vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

Uporabniški avatar
 pajo
#232027
Probaj Asics. Mislim, da se jih bo dalo sprobati sedaj v LJ na PST-ju ali na Kodeljevem.
Uporabniški avatar
 teoo
#232034
Asics sem preizkusil spomladi na tekmi po rožniku in bil fasciniran nad blaženjem (ne spomnim se kateri model je bil). Občutek je bil kot da tečem po žimnici in temu primerna je bila moja hitrost.. nikamor ni šlo. Grozno :mrgreen:


razmišljam...
ahilova tetiva deluje kot nekaka vzmet ki jo stisnemo ob pristanku in sprostimo ob odskoku. Če so copati bolj blaženi gre precej te energije v deformacijo gume, torej nam ostane za odriv manj prožnostne energije, kar moramo kompenzirati z večjo uporabo odrivnih mišic in posledično večjo obremenitvijo ahilove tetive.
Torej bi bilo po mojem razmišljanju idealni copati z veliko blaženja ob pristanki in nič blaženja ob odrivu. To bi v praksi zgledalo kot dobro blaženje v petnem in sredinskem delu in čim manj blaženja v prstih.
Uporabniški avatar
 skrb
#232178
Oj!
Predlagam Saucony Progrid Triumph 7 :
http://www.vsezasport.si/sporti-na-pros ... ji-saucony

Tudi jaz sem uničil zadnji par wave rider (11), novih pa nisem nabavil zaradi slabšega blaženja. Po pretečenih 1100 km v prvi polovici tega leta - v glavbem na wave rider , se mi je ponovilo vnetje ahilove tetive. :--(
Po skoraj dveh mesecih prisilnega mirovanja , ko sem raje hodil v hribe in vozil gorca , sedaj ponovno tečem vsak drugi dan, vendar ne več kot 10 km . Triumph je pravi balzam. :D Sicer niso za hiter tek, ker imajo okoli 350g.
Naslednji copati pa bodo Saucony Ghost , ki je tudi dobro blažen , za nevtralne tekače , vendar precej lažji. Če jih je priporočil Dexi za dolge teke po asfaltu , potem nekaj mora biti na tem. :idea:
Uporabniški avatar
 ZdravkoC
#232194
teoo napisal/-a:Asics sem preizkusil spomladi na tekmi po rožniku in bil fasciniran nad blaženjem (ne spomnim se kateri model je bil). Občutek je bil kot da tečem po žimnici in temu primerna je bila moja hitrost.. nikamor ni šlo. Grozno

Res nerad seciram komentarje, vendar dobronamerno menim, da ima Asic dobro blaženje tudi za tiste, ki pristajajo na peto (slaba tehnika teka z negativno hitrostjo). Res so mehki in varujejo pred poškodbo pete. Manj mehki so v odrivnem delu, tako ni problema z amortiziranjem odriva, zato omogočajo hitrim tekačem učinkovit tek in veliko hitrost. Seveda pa je vse odvisno od izbire modela. Modeli za lažje tekače imajo manj blaženja tudi v petnem delu.

Drugače pa jaz za ahilco predlagam Medi taping.
Uporabniški avatar
 Tatjana
#232197
Mislim, da je v veliki večini primerov za težave z Ahilovo tetivo krivo pretiravanje in premalo počitka, ko se težave pojavijo, ne pa (samo) copate.
Dokler ti ne klikne, da je na začetku težav boljše prekiniti s tekom in se ukvarjati raje s čim drugim kjer poškodovan del telesa ne sodeluje in mu tako omogočiti, da si opomore, se bodo težave kar naprej pojavljale. Nima smisla si zatiskati oči v smislu "eh, pa saj ni nič" ali "pa saj bo minlo", ker same od sebe se poškodbe ne sanirajo. Niti če jih prelimaš z medi tapeom. Se je treba najprej osredotočiti na vzrok zakaj je do poškodbe prišlo in začeti tam, ne pa samo sanirati posledice.
 IZY 11
#232202
Bravo Tatjana, se strinjam. Pač veliko ljudi kot kaže stavi na opremo, premalo pa na svoj motor. Je že res da lahko oprema povzroči težave, vendar če je motor prešibak tudi najboljša oprema ne pomaga. Kar se pa tiče meditapa bi rekel samo to, moč uma je neizmerna :).
Uporabniški avatar
 pajo
#233383
pajo napisal/-a:Takole je bila videti v petek preden sem začel z konjsko mastjo in tabletami Glukozamin. Danes sem še tekel v Domžalah in je bila že bistveno bolje. Čez 1. mesec se javim kako bo takrat.
Slika
Slikano z telefonom pa se bolj slabo vidi.

Takole: je bolje ni pa v redu. Gremo naprej v resno mirovanje. Nič teka vsaj še 1 mesec kolo in sprehod - ja!
Uporabniški avatar
 pajo
#235733
Marinka danes ko sem čakal naše tekače pri Cvičku sem imel priliko govoriti z tvojo prijateljico . No v bistvu me je ona prva ogovorila. Ker imava podobne ali enake težave... Ko sva si opazovala najine tetive in ugotavljala katera je v slabšem stanju sem videl, da je njena še slabša. Baje je njej zdravnik svetoval, da lahko svobodno teče. Da bo bolje. V knjigah in tudi ostalih nasvetih na internetu je vedno na prvem mestu počitek. Trdno upoštevam nasvet Danija in Dexija. Samo hoja po ravnini in čisto nič teka. Ko oteklina ni več prisotna pa počasi in upam po pameti naprej. Preveč rad tečem samo, da se mi pa slučajno tetiva strga - hvala raje ne. Bom počakal pa kaj. Je pa tole obdobje brez teka kar malo zoprno. Vsi se pripravljajo na LJ maraton sploh enomesečni tekači. Me sicer debelo gledajo kako sem oblečen pa nič ne tečem. Oteklina gre lepo počasi nazaj tako, da imam upanje, da bom mogoče še letos naredil kak km.
 moycika_88
#235745
Tudi sama mam očitno zadnje čase probleme z tetivo. Zadnjih 14 dni že več ne tečem, ker opažam, da bi s tem sam še bolj spotencirala vnetje. Na začetku je bila bolečina blaga sploh nisem vedela, da je s tetivo kaj narobe (ni blo otečeno nič..). Vse skupaj zaj traja 3 tedne in je načeloma še dokaj akutna zadeva. Strah me je, da se ne prelevi v kronično stanje. Bila sem pri ortopedu zaj vmes (samoplačniško). Blo me je pač strah, da ni kaj natrgano. Rekel je, da sta tetivi primerno ohranjeni, ni videl rupture al pa kaj ... Dejal je, da naj bi šlo za tendinitis ahilove tetivo lahko preobremenitvnega značaja. Torej ja, vnetje torej ... na živce mi gre, da v nobenih šuhih ne morem hodit, razen v škornjih al pa takih, ki nimajo zadnjega dela. Načeloma hodim vsak dan minimalno 2 uri, kar tud ni dobro za tetivo. Začela me je mantrat že tetiva na levi nogi tud :--( Glede na to, da imate nekateri že kr izkušnje s tem .. je hoja sploh "primerna" če gre za vnetje ? Ker me ob hoji tetiva ne boli (edino če bi mela teniske gor, te bi me po moje pobralo od bolečine), kolesarit pa tud ne morem ker mi preveč špana zadnji del meče ... Kaj ostane res edino plavanje pri teh zadevah ? :| Pa tudi, kak dolgo se ta zadeva načeloma vleče (če pač ne tečem, vsaj nekaj) ? Pravijo, da ko maš enkrat s tem probleme, se težava hitro lahko pojavi. :cry:
Uporabniški avatar
 pajo
#235749
Hojo je baje celo priporočajo. Vsaj meni prav tako kolo. Z meči pri kolesu in hoji nimam težav. Vnetja pa se rada ponavljajo. Vsaj pri meni. Baje nikoli do konca pozdravljeno zato težave. Pa pri meni še napačen tek oziroma dvigovanje nog in smo tam. Malo pobrskaj še po netu glede teh težav. Bo kak pameten nasvet. Koliko časa se to zdravi? Odvisno od vsakega posameznika različno. Od 1. meseca dalje. Ti sporočim koliko časa bom sedaj počival. In kako se bo obneslo vse skupaj.
Uporabniški avatar
 ZdravkoC
#235762
Tatjana napisal/-a: ... same od sebe se poškodbe ne sanirajo. Niti če jih prelimaš z medi tapeom. Se je treba najprej osredotočiti na vzrok zakaj je do poškodbe prišlo in začeti tam, ne pa samo sanirati posledice.

To je verjetno najbolj res, zato pa sem jaz tejpanje prepustil strokovnjakom in seveda oni to storijo šele po terapiji. Terapija pa pomeni iskanje in odpravljanje vzrokov. Narobe bi bilo, če bi si čez boleči del enostavno prilepili nek trak, to je enako kot smeti, pometene pod lastni predpražnik.

Moram pa reči, da je za mojo psiho bilo odločilnega pomena, ko mi je terapevt rekel, da lahko grem s potejpano nogo odteči maraton in da sem varen, da se mi ne more narediti večja poškodba, ni straha za npr. utrganje tetive. To zame tehta in ker verjamem v moje terapevte, sem ahilco porihtal v kratkem času. Sicer niso bili terapevti, temveč le eden, to je Rado Ribič. Ne mislim delat reklame zanj, vendar tudi ne želim tega držati v skrivnosti :D
Uporabniški avatar
 olem
#235780
ZdravkoC napisal/-a: Sicer niso bili terapevti, temveč le eden, to je Rado Ribič. Ne mislim delat reklame zanj, vendar tudi ne želim tega držati v skrivnosti :D


Rado je res zelo dober terapevt...iz lastnih izkušenj :laola
Uporabniški avatar
 pajo
#237472
Večerni obisk pri Piji mi je polepšal današnji dan. Počasi bo treba začeti z tekom. Pia že ve. Ne več kot 2 km v kombinaciji z hojo. Upam, da se bom te nadležne težave počasi znebil. Konec oktobra smo pa 4 mesece nisem tekel v tem letu. Ostalo pa je bilo bolj tako... :oops:
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 12

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA