vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

 mojA
#94802
Sem pregledala po arhivu, temah, kjer sem bila celo jaz pametna, pa nisem našla točno to, kar rabim.
Skoraj se več ne spominjam kako izgledajo noge brez črnih nohtov. Imam jih stalno, na obeh nogah. Najprej se pojavi boleč palec, žulj pod nohtom, nato je noht črn, počasi odpade in zraste nov. Sedaj se mi dogaja, da še preden novi noht zraste do konca, je že skoraj črn in tako sem pri mojem sedanjem problemu.
Neznansko me namreč boli palec s komajdazraslim novim nohtom, ki je grdo bele mat barve spodaj pa je gnoj. Cel prst je zatečen.
Saj vem, k zdravniku bo treba, da mi potegnejo noht dol. To še nikolinisem naredila, vedno mi je uspelo zadevo nekako sanirati. Tokrat me pa resnično preveč boli, kljuje kot hudič. In jasno, koliko časa ne bom mogla tečt?
Za krono vsega, tudi levi palec ni najboljši tako, da mivsi okoli mene svetujejo, naj si potegnem dol kar oba pavca - pardon, nohta na palcih, da bom končno imela spet normalne nohte. ... in da naj neham tečt za pol leta. Kar seveda ne pride v poštev. mogoče 1 teden in nič več
Ima kdo kakšno podobno izkušnjo in morda nasvet?

HVALA !
Uporabniški avatar
 iverson
#94805
Mene pa zanima kaj povzroča te črne nohte? Na začetku ko sem začel tečt sem dobil enkrat črn noht, tam pa mi je šel dol brez problemov. To sem ga dobil samo zaradi premajhnih superg. Še kaj drugega povzroča to?
 Karamela
#94809
[quote="mojA"]Sem pregledala po arhivu, temah, kjer sem bila celo jaz pametna, pa nisem našla točno to, kar rabim.
Skoraj se več ne spominjam kako izgledajo noge brez črnih nohtov. Imam jih stalno, na obeh nogah. Najprej se pojavi boleč palec, žulj pod nohtom, nato je noht črn, počasi odpade in zraste nov. Sedaj se mi dogaja, da še preden novi noht zraste do konca, je že skoraj črn in tako sem pri mojem sedanjem problemu.
Neznansko me namreč boli palec s komajdazraslim novim nohtom, ki je grdo bele mat barve spodaj pa je gnoj. Cel prst je zatečen.
Saj vem, k zdravniku bo treba, da mi potegnejo noht dol. To še nikolinisem naredila, vedno mi je uspelo zadevo nekako sanirati. Tokrat me pa resnično preveč boli, kljuje kot hudič. In jasno, koliko časa ne bom mogla tečt?
Za krono vsega, tudi levi palec ni najboljši tako, da mivsi okoli mene svetujejo, naj si potegnem dol kar oba pavca - pardon, nohta na palcih, da bom končno imela spet normalne nohte. ... in da naj neham tečt za pol leta. Kar seveda ne pride v poštev. mogoče 1 teden in nič več
Ima kdo kakšno podobno izkušnjo in morda nasvet?

HVALA ![/quote


Zdravo mojA!
Najbrž je tvoj problem v obutvi.Tudi jaz sem imela podoben problem,a ko sem si dala stestirati stopalo in si nabavila nove superge(Mizuno).Predvsem pa je pri supergah pomembno,da so dovolj velike.Jaz imam večje za številko in pol.Zdaj problemov z nohti ni več in prav užitek se je poditi po hribih in tekati po dolinah.
Karamela
Uporabniški avatar
 javaman
#94810
Sam sem pred letom in pol sel smucat z najetimi pretesnimi pancarji. Noht mi je na obeh palcih pocrnel in cez nekaj mesecev odpadel, ko ga je spodnji novi noht pac izpodrinil - seveda se je ta vmes se malo deformiral (postal hribckast). Z meseci se je potem noht le pravilno izoblikoval, a glejga smenta, ta levi se mi je zarasel v kozo in prst se mi je zacel gnojiti - en mesec pred LJ maratonom!!! Pri zdravnici sem dobil eno mazilo (bivacin, nisem pa siguren - ko pride zena nazaj, mi lahko potrdi). S sprotnim obrezovanjem kriticnega dela, pomakanja noge v slani vodi in mazanjem z mazilom sem bil do maratona ze pripravljen z zdravo nogo, a ker nisem mogel vmes teci, sem sel zato le na 10,5 km. Torej stvar je resljiva, razlog za crn noht je pa pritisk nanj v cevljih.
 maraton 100
#94819
Živijo!
Težave z nohti so imeli že skoraj vsi tekači na malo daljše proge. Univerzalnega recepta za to ni in smo jih reševali vsak na svoj način. Spet smo tu moški priviligirani, ker svojih prstov brez nohtov ne postavljamo tako pogosto na ogled.
Prva težava je pri velikosti in širini copata. Jaz sem prišel do spoznanja, da mi odgovarja copat,ki je za 1,5cm večji od noge. Pa tudi primerno in pravilno mora biti zavezan, da prsti pri teku navzdol ne morejo drgniti ob sprednji del copata. Nohte pa si obvezno strižem ovalno in čim na krajše.
Dejstvo pa je, da sem dostikrat bil brez nohtov ( tudi sedaj). Prvi ukrep,ko sezuješ copat in je noht črn ( žulj in kri pod nohtom) S sterilno iglo prebosti pod nohtom, da isteče tekočina in to ponoviti nekajkrat na dan. Morda sterilno nalahno poviti. Pri meni je bilo običajno po dveh dne že toliko vredu, da sem tekel dalje.
Moj prijatel zdravnik -tekač si zdravi podobno, pravi,če greš v zdravstveni dom si na bolniški ( brez teka) dva tedna,če pa ga sam doma pozdraviš pa si samo dva dni v avtu. Sam sem si dostikrat noht na palcu snel sam doma s kleščami in je po dveh dneh in uporabi obliža že bilo toliko bolje, da sem lahko tekel. Se mi je pa zgodilo to, da je ravno v kopalnico prišla žena, ko sem si dol potegnil noht na palcu in je videla kako je tista krvava tekočina brizgnila po banji in se je skoraj onesvestila.
Ko sem enkrat tekel na 24h teku mi je med tekom , zdi se mi da po 170km zdravnik ob progi na hitro dol snel dva nohta in malo ob lepil , jaz sem pa po tistem še pritekel do cilja 70km.
Upam,da so tvoje težave le malo manjše in ti ne bodo vplivale na nadaljni tek.
Delno vplivajo na žulje in nohte preveč mokri copati ali od znoja ali pa od polivanja. Malo oblažimo te stvari s kremo proti žuljem ali pa preprosto z otroškim pudrom, ki poppivna vlago.
Pa prijeten tek še naprej!
Lp Stane
 mojA
#94820
Karamela in Javaman, hvala za odgovore.
Tudi sama sem si že dala testirati stopala in imam primerne superge, dovolj velike.
Prvič sem dobila črn noht resnično zaradi premajhnih superg ter teka navdol na polmaratonu v Nabrežinah - 2002. Pod nohtom se mi je naredil žulj, nato je nastal črn noht, kije šel kasneje dol. Od takrat naprej se mi to stalno dogaja. Kasneje se mi je -KLJUB PRIMERNI OBUTVI - isto naredilo tudi na desnem palcu. Sedaj se mi to ves čas ponavlja. Nekako do maratona v LJ se mi približno pozdravi, po maratonu pa vse skupaj ponovi. Se mipa dogaja zadnji dve leti to še pogosteje. In tudi ne samo na palcih. Na ostalih prstih le ni tako boleče in problematično. Ti nohti niso več lepi, so hribčkasti, deformirani, vraščajo se mi. Pa od pancerjev sem ravno letos dobila tudi jaz črn noht.
Možno pa je res, da bimorda morala imeti več superg in jih pogosteje menjati, mogoče več modelov. Pa mogoče le niso tako super superge kot mislim da so. Bom še to poskusila. Itak imam še polno ostalih žuljev, ki so pod kontrolo. Hvala še enkrat.

Maraton 100 - tudi tebi hvala, sva skoraj istočasno napisala post - vidim, da se malo prej mož ni hecal ko je tekel za menoj s kleščami v roki, češ, da mi jih bo kar dol potegnil :shock: :wink:
 anolop
#94823
Zdravo!

Zanima me kje si lahko zmerim stopalo, ker imam tudi sama podobne probleme. Ravno v petek sem morala na operacijo zaradi vraščenega nohta, ker se mi je gnojil in je bolel kt hudič.

Sicer se mi je na tej isti strani to že naredil neki časa nazaj, tako da sem s takimi operacijami že navajena. Sam prej nisem še tekla in se nism s tem tolk obremenjevala kot sedaj. Baje da en mesec nam mogla laufat!!!?! Uf bo težka..... :shock: :?

In ko bo moj prst OK, si nameravam kupit nove copate, pa ja tut to sm zdej zvedla (kar sm brala o tem), da morjo bit copati taki, da imaš od palca oz. prstov pa do konca copata 1,5cm prostora, ker ti med tekom pač stopalo zateče.

Lp vsem
 mojA
#94824
Analop, stopala si lahko zmeriš v trgovini TOMAS SPORT v LJ, na Čopovi v pritličju. Imajo posebno napravo in kar je važnejše, prodajalce, ki se spoznajo na te stvari spoznajo.
Srečno ! Mojca
 anolop
#94825
U mojA hvala za hiter odgovor! Jih bom tu v Kranju v TOMAS SPORT-u povprašala, če tut merjo! :)
Drgač bom šla pa v LJ.

P.S.
Mal si se zatipkala pri mojem imenu.... haha sm to že tolkrat doživela :lol:
Nč bat ne zamerm! :wink:
Uporabniški avatar
 zlopi
#94851
... takole pa izgleda moj noht od maratona v Ferrari letos. Verjetno imam preozek copat, ali pa preširoko nogo.

Slika

Lp, zlopi
 mojA
#94886
zlopi napisal/-a:... takole pa izgleda moj noht od maratona v Ferrari letos. Verjetno imam preozek copat, ali pa preširoko nogo.

Slika

Lp, zlopi


Čedno, sem pa konkurenčna :wink: - pravzaprav zamenjam :?
 srečna
#99716
Tudi jaz sem imela prekrasne nohte na nogah :), ki jih ni bilo treba barvno lakirat :) Tri sem si tudi že sama uspešno odstranila.

V glavnem zadnje leto se mi je stanje izboljšalo. Imam zelooo široke superge (spredaj) in 1,5 številke prevelike. Pomembne so nogavice (nikoli bombažne in čim tanjše). Pred tekom si namažem noge s kremo proti žuljem, počakam, da se vpije, nato uporabim še puder (natresem v nogavico). In seveda zelo pomembno: nohte imam postrižene na minimum. Če imaš nohte odebeljene, je problem težji in jih je priporočljivo stanjšati :) Ne bi šla čisto v detajle, ker ni ravno apetitlih.

LP
Uporabniški avatar
 DuleKTKV
#99859
Ne vem, če bo pomagalo a vendar: tehnika teka. Če tečeš tako, da s prsti nabijaš v spradnji del copata, kot npr. po klancu navzdol... je gotovo več možnosti za take težave. Jaz imam superge, ki si mi čisto točno prav in me pri hoji celo malo tiščijo, tečem pa očitno tako, da se "vlečem" naprej in, razen enkrat, nisem imel nobenih problemov.
Uporabniški avatar
 lukkka
#99880
Tako je to s temi nohti... Enkrat so se mi začeli vraščati - med operacijo, oz. puljenjem nohtov na kliničnem sem se pa malo pogovoril o vzrokih z dohtarjem, ki je rutinsko mesaril po mojih palcih.
Najpogostejši vzrok so premajhni in pretesni čevlji, takoj za njim je oblika in način striženja nohtov. Ti morajo biti odstriženi naravnost, pri striženju pa moramo biti pazljivi, da noht dejansko odrežemo in da ga ne cufamo, ker se potem vraste in zaraste po svoje.
Jaz sem kot glavni pametnjakovič, z obema kiksoma pretekel 42km na Ljubljanskem maratonu. Zanimivo pa je, da sem moral nohta potegniti dol šele enkrat februarja.
Kar se pa tiče okrevanja, je pa trajalo dva meseca, da sem sploh opazil nekaj novemu nohtu podobnega in potem še kak mesec, da sem se spravil tečt, tako - dobre 3 mesece počitka.
Naučil sem se pa dosti - superge so sedaj prave, nohti so ostriženi pravilno in kadar me začne malo zbadati na kateremkoli nohtu grem na pedikuro - na vsake 2 meseca. Od takrat nobenih problemov več.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA