vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

 mojA
#76845
Zanima me, če ima kdo izkušnje glede kile oz. pruha. Sama sem že bila operirana za pruh pri sedmih letih, zadnje leto ali dva pa opažam ob dvigovanju trupa nekakšno oteklino ali morda podolgovato bulo po sredini trebuha pod popkom navzdol. Boli nič, opazim pa jo tudi že stoje, če se rahlo nagnem nazaj in napnem trebušne mišice. Nekaj sem že brskala po spletu, lahko da je od napora pa me zanima, če je to že kdo staknil pri teku. Šla bom še do zdravnika, ker se mi vse skupaj čudno zdi, bom pa vesela vašega mnenja oz izkušnje.
Hvala !
Uporabniški avatar
 miro
#76863
mojA najbolje je , da greš k zdravniku- pruh je lahko zelo neprijetna zadeva. Sam sem imel težave s pruhom , kot posledica prometne nesreče in sem bil vsaj trikrat operiran, ker niso zdržali šivi.
Upam , da te neprijetnosti nimaš, dvomim tudi , da bi pruh dobila pri teku.Seveda pa je to moje laično mnenje , več ti bo svetoval zdravnik!
Lep pozdrav!
Miro
 mojA
#76886
Miro, najlepša hvala za odgovor. Takoj jutri zjutraj grem k zdravniku in poročam. Tudi meni se zdi zelo čudno, da bi ga dobila od teka (da ne pomislim na množico pametnjakovičev, češ, no pa imaš maraton pa tek). Občasno za trening sicer tečem krajše intervale v klanec, to pa tudi je v bistvu najbolj naporen trening. Po tej logiki bi morali vsi gorski tekači in ultramaratonci imeti pruh.
Uporabniški avatar
 meduza
#76911
Zal, v literaturi omenjajo tudi kilo kot posledico teka. Verjetno mi je tek pospešil kilo (obojestransko). Tezave so se pojavljale ob teku in sem jih cutil nekaj casa po teku. Bule nisem imel.
Operacij je edina resitev. Varijant je vec; sivanje, vstavitev mreze ali vstavitev vecje in mocnejse mreze (za sportnike). Pravijo, da se po operaciji (mesec) lahko tece. Vse tezave pa zginejo v dveh letih.
Osebno po enem letu imam kar nekaj tezav. Lahki teka 10 km je Ok. Po zadnjem PST teku, polovicka, cutim rahlo bolrcino, oz. imam nekaj tezav. Ce rabis vec, poslji PS.
 mojA
#76936
Hvala Meduza! Sem ravno od zdravnika in v roki imam napotnico za operacijo pruha. Zaradi teka ga naj ne bi dobila, verjetno sem ga imela že prej pa so ga težki treningi morda pospešili. Si nisem upala povedat za maraton. Sploh sem ji pa že enkrat prej :evil: . Grozno se mi zdi, ker si ne predstavljam več življenja brez teka in maratona! 2 leti, obup :x . Moram nekako preštudirati čakalne vrste. Rada bi šla drugo leto - na maraton mislim!
Mogoče niti ni nujno,ker me nič ne boli samo me je malo prestrašila, da me lahko to zelo na hitro začne, potem je pa bolj sr.....

LP !
Uporabniški avatar
 miro
#76941
mojA , pruh je nevaren samo če se uklešči med steno. Če boš imela kakšen kilni pas po mojem lahko delaš lažje treninge (počasne teke).
To je zopet laično mnenje!
Lp
Miro
Uporabniški avatar
 meduza
#76969
V bolnici Sloven Gradec ali v Izoli skoraj ni čekalnih vrst. SG zelo dobri na področju kile. V Lj se kar caka. Kolega v bolnici P. Deržaja čaka leto dni in bo operiran koncem mesca.
tel. 522 4040 (bolnica)
Z izvedbo v KC sem zelo zadovoljen. Tudi se dosti caka razen ce ni nujno.

Osebno sem po pregredu nadaljeval z bolj previdnim tekom. Mesec dni pred operacijo sem se preteku (prehodu) SAM in potem Rokov TEK. Kot je predlagal Miro, bula, ki se vidi se lahko potisne in je OK. Zdravniki pravijo, da pas ne pomaga pri teku. Pri meni bule ni bilo, vse je bilo skrito in bolj neprijetno sem se počutil z rahlo bolečino.

Ce ni komplikacij po treh mescih lahko teces, počasi in previdno. Telo se na tujek (mrezo) razlicno odziva, pri mreži so ponovitve na istem mestu redke.
Veliko clanov TF je bilo operiranih in veselo tecejo.
ne obupat.
 mojA
#76972
Hvala obema za odgovore - zelo sta prijazna . Vrste so res dolge, sem preverila P. Deržaja: leto in pol, Rožna dolina - 1 mesec do 2, kar se mi je zdelo v redu. Sem se kar prijavila na pregled že jutri, da bo čimprej mimo. Grem pa preverit še Slovenj Gradec .
 mojA
#77067
No, pregled je za mano. Zadeva ni resna, tako, da operacija ni potrebna razen če si želim zaradi izgleda. Na srečo se ne vidi. Se še ne vidi. Če me začne bolet ali da se mi pokaže bula bo pa potrebna operacija (sedaj je vidna le ob napenjanju ali če jo sama "pokličem"). Sem ga vprašala glede teka in je rekel, da od tega to ni nastalo, da naj le tečem in da je to zelo v redu tudi zaradi krepitve trebušnih mišic. Še malo se je nasmejal, češ, kakšne neumnosti sprašujem. Sicer trebušne mišice žal s pruhom nimajo kaj dosti, saj razprta opna niso mišična vlakna kar pomeni, da bolje ne bo, slabše pa zelo mogoče. Za maraton mu pa vseeno nisem hotela govort, saj nisem rekorder, tečem lepo zase za dušo, prepočasi za marsikoga. Glede na naše zdravstvo se bom lepo naročila in postavila v vrsto, čez dve leti bo mogoče kaj drugače. Do takrat pa veselo v superge in na tek. Hvala bogu. In hvala za podporo in pomoč.
Uporabniški avatar
 bor©
#284999
Ojla,

čisto sem obupan. Pridem na morje in po naklučju opazim v levi dimlji izboklino. Če ne bi bil obrit, tega sploh opazil ne bi. Bolečin namreč zaenkrat ni nobenih. Mora biti pruh, ker lahko tole izboklino porinem nazaj in se čuti pod konicami prstov kot nekakšni vozli, ki se vrnejo. No, obupan in zaskrbljen sem zaradi teka. Lani poleti sem začel tečt, po nekaj mesecih moral prekiniti zaradi hudih težav s križem. Sedaj se uspešno vračam v tek in si ponovne prekinitve teka ne morem več predstavljati. Dobil sem nagrado za polmaraton ob Vrbskem jezeru, ki je čez dobra dva tedna, plačal še druge udeležbee na tekih... Trenutno sem na morju in polno opremljen za raznorazne teke po še neodkririh poteh na otoku Cresu. Resnično sem se veselil teka tukaj!
Upam, da mi lahko kdo svetuje glede pruha in teka. Med tem, ko to pišem, me je Gugl malce pomiril. Koliko sem prebral na TF ste nekateri še naprej tekli. Trenutno tečem ca. 200km na mesec s povprečnim tempom malo nad 5.
Za morebitnee nasvete se vam zahvaljujem!
Uporabniški avatar
 StaraKost
#285144
..... tudi če greš zdravniku in če bi bila slučajno potrebna operacija, bi po redni poti prišel na vrsto mogoče konec leta. Za hitrejši termin boš moral poskrbeti samoplačniško ali uporabiti močne veze. Vsaj v mojem primeru je bilo tako.
Jaz sem pred dvema letoma kolesaril s kilo par mesecev, dokler me resnično ni začelo ovirati pri vožnji na kolesu, tekel nisem.
In še dobra novica. Kljub temu, da se operacija malo zakomplicirala, ker mi se zaradi odlašanja in matranja, zrastel en živec za "kilo"(dobil sem mrežico), sem po točno 14 dni že bil na kolesu in naredil krajši trening od okoli 35 km na lahkih prestavah.
Po nasvetu kirurga, ki je bolj športno usmerjen, sem se držal pravila, da po dveh tednih, lahko vadim samo do tiste meje, ko bi hotelo bolet, takrat zmanjšat. To je na kolesu dosti lažje, ker ni udarjanja ob tla in imaš prestave, ki ti omogačajo, da pritisk ni prevelik.
Moj zdravnik mi je sicer prepovedal bilo kakšno opravilo za vsaj 2 meseca. Ko sam ga vprašal, kaj pa lahko počnem, mi je rekel naj se samo sprehajam.
Čeprav ga nisem poslušal in sem čez en mesec že normalno treniral, se izteklo odlično. Do sedaj nimam nobenih težav, čeprav se ne šparam.
 jozafat
#285147
sem lani v tem času že bil naročen za opercijo (septembra se je zgodila)
pekoča bolečina in raztrganina pa je bila prej že od leta 2005 ko sem prvič čutil bolečino
po pregledu na ultrazvoku mi je dr. povedal da imam na levi strani (v dimljah) raztrgano mreno približno 3cm, na desni Ok kar pa ni še nič hudega - :?: zato teči naprej :)
pet let sem torej veselo tekal po tekih in maratonih ...
maj 2011: po hujših naporih (dvigovanje kamenja) pa se je stvar močno poslabšala: spet ultrazvok in ugotovitve: leva stran 13cm, desna 7cm odprta - že nevarno in zato takoj operirati ... :evil:
vklopil vse veze in kot sem že napisal spetembra operacija (1uro in 45 min),
10dni je bil hudič :mrgreen: potem pa počasi gibanjegibanje in prvi polmaraton januarja 2012 kar v redu, do sedaj nekaj gorskih i+tekov (malo težje) v ravninskih pa celo boljši časi kot pred dvema letoma :-- na maraton še čakam (mogoče novembra :arrow: )
sklep:
tek ni najbolj nevaren za kilo (nevarnejše vzdigovanje) posebej za dimeljsko kilo ne trebušno, a vse po pameti
najhujši je bil čas ko NE MOREŠ gibati (sem že mislil da me poberejo živci!)
po kontrolah pa mi je dr. svetoval stopnjevanje treninga do bolečine in obveščanje o uspehu
do sedaj razen na koncu zašite rane (mala izboklina verjetno divje meso) nobenih težav
Uporabniški avatar
 bor©
#285157
Starakost in jozafat, najlepša hvala za delitev vajinih izkušenj. Sem že malo boljše volje. Odkar sem pred dvema dnevoma odkril kilo, sem opravil 3 teke in eno daljše plavanje. Bolečine nisem čutil, le po zadnjem teku sem imel malce pekoč občutek na mestu raztrganine, ki pa je hitro minil. Jozafat, iz kakšnega testa pa si ti :?: :shock: :!: Toliko let teka s kilo in še kamenje dvigoval :shock: Bolje, da sem tiho in se neham smiliti sam sebi. Me pa vseeno še nekaj zanima. A si tekel s tistim namenskim pasom, ki z nekakšno bulo potiska na mestu raztrganine nazaj, in se bojda dobi pri zdravniku.
 jozafat
#285164
tekal sem brez pasu ali kake druge opore ... :idea:
le ko so bile bolečine močnejše sem si pomagal z levo roko in si tiščal dimlje-raztrganino močno navznoter - je pomagalo do konca teka, potem pa počitek in nazaj po istem postopku ..
pa še: lažje sem šel skozi ker sem si dopovedoval da je tudi to prišlo vame z nekim namenom: sedaj se mi dozdeva da je bil ta prisilni počitek najvažnejši trening v zadnjih letih :FO: za naše veteranske kategorije pa sploh!!
 Tekačiča
#285193
Jaz sem imela popkovno kilo osem (8 !) let. Vzrok nosečnost oz. zeloooo povečan trebuh. :wink: Verjetno je težava drugačna kot pri dimeljski kili, ampak glede čakalnih dob in OP bi nekaj napisala. Mene je začela občasno sprva bolet in tiščat letošnjo zimo in pomlad sprva samo ob obremenitvah (tek, telovadba), potem me je bolelo že brez kakšnega posebnega naprezanja trebušnih mišic in sem se odločila za operacijo. Res je, v bolnišnicah so čakalne dobe do enega leta. Zdravnica mi je svetovala zasebno kliniko "Zdrav splet" http://www.zdravsplet.si/ v Mariboru (imajo pa tudi kliniko v Lj.). Sem poklicala in na prvi pregled bila naročena čez dva dni :shock: , na operacijski mizi pa sem bila čez deset dni! :D Vse na napotnico, brez čakanja v čakalnici in zelo prijazno osebje. Na dan operacije sem prišla pol ure pred operacijo, domov sem šla 2 uri po končani OP. Okrevala sem en teden doma na kavču. Potem se pa postopoma začela "gibat". Kakršnokoli dvigovanje mi je bilo prepovedano vsaj dva meseca.
Toliko o "moji" kili. :D

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA