vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

 pepo
#124289
Pozdravljeni!
Pred pol leta so se začele moje težave z narastiščem ahilove tetive na levi nogi.Od rahlih bolečin samo na začetku teka (tečem predvsem gor-dol),do dneva, ko se ni dalo več teči( sem pretiraval).Sledil je počitek,nato obisk ortopeda(predvsem zaradi vidne zadebelitve na levi strani ob narast. tetive).UZ in RTG ne pokažeta nič.Ker sem sam sumil na vnetje burze, grem do terapevta športe medicine,ki to potrdi in opravim 10 x terapijo uz,laser, masaža.Sama tativa je že dolgo čisto v redu, problem je zadebelitev(oteklina?), ki je povsem ista in mi po določenem času med tekom povzroča pekočo bolečino v tem predelu (pritisk opetnika).Sicer hodim še naprej okrog "dohtarjev", pa bi vseeno rad prebral kakšno podobno izkušnjo s prve roke.
Sem bil malo dolg.Hvala za vsak nasvet!
Lp
Uporabniški avatar
 DuleKTKV
#124295
Vse kar počneš je v redu in pomaga... najbolj bo pa koristil popoln počitek, do prenehanja bolečine. Traja pa lahko kar precej dolgo... kako dolgo, ti pa žal noben zdravnik ne bo mogel določiti :? - to še najboje storiš sam na podlagi izkušenj. Najbolje bi bilo, je pa res, da je včesih težko, da se udejstvuješ v športu, ki ahilove tetive ne bo obremenjeval :wink: Pa srečno :)
Uporabniški avatar
 Samo:-)
#124297
Jaz sem imel lani podobne probleme z obemi tetivami. Tudi ortoped in fizioterapija kot si opisal. Fizioterapevtka mi je priporočala, da si še sam masiram tetive, zjutraj (predno stopiš iz postelje) z mešanico olja (kateregakoli hladno stiskanega) in Turbo gela, da se tetiva odlepi od ovojnice in lepo drsi v njej; zvečer z oljem in Pernatonom (ki zelo hladi) za umiritev.

Jaz sem se tako "cartal" kar pol leta vsak dan, da je zadebelitev izginila in tetiva tudi na pritisk prstov ni več bolela. Zdaj redno delam vaje z elastiko in na stopnici za krepitev tetiv.
Pri teku se trudim, da čim manj udarjam s peto, kljub vsemu "varovanju" tekaških copatov. Tek z manjšimi koraki in višjo kadenco... 8)
 glumac
#124380
Tudi sam sem v fazi zdravljenja vnetja narastišča ahilove tetive(UZ,masiranje,mirovanje)že več kot en mesec, in kot kaže bo potrebno še kar dolgo mirovati.Moj prvi šport je bil predvsem gorski tek, kjer pa tetiva najbolj trpi.Ortoped pravi,da za naprej le tekanje po ravnini in pa upam tudi na gorsko kolesarjenje.Ni enostavno kar prenehati z nečem,kar rad počneš.Upajmo, da se bomo "pocajtal"
 maraton 100
#124404
Živijo!
Tudi moje težave z narastiščem ahilove tetive so podobne, se mi pa vsakih toliko let ponovijo. Verjetno je to splet več dejavnikov. Predvsem to, da glava ne zna poslušati telesa! :) :)
Hotel sem dodati to, da v fazi sanacije poškodbe delam vaje za krepitev vezi in mišic v predelu tetive. Predvsem spenjanje na prste na eni nogi ali sonožno, postopno z utežmi in tudi na eni nogi (vsaki posebej). Ter raztegovanjem po vsaki fizični aktivnosti in pa po ogrevanju, pred tekom. Če to ne zadostuje za blaženje vnetja in zmanjšanje bolečine še dodatno hladim v ledeni vodi,kateri dodam kuhinjsko sol in kis. Hladim cca 2x po 10'. POdobne težace imam z odebelitvijo tetive v predelu narastišča, tako moram biti posebno pozoren pri izbiri copat. Trd opetnik na copatu še posebej pritiska in drgne na odebelitev tetive.
LP Stane!
 pepo
#124417
Ojla!
Kot vidim je nekaj odziva, pa se oglasim.Seveda me vaše podobne težave in reševanje zanimajo, zato hvala za mnenja in nasvete.
Popolnoma se strinjam glede "glave in telesa ".Če doma ne boli, oprema gor; ko sem na trasi pa pridem do vrha magari po eni nogi.
Če sem dobro razumel, gre pri vaših tovrstnih problemih še vedno za bolečine na sami tetivi oz. narastišču.Jaz sem kot kaže to fazo že dal skozi, ker me to direktno že dolgo ne boli( dotik-pritisk na narastišče,boleče jutranje vstajanje,ipd.).Skrbi me otrdlina( premer cca 1 cm) nekoliko na zunanji strani ob narastišču, ki je nespremenjena že približno pol leta in počasi med tekom postane izvor splošne, pekoče bolečine v tem predelu.Že na spustih bolečina izgine, ker noga v copatu zdrsne naprej in opetnik ne pritiska in draži več te "bule".Razne podloge za opetnik v tem delu praktično ne pridejo v poštev (že poskusil), končno pa ta nadloga tu nima kaj počet,hahaha.
Vsekakor bom sledil tudi vašim izkušnjam z geli in seveda poskusil ugotovit kaj v resnici je ta debelina.
Vsem sotrpinom čimboljše okrevanje,tista z "glavo in telesom" bo pa težka,se mi zdi.
Lep pozdrav!
Uporabniški avatar
 ZdravkoC
#124472
Resen problem :!:
Sem med nami, ki imamo problem z bolečinami pri narastišču ahilove tetive. Medicinske pomoči nisem iskal, čeprav se problem vleče že od decembra. Me pa veseli, da si masiram in mažem pa hladim, kot opisujete vi in pri tem ugotavljam, da mi je bolje. Gorski tek mi očitno poslabša stanje. Zanimivo je to kar sem ugotovil, da mi pašejo dodatni gel vložki. Tako sem v tem času pretekel maraton Ferrara, polmaraton MKM, suprmaraton Zagreb-Čazma. Vedno so se pojavile bolečine. V trenutku bolečin sem pričel postavljati nogo bolj na peto in povaljal proti prstom - bolečine so izginile. Zavedam se škodljivosti tega početja, vendar sem pretental bolečino. Stanje se mi še izboljšuje.

Če bo sreča, bo tudi zdravje
 Liquid
#124503
ZdravkoC napisal/-a:Resen problem :!:
Sem med nami, ki imamo problem z bolečinami pri narastišču ahilove tetive. Medicinske pomoči nisem iskal, čeprav se problem vleče že od decembra. Me pa veseli, da si masiram in mažem pa hladim, kot opisujete vi in pri tem ugotavljam, da mi je bolje. Gorski tek mi očitno poslabša stanje. Zanimivo je to kar sem ugotovil, da mi pašejo dodatni gel vložki. Tako sem v tem času pretekel maraton Ferrara, polmaraton MKM, suprmaraton Zagreb-Čazma. Vedno so se pojavile bolečine. V trenutku bolečin sem pričel postavljati nogo bolj na peto in povaljal proti prstom - bolečine so izginile. Zavedam se škodljivosti tega početja, vendar sem pretental bolečino. Stanje se mi še izboljšuje.

Če bo sreča, bo tudi zdravje


Zdravko sam sem imel podobne težave, rezultat pa je bila pavza dolga leto in pol. Po pameti....
 glumac
#124511
Liquid napisal/-a:
ZdravkoC napisal/-a:Resen problem :!:
Sem med nami, ki imamo problem z bolečinami pri narastišču ahilove tetive. Medicinske pomoči nisem iskal, čeprav se problem vleče že od decembra. Me pa veseli, da si masiram in mažem pa hladim, kot opisujete vi in pri tem ugotavljam, da mi je bolje. Gorski tek mi očitno poslabša stanje. Zanimivo je to kar sem ugotovil, da mi pašejo dodatni gel vložki. Tako sem v tem času pretekel maraton Ferrara, polmaraton MKM, suprmaraton Zagreb-Čazma. Vedno so se pojavile bolečine. V trenutku bolečin sem pričel postavljati nogo bolj na peto in povaljal proti prstom - bolečine so izginile. Zavedam se škodljivosti tega početja, vendar sem pretental bolečino. Stanje se mi še izboljšuje.

Če bo sreča, bo tudi zdravje


Zdravko sam sem imel podobne težave, rezultat pa je bila pavza dolga leto in pol. Po pameti....


Pri poškodbi je nujno potreben počitek, v nasprotnem primeru lahko pride do raztrganja ahilove tetive, potem pa .....
liquid, mogoče bi iz lastnih izkušenj napisal kaj več
 Liquid
#131868
liquid, mogoče bi iz lastnih izkušenj napisal kaj več


Here we go again, bi lahko napisal. Po letu in pol dolgem tekaškem premoru (vmes sem imel še druge poškodbe), sem po dobrih 3 mesecih spet pri istem problemu - boleče narastišče ahilove tetive. V mesecu maju sem prvič tekel malo več in sicer 101 km s povprečnim časom 5:40 na km. Se pravi dokaj počasi, ne preveč in po pameti. Ampak izgleda, da ima to 33 let staro telo svoje omejitve :shock:. Pri meni gre za problem kalcinacije - naplastitev kosti na zunanjem delu petnice, ki draži ahilovo tetivo. V nogi mi neprestano poka, narastišče pa je sedaj rahlo vneto (boleče na dotik). Samo poškodbo 'saniram' z masažo (led + geli + voltaren) in nekako pomaga. Vendar me vse skupaj po pravici JEZI in sem RAZKURJEN, ker ne morem biti aktiven. Kolesarjenje odpade, ker sovražim sedenje :lol:, za plavanje nimam časa, hoja v hrib pa ni priporočljiva. Torej sedaj razmišlam, da bi konec leta pristal na operacijski mizi, da mi kirurško odstranijo ta pof**** kalcij oz. da to z kakšno drugo metodo (???) odstranim. Baje se da osteofit (kalcij) s posebnim ultrazvokom razbit oz. odstranit. Kam ta kalcim potem 'gre' mi ni jasno, ker ga telo verjetno ne absorbira. Zdravljenje je drago in dostikrat sploh ni uspešno (baje). Sedaj sem v fazi zbiranja informacij in iskanja ustreznega fiziatra, da enkrat in za vselej pozdravim to pof***** poškodbo.

No toliko o moji pof***** poškodbi. Se opravičujem za pof***** besedni 'zaklad'. :oops:
 diler
#132014
:arrow: Pred dvemi leti poleti se mi je zaradi nepravilnega copata za nevtralnega tekača pripetila ista poškodba in zadebelitev narastišča tetive na levi nogi, s katero proniram. imel sem 14 dni terapije z laserjem, UZ in še nekaj, amapak zaradi nemorivanja se mi zadeva ni izboljšala. sedaj sem po dveh letih občasnega teka z bolečinami v levi tetivi pridobil tudi zaradi usmerjenega fitnesiranja še dodatnih 15kg. na začetku je dodatna kilaža samo še poslabšala stanje, vendar pa zadnji mesec opažam, da je bolečina kljub povečani tekaški kilometrini zginila :lol: :D
tako da svetujem počitek, uporabo gela z diklofenakom, Jointace gela ter raztegovanje tetive proti uporu na stopnici ;) to je to..in seveda čas naredi svoje..

Lp
 Liquid
#132028
diler napisal/-a::arrow: Pred dvemi leti poleti se mi je zaradi nepravilnega copata za nevtralnega tekača pripetila ista poškodba in zadebelitev narastišča tetive na levi nogi, s katero proniram. imel sem 14 dni terapije z laserjem, UZ in še nekaj, amapak zaradi nemorivanja se mi zadeva ni izboljšala. sedaj sem po dveh letih občasnega teka z bolečinami v levi tetivi pridobil tudi zaradi usmerjenega fitnesiranja še dodatnih 15kg. na začetku je dodatna kilaža samo še poslabšala stanje, vendar pa zadnji mesec opažam, da je bolečina kljub povečani tekaški kilometrini zginila :lol: :D
tako da svetujem počitek, uporabo gela z diklofenakom, Jointace gela ter raztegovanje tetive proti uporu na stopnici ;) to je to..in seveda čas naredi svoje..

Lp


Gel z diflokenom uporabljam (Voltaren), Jointace prav tako. Začel sem tudi z namakanjem narastišča v mešanico kisa & morske soli & vode. Stanje je tako, da grem jutri verjetno teč, vendar ne v hrib ampak po ravnini.

Kako izgleda raztegovanje ahilove proti uporu?
 diler
#132054
:arrow: Zadeva izgleda tako, da stopite s prsti na stopnico. stojite na eni nogi in se nato z lastno težo spustite s peto proti tlom, tako kot bi raztegovali mečno mišico. gib naj bo pasiven, le navzdol. vzdignete s z drugo nogo, z bolečo tetivo se ne smete vzdigovati in delati med raztegovanjem aktivnih gibov! upam, da je razumljivo..

lp
#132132
diler napisal/-a::arrow: Zadeva izgleda tako, da stopite s prsti na stopnico. stojite na eni nogi in se nato z lastno težo spustite s peto proti tlom, tako kot bi raztegovali mečno mišico. gib naj bo pasiven, le navzdol. vzdignete s z drugo nogo, z bolečo tetivo se ne smete vzdigovati in delati med raztegovanjem aktivnih gibov! upam, da je razumljivo..

lp


Je hvala.
 IZY 11
#132143
U vas je :? vse napisane informacije bodo veliko pripomogle naslednjim "žrtvam" 8) . Ja kalcifinati ali kakšne druge kronične spremembe tetiv in narastišč kot so kakšni -itisi ali -oze lahko naredijo veliko gorja. V primeru ko gre le za vnetje je najbolje izvajat ultrazvok, če pa je zadeva bližje površini kože pa še laser. Masaža tudi pomaga in hlajenje tudi. Vendar je nujno razviti tudi dobro gibljivost v vseh gibih gležnja. Raztezanje ahilove tetive verjetno že vsi poznate. Druga stvar pa je krepit vse te mišice, samo dviganje na prste na stopnicah in pobiranje svinčnikov s tal ni dovolj je bolj lari fari ker ne bo nič kaj okrepilo mišic (tako kot da bi na fitnesu na benchu dvigoval samo drog brez uteži ali še manj). V kolkor gre pa za - itis (bolj zafknjeno) pa se priporoča "ekscentrična vadba", podobno kot je opisal diler. Samo da ko popuščate s peto proti tlom je treba orng obremenit tetivo (veliko kil na rame). To bi naj vse tiste žile in živce v žilnih stenah, ki se vrastejo v kito in povzročajo bolečino, spravlo tolk daleč da pričnejo odmirat. Sam je treba res uporabljat velika bremena. Pa bolečina je kr prisotna pri takšni vadbi.

Ena varjanta je še da v mesto poškodbe vbrizgajo kortikosteroid, zadnja pa da gredo rezat. Kakor koli že, najt je treba dobrega dohtarja in terapevte ki te stvari obvladajo (mogoče nasvet dr. Bregarjeva iz Šmarjeških Toplic ma veliko izkušenj s temi zadevami).

Bolj pa se je treba vprašat zakaj do tega pride? Velik vas je že napisalo da zaradi pretiravanja. Jp ko se enkrat lotimo takšnih podvigov kot je gorski tek in velik obseg vadbe (veliko kilometrov) ob slabi predpripravi v gibljivosti in moči, mogoče začinjeno s slabo in neprimerno obutvijo se bodo težave hitro pojavile in še samo stopnjevale. Dostikrat pa je problem pomanjkanje časa za dobro regeneracijo, ki pelje v neko akutno poškodbo, ta pa ob neukrepanju lahko vodi v težave o katerih pišete (utrujena mišica se zakrči, kar zmanjša gibljivost, to pa pomeni pri nekem teku navkreber večjo obremenitev mišice, kite ali narastišča).

Ja pa še nekaj, "rest rules" :wink:. Držim pesti za vse ki se trenutno spopadate s temi problemi.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 15

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA