vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

Uporabniški avatar
 SpEkTr
#343261
vlade napisal/-a:Odsvetujem vsakršen operativni poseg na ahilovi tetivi, razen seveda v primeru pretrganja.
ESWT v ZD Mengeš pri zasebnnem FT.


Hehe, zdej je kar je. Če bo potem ok, mi ni nič žal. Če maš tako obliko pete je hudič, sicer si lahko konstantno na enih terapijah za prazen nič.
#343282
Pozdav vsem forumašem in čestitke Spektr za opis tvoje rehabilitacije. Držim pesti, da bi bilo vse skupaj uspešno.
Seveda se tudi sam srečujem s podobnimi težavami. Po tenisu ali košarki (pa tudi že vmes) me je na narastišču tako začelo boleti, da sem naslednji dan (ali pa več) konkretno šepal. Lani mi je RTG pokazal nekaj kalcinacije na vrhu pete in potem posledično vnetje tetive na delu, kjer je narastišče. Potem sem po vsaki taki športni aktivnosti ta del pete hladil kake pol ure in stanje se je izboljšalo v tej smeri, da sem naslednji dan praktično brez težav hodil. Seveda se vnetje zaradi hlajenja ni tako zelo razširilo in se je noga prej 'rehabilitirala' do naslednje športne aktivnosti. Torej, stanje je bilo malo boljše, daleč pa od tega, da bi bilo v redu, saj me je včasih bolelo bolj, včasih pa manj.
Pred dobrim mesecem me je spet bolelo bolj, zato sem spet šel na pregled in tokrat sem prišel na UZ, ki je pokazal delno rupturo tetive na narastišču. Seveda sem takoj dobil nehodalno longeto za 1 teden, potem pa še 2 tedna hodalno. Zdaj imam le povito z elastičnim povojem in malo razgibavam, naslednji teden pa začnem še s fizioterapijami. Prejšnji teden sem spet imel UZ, ki je sicer pokazal, da je tetiva cela, ima pa na tistem delu še določene lise noter. Kot kaže, se zadeva res celi, ker me občasno tudi rahlo kljuva notri, oziroma se pojavijo taki rahli mravljinci, ki nakazujejo, da se tam res nekaj dogaja. REs je, da se dokaj pazim in si malo še pomagam z berglo in tudi avta še ne vozim. Seveda upam, da se bo to res popravilo, a kot sem dosti vaših prispevkov prebral, je potreben res čas. OK, če bo potem peta pozdravljena, je vredno počakati, drugače pa je le zguba časa.

Sem se pa nekaj dni nazaj pogovarjal z enim bivšim znanim košarkarjem, ki mi je dal tudi nekaj dobrih napotkov. Namreč, ko se ti zdi, da je zadeva že v redu, ne misliti, da je res tako, ker tetiva zaradi neaktivnosti kar oslabi. Zaradi tega jo je najprej potrebno ojačati. Podoben način je sicer bil tudi že na tem forumu opisan. Namreč, na tla si postaviš desko in s sprednjim delom stopala stopiš nanjo in se dviguješ najprej z obema nogama in s pomočjo rok. Potem počasi opustiš pomoč rok in v končni fazi prideš do tega, da se dviguješ le po eni nogi, brez pomoči rok. Ko bo to šlo za dosti veliko ponavljajev in brez bolečin, bi lahko bila tetiva dovolj močna, da se lahko spet začneš športno udejstvovati. Najprej počasi, potem pa vse bolj na polno. Seveda pa pri 'treniranju' tetive ne smemo pozabiti tudi na zdravo tetivo in tudi njo primerno trenirati, da bosta potem obe tetivi približno enako močni.

No, zdelo se mi je vredno tudi ta napotek napisati, saj bo morda tudi komu pomagal. Trenutno torej počivam, čeprav mi tole jesensko poletje, ki je zunaj, ne pomaga ravno veliko, saj kar kliče po aktivnostih...
Uporabniški avatar
 pajo
#343289
Ja z tetivo zna biti res hudič če je res do konca ne pozdraviš! Dolgo sem jo pacal ko pa je vrag že skoraj odnesel vse skupaj sem jo še pravočasno saniral. Od takrat ob dokaj rednih vajah imam mir.
#344270
pajo napisal/-a:Ja z tetivo zna biti res hudič če je res do konca ne pozdraviš! Dolgo sem jo pacal ko pa je vrag že skoraj odnesel vse skupaj sem jo še pravočasno saniral. Od takrat ob dokaj rednih vajah imam mir.

Tudi jaz sem imel hudo vnetje ahilove tetive. Imam suoer fizioterapevta, ki mi povedal katere vaje moral delati in da če jih ne bom delal, bom hodil nazaj k terapevtu na terapije in metal denar skozi okno. Zato mi ni smiselno, ko vidim, da soforumaš piše o operaciji in bolečinah pri teku, ter priznava da ne dela vaj...jaz sem komaj zdržal 7 tednov brez športa, a sem zadevo zrihtal. Da bi bil pa 7 mesecev brez, potem bi se pa sploh bolj potrudil.
Uporabniški avatar
 SpEkTr
#344271
Če to leti name. Nisem odvisen od teka, je še dosti drugih športov, zato s tem ni nekih pretiranih težav. Je pa čisto brez veze vse težave s tetivo oz. narastiščem metati v isti koš. Imaš primere, ko samo z vajami ne narediš nič, oz zadevo še poslabšaš.

Sem pa vesel zate, da takih težav nimaš, in ti jih tudi ne privoščim :)
#344331
Bom še jaz opisal potek rehabilitacije pri moji tetivi. Zdaj je slabe 3 mesece od delne rupture tetive na narastišču. Po tistem, ko sem opisal prvi mesec dogodkov, se je stanje kar lepo popravilo. Seveda mirovanje pomaga pri zdravljenju te poškodbe, v drugi polovici novembra pa sem imel še fizioterapijo: uz in diadinamik. Stanje se je rahlo izboljševalo in tudi oteklina se je manjšala. Še vedno pa sem pri hoji pazil, da nisem stopal na prste na poškodovani nogi.
Sredi decembra sem imel pregled pri zdravniku, ki je rekel, da se lahko začnem počasi vračati k normalnim aktivnostim: stopanje na prste, lahkoten tek - skratka, počasi se naj obremenitev noge normalizira. To sem tudi počel, začel pa sem tudi vse bolj hoditi po okoliških hribčkih in preizkušal, kako se tetiva odziva. Bi rekel, da kar dobro, čeprav se je kaka rahla bolečina na delu rupture še pojavila. Je pa ta bolečina drugačna od tiste od prej - vsaj na pretežnem delu, kjer je bilo natrgano. No, na enem manjšem delu (kake 3 cm2 površine, nekje na sredini narastišča) pa se je še vedno pojavila tudi malo bolj pekoča bolečina - očitno tam še ni v celoti zaceljeno.
Zanimivo pri tem pa je, da mi hoja v hrib, kjer se tetiva večkrat napne in obremeni, ker se tudi dvigujem nas prste, sploh ne povzroča več bolečin. Čutim pa potem občasno pekočo bolečino na osrednjem delu narastišča (dobra 2 cm2), ko hodim navzdol. Takrat je načeloma tetiva manj obremenjena, saj se skrči, ker gredo prsti pod nivo stopala.
Zdaj sem začel tudi z vajami, ki mi jih je predlagal znani košarkar in sem jih opisal v prejšnjem postu. Začenjam z manjšim številom ponavljajev, se pa čuti bolečina predvsem tam, kjer občasno čutim pekočo bolečino. Očitno je to dvigovanje na deski dosti bolj obremenjujoče za samo tetivo kot pa hoja v hrib.
Torej, na začetku sem bil zelo skeptičen,da bi se lahko zadeva popravila brez operativnega posega, zdaj pa izgleda, da bi se morda res lahko na ta način stanje popravilo. Sredi meseca imam pregled pri zdravniku, upam, pa, da bom počasi spet lahko začel s košarko. Že kar zelo pogrešam konkretno rekreacijo.
Uporabniški avatar
 SpEkTr
#344334
Hudo, sem vesel zate. Tudi jaz že kar pogrešam košarko, no to bo moralo še malce počakati. Ja, očitno si še pravi čas tako odreagiral. Meni se je to pacalo skor 10 let, in posledično ti potem nastanejo precej veliki kalcinati tako da, ti v taki fazi vaje kaj dosti ne pomagajo. Pa še haglundova eksostoza naredi svoje.

Se pa seveda marsikaj da, sploh če si dosleden. Bom ob priliki napisal še stanje moje ahilove. No ahilova je čisto ok, pač noga je švoh, ker me na notranji strani pete oz. gležnja tako noro veže in zateguje, da je kr veselo :)
#344339
Spekter, to, kar si na koncu napisal, je tisto, česar se tudi sam najbolj bojim. Kako bo potem, ko bom sam začel biti normalno aktiven == tudi košarka in tenis. Takrat se bo videlo, če se je stanje kaj izboljšalo. Kot sem omenil, delam zdaj tiste vaje z dvigovanjem na prste, ko s sprednjim delom stopala stojim na deski in je začetni položaj pete pod nivojem stopala. Potem pa sledi dvigovanje in spuščanje. Za zdaj je malo teh povavljajev. Zdaj med dvigovanjem še čutim bolečino na mestu rupture, tako da stanje tudi pri meni še zdaleč ni pozdravljeno... Tudi zate držim pesti, da se čimprej vrneš na igrišče, ker vem, da to čakanje ni prijetno.
Uporabniški avatar
 SpEkTr
#346525
Evo, po daljšem času en update. Kmalu bo minilo 1 leto od posega. Zato sem se odločil, da malce opišem trenutno stanje.
Naj že takoj povem, da je moje delo pač sedeče in da se čas okrevanja (vsaj mislim da) posledično podaljša. No za piko na i, sem imel oz. imam še precej družinskih obveznosti :D (drugič očka), zato je bilo še toliko rekreacije manj.

Ampak, kakorkoli. Je kar je, začnimo pa na začetku :).

Dobra novica:
Bolečine, kot sem jo poznal pred operacijo ni več.

Slaba novica:
Občasno jo imam v levi peti. :evil:

Glede samega okrevanja pa tole. Kar se tiče hoje, načeloma ni težav. Občasno se pojavi zategnjenost, sploh ko sedim dalj časa, ali pa pri vožni z avtom, ampak ponavadi to kar hitro izzveni.

Kar se pa tiče športa je pa zaenkrat še tako tako. S smučarskim tekom nisem imel težav razen naslednji dan malce reakcije. Jih imam pa seveda toliko več s klasičnim tekom. Približno 3-4 km spravim skupaj, pa še to z bolečino, dokler ta ni prehuda in pač preneham ter nadaljujem s hojo. Ok, to še gre. Večji problem sledi naslednji dan, ker imam potem skoraj 1 teden ali pa recimo 3-4 dni, bolečine. In zato se mi zdi, da se malce vrtim v krogu.

Potem naredim nekaj pavze in čez 2 tedna ponovim vajo. Po prvem krajšem teku je bilo sorazmerno v redu, recimo da sem imel bolečine 2 dni, zato sem čez nekaj dni ponovil tek. Dejansko sem v enem tednu opravil dva krajša teka, kar je seveda odlično. Ampak po drugem je bila reakcija spet hujša, tako da sem 1 teden počival.

Bomo videli kako bo sedaj naprej. Napredek po pretečenih minutah oz. kilometrih ali bolje rečeno metrih :), je očiten . Temu ni kaj oporekati. Najbrž so pa bolečine kljub vsemu še del procesa, so pa te bolečine popolnoma drugačne od tistih pred posegom. Gre bolj za zategnjenost, zdej ali je zraven tudi kakšno vnetje ne vem.

Uporabljam razno razne kreme, pa do eteričnih olj, kar mogoče malenkost ublaži situacijo. Če potegnem črto, napredek je, je pa res kot sem že omenil, da je (vsaj pri meni) počasen. Ampak če kljub temu pridem na cilj, se ne bom sekiral.
Uporabniški avatar
 SpEkTr
#356773
vlade napisal/-a:Odsvetujem vsakršen operativni poseg na ahilovi tetivi, razen seveda v primeru pretrganja.
ESWT v ZD Mengeš pri zasebnnem FT.


Da malo obudim temo, a ima kdo kakšen kontakt? Ravno iščem nekoga z ESWT, da bi poskusil na levi nogi oz. peti.

hvala
 vlade
#357156
ESWT. Kjerkoli izven Ljubljane, kjer je poseg nesramno drag.
Treba je opraviti najmanj 4 posege, v povprečju 6. Med posegi je kakšen dan ali dva počitka. Lahko se kombinira z drugo FT metodo (ultrazvok, laser, kryo).
Po opravljenem zdravljenju z ESWT je potrebno nekaj mesecev, da se kalcifikat absorbira.
#357159
ESWT je pri meni naredil določen napredek. Imel sem 5 terapij, najbrž pa bi bilo potrebnih vsaj še 5, da bi se stanje mogoče popolnoma normaliziralo. Nekako bi verjel (in tudi vložil v to), če bi npr. z UZ gledal, medtem ko bi mi terapevt delal z globinskimi valovi. Če bi videl, da se kalcifikacija med terapijo nekako razdira, bi gotovo še šel na dodatne terapije. Tako pa bi to bilo mogoče le metanje denarja stran. Vredno sicer je poskusiti, najbrž pa bi bilo potrebno najprej s kako magnetno resonanco pogledati, kaj točno je na narastišču narobe, kaj torej povzroča bolečino. Torej, najprej poskusi najti natančen razlog, potem pa preidi na terapije.
#357162
vlade napisal/-a:ESWT. Kjerkoli izven Ljubljane, kjer je poseg nesramno drag.
Treba je opraviti najmanj 4 posege, v povprečju 6. Med posegi je kakšen dan ali dva počitka. Lahko se kombinira z drugo FT metodo (ultrazvok, laser, kryo).
Po opravljenem zdravljenju z ESWT je potrebno nekaj mesecev, da se kalcifikat absorbira.


Se pravi ni čudežnih zdravil razen počitek in menjava športa, saj v kakšne pol leta se ahilova tetiva pa tudi sama že sanira.
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 15

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA