sanira razna vnetja teh delov telesa. Čas saniranja poškodb se skrajše tudi 70 % .
Poleg tega vam bo po naporih pomagala pri hitri regeneraciji telesa, zato jo kot uspešno dodatno terapijo uporabljajo vrhunski športniki po vsem svetu. Naj omenimo le, da se je naša košarkarska reprezentanca pred tekmami z Italijani in Grki, pa tudi pred spopadom z Ukrajino regenerirala pri nas.
http://www.ipromocija.si/hc-oksi/
Za dodatna vprašanja pokličite, dobili boste hitre in strokovne odgovore

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA