vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

Uporabniški avatar
 zz topka
#290430
Ola, se moram mus po dolgem cajtu oglasit.

In sicer glede moje krvi, ne, ki mi jo na krvodajalski akciji že leta jedva, jedva vzamejo.

Vedno, ko me zbodejo v prst prvič, pokaže hemoglobina okoli 115, potem stisnejo s prsta še malo, pokaže okoli 120 in pole rečemo:" Ja , oštja, v tretje gre rado, ne ?" In vzamejo še en kanček s prsta in končno pokaže glih zaglih 125 :D :shock: :clap:

No, ma zadnja dva bota bi pa lahko vzeli še en parkrat, ma do meje ni prišlo.

"Jest rdeče meso, marelice, češplje, radič, sadja do onemoglosti, rdeče pese do rdečega lulanja....in še in še bla, bla, bla!!! " mi žuga gospa dohtarca z druge strani mize.

" Ja, teta dohtarca, saj jem vse, kar ste naštela, saj zato ne gre pa z mojo kilažo nič na dol, je skozi glih, ker tolko jem, njami, njami! Ma, kri se pa vseglih nič ne zboljša! :evil: :twisted: " In tako sem zadnja dva bota odcepljala domov.

No, in nekega dne pred dobrim mesecem sem srečala kolegico in v blebetanju in čikulanju smo prišle do slabe krvi. Ki jo je imela tudi ona. Pa je na netu prebrala, da naj bi za to zelo pomagale alge Spirulina. In jih je začela jemat. Ker je imela zaradi drugih težav večkrat obisk zdravnika in odvzem krvi, se ji dohtar ni mogel načuditi, kako, pr oštji , ji je hemoglobin lahko tolk zrasel v dobrem mesecu??? :?: :idea: :shock:
Ja, nič ni priznala, ker bi dohtar zihr rekel, da zaradi tistih alg pa že ne more Hb tolk zrast.
"Ma, "sem si rekla," če ti praviš, da se ti je ob vseh teh tvojih mukah, ki jih imaš, tolko kri poboljšala, bom pa še jast rizkirala 36 ojrotu za 400 tablet ( še za mojga ZZ-ča) in bo, kar bo!!!"
In točno pred mesecem dni sem res začela uživat te pilule.
Grrr, smrdijo ko hudič, jih moraš vzet tako, na eks, brez kakega posebnega podoživljanja okusov. Sama jih srknem kar vseh šest naenkrat, ker bi trikrat na dan po dve, kakor naj bi jih morala jemati, gvišno pozabljala...

In danes je v Ajdovščini potekala krv. akcija." Pej bejžmo zdej pogledat, kolk dejlajo teve alge..."
Pridem noter, se usedem in že kar naročim uni teti, naj pripravi tri une dozce za vzet, ker bo prvič gvišno premalo pokazalo...

:-- Ja, buljim v tisto mašino, buljim in vprašam, če je to moj rezultat, al od une tete, ki je bila pred mano???
" Vaš je, vaš, gospa, super kri imate, bravo. Še hitro do zdravnice po štampiljko in na odvzem."
" Ma, oštja, ma, kako, praviste, da imam jast 138 HB??? Jejžeš, ma pole pa res dejlajo une alge ...."
In grem še do dohtarce, seveda vsa kontenta, da sem zadaj za stotico videla celo skoraj 40 :clap: ?

Pa ji jast, ki ne morem držati jezika za zobmi, povem, da mi bojo vzeli zdaj kri po dolgem cajtu, ker imam končno dovolj Hb. In ji seveda še povem, da zato, ker pijem alge Spirulina!

Jejžeš, teti, glih , da se ni slina zataknila... "Ma, kako alge, to vam pa že ne more pomagati."
"Ja,ne vem, ga. dohtarca, ma, odkar jih pijem, je kri tolk bel fejst. Ga. dohtarca, zakaj pa jih ne bi smela pit? "
"Ah, če se vam zdi, da vam pomagajo, jih pa le pijte. Če vam bojo pa kje drugje škodile, pa ne se čudit..." :shock: :shock: :shock:

Bwo, ma, kam bi lohk bolj udarlo na slabo? Kaj kdo kaj več ve o tem?

Ma, ne glede na vse, s pitjem alg bom nadaljevala, sicer v polovični porciji, ker meni so zares pomagale.

Počil je lonec in zgodbe je konec. Papa.
 abcd
#290443
Juupiiiii :laola , prav veselim se zate, ker sem tudi sam malce pod minimumom in sem probal že vse kar si naštela pa je še vedno vse tako kot je bilo. Čeprav imam zaloge železa na maksimumu je hemoglobin spodaj.
Še lahko poveš, če si še kaj drugega spremenila, ker tudi sam težko verjamem v moč alg.
Lahko pa še poveš če se kaj pozna pri počutju in teku, da se ne bom zastojn matral. :drink
A je kolegica po prenehanju pitja še na isti ravni kot je bila ali se je meja spet spustila?
Uporabniški avatar
 zz topka
#290451
Ne, ona tudi še kar vztraja, sicer tudi pri polovični dozi.
Ampak verjemi mi, če jast izgledam kolkor tolk zdrava, ona je imela prav zares vse in še več falerjev( zdravstvenih), da ni bilo šans, da bi lahko imela fejst kri.

Ostalo pri meni je vse isto. Nič ne morem reči, da se počutim kaj bolj močna ali kaj bolj polna življenja. No, sicer zdaj preživljam kar nič kaj lepe čase, ko moram skrbeti za svojo bolno, nepokretno mamo, ampak meni se zdi, da je vse po starem. V povprečju že leta naredim 10 km hoje na dan, vsak dan obvezno na moj hrib, in ta zadnji km, pred vrhom, zadnje čase zlahka pretečem, ( he, ja, mislim pretečem, po moje, ne, na izi )No, to treniram od novega leta sem, tako da v tem času pa ja že lahko zdržim, tako, da ne mislim, da ima spirulina kaj pri tem.

In pri hrani, ojoj, tle pa sploh ne znam reči ne in nehat, če je pa tako dobra. Pa naj bo to sadje, zelenjava, pašta,sladko ... edino mesa pa že tretje leto bolj malčk. Tako enkrat na teden eno malček.

Saj resnično tudi sama nisem verjela v uspeh, če ne, ne bi rekla uni sestri pri odvzemu s prsta, naj naštima tri tiste ploščice. Sem bila prepričana, da spet ne bo nič z odvzemom.

Ko pa sem zagledala rezultat :shock: :shock: :shock: uf, sem bila kontenta.

No, tudi teh spirulin alg je kar nekaj na tržišču, zato najbolje, da napišem, katere imam sama. Spirulina Pacifica , ki jih seveda najdeš tudi na netu:
http://www.spirulina.si/
Ma, me ni nihče nič plačal za to....sem še vedno brezposelna najbolj zaposlena person v Vipavi.
 abcd
#290462
Sem mislil, da se tudi na počutju kaj pozna :roll:
Bi bilo bolje če bi se počutje in moč izboljšala, števika pa ostala ista. :mrgreen:
Bom še malo poguglal in se odločil, ti pa prosim še napiši kakšen post, če bodo kakšne spremembe.
 TONEK
#356774
No, pa se je moralo zgoditi tudi meni. Po 38 letih krvodajalstva sem prišel danes domov brez povite roke. :(
Ko je zdravnica na Zavodu za transfuzijo po prvem vbodu v prst ugotovila prenizko vrednost HG (126) in videla, kako sem nesrečen (ker bom moral domov brez odvzema), je poskusila še dvakrat, vendar velikega napredka ni bilo.
Prste sem imel mrzle in mi je po drugem poskusu predlagala, da grem v jedilnico na čaj... Ni bilo treba dvakrat reči - tam se vsedem k radiatorju... in kot že zapisano, dosežena samo mejna vrednost. Zdravnica je bila neizprosna. Ko pa je zvedela še moj EMŠO, mi je nemudoma dala bon za malico in me poslala za tri mesece na počitek.
Zdaj vem za recept za naslednji odvzem krvi. Na Šlajmerjevo bom pritekel. :D
Uporabniški avatar
 zz topka
#356777
Joj, Tonek, a si povedu, da si laufal na Šmarnco??' :shock: :shock: To bi znalo tudi biti krivo....

Jast pa sem jo prejšnji teden dala....je bla v Ajdovščini krvodajalska. In tudi jast sem imela, zgleda mrzle prste, 8) , kajti pri prvem vbodu je pokazalo le 117, pri drugem, ki se pa je zgodil takoj nato, pa 139 :shock: :?: Zastopi ti, če upaš....
Pijem pa še vedno po dva komada spiruline.

Sem pa imela tokrat en drugačen "incident" ... Že pred 12 leti sem dobila priznanje za 30 botov dano kri. In zdej sem že parkrat na kartonu, ko ti ga dajo v roke, vidla, da mi piše, da 30 komaj bo... :shock:
Pole sicer vprašam tam, na prijavni mizi, zakaj mi piše sam tolko, ...ma, kaj bojo vedle, une študentke... pač, rečejo:
" Gospa, ne, ne, 30 šele bo...saj vam lepo piše na kartonu!" :evil:

No, in ko sem ta bot prišla domov, sem takoj šla po uno priznanje,... zbrskala nekje ( uf, le kje nisem pri selitvi vrgla proč) še staro izkaznico z vpisanimi datumi odvzemov... in pisala na RK. :!:
In čez teden dobim odgovor, da so ugotovili, da se res razlikuje število odvzemov v Lj in v Ajdovščini. Da imajo tam zabeleženo 43 odvzemov... da pa so, zaradi računalniške napake pri vnosu odvzemov v bazo, vse moje odvzeme od 1984 do 1989 IZGUBILI !??? in zdaj, bom morala dokazovati na RK z izkaznico, v kateri pa ni sigurno, da imam datirane vse odvzeme, ker kot šmrklja sem lahko kakšen bot izkaznico doma tudi pozabila.... :oops: Sploh takrat, ker smo hodili enkrat na leto v marcu še v Ljubljano na Zavod za tr. krvi. ( oktober pa Ajdovščina)
Tako, da sem prav malo jezna na vse skupaj! :mrgreen:
 TONEK
#356783
Mislim, da me s Šmarnco ti malo hecaš, razen, če mi je preobilica zaužitih mišk požrla vse železo :mrgreen:
Meni bi se danes pisal 44. odvzem, s tem trendom bom težko dosegel št. 50.
Mi boš enkrat razložila o tvoji ¨spirulini¨ ali pa se vržem v pridelavo rdeče pese. :cry:
Upam, da se tvoj zaplet z RK čim prej reši.
Uporabniški avatar
 zz topka
#356784
TONEK napisal/-a:Mi boš enkrat razložila o tvoji ¨spirulini¨

Sej ...preber si zgornje poste od 5.10. 2012 dalje... od takrat dalje jemljem po dve spirulinci...in imam dobro kri...
Predzadnjič so celo delali neke ankete oz. zapiske, če lahko povemo, kaj počnemo, da smo npr.šlang,...imamo dobro kri,....
In jast sem rekla dohtarci, da jemljem spirulino...in je zapisala v svoj zvezek...in rekla, da je v redu.... :oops:
 jozafat
#356790
Sem imel en ponedeljek sistematski pregled za službo po nedeljskem polmaratonu. Mi vzamejo kri in opravim vse ostale teste ter grem v službo. Čez dva dni dobim pismo iz ZD, da naj se takoj javim osebnemu zdravniku zaradi povišanega encima AST (AspartatAminotrasferaza). Kaj? Grem hitro k njemu in pravi: ja to so pa jetra - droga, alko al fizika! Haloo? :?: Moramo testirati vse in lepo spet vzeti kri, pa tako naprej .... :cry: Poduk te zgodbe: ne dajati krvi takoj po hudem fizičnem naporu ker se ta encim v jetrih še ne predela in je prisoten v različnih tkivih po telesu (mišice, možgani). Je pa tudi pokazatelj srčnega napada, okvare delovanja jeter ali težav v mišicah.
Ni mi pa znano kako je zajet v testu pred krvodajalskim odvzemom krvi. Preveri?
 TONEK
#356792
Hvala tudi tebi,@jozafat. Šmarnca je bila kratka, pa tudi tri dni je že od nje, naprezal se pa tudi nisem preveč (razen mimo navijačice Valentine sem letel) :D
Ne razumem, zakaj je šlo do sedaj vse gladko skozi. Ali je res krivda v mrzlih rokah (prstih) ob odvzemu tiste kapljice krvi?!
Uporabniški avatar
 majcka
#356793
Tonek, včasih pač tako pride. Če te zelo skrbi, pa pojdi k svojemu zdravniku, da preveri. Saj mogoče ni pa nič hudega. :)
 daca10
#356803
jozafat napisal/-a:Sem imel en ponedeljek sistematski pregled za službo po nedeljskem polmaratonu. Mi vzamejo kri in opravim vse ostale teste ter grem v službo. Čez dva dni dobim pismo iz ZD, da naj se takoj javim osebnemu zdravniku zaradi povišanega encima AST (AspartatAminotrasferaza). Kaj? Grem hitro k njemu in pravi: ja to so pa jetra - droga, alko al fizika! Haloo? :?: Moramo testirati vse in lepo spet vzeti kri, pa tako naprej .... :cry: Poduk te zgodbe: ne dajati krvi takoj po hudem fizičnem naporu ker se ta encim v jetrih še ne predela in je prisoten v različnih tkivih po telesu (mišice, možgani). Je pa tudi pokazatelj srčnega napada, okvare delovanja jeter ali težav v mišicah.
Ni mi pa znano kako je zajet v testu pred krvodajalskim odvzemom krvi. Preveri?



Točno to se je tudi meni zgodilo, s tem, da mi je zdravnica že na pregledu otipala povečana jetra :? in kljub temu, da sem ji razložila, kako se pripravljam na 100-ko in da res veliko tečem, vztrajala pri popolni alkoholni abstinenci :shock: in me je kar ignorirala :evil: ...poleg tega mi ni potrdila, da sem zmožna za delo :roll: ...halooo!!! Takoj sem šla k svojemu zdravniku, ki me je napotil na ponovno testiranje krvi in na UZ jeter. Še dobro, da imam dobrega zdravnika, ki razume mojo športno 'norost' 8) . Kri sem dala takoj, pred mojo 100 v Bielu, na UZ je bilo treba čakati in sem šla po 100-ki na Jahorini...izvidi OK!!!
Tako da tudi jaz svetujem kakšen dan fizične abstinence :wink: pred odvzemom krvi. Sem pa 'potolažena', da nisem edina s tako izkušnjo.
Tonek, ti si kaveljc in pol, malo počitka, pa bo vse ok!!!
 TONEK
#356805
Daca, hvala za vzpodbudo. Zaenkrat sem bolj kripelj, kot kaveljc. Konec koncev sem hvaležen zdravnici na odvzemu, da se je držala pravil, tako sem vsaj zvedel, kaj je moja poglavitna cokla pri tekih v zadnjih dveh letih.
Žena mi je že nabavila ¨železje¨ v New Iron kapsulah in paket kilskih rdečih pes od Naturete v Tušu po 1,21€.
Dobro, da jo imam.
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA