vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

#344766
Vprašanje, s katerim me je včeraj presenetila moja fizioterapevtka: ali tudi jaz mislim, da količino športnih aktivnosti premo sorazmerno spremljajo tudi poškodbe? Pa s tem ni mislila na poškodbe zaradi padcev in drugih nesrečnih dogodkov pač pa poškodbe, ki se pojavljajo brez pravih očitnih razlogov, predvsem kolena, križ...Po tej teoriji naj bi npr. tekač, ki se ukvarja z ultra teki imel bistveno več možnosti za poškodbe kot pa npr. srednjeprogaš. Sedajle, ko pišem, se mi je pojavil tudi odgovor (oz. razmišljanje): treningi, ki jih izvajajo tekači na krajše proge, so običajno veliko bolj intenzivni in s tem je tudi možnosti za poškodbe več.
Toliko za iztočnico...

LP, vencelj
Nazadnje spremenil vencelj, dne 17 Jan 2016, 08:26, skupaj popravljeno 1 krat.
#344767
Pomembna komponenta je tudi starost. Vsak trening deluje stresno na kostno - mišična tkiva.
Regeneracija pri starejših pa ni tako hitra kot pri mlajših.
Razne ultra zadeve pripeljejo do invalidnosti.
Kar je preveč intenzivno ali predolgo je zdravju škodljivo. Največ trpi srčna mišica, ki se brazgotini in izgublja elastičnost. O tem je veliko strokovnih člankov v angleščini.
Mene je prepričalo. Maratonov ne tečem več, polovičke na LM pa se ne mislim odpovedati dokler bom zdrav.
In katera je tista zdrava meja? 30-40 min v aerobnem območju cca 4x tedensko.
LP
#344768
vlade napisal/-a:
Kar je preveč intenzivno ... je zdravju škodljivo.
LP


Avtor v knjigi http://www.bukla.si/?action=books&book_id=24942 to tezo spodbija... :roll: :?:
Knjige sicer nimam in je nisem bral, sem pa recenzijo na povezavi.
"Bolje, da se obrabi, kot da zarjavi."

LP
#344773
Tak je (bil) tudi poenostavljen povzetek mojega pregleda (10 dni nazaj) in predlog kardiologinje (s celodnevnim merjenjem ekg - holder, test obremenitve in UZ srca): srce, kakršno v pozitivnem smislu redko vidi pri 66-letniku, v odlični kondiciji, z nekaj spremembami, ki so pričakovane glede na starost... in da bi to stanje ohranili čim dalj časa absolutno odsvetuje dolge teke (zame to pomeni enkrat na 7-14 dni 30 - 40 km-ski izlet v počasnem teku), sploh maratone in tekme, tudi intenzivnejše treninge... priporoča hitrost okrog 7km/h in 30-40minut 3-4 x tedensko. Moram reči, da sem bil psihično par dni povsem na tleh! Ker kakšnih težav sploh ne čutim! In zdaj počasi spet prihajam k sebi - z mislijo, da mi vendarle "tek daje več življenja letom ..., če že ne daje več let življenja". Ima pa prav - izbira in odločitev je vedno samo na nas samih!
#344774
silvij napisal/-a:izbira in odločitev je vedno samo na nas samih!


Točno tako :!:
Vendar imamo na tekmah še vedno kar nekaj starejših tekmovalcev...ali če rečem drugače: Če misliš, da si prestar za tek, potem si :!:

Če pogledam svoje probleme s križem, bi pa skoraj lahko rekel, da mi daljši teki pomagajo pri odpravi težav. Pravzaprav...
Ko sem se pred leti prvič odločil za nastop na Gorskem maratonu 4o (na prvotni progi), me je na ponedeljek pred tekmo zjutraj v službi "uščipnilo", da sem bil cel teden skoraj nepremičnina. Verjetno sem se prav zaradi maratona vlačil v službo. Na petek po službi sem šel do zdravnika, ki mi je dal blokado (seveda ni vedel za moje načrte), v soboto sem bil na štartu in dobre štiri ure kasneje v cilju. Lahko bi rekel: neodgovorno.
Kakorkoli že, bolečine so bile, pa jih ni bilo itd., običajno najslabše zjutraj, čez dan potem bolje...
Ko sem par let nazaj imel probleme z išijasom, sem bil (poleg tablet) tudi na fizioterapiji, nato pa še dvakrat (samoplačniško) v lanskem letu (tecar). Sedaj (zaenkrat) težav s križem nimam več. Lani sem brez večjih problemov med drugim opravil z dvema 50 km in eno 100 km razdaljo...

In še: tema je namenjena vsem tekačem, da se ne bi osredotočili le na starejše... :wink:

LP, vencelj
#344775
Če se ostredotočiš na poškodbe, potem je verjetno res, da je možnost poškodbe pri daljši izpostavljenosti večja....ampak.....verjetnost poškodbe še ne pomeni, da se poškodba tudi zares zgodi. Če si malo bolj neroden, se ti poškodba prav lahkoi primeri tudi pri krajših tekih ali ko se obrneš na postelji.

Če pa se osredotočiš na probleme (beri bolečine) v raznoraznih delih telesa, pa so te prav tako pogoste, ali pa še bolj, pri ljudeh, ki se premalo gibljejo. V službo z avtom, v trgovino z avtom, k sosedu na pivo z avtom, mandi ga gleda, škoda da se še na sekret ne da z avtom.

Kar se pa pretiravanja tiče, je pa zadeva spet čudna. Moje kolegice na košarki so rekle, da pretiravam, ko sem šla na prvi, pa potem na drugi in jao meni še na tretji trail....pretiravam?! Kako potem to, da so se tačas vse moje poškodbe zgodile ravno na košarki in prav nobena na trailu? Kaj je zdaj pretiravanje? Hodit na traile ali igrat veteransko košarko? Stvar pogleda.

Itak nam je pretiravanje tisto, česar nismo navajeni ali ne zmoremo. Če mene vprašate, je pretiravanje 20 vzponov od smreke do Valvasorjevega doma pod stolom....zakaj? Ker ne zmorem! In kar precej ljudi je na zadnji tovrstni ultri dokazalo, da so veliko bolje pripravleni kot jaz...in torej njim to ni pretiravanje. Marsikomu v moji okolici je pretiravanje že to, da greš še drugič gor v enem dnevu, saj je enkrat čisto dovolj. Za njih sem pretiravala tudi jaz, ki sem zadevo ponovila pač nekajkrat.

Kaj je torej pretiravanje????????
#344778
Preveliko vlogo dajete mišično - skeletnemu sistemu, ki ima sposobnost regeneracije, zanemarjate pa srčno mišico. Najslabši člen je srce.
Smrt slovitega ultraša Caballa Blanca aka Micah True potrjuje dokaze stroke, ki govorijo o brazgotinjenju in zatrditvi srčne mišice:
http://latino.foxnews.com/latino/health ... use-death/

Kolenski sklep se s tekom krepi, izrabljeni kolenski sklepi pa so posledica genskih napak in napačne tehnike teka.
#344786
vlade napisal/-a:Preveliko vlogo dajete mišično - skeletnemu sistemu, ki ima sposobnost regeneracije, zanemarjate pa srčno mišico. Najslabši člen je srce.
Smrt slovitega ultraša Caballa Blanca aka Micah True potrjuje dokaze stroke, ki govorijo o brazgotinjenju in zatrditvi srčne mišice:
http://latino.foxnews.com/latino/health ... use-death/

Kolenski sklep se s tekom krepi, izrabljeni kolenski sklepi pa so posledica genskih napak in napačne tehnike teka.


OK., ampak če nas pri teku kaj ustavi, so to običajno bolečine oz. poškodbe mišično-skeletnega sistema. Nikogar še nisem slišal, da bi rekel, da ne bo več tekel, da ne bo obremenjeval srca. Navsezadnje je tudi srce (prilagodljiva) mišica.
No ja, če te ustavijo težave s srcem (infarkt, zastoj...), si pečen...
#344789
vlade napisal/-a:Največ trpi srčna mišica, ki se brazgotini in izgublja elastičnost. O tem je veliko strokovnih člankov v angleščini.
LP


Živjo vlade, ali lahko kaj več poveš o tem brazgotinjenju srčne mišice in izgubi elastičnosti.

Čudno se mi zdi, ker po drugi strani pravijo, da se med različno aerobno vadbo, kamor spada tudi tek najbolj krepi ravno srčna mišica.
#344790
Evo nekaj medicinsko/strokovno podprtih in dokazanih člankov. Ponovno poudarjam, da je preveč teka škodljivo. To velja za razne ultraše, udeležence vseh mogočih rekreativnih prireditev in tiste, ki z rekreativnim tekom pretiravajo oz. ne najdejo prave mere ali bolje rečeno pumpajo svoj ego.
Upam, da vas nisem prestrašil:
http://breakingmuscle.com/endurance-spo ... your-heart
http://www.active.com/health/articles/w ... our-health
http://running.competitor.com/2012/06/n ... eart_54331
#344805
Se bom navezala samo na del, ki govori o starosti in obremenitvi.
Hja, če je telo navajeno od mladih nog obremenitev, je z vsakim dodanim križem manj težav, kot pri tistih, ki svojih kosti in mišic v mladih letih niso obremenjevali s tekom in drugimi športi. In imajo več zdravstvenih težav v gibalnem aparatu in kardio-vaskularnem sistemu kot športniki. Nekje sem brala da kondicijski športi (dolgoprogaši...) pridelajo boljšo kostno gostoto, kot šprinterji na 200M (se bom nekje potrudila zbrskat).

Največ škode in poškodb se pridela, če telo dolgo časa spi, potem se pa spomniš, ker je moderno in zdravo in prav ter ga 300% obremeniš. Tisto je problematično.

Zdravnica pa, ki svetuje, da 64 letnik, ki je v tako odlični kondiciji, da še sama ni videla...Lahko svetuje le "kar tako naprej". Jasno, da si z leti manj zmogljiv, da je slabša regeneracija. Ampak, dokler se dobro počutimo, se ne rabimo prisilno držati nazaj, niti ni smiselno. Potem gre tudi kondicija, mišice, kostna gostota in zdravje nazaj.
#344815
vlade napisal/-a:Evo nekaj medicinsko/strokovno podprtih in dokazanih člankov. Ponovno poudarjam, da je preveč teka škodljivo. To velja za razne ultraše, udeležence vseh mogočih rekreativnih prireditev in tiste, ki z rekreativnim tekom pretiravajo oz. ne najdejo prave mere ali bolje rečeno pumpajo svoj ego.
Upam, da vas nisem prestrašil:
http://breakingmuscle.com/endurance-spo ... your-heart
http://www.active.com/health/articles/w ... our-health
http://running.competitor.com/2012/06/n ... eart_54331


Preveč strašiš. Obstajajo tudi drugačne raziskave, ki kažejo prav nasprotno.
Tudi nova knjiga Joe Friela Hitri po petdesetem pravi, da nasprotno od prepričanja, starejši kot smo, ne smemo popuščati pri intenzivnih treningih, pa ni edini, ki tako piše.
Poznam skoraj vse najboljše v starejših skupinah od 60+ naprej in vsi so ta pravi korenjaki. Veliko današnje mladine jim ne seže do kolena. Sam spadam v 65+. V letu 2015 sem tekel vse polmaratone(6) med 1':36'' in malo pod 1':33''. Rekreativno tekmovalno tečem zadnjih pet let, prej sem kolesaril. V teh petih letih, čeprav grem na tekmi in dostikrat tudi na treningu do daske, nisem še imel nobene tekaške poškodbe. Bolečine ? To je drugo vprašanje. Pri meni je normalno, da vedno nekaj boli. Če nič ne boli, nekaj ni v redu :D .

Nekaj vrhunskih rezultatov najboljših starostnikov na svetu:
Half marathon
1:19:32 Ed Whitlock 65+ let, 40-ti teče 1:24:47
1:22:23 Ed Whitlock 70+ let, 30-ti teče 1:30:52
1:29:26 Ed Whitlock 75+ let, 20-ti teče 1:38:43
1:37:38 Ed Whitlock 80+ let, 10-ti teče 1:49:16
2:00:05 Georg Gabriel 85+
Marathon
2:41:57 Derek Turnbull 65+ let, 40-ti teče 3:00:04
2:54:48 Ed Whitlock 70+ let, 30-ti teče 3:16:40
3:04:53 Ed Whitlock 75+ let, 20-ti teče 3:34:09
3:15:54 Ed Whitlock 80+ let, 10-ti teče 4:11:19
4:34:55 Robert Horman 85+

Čudno da so doživeli tako starost in še bolj čudno, da so še vedno hitrejši od 90% mladine.
Kot je razvidno, tudi rezultati 40-tega so težko dosegljivi za večino mlajših rekreativcev. Torej ne gre za posameznika. Posebno zanimiv je ta Ed Whitlock, ki bi po zgoraj navedenih analizah moral že zdavnaj "stegniti papke", ker že desetletja, postavlja rekorde v HM in maratonu :mrgreen: .
Nazadnje spremenil StaraKost, dne 17 Jan 2016, 23:19, skupaj popravljeno 2 krat.
#344817
silvij napisal/-a:Tak je (bil) tudi poenostavljen povzetek mojega pregleda (10 dni nazaj) in predlog kardiologinje (s celodnevnim merjenjem ekg - holder, test obremenitve in UZ srca): srce, kakršno v pozitivnem smislu redko vidi pri 66-letniku, v odlični kondiciji, z nekaj spremembami, ki so pričakovane glede na starost... in da bi to stanje ohranili čim dalj časa absolutno odsvetuje dolge teke (zame to pomeni enkrat na 7-14 dni 30 - 40 km-ski izlet v počasnem teku), sploh maratone in tekme, tudi intenzivnejše treninge... priporoča hitrost okrog 7km/h in 30-40minut 3-4 x tedensko. Moram reči, da sem bil psihično par dni povsem na tleh! Ker kakšnih težav sploh ne čutim! In zdaj počasi spet prihajam k sebi - z mislijo, da mi vendarle "tek daje več življenja letom ..., če že ne daje več let življenja". Ima pa prav - izbira in odločitev je vedno samo na nas samih!


Pa si ti siguren, da ta tvoja zdravnica sploh ve, kaj vse tvoje srce zmore in zakaj je v tako dobrem stanju, kot je? Če bi bila pametna, bi te vprašala za nasvet, kaj počneš, da to ve povedati tudi ostalim. Če hočeš, da ostane takšno kot je, počni to, kar si počel do sedaj. Normalno, primerno letom, vsako leto malenkost manj :).

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA