vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

 tilen7
#322793
zdravo sem 18 letni fant in treniram nogomet..
pred enim tednom sem dobil udarec mogoče malce nad kolenom ali pa med kolenom in mišico..
težava je takšna ..koleno me je začelo boleti na zunanji stani spodaj včasih tudi zgoraj..1 teden po udarcu nič prej..komaj se spravim v avto in komaj skrčim koleno..bolečine so tako močne da komaj zaspim, kot bi me pikalo v kolenu..kaj bi lahko bilo narobe..prosim čimprej za odgovor da se vrnem na zelenice ! hvala
 hagar
#322797
Tudi jaz imam isti problem. Pred 2 tednoma me je med tekom ( zadnja 2 km ) pricelo peci v levem kolenu ( zunanja stran ). Potem sem pavziral dva tedna, bolecine pa so se pojavile ob obremenitvi v kolenu ( hoja po stopnicah navzgor ). Koleno veckrat dnevno mazem s kremo akupres ( mentol in hudicev krempelj ), prav tako sem ze bil pri zdravniku, kateri mi je svetoval pocitek, saj koleno na otip ni bolece, niti pri normalni hoji. Za na bolnisko mi ni. Danes sem odtekel 5 km, da vidim kako je kaj s kolenom, vendar ponovno cutim bolecine...ve kdo kako odpraviti bolecine ( mogoce kinezio ), ali najbolje do zdravnika in k ortopedu. Hvala za odgovore.
 bod
#322802
Hagar, to zveni kot ITBS (iliotibial band syndrome oz. sindrom iliotibialnega trakta). Menda je to druga oblika "tekaškega kolena" - bolj pogosti so problemi s pogačico oz. "patellofemoral pain syndrome". Kje boli v teh primerih je prikazano tukaj: http://www.running-physio.com/wp-conten ... .jpg?w=576

Jaz imam tak problem od lanskega oktobra. Sem šel z glavo skozi zid na enem solo "turističnem" teku, iz katerega je na koncu ratalo 12 km teka, 10 km hoje in 1,5 km vožnje z avtom. Ja, je tako bolelo... Tedenski počitek ni pomagal, ker se je bolečina po prvem 15 km teku spet vrnila. Zmanjšanje tedenskih kilometrov pod 30 tudi ne.

Potem sem naredil 5 tedenski "post" od teka in kolesarjenja. Bolečine ni več, vendar še nisem prišel nazaj na stare dolžine. Itak pa me po tem počitku boli vse od klasičnega "muskelfibra" preko pokostnice do ishiatičnega živca, le koleno ne :D
 hagar
#322806
Bor, hvala za odgovor, ampak mene boli nizje, ne na zgorjo stran, ampak bolj po sredini zunanje strani oziroma spodaj. Prav tako mi je cudno, ko si napisal, da te boli med kolesarjenjem, ker jaz sem ravno zaradi tega, ker vsi pravijo, kako kolesarjenje pomaga naredil v casu dvotedenskega premora par kilometrov in se mi je zdelo, da se stanje popravlja....vse do danasnjega teka :( :( :( . Vseeno hvala za odgovor, bo treba najverjetneje it k zdravniku in k ortopedu ( pa je verjetno sel radenski maraton )....
 tilen7
#322826
pajo napisal/-a:Kaj v klubu nimate mojstra za poškodbe ali kaj? :evil:



imamo..vendar imam ga jutri in sem želel samo vedeti če v tem trenutku kdo ve kaj več o tem ..
 star tekač
#322880
Bod, opis tvoje poškodbe je identičen mojemu primeru. Tudi kar zadevabolne točke ki so na risbi.Bolečina se je pojvila pri teku intervalov.Danes sem prepričan da je vzrok poškodbe v tem da sem premalo časa posvečal regeneraciji. Danes je 19i dan od poškodbe in še ni videti konca težavam. Oborožil sem se s potrpežljivostjo in bom aktivno počival dokler bolečina popolnoma ne izgine.Kersem pa jaz star tekač bo to ,verjetno trajalo nekoliko dle. :(
Uporabniški avatar
 čara
#323052
Moja nesrečna kolena. Jaz eno sezono nisem tekla. Razen nekaj malo trimčkanja pri agilityu.
Ampak jaz imam nekaj genetike + poškodbe, tako da sem realna in bo teka zelo malo tudi letos.

Pri meni so težava ohlapne vezi in moram vložit veliko časa, truda, sistematičnosti in doslednosti, da si jih krepim, ohranjam. Ogromno enega dela za boljši mišični tonus. Zdaj, po letu dni je situacija precej boljša. Ampak zgleda sem pač kripl po defoltu in moram pazljivo s tekom. V bistvu sem se ga zopet lotila kot en popolni začetnik Tek/hoja. Pa še vedno vsak dan delam na krepitvi mišic.
 rs1975
#323269
Lansko jesen, po končanju kolesarske sezone, sem tudi sam začel z bolj rednimi teki. Postopoma sem razdaljo povečeval, tako da sem na koncu delal redne 10-12 km teke. V začetku februarja pa so se nenadoma začele težave z desnim kolenom. Bolečina se pojavlja na zunanji strani kolena. Kolikor sem prebral na forumu, gre verjetno za poškodbo ITBS. V tej temi sem zasledil sliko kje naj bi bilo mesto bolečine, vendar pri meni ni ravno na tem mestu, je malo nižje, v isti ravnini z pogačico. Prilagam še sliko, na katero sem vrisal moje mesto bolečine.
Slika

Gre pri meni sploh za poškodbo ITBS?

Sicer sem delal raztezne vaje, vendar kaj dosti ne pomagajo. Več kakor slabih 7 km mi ne uspe preteči brez bolečin.

Ali kdo uporablja trakove za koleno, je kaj bolje?
Uporabniški avatar
 čara
#323295
Vaje za raztezanje so super. Ampak vaje za moč, za krepitev mišic (posebno zadnja stegenska), pa močne in prožne mišice hrbtenice so bistvene.
 hagar
#323310
Rs1975 !

Tudi jaz imam bolecine na povsem enakem mestu (ob casici ). Vceraj dopoldne sem naredil en krajsi vzpon po tednu ocitka in ponovno zacutil bolecine v kolenu. Potem sem zvecer sel k maserki, katera mi je dejala, da so poskodovane vezi, naredila mi je bandazo z kinezio trakom...mislim, da s tem naredi malo opore kolenu, dejala je pa da najmanj en mesec pocitka.
 rs1975
#323311
hagar napisal/-a:Rs1975 !

Tudi jaz imam bolecine na povsem enakem mestu (ob casici ). Vceraj dopoldne sem naredil en krajsi vzpon po tednu ocitka in ponovno zacutil bolecine v kolenu. Potem sem zvecer sel k maserki, katera mi je dejala, da so poskodovane vezi, naredila mi je bandazo z kinezio trakom...mislim, da s tem naredi malo opore kolenu, dejala je pa da najmanj en mesec pocitka.

Uf, slaba informacija :(
Pa se samo s počitkom reši ta težava?

Hvala bogu, da se je začela nova kolesarska sezona... Pri kolesarjenje namreč te bolečine ne čutim.
 hagar
#323315
Rs 1975!

Glej, js sn sicer v petek narocen na rtg, jutri se grem pa v bolnico narocit k ortopedu, maserka je rekla da je najboljsi pocitek, ker se lahko ob obremenitvi ( predvsem hoja navzdol in tek ) stanje poslabsa...ce zelis ti javim ce bo kaka posebnost po slikanju na rtg. LP.
 jan2402
#330012
Rs1975
hagar

tudi mene boli na istem mestu med tekom. Pred dvema tednoma v sredo so se pojavile bolečine. Počival sem natanko en teden in poizkusil znova, vendar se je po dobrih 2 km bolečina ponovno pojavila in sem prenehal s tekom. Med kolesarjenjem me popolnoma nič ne boli. Kupil sem si Perksindol ter Vražji krempelj in bom zadevo mazal ter masiral. Kolesaril bom, tekel pa tri do štiri tedne zagotovo ne. Če se stanje po mesecu dni ne izboljša grem k zdravniku. Hagar, Rs1975 kako je z vama? So bolečine popolnoma izginile?
Uporabniški avatar
 čara
#330106
Čakalne dobe za ortopeda so tam v višavah. Pretežno. Samoplačniško pa-jim ne dam tega denarja saj plačujem zdrastveno zavarovanje!

Mogoče ne bi bilo slabo, če najdeš prej kakega fizioterapevta, športnika, športnega trenerja. Navadno kar obvladajo, pretipajo in svetujejo. Pa kak kinesio nalepijo in 10-15eur zaračunajo za to reč.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA