vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

#343105
Pozdravljeni,

Ker bi rad začel z rekreacijskim tekom se obračam na vas z zelo specifičnim "problemom".
Rodil sem se z "zaležanimi stopali" in kot otrok bil operiran na obeh ahilovih tetivih. V praksi se danes (star sem 28 let) to odraža s krajšimi ahilovimi tetivi kot pri normalnih ljudeh. To se pozna pri počepu in hoji po stopnicah saj lahko stopala spravim v 0 položaj brez negativnega kota.
Zanima me kak način/tehniko priporočate za ljudi s takšno deformacijo? Kakšna obutev bi bila zame najbolj primerna (verjetno taka z višjo peto?)? Še kak specifičen nasvet?

Vnaprej hvala
#343109
Visoka peta je pri težavah z Ahilovo tetivo več kot priporočljiva,po potrebi še dodatni gel vložek pod peto,izogibaj se strmim klancem,kratek korak,obstajajo tudi posebni ortopedski vložki (ki jih pa šele dobim -izkušnje sledijo),in sam se opazuj ter začni zelo postopno z razdaljami in hitrostjo teka.
Pa dobrodošel med"ljudstvom tekačev". :pivo:
#343112
Obvezna predhodna okrepitev mišic goleni - najenostavneje dvigovanje na prste na stopnici + spuščanje (ekscentrika) na eni nogi... Sam imam kronične težave z Ahilovo tetivo in od vseh načinov kompenzacij (vložki, copati, sprememba naklona teka) in lajšanjih vnetja (terapije, masaže) mi najbolj učinkujejo krepilne vaje.. Žal pa ni vedno časa za to - priporoča se namreč 2x dnevno po 3 serije po 15 ponovitev z vsako nogo - tudi raziskave so pokazale zelo dobre rezultate za ta način.
#343129
wasa77 napisal/-a: Žal pa ni vedno časa za to - priporoča se namreč 2x dnevno po 3 serije po 15 ponovitev z vsako nogo - tudi raziskave so pokazale zelo dobre rezultate za ta način.


Kak ni časa?
Saj to narediš doma na prvi stopnici, v nekaj minutah :D .
Če za to nimač časa, potem ti to ni tako pomembno.
#343131
Res je, da sem spustil še soleus - torej 3x vsaka noga gastrocnemius (iztegnjena kolena), 3x vsaka noga soleus (nekoliko) pokrčena kolena, z vmesnimi odmori npr. 1 min.. s temeljito ekscentriko porabim za vse to 15 - 20 min... 2x na dan mi res redko znese. To pa ne pomeni, da mi ni lastno zdravje pomembno...

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA