vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

 ammy_gaja
#340194
Pozdravljeni,
na vas se obračam s prošnjo za pomoč, kajti sama ne vem kaj me dejansko muči oziroma kaj je narobe z menoj. Moj problem je sledeč:
Že kar nekaj časa tečem in se vestno pripravljam na polmaraton. Vse mi gre super, treniram 4x tedensko, ampak zadnji teden (prejšnji teden se mi je to zgodilo prvič) sem dobila po eni uri teka in parih minutah občutek kot da bom omedlela. Noge so mahave in vse postaja oddaljeno...ne zna opisati občutka ampak najbrž veste o čem govorim.
Najprej sem pomislila na dehidracijo (priznam nisem pila) pa sem naslednjič vzela s seboj vodo in spila pol litra in po eni uri enako... potem sem dobila kar strah. Zato sem se držala intervalnih treningov ostale dni. Najdlje sem sicer tekla 14km ampak ne vem zakaj se mi sedaj to dogaja. Potem se ustavim in diham globoko pa malo hodim. in potem raje zaključim trening.
Sem pomislila tudi na dihanje pa sem postala bolj pazljiva, pa potem sem mislila da mi zmanjka moči (res da se trudim pridobiti kak kilogram da bi imela višjo težo ampak res redno jem) pa sem potem po eni uri pojedla danes frutabelo pa je bilo po 1 uri teka in 15minut spet ta dogodek. Res me je strah in ne vem kaj naj naredim. Sedaj je še težje ker samo od tega premišljujem.
Res je, da je vročina ampak na tek hodim zgodaj zjutraj da sem ob 8h že nazaj. Tudi nisem neprestano na soncu ampak veliko v senci. Preden grem zjutraj pa vedno zajtrkujem (običajno kruh+maslo+marmelada+mleko - ali kaj podobnega včasih pa kosmiče)

Vnaprej se zahvaljujem za kakršno koli pomoč.
Uporabniški avatar
 Medicius
#340198
Primerno hidrirana moraš biti že pred treningom, reden obrok hrane pa imeti 2 uri pred treningom (vmes biti aktiven, da te ne počaka v želodcu), saj možgani čez noč v spanju glikogenske rezerve zvečjega porabijo. Zato jaz zjutraj ne tečem, ker kot prvo moje telo ni tega vajeno, niti nisem jutranji tip, da bi dve uri pred treningom vstajal. Le včasih opravim kakšen iztek ali (krajši) dolg tek pri nizki intenzivnosti, če drugače ni časa (seveda se takrat redno najem in hidriram). Kakšni (daljši) dolgi teki, tempo teki ali intervali zjutraj ne pridejo v upoštev.
V tej poletni vročini pa moraš zraven tekočine paziti tudi na vnos mineralov (sol, magnezij in kalcij)! Previdno tudi z dodatki med treningi. Jaz ne vidim potrebe, da bi rabila dodatke za dobro uro trajajoč trening, saj se daljši tek treningi tečejo pri nizki intenzivnosti.
 musicfreak
#340259
Tudi jaz imam težave z dolgimi teki v tem vročinskem obdobju. Verjetno kombinacija kronične utrujenosti in dehidracije. Upam, da se bo to zdaj v času dopusta popravilo. Včasih je tudi potreben počitek, da postanejo noge nazaj bolj lahke.
 ammy_gaja
#340279
Jaz res ne vem, ali je res možno da je to od utrujenosti? Ali od moje komaj zadostne telesne teže?
Bom sicer poskusila z večernimi treningi, čeprav sem od nekdaj bolj jutranji tip...vedno sem tekla zjutraj.
Gele pa ne vem nisem še nikoli uporabljala...Mislim da za toliko treninga mora biti nekaj drugega da ne zmorem, ker tako dolgotrajni in intenzivni pa spet niso...
Uporabniški avatar
 ulavre
#340281
Res naslednjič poskušaj z gelom ali pa vsaj s frutabelo v žepu :) Sem skoraj prepričan, da je to vzrok tvojih težav..če je aktivnost daljša od ene ure je vedno pametno imeti pri sebi nek vir energije, ki te poživi in da nov zagon telesu, noge pa v trenutku postanejo spet stabilne :clap: :clap:
 bod
#340286
"Normalnemu človeku" ne bi smelo zmanjkati glikogena na polmaratonu ali krajšem teku. Maratonski "zid" je običajno nekje med 30 in 40 kilometrom. Ti pa imaš kar nekaj faktorjev (predvsem "komaj zadostna teža", pa tudi začetnica z dolgimi teki, visoka zunanja temperatura in pa ... no ... ženska), ki te postavijo ven iz "normale".

Kot je bilo rečeno, je treba pred dolgim tekom več jesti in to dan prej. In to občutno več - vsaj za eno porcijo kromprija, še bolje pa eno kremšnito več :) Geli in "frutabele" tudi pomagajo, ampak je treba začeti z njimi že na prvi tretini teka.

Druga možnost je, da imaš prehiter tempo. Prvi dolgi tek naj bi bil počasnejši od 6 min / km. Koliko je tvoj tempo in kakšen je pri intervalih?

Tretja možnost je "zid v glavi". V svojih petih letih teka nisem nikoli pretekel zadnje četrtine dolgega teka srečen in zadovoljen, ampak sem vedno moral malo stisniti zobe. Mlahave noge in "oddaljevanje vsega" kar lepo opiše moje stanje. Če boš testirala to možnost, stori to v skupini ali s sotekačem, nikakor pa ne sama. V najslabšem primeru boš potrebovala nekoga, da te bo (dobesedno) pobral s tal, v najboljšem pa bo tek dosti bolj prijeten zaradi pogovora in bodrenja. Mogoče ti bo celo kdo drug nosil frutabele in vodo :D
Uporabniški avatar
 natasa
#340287
bod napisal/-a:.... in pa ... no ... ženska), ki te postavijo ven iz "normale".



:shock: :shock: :shock:

A, lahko prosim za obrazložitev preden ti rečem, da govoriš neumnosti :wink: :?: :?: :?:
Nazadnje spremenil natasa, dne 17 Avg 2015, 12:36, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
 Medicius
#340288
Kolikor je meni znano, so ženske bolje "obložene" za dolge teke, se pravi vzdržljivostno boljše od moških, saj imajo na razpolago okrog 10% več maščobe za kurjenje.
 bod
#340291
natasa napisal/-a:
bod napisal/-a:.... in pa ... no ... ženska), ki te postavijo ven iz "normale".



:shock: :shock: :shock:

A, lahko prosim za obrazložitev preden ti rečem, da govoriš neumnosti :wink: :?: :?: :?:
Na krajših tekih je žensk približno enako (ali celo več, recimo v ZDA) kot moških. Daljši ko je tek, bolj se razmerje prevesi v korist moških. Za ilustracijo: http://www.drustvo-maratoncev-celje.si/ ... g14rez.htm

Ali je to zaradi glikogena, drugih fiziololoških razlik ali pa je "kulturno pogojeno", lahko samo špekuliram (ali pa limam linke na znastvene članke o razlikah na jetrih med moškimi in ženskimi podganami ;)). Očitno pa imajo ženske več problemov z dolgimi teki kot moški.
 ammy_gaja
#340295
Jah ne vem no začetnica nisem popolnoma, vsaj mislim da ne. Že včasih sem tekla redno pa od lanskega oktobra. Po okrevanju sem se lotila počasi tek/hoja in tako sem počasi prišla do 10km pa potem dalje... Sedaj se trudim tudi z intervali in šprinti itd.
Tempo mi ura na koncu pokaže ponavadi za 10km tam 5.25 min na kilometer... Včasih počasneje, včasih hitreje...Intervale sem se trudila vsaj 5.05 če se je dalo pa hitreje..

Malo me skrbi da sem se poleg službe (na nogah sem ) in dela v "prostem času" in treningov sem malo preterala...

Bi pa prosila za kakšen nasvet glede treningov; mogoče res nisem za 21km...
Ampak glede frutabele...ne vem no saj sem poskušala pa ali sem jo vzela prepozno ali pa to ni bil vzrok. Mogoče bom rabila večje zaloge
 bod
#340296
ammy_gaja napisal/-a:Tempo mi ura na koncu pokaže ponavadi za 10km tam 5.25 min na kilometer...
Prosim, preteči teh 10 km v 6:30 min / km, ali pa vsaj 6:00 min / km. Boš videla, da boš potem dokončala tistih 15 (ali pa magari 21) kilometrov brez problema. Tudi tvoj prvi intervalni trening ni bil 5:05, a ne?
Uporabniški avatar
 ROBOCOP
#340339
... hmmm, da imajo ženske več težav pri dollgih tekih..... s tem komentarjem se nikakor ne morem strinjat !!!!
Na 1. SLO 12 urnem teku so bile 3 ženske med prvih 6 finisherjev, in če bi tek trajal še nekaj ur bi bile 3. med prvih 5, ....
Da pa jih je manj na tekmah, je po moje razlog v tem, da skrbijo za družino, medtem ko njihovi možje tečejo in trenirajo,..... :wink:
Uporabniški avatar
 zajc
#340349
ROBOCOP napisal/-a:... hmmm, da imajo ženske več težav pri dollgih tekih..... s tem komentarjem se nikakor ne morem strinjat !!!!
Na 1. SLO 12 urnem teku so bile 3 ženske med prvih 6 finisherjev, in če bi tek trajal še nekaj ur bi bile 3. med prvih 5, ....
Da pa jih je manj na tekmah, je po moje razlog v tem, da skrbijo za družino, medtem ko njihovi možje tečejo in trenirajo,..... :wink:

Kot zanimivost, leta 2012 je na Ultrabalatonu zmagala Szilvia Lubics, absolutno :D

ammy_gaja, jaz bi v tvojem primeru najprej zmanjšal tempo, če to ne bi pomagalo, pa skrajšaj razdalje. To je moja praksa. Tekaškega programa po katerem tečeš, se ti ni treba držati kot pijanec plota. Če letos ne boš odtekla 21 km v željenem času, boš pa drugo leto.
 ammy_gaja
#340351
Hvala za nasvete, verjetno sem res pretiravala s tempom in malo me je zaneslo ker sem si preveč želela na ta maraton za 10km. Sem se psihično nekako streznila, da si želim le rekreacijo. Sem pa več kot očitno pregorela zaradi dela in preveč intenzivnosti, kajti sedaj sem si vzela prisilno 4dni odmora že in še vedno nisem popolnoma OK. Sem nekaj brala od pretreniranosti in več kot očitno se mi je nekaj takega zgodilo. Že v mirovanju se zjutraj zbudim (zdaj vsaj spim spet...) taka čudna.
Pa mi je zelo težko ker si ne želim izgubiti vse kondicije ampak verjetno je tu zdravje in počutje na prvem mestu zato sem se ustavila. Sem se sprijaznila da če ne bo drugače bom spet začela od začetka nabirati kondicijo v kombinaciji tek+hoja. Pa poskušala bom kombinirati še s kolesom, dokler pa ne bo počutje res dobro pa bom ostala na sprehodih in izi izletih s kolesom in s psom.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA