vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

Uporabniški avatar
 semjul
#113640
En konkreten predlog kako do boljše krvne slike:
BEBI riževa kašica z banano po 4. mesecu+1dcl soka-Frutek,za zajtrk.
Ima vse vitamine,a,b b1, b6, ,c, železo kalcij, jod..........Brez glutena, brez konzervansov, dietno, lahko prebavljivo, polno energije.

PA DOBER TEK :rol: in LAHKOTEN TEK
Uporabniški avatar
 Damijan
#113643
klopotec napisal/-a:nerodno je le to, da ljudje pijejo pesin sok, ki ga kupijo v trgovini. ne valja. ga je treba stisniti iz frišnega gomolja pese na sokovniku doma in takoj popiti.
pa kak teran ne, no to pa že vemo.


Hojla, Klopotec.
Daj se še malo razpiši, prosim, o temle zgoraj, al pa komentiraj moje gledanje: danes v trgovini lahko npr. kupiš po eni strani pesin sok proizvajalca iz Ajdovščine, ki je menda kr renominiran, v avstrijski trgovski verigi pa prodajajo tudi kao "Bio" ali "Natur" linijo izdelkov, ki naj bi bili opremeljeni z nekimi certifikati, da so izdelki te linije narejeni iz bio in sploh neoporečnih sestavin, brez konzervansov. No, pri sledenjem mislim, da so Avstrijci dost zagaman (v + smislu) folk, da to štima... Torej - a meniš, da pri enem ali drugem vijolični napitek ni OK?

Po drugi strani pa: OK, peso morda lahko dobiš pri kmetu, vrnatju, neoporčeno. Kaj pa tista iz trgovine? Verjetno spet čisto odpade, ali?

Pa še nekaj: ali ti uspe to tekočino brez spakovanja po grlu spustit? POznam nekoga, ki jo izboljša z medom; ti omenjaš limono... Načeloma je... eeemm, ni ravno okusa terana, ne?
 klopotec
#113646
[

Damjan napisal:
Hojla, Klopotec.
Daj se še malo razpiši, prosim, o temle zgoraj, al pa komentiraj moje gledanje: danes v trgovini lahko npr. kupiš po eni strani pesin sok proizvajalca iz Ajdovščine, ki je menda kr renominiran, v avstrijski trgovski verigi pa prodajajo tudi kao "Bio" ali "Natur" linijo izdelkov, ki naj bi bili opremeljeni z nekimi certifikati, da so izdelki te linije narejeni iz bio in sploh neoporečnih sestavin, brez konzervansov. No, pri sledenjem mislim, da so Avstrijci dost zagaman (v + smislu) folk, da to štima... Torej - a meniš, da pri enem ali drugem vijolični napitek ni OK?

Ola Damjan
sok, ki ga kupiš v trgovini je lahko čisto v redu, slabo je le to, da je pasteriziran. veš kaj je pasterizacija in veš kaj je z določenimi vitamini pri določeni temperaturi. sveži sok je v očitni prednosti.

najboljši je sok iz pese iz bio pridelave. tu verjetno ni mesta za skepso. lahko pa uporabiš tudi sok iz pese, ki je bila tretirana s kakšnimi škropivi, pa ne bo sile. Mislim da je Norman Walker (avtoriteta glede presnih sokov, poišči kaj od njega v knjižnici) ugotovil, da se pesticidi in ostali strupi zadržijo v vlakninah, v iztisnjenem soku pa jih ni. To je ravno velika prednost sočenja pred uživanjem celih sadežev, gomoljev....Seveda pa je v takšnih sokovih običajno malo rudnin, ker običajno rastejo na površinah za intenzivno, enostransko gojenje (recimo, da ni kolobarjenja, ki enostransko izćrpa prst).
doma narejen sok pa je tudi cenejši od kupljenega. seveda pa je s svežim sokom tudi nekaj dela, nekaj pucanja, nakup sokovnika, ampak brez nič ni nič.
pesinemu soku se dodaja limonin sok zato, da izboljšamo absorbcijo železa v telo. to je glavni razlog, lahko pa da komu tudi izboljša okus. vendar za okus je boljša kombinacija z jabolčnim sokom. vsaj za moj okus.
vendar jaz pesinega soka spijem zelo malo. enkrat sem ga spil preveč in se mi je uprl. (saj se mi je s teranom zgodilo nekaj podobnega, ampak začuda se mi teran ni uprl? ne vem.) mnogo pa ga spijeta tašča, žena in hčerka. hčerka ko je doma, drugače je malo lena za pucanje sokovnika. moj vir železa je predvsem regrat, špinača in stročnice).
zdaj če nekomu ta sok ne gre dol, to še ne bi smel biti razlog, da bi posegel po tabletah. je še mnogo naravnih virov.
Sok pese in med. ne vem, trebalo bi probati. da ne bi vse skupaj zavrelo v želodcu. potem ne bi bilo dobro. med ima kislo reakcijo, pesa bazično. pesa in limona na primer pa imata oba bazično.
seveda pa je važen dnevni čas pitja soka. zelenjavne soke je najbolje piti na tešče, zgodaj zjutraj (ritem telesa, čiščenje, hranjenje, počivanje, izločanje.......) nikakor ne recimo po kosilu ali po zajtrku, tako kot smo v večini navajeni. sok je treba spiti zjutraj na tešče in nato jesti šele čez pol ure recimo. ali pa takoj po teku. s tem za telo narediš največ. torej ne se basat takoj po teku z OH, ampak lepo v miru spiti sok (sadni, zelenjavni) in šele po tem jesti. ti si nekje zgoraj pisal o tem kako matramo telo do skrajnosti. in ti tak fajter kot si, to očitno počneš. telo spraviš v stanje enega strahovitega stresa. in takrat tvoj telešček potrebuje vse prej kot težko hrano. tolo imaš tedaj maksimalno zakisano, sokovi pa ti ga hitro uravnovesijo (kislo - bazično) po 20 minutah pa se potem lahko napokaš OH. glede polnjenja glikogenskih rezerv boš morda v malem minusu, dolgoročno pa se ti bo to na ohranjenosti tvojega stroja poznalo. predolga zakisanost je kriza za telo.
Ampak zdaj jaz tu razpredam to, kar ti v večini kot športnik poznaš. Glede na to, da res zelo teraš telo, ti priporočam eno bolj poglobljeno znanje, torej literaturo od Nromana Walkerja, pa zakonca Daimond.
Ampak mi imamo doma odličnega poznavalca uporabe sokov. Prepričan sem, da je špica v Sloveniji. in to je Tek v snegu. namesto da bi bezali v njega in iz njega čim več izvlekli, smo takoj nervozni na njegov odnos do živali in mesa. ampak to je že druga zgodba.

Veliko užitka na snegu ti želim. Sem bral tisto tvojo štorjo s Pohorja. Jaz sem se potem naslednji dan podil po Kozjaku. Snega kolikor hočeš. To je res pravi užitek. Sem mislil iti to soboto,ja se pravi jutri, ampak ima babaica 99 rojstni dan in nas je povabila na kosilo. verjetno bom šel v nedeljo.

Si rekel naj se razpišem. Zdaj pa maš, he,he.
 ton
#113650
Eno glupo pitanje: a takoimenovani 'krvni doping' pravzaprav pomeni ravno hemoglobinsko bombo (ko sem namreč rudaril po spletu za normalnimi referenčnimi vrednostmi, sem naletel na opis zdravljenja anemije z EPOETINOM)?

http://www.hoffmann-laroche.si/default-90911.html
Uporabniški avatar
 Damijan
#113656
klopotec, ki se je razpisal... napisal/-a:



Hoj,

hvala za vse to. V bistvu - ja, veliko tega je znanega v teoriji, delno to že prakticiram. Sploh tisto o kislo-bazično... mi je dala tudi Dr. Kaplja (nekateri tu gor jo poznate) vedet par stvari.

Čiščenje sokovnika mi je še najmanjši problem, res. Bolj me skrbi za neoporečni vir stvari, ki jih sočimo, ker pač včasih jedva sploh ujamem trgovino, kaj šele, da bi nabavne bio-vire iskal... Zmanjka volje, časa... Izgovor? No, saj o tem, da x-cidi ostajajo v pulpi, sem tudi prebral...

Opažam pa, da bi se dalo marsikaj nardit z vsamim vnašanjem. Al je treba tudi želodec/prebavo strenirat?! Ker me včasih hoče kr raznest, zdaj pa ne vem točno zakaj. No, se bo treba preizkušat.


Lep vikend in praznike vsem,
Damijan
Uporabniški avatar
 vencelj
#119656
vencelj napisal/-a:Danes sem se naključno spet srečal s svojim zdravnikom in sem mu v debati omenil problemček s hemoglobinom.
Njegovo mnenje: od naravnih sredstev je človeškemu organizmu " najbližje" rdeče meso, predvsem jetra in konjsko meso, oboje kot izdaten vir železa. Suhe slive in sok rdeče pese (oboje v zadnjem času pridno konzumiram) naj bi se bistveno slabše absorpirale (v usta noter in skozi :cenz: ven :?: ). :?
Bom šel enkrat pred novim letom na kontrolo, potem bom videl, kaj nardijo češplje...
lp, vencelj


Pred novim letom nisem šel na kontrolo, šel sem šele danes. Stanje je še slabše, takrat je bila vrednost 128, sedaj je le 121. Zadeva postaja kronična in se je bo treba lotiti bolj resno... :? :?: Če bi danes poslušal zdravnico (krvodajalska akcija), bi moral "opustiti telesno dejavnost" oz. nekaj v tem stilu :nono:
lp, vencelj
Uporabniški avatar
 RoKo
#123539
Meni se je to zgodilo danes. vrednost hemoglobina 130, morala bi biti za odvzem 135. Zdravnica me je gladko odbila, še prej pa je laborantka dvakrat merila vrednost in me nato poslala direktno k zdravnici. Zdravnica me je zasliševala, kje sem vse to pokuril. Povedal se ji da malo tečem, tekel pa sem nazadje v Vipavi.
Ker nameravam čez 45 dni odteč svoj prvi maraton, sem kar malo paničen. Sem lahko zaskrbljen? :cry:
Železa mi ne bi smelo manjkat (vsak dan regrat).
Nazadnje spremenil RoKo, dne 02 Apr 2008, 21:21, skupaj popravljeno 1 krat.
 sephadex-75
#123545
Jaz se ne bi prevec sekirala zaradi tega. Hemoglobin je samo en dejavnik. Da bi res ugotovili, da ti primanjkuje zeleza, bi ti morali izmeriti se ostale vrednosti (recimo transferin itd.). Tudi meni so nazadnje na krvodajalski izmerili prenizek hemoglobin, pa so mi cez 14 dni, ko so mi vzeli kri zaradi bolezni, izmerili ze normalno vrednost. Pocutila sem se pa skoz v redu.
Poslusaj svoje telo. Ce bi bil zelo utrujen, bi bilo mogoce it fino malo pogledat za zelezo, ce se pa dobro pocutis, se pa ne prevec sekirat.
Uporabniški avatar
 RoKo
#123551
Ne počutim se utujenega, nekaj stresa je res bilo ta teden, jutri imam pa še zdravniški pregled v službi. Malo straha v podzavesti bo pa za vedno.
 sephadex-75
#123552
Če se dobro počutiš res nima smisla komplicirati. Sploh se mi pa zdi, da so ti hitri testi, ki jih delajo na krvodajalskih, lahko tudi precej nezanesljivi. Vsaj meni so zadnjič tri meritve, ki so jih naredili, precej odstopale druga od druge. Če je stresen teden za tabo, je možno da je to samo trenutno. Malo več hrane z železom, pa verjetno ne bo nič hujšega. Saj tudi zdravniki pravijo, da je treba poslušati svoje telo in če bi ti železa res primanjkovalo bi bil neznosno utrujen.
Uporabniški avatar
 semjul
#123584
:D
če vnašate dovolj železa v organizem, pa imaste še vedno nizek hemoglobin, potem se poleg železa posvetite tudi vitaminom, predvsem vitaminu B12, ki je nujen pri tvorbi hemoglobina, ne zanemarite tudi vitamina E, ki se nahaja v maščobah in pomaga k absorbciji ostalih koristnih snovi( glede zadnjega so mnenja strokovnjakov še nedorečena)
Veliko užitkov pri gibanju :wink:
Uporabniški avatar
 zz topka
#123721
Kri dajem že dolga leta. Vem, da sem nekje okoli štiridesetke.
No, zadnjih par let, ko ob špiku v prst pregledajo tudi hemoglobin, se mi dogajajp čudne reči. Prvič pokaže hb 110, reče, da bo vzela še enkrat,-- pokaže 120,--- ja, pa dajmo še enkrat, pokaže 130. " No, zdaj je pa dovolj hb, zdaj pa lahko date kri... "
Bwo, čudo tehnike. Kaj imam malo bolj v notranjosti žile hb morda že 150?
No, na žalost pa danes ta finta ni uspela. Sem šla vsa gajstna, da darujem kri, pa mi pravi sestra, : "Nič več ne smem probat trikrat, lahko le dvakrat.." In tako je za malo zmanjkalo. Na 115 se je ustavilo...
Dohtarca me izpraša, če sem vegetarijanec, odkimam, rečem: " Ma, ne, je pršuta prevč fina"
Se posmeje in pravi : " Ja, pol pa preveč pokurite, kar vnesete vase.."
Ja, ja, to bo najbrž.
" Izvolite listek za malico in hitro na klobase. Pa več mesa jejte!"
Tako sem bila danes odbita.
Sam jaz se prav nič slabo ne počutim. In tudi mesa ogromnega popapam, in da o teranu niti ne govorim, sem že skoraj zrela za na hribčk.
Ne vem, kaj bi se sekirala zaradi tega.
Če se počutiš fejst.... Mislim, da ni razloga za kakšno posebno paniko...
Uporabniški avatar
 vencelj
#123724
vencelj napisal/-a:
vencelj napisal/-a:Danes sem se naključno spet srečal s svojim zdravnikom in sem mu v debati omenil problemček s hemoglobinom.
Njegovo mnenje: od naravnih sredstev je človeškemu organizmu " najbližje" rdeče meso, predvsem jetra in konjsko meso, oboje kot izdaten vir železa. Suhe slive in sok rdeče pese (oboje v zadnjem času pridno konzumiram) naj bi se bistveno slabše absorpirale (v usta noter in skozi :cenz: ven :?: ). :?
Bom šel enkrat pred novim letom na kontrolo, potem bom videl, kaj nardijo češplje...
lp, vencelj


Pred novim letom nisem šel na kontrolo, šel sem šele danes. Stanje je še slabše, takrat je bila vrednost 128, sedaj je le 121. Zadeva postaja kronična in se je bo treba lotiti bolj resno... :? :?: Če bi danes poslušal zdravnico (krvodajalska akcija), bi moral "opustiti telesno dejavnost" oz. nekaj v tem stilu :nono:
lp, vencelj


Danes sem opravil kontrolo, pokazalo mi je 136 in kaže, da sem na pravi poti :D :D . Sploh pa mislim, da bi problemi lahko nastali pri daljših razdaljah (slaba oskrba s kisikom...)
LP, vencelj
Nazadnje spremenil vencelj, dne 04 Apr 2008, 16:19, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
 RoKo
#123725
zz topka napisal/-a:Kri dajem že dolga leta. Vem, da sem nekje okoli štiridesetke.
Se posmeje in pravi : " Ja, pol pa preveč pokurite, kar vnesete vase.."
Ja, ja, to bo najbrž.
" Izvolite listek za malico in hitro na klobase. Pa več mesa jejte!"
Tako sem bila danes odbita.
Sam jaz se prav nič slabo ne počutim. In tudi mesa ogromnega popapam, in da o teranu niti ne govorim, sem že skoraj zrela za na hribčk.
Ne vem, kaj bi se sekirala zaradi tega.
Če se počutiš fejst.... Mislim, da ni razloga za kakšno posebno paniko...


Da ni bla ista dohtarca. mene je odpravla z istimi besedami. nestrpno čakam rezultate iz sistematskega in šibam na enga dolgega počasnega. Prvič ta mesec.

Tisto o hribčku pa ne bo držalo. To je zdravilo. :wink:

Hvala vsem za nasvete. :TF)
 spela*
#123727
zz topka napisal/-a:Kri dajem že dolga leta. Vem, da sem nekje okoli štiridesetke.
No, zadnjih par let, ko ob špiku v prst pregledajo tudi hemoglobin, se mi dogajajp čudne reči. Prvič pokaže hb 110, reče, da bo vzela še enkrat,-- pokaže 120,--- ja, pa dajmo še enkrat, pokaže 130. " No, zdaj je pa dovolj hb, zdaj pa lahko date kri... "
Bwo, čudo tehnike. Kaj imam malo bolj v notranjosti žile hb morda že 150?
No, na žalost pa danes ta finta ni uspela. Sem šla vsa gajstna, da darujem kri, pa mi pravi sestra, : "Nič več ne smem probat trikrat, lahko le dvakrat.." In tako je za malo zmanjkalo. Na 115 se je ustavilo...
Dohtarca me izpraša, če sem vegetarijanec, odkimam, rečem: " Ma, ne, je pršuta prevč fina"
Se posmeje in pravi : " Ja, pol pa preveč pokurite, kar vnesete vase.."
Ja, ja, to bo najbrž.
" Izvolite listek za malico in hitro na klobase. Pa več mesa jejte!"
Tako sem bila danes odbita.
Sam jaz se prav nič slabo ne počutim. In tudi mesa ogromnega popapam, in da o teranu niti ne govorim, sem že skoraj zrela za na hribčk.
Ne vem, kaj bi se sekirala zaradi tega.
Če se počutiš fejst.... Mislim, da ni razloga za kakšno posebno paniko...


Ne vem, če je ravno odvisno od tega, ali ješ meso. Moja krvna slika je kar dobra, pa ne jem mesa.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA