vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

 jadranka
#66983
Pozdravljeni! :)

Že nekaj časa sem imela hude bolečine v peti - predvsem zjutraj - takoj, ko sem vstala iz postelje. Po branju raznih člankov sem ugotovila, da naj bi bil to plantarni fasciitis?! :roll: Sedaj že teden dni ne tečem in počivam :cry: in tudi bolečina je že skoraj čisto izginila. Le včasih me še malo "špikne v peti". Zanima me, če kdo ve, koliko časa je priporočljivo počivati pri takšni poškodbi?! Rada bi namreč čim prej začela z tekom, vendar se bojim, da se ne bi stanje, sedaj, ko se je vendarle malo umirilo, le še poslabšalo in bo potem potrebno spet počivati, kar mi pa niti malo ne diši. Zanima me tudi, če pri tej vrsti poškodbe kaj pomaga tehnika teka na prste ali na pete (to sem nekje prebrala) in kje bi si o teh tehnikah lahko kaj več prebrala. Ali kdo morda ve, če so kakšni tekaški copati posebej priporočljivi za tovrstne "poškodbe"? Zanima me tudi, če kdo ve kako to, da pride do takšne poškodbe - tega nisem zasledila v nobenem članku - glede na to, da se z tekom ukvarjam že dve leti in do sedaj nisem imela nobenih težav. Kakšne hitrosti ali kilometraže pa tudi nisem povečala.
Zelo bi bila vesela za kakšen odgovor in nasvet!
LP vsem!
Uporabniški avatar
 DuleKTKV
#67000
Sedaj okrevam po že drugem plantarnem fasciitisu, tokrat je trajalo več kot pol leta, da sem začel spet nekoliko tekati in pridobivati kondicijo. Priporočam ti, da čim več počivaš, če je le mogoče, jaz imam tako službo, da sem ves čas na nogah pa še psa moram peljati na sprehod, itak sem pa težko pri miru... Pomaga, če si daješ led na boleči predel, dva ali trikrat na dan po cca. 15-20 minut. V lekarni se dobi gel Diverin s katerim si masiraš peto. Naj bi pomagala terapija z ultrazvokom, ki ti jo predpiše zdravnik, meni se je stanje po njej poslabšalo za nekaj časa, potem pa je šlo hitro na bolje, mogoče je bila reakcija, ne vem... Ko imaš priložnost pa še malo raztezanja, npr. pred televizijo. V nobenem primeru ne pretiravaj z obremenitvijo, na tek sploh ne pomisli dokler bolečine ne minejo, ker se ti bo stanje 100% poslabšalo, vnetje pa lahko postane celo kronično ali pa se ti na peti naredi trn, ki ti lahko povzroča težave. Ob prehudih bolečinah je edina pomoč blokada, ki ti jo da ortoped, ki pa menda ni priporočljiva in je skrajni izhod v sili.
Največkrat vnetje povzroči prevelika obremenitev npr. tek navzdol, neogretost, dodatni neugodni faktorji so pa še prekomerna telesna teža, prekomerna pronacija itd.
Nekaj informacij dobiš tule [url][url]http://heelspurs.com/index.html[/url][/url], če še kdo kaj ve o tej težavi mu bom pa tudi jaz skrajno hvaležen.
 jadranka
#68029
Živjo!

Hvala za nasvete in odgovore. Vse jih pridno upoštevam! :D
Bila sem tudi pri zdravniku, tako da sem danes že začela z ultrazvočno in elektro terapijo. Močno upam, da bo kaj pomagalo. Me pa že po prvi terapiji peta kar precej boli. :? Verjetno je le reakcija. Mi je pa fizioterapevtka svetovala, da je po zaključeni ultrazvočni in elektro terapiji pametno "investirati" v terapijo z laserjem, ker naj bi bila zelo koristna. Je pa seveda takšna terapija samoplačniška. Tudi za to"investicijo" se bom odločila, da bom le lahko teči spet začela! Čisto me je zmešal tale tek! :D Pred slabim letom dni se mi namreč še do trgovine ni dalo peš!

Lep pozdrav vsem! :D
Uporabniški avatar
 vizi
#116261
Zdravo!

Trn v peti me muči že od septembra in v tem času sem poskusil že vse mogoče (razne vaje za moč in raztezanje, tablete, ki vsebujejo glukozamin+kondroitin+nek antioksidant, glutamin), le pri ortopedu še nisem bil zaradi te težave... :roll:

Vse našteto je nekoliko pospešilo okrevanje in sedaj imam občutek, da je peta že v kar dobrem stanju. Še posebej v zadnjem tednu, ko sem počival zaradi bolezni, je tisti špikajoči občutek skorajda izginil.

Potem pa hoja v breg in spet jo čutim. :evil: Malenkostno, a vseeno...ne vem, kako naprej, naj še naprej vztrajam s postopnim obremenjevanjem (hoja v hribe, tek po počakal vsaj do marca) ali bi bilo dobro iti na pregled (UZ, rentgen?)?

Nisem prepričan, če je ta poškodba res plantarni fasciitis ali gre za kalcinacije na peti oz. nekaj podobnega?

Hvala za odgovore! :)
 VIRUS
#116410
Zdravo!

Meni se je lansko leto tri tedne pred ljubljanskim maratonom razbolela peta , saj sem pisal o tem v enem topicu na tem forumu (, http://www.tekaskiforum.net/viewtopic.php?t=7826 ) v glavnem, tekel sem normalne razdalje, po zadnjem resnem teku pred (pol)maratonom v dolžini cca. 25km oz. naslednji dan, pa zjutraj skoraj nisem mogel več stopiti na nogo, pa sem rekel, ah uredu, sem si nategnil kakšno vez, saj bo minilo v parih dneh, ... Nič! Ker moram hoditi v službo, ... in s tem uporabljati noge :D , se stvar ni in ni hotela umiriti, zato sem šel k ortopedu, ta me je pregledal s pomočjo ultrazvoka in ugotovil "tendinitis plantarne aponevroze" oz. vnetje neke vezi na podplatu! No k bistvu, edino kar pomaga je (žal) počitek!! Predpisal mi je 6 tednom počitka (torej brez teka), jaz pa sem imel v planu LJ maraton, Palmanovo, ... no vse je splavalo po vodi. Seveda sem že po treh tednih, ko se mi je zdelo, da me nič več ne boli, poizkušal tečt, rezultat, ponovno bolečina in vrniten skoraj na začetek rehabilitacije! Torej počitek!!
Celjenje poškodbe pospeši ultrazvočna terapija na kar sem tudi sam hodil, ampak vseeno je počitek edini izhod, vem da je težko brez teka 6 tedno, sam sem bil res čisto obupan, vendar ko ugotoviš, da je poškodba zaceljena in da lahko spet normalno tečeš, je občutek fantastičen!!
Srečno!
Uporabniški avatar
 DuleKTKV
#116431
vizi, rentgen bo pokazal za kaj gre. Če se ti je naredil trn, kar se na rentgenu vidi, če slikajo pod pravim kotom (moraš povedati, da sumiš, da se ti je naredil trn...). V tem primeru bo stvar enkrat boljša drugič slabša, možno pa je, da bo čez čas kar izginil sam od sebe. Operacije v takih primerih nisi običajne, ker se trn lahko ponovi... Obstajajo vložki, ki zadevo ublažijo. Poznam eno punci, ki trdi, da si je trn odpravila tako, da si je podplat najprej namakala v okisani vodi potem pa si je z žličko narahlo tolkla po kritičnem mestu in po nekaj tednih ga ni bilo več :shock:

Če pa gre za plantarni fasciitis pa kot je že napisano zgoraj...
Uporabniški avatar
 vizi
#116449
@VIRUS in DuleKTKV, hvala!

Mogoče bi bilo najbolje, da se kar naročim na UZ (samoplačniško, da bom hitreje na vrsti :) ), ki verjetno tudi pokaže, če gre za trn ali vnetje?
 VIRUS
#116471
Jaz sem šel tudi samoplačniško, v Barsos (Igriška 11, Ljubljana pokličeš in se naročiš) plačal 50 eur, zdravnik fiziater se mi je maksimalno posvetil, me pregledal z ultrazvokom in ko je ugotovil za kaj gre, mi je izdal napotnico za urgentno ultrazvočno terapijo (malo moraš pojamrat, da imaš recimo nek maraton in da bi se rad čim prej pozdravil), hodil sem na Zavod Soča 14 dni in to je to!
 PATRUSA
#116915
Težave s peto .
Plantarni fascitis je precej neprijetna tipičnaa tekaška poškodba.
Stopala so pri teko kar precej obremenjena vaje za stopalne mišice bi vsekakor dolgoročno preprečile to neprijetnost.Tipični znaki plantarnega fascitisa so bolečina v peti ali loku ki se pojavi zjutraj.Preko dneva se lahko umiri in se proti jutru ponovno ponovi.Če vse skupaj zanemarjamo je vse skupaj lahko precej hudo.Kako pomagati temu lahko poskusate podloziti stopalni lok,vendar vsako drazenje sploh pa obremenitev kot je tek vse skupaj zelo poslabsa.Zal ta poskodba terja lahko tudi do pol leta bolečin ali več če se ne morete vzdržati teka.Fth bo pomagala vendar pa bo čas naredil svoje,splača pa poskusit tudi kreme ˙,maže,ki pospešijo vnetje.Sicer se stanje poslabša vendar kasneje izboljša.Rahlo raztezanje stopala,masaža poskusite,pač pri tem je tako ko jo stakneš je hudič.
Uporabniški avatar
 vizi
#117858
Opravil pregled z UZ, ki je potrdil moje sume - gre za plantarni fasciitis, vnetje plantarne aponevroze ob narastišču na petnico na dolžini 20 in debeline 10mm.

Zdravnica mi je predlagala terapijo z UZ, ki naj bi pospešil zdravljenje.

Občutek v peti je sedaj neprimerno boljši kot pri nastanku poškodbe pred petimi meseci, sprašujem pa se, koliko časa bo še moralo preteči do popolnega okrevanja, glede na to, kako dolgo že vse skupaj traja?

So dnevi, ko me nič ne boli, potem pa se poškodba sem in tja spet oglaša...včasih imam občutek, da povsem neodvisno od tega, kaj počnem. :roll: Res pa je, da lahko bolečina nastopi z zakasnitvijo :arrow: torej še bo treba počivat in biti potrpežljiv.

Prva stvar, ki jo imal v mislih, je torej UZ, obenem pa, kolikor je pač mogoče, izogibanje velikim obremenitvam stopala. Morda obisk fiziatra (Fuchs v LJ)?

Vesel bom vsakršnega nasveta ali spodbudne besede. :)

Hvala!
Uporabniški avatar
 DuleKTKV
#117887
vizi napisal/-a:Zdravnica mi je predlagala terapijo z UZ, ki naj bi pospešil zdravljenje.


Čimprej opravi to terapijo - običajno se gre 10x, če ti bo zdravnica dala napotnico za manj, doplačaj sam za razliko. Možno je, da bo po terapiji nekaj časa še slabše, potem bo šlo pa kar hitro na bolje. Zmeni se še za lasersko terapijo...

In pa izogibaj se obremenitvam, samo razgibavaj in razteguj in masiraj, pa s kolesom se vozi :)
Uporabniški avatar
 vizi
#117916
DuleKTKV, hvala. :) Vzeto na znanje!
 VIRUS
#117948
Kot pravi DuleKTKV drži, po (med terapijo) bo malce slabše, vendar terapija naj bi pokazala prave rezultate šele nekje 10 dni po zadnji terapiji, tako da kar vztrajaj, se splača!
Drugače pa, počivaj oz. goni bicikel, saj so lepi dnevi zunaj :wink: , sam sem v tem obdobju prekolesaril "pol Slovenije", bi lahko začel trenirati duatlon :D :D !
Če pa rabiš fiziatra, v Barsos centru na Igriški v Ljubljani ob določenih dnevih dela dr. Klemen Grabljevec - fiziater oz. strokovnjak za rehabilitacijo, ..., sam sem bil pri njem, obvlada stvar!
Uporabniški avatar
 vizi
#118073
Informacije o Plantarnem fasciitisu:

Link 1
Link 2

:)

Mislim, da bo še naprej treba kombinirat relativni počitek, vaje za krepitev in raztezanje stopal in okrevanje pospešiti z UZ (se bom poskušal dogovorit že v naslednjem tednu), pa mogoče še glukozamin+kondroitin+antioksidanti v tabletah?

Katere vaje priporočate in kako se izvaja druga vaja v Link-u 1?

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA