vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

Uporabniški avatar
 damjan2012
#306526
Pozdravljeni,
naj se vključim v to "debato", boleča peta, petni trn ali "nabita peta" v žargonu. Sila neprijetna zadeva. Sam sem se v preteklosti srečal s temi težavami, ki so mi jih sanirali v dispanzerju športne medicine. Včasih so bili pod halo Tivoli, vhod iz letnega telovadišča. Dr. Tatjana Šilc in Dr. Vuga Vanja, sta bila prava eksperta za saniranje te poškodbe. Po navadi se je zadeva sanirala z ultra zvokom, mazilom (Hepalpan in pozneje Hepatrombin), vendar pozdravil za vedno pa je nisi nikoli več.
Po nasvetih obeh zdravnikov, je pametno preventivno delovati že v obdobju, predno se pojavijo težave. Pogosta menjava oz. izbira terena teka, tekaški copati, ki imajo posebej odebeljeni petni del, pogosta menjava tekaških copat, ki imajo gel v petnem delu, ki blaži udarce pete ob tla, saj le ta po določenih pretečenih kilometrih izgubi namen svojega delovanja.
Kar se mi pa zdi najbolj pomembno v zadenem času, pa je pravilna uporaba mineralov in vitaminov, že posebej kalcija in magnezija, ki delujeta preventivo na vsa mehka tkiva in kosti.
Sam sem v preteklosti uspel sanirati to poškodbo, ki je bila sicer šele v začetni fazi z uporabo aminokislin (bcaa), počitkom, in redno masažo (perskindol fluid gelom). Res pa je če zadeva preraste v vnetje, se je žal treba po služiti blokade.
Vsem, ki imate to vrtsne težave, želim čim hitrejše okrevanje in vrnitev na tekaške steze.
Damjan
Uporabniški avatar
 Radolca
#306532
damjan2012 napisal/-a:... tekaški copati, ki imajo posebej odebeljeni petni del, pogosta menjava tekaških copat, ki imajo gel v petnem delu, ki blaži udarce pete ob tla, saj le ta po določenih pretečenih kilometrih izgubi namen svojega delovanja...
Damjan

Damjan, pravim da je najbolje odpraviti se na tek bos. kjer ne potrebuješ nikakršnih gelov ali odebeljenih podplatov 8)
 spela*
#306535
damjan2012 napisal/-a:Po nasvetih obeh zdravnikov, je pametno preventivno delovati že v obdobju, predno se pojavijo težave.


Bojda je tu zelo pomembna masaža stopal, za boljšo prekrvavitev.
Uporabniški avatar
 oven
#306536
Oj,
tisti ki imate omejene težave(trn v peti), kako tečete? Na peto ali bolj na prste?
Zanima me samo ali to mogoče vpliva na to nadležno reč.
Čist tako, preventivno me zanima.
Moje oče je imel tale trn in on teče striktno na peto.
lp
 kaycy
#306730
Pozdravljeni!

Tudi sama sem se že srečala s trnom pete že pri 10 letih. Takrat sem imela intenzivne treninge odbojke 4x/teden po 2h/dan. Veliko smo skakali, tudi direktno na pete. Nekega dne sem začutila ostro bolečino v peti, zaradi katere nisem mogla stopiti približno 2 uri. Vsak trening je bilo hujše, zato sem šla v Valdoltro v Ankaran (na napotnico zdravnice), kjer so mi peto slikali. Zdravnik je diagnosticiral trn. Priporočal je raztegovanje, čimmanjšo obremenitev pete in vložke. Te sem dala delati čevljarju. Naredil je usnjene vložke, ki so na obodu bili iz debelega, mehkega materiala, na sredini pa je bila luknja (kot tarča pri lokostreltvsu). Zelo so mi pomagali. Tekaške superge sedaj kupujem take, ki imajo čimveč blaženja na peti. Sedaj sem stara 24 let, redno tečem in bolečine v peti nisem imela že 5 let. Zaboli me le, v kolikor stopim na kak trd predmet z boso nogo (rec. kabel). Ali če bosa trdo stopim na peto. Takrat zaboli, da je joj.
Iz svojih izkušenj priporočam vložke. Sicer so dragi, ampak ko se po več tednih sprehodiš brez bolečine je neprecenljivo.

Upam, da sem komu pomagala. Vso srečo z zdravljenjem poškodb.

Lp
 katja4
#307734
pozdravljeni

mene pa zanima kakšno imate mnenje o kolesarjenju, če ti je zdravnik predpostavil diagnozo poškodbe stopalne vezi oz. tako imenovani trn v peti? ... bolita me namreč obe peti, vendar ne moram brez športa (med kolesarjenjem me pete ne bolijo). :D

...res bi se bilo lepo po 1 mesecu počitka vsaj s kolesom odpraviti v naravo če že peš oz. s takaškimi čevlji ne gre :D

lp katja
Uporabniški avatar
 Atalanta
#307905
Katja4,
ne vem, če ti kaj koristi: meni je pri plantarnem fasciitisu zdravnica priporočila kolesarjenje kot nadomestilo za tek. Na žalost me v hudih obdobjih peta boli tudi na kolesu, tako da prav veliko kolesarila nisem. Vsekakor pa je kolesarjenje boljše od teka in hoje, kjer peta res trpi. Pazi na čevlje, tudi na kolesu je veliko odvisno od njih. Upam, da bo šlo.
 katja4
#308226
Atalanta! ... sem se odločila in začela s kolesarjenjem (tako da je kolo moj najboljši prijatelj v popoldanskem času že slab mesec).... trenutno me med kolesarjenjem pete ne bolijo....problem je zvečer ko se mi pete ohladijo....upam pa da bo čimprej tole mimo, ker bi res rada šla v hribe ali na kakšen daljši sprehod.
hvala za informacije katere ti je dala zdravnica...dobro je slišati več mnenj (vem pa da se pri vsakem poškodba drugače odziva na različne tipe rekreacij)
upam da se tudi tebi pete čimprej pozdravijo!!!
Uporabniški avatar
 miro
#308237
Tudi jaz imam bolečino v peti - šele kratek čas - ne vem, mogoče imam trn.
Tudi mene po kolesarjenju boli peta, samo jaz sem "pripet na pedala"
Upam, da vsem hitro minejo bolečine in hitro okrevanje! :D :D
Lp
Uporabniški avatar
 Atalanta
#308271
Katja4!
Super, da lahko kolesariš, boš lažje zdržala to zoprno obdobje, pa še kondicija ne bo šla pa pa! :clap: Poskusi po aktivnosti hladiti peto z ledom, pa potem še kasneje zvečer. Meni je to v fazah, ko ni bilo najhuje, še najbolj pomagalo. Pobrskaj po tej temi, Wind se je prijazno razpisal o hlajenju. :D
Miro - trn se vidi na sliki. Terapije so lahko potem drugačne, tako da je dobro vedeti, če ga imaš ali ne.
Moram reči, da me je tole kar strah napisati, ampak po dveh letih imam prvič občutek, da se stanje moje pete bistveno boljša. :D :D :D Nimam pojma, kaj bi lahko bil razlog, ker v zadnjih tednih nisem počela prav nič posebnega. Upam, da je končno prišel čas, ko bo te nočne more konec.
Uporabniški avatar
 miro
#308297
Ja, ne vem zakaj, odlašam z obiskom zdravnika?
Mogoče lenoba?
Verjetno bom šel drugi teden, saj se Berlin kar prehitro približuje :-)
Lp
 silvij
#308304
[quote="miro"]Ja, ne vem zakaj, odlašam z obiskom zdravnika?
Mogoče lenoba?
Verjetno bom šel drugi teden, saj se Berlin kar prehitro približuje :-)
Lp[/quote]

En nasvet "starca": 8) čimprej k zdravniku! Sem staknil že kar nekaj tekaških poškodb in še vedno se je izkazalo, da so mi prav svetovali in ukrepali - vsako saniranje zahteva svoje, tudi čas in predvsem se samo od sebe praviloma tudi ne izboljša! 8)
Uporabniški avatar
 ichisan
#310404
takole zdaj bom napisal vsem ki imajo kronično bolečino v petah in potrebuje pomoč ker pri meni je to trajalo 1 leto in 2 meseca da sem našel kar mi pomaga:)

moji izvidi poškodbe so sledeči:

-na spodnji strani petnice je začetna trnasta kalcinacija dolžine 6mm.Nad njo je plantarna fascija strukturno spremenjena,hipoehogena in zadebeljena na 5,5, mm

-v sklepu glenžnaj ni proste tekoćine
-v malih sklepih narta ni videti patoloških sprememb
-ahilova tetiva je normalne strukture.


takole sem rešile težavo:

-prvih 6 mesecev sem počivali in mazal z kremami kot so konjska mast naklofen....REZULAT NIČ BOLJE

-nato sem jemal tablete naklofen(proti vnetju) NIČ BOLJE
-nato sem šel na elektro terapijo na klinični center NIČ BOLJE
-nato sem počival še par mesecev in se odločil za lasersko terapijo in sicer 10X in moram priznati veliko bolje do drugega teka(prvi je bil 3 km nato sem pojačal na 5) in bolečina se je ponovno pojavila.
-zopet sem se odločil za 5 terapij laserskih rezulatat NIČ BOLJE
-nato mi je ostala edina opcija še terapija z udarnimi valovi in iskal sem najugodnejšega in na srečo čisto slučajno sem naletel na ZVD-CMŠ IN SICER- NACE GARTNER,KI MI JE OMOGOČIL DA PONOVNO TEČEM(res da sem prej pretekel 580 km na mesec sedaj pa sem največ na 10 km v enem kosu ,ampak več niti ne upam zaradi strahu pred ponovno poškodbo:)

POINT VSEGA TEGA JE ,DA Z LASERSKO TERAPIJO SANIRAŠ BOLEČINA,NE ODPRAVIŠ PA VZROKA ZAKAJ JE DO TEGA PRIŠLO TAKO DA SE TI SLEJ KO PREJ POŠKODBA POVRNE...PREVERJENO:)

TAKO DA MOŽAKAR SE TI ZA OBE NOGI RAČUNA 50 EUROV KAR SO DRUGOD RAČUNALI ZA ENO IN NI POINT SAMO U UDARNIH VALOVIH AMPAK TI Z MASAŽO POVZROČI DA IMAŠ VELIKO BOLJ PROŽEN PLANTARNI PASCITIS TAKO DA JE UDARNI VAL SAMO ZA KONEC.


TO JE MOJA IZKUŠNJA Z POŠKODBO , KER SEM BIL ŽE OBUPAN IN TO SVETUJEM VSEM.


LP
Nazadnje spremenil ichisan, dne 18 Avg 2013, 23:57, skupaj popravljeno 1 krat.
 matej2
#310407
Nace mora bit pa težek frajer, da si je zaslužil tako navdušeno reklamo.

ichisan napisal/-a: VELIKO BOLJ PROĆEN PLANTARNI PASCITIS


:? :?: :?: :?:

MI lahko razložiš v slovenščini ali angleščini? Pa ni treba velikih črk uporabljat. Znamo v večini tudi male brat.
Uporabniški avatar
 dexi27
#310417
Moje mnenje, ker ima tud sam nekaj izkušenj z tem. Najprej pregled z UZ, ki bo pokazal za kaj sploh gre. Če gre za kalcinacijo je res najboljša trerapija ESWT terapija z udarnimi valovi.

H komu pa greš pa je tvoja stvar. Zadeva ni poceni tak da...

Na Štajrskem koncu se to da zrihtat v Slovenski Bistrici 8)

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA