vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

 makary
#125635
Lep pozdrav,
Torej zanima me pravilna tehnika teka, kako pristati (bolj na peto ali prste?) in kako se odriniti?

To sprašujem zato ker so prisotne bolečine pri teku v golenu proti zgornjemu delu stopal!

Hvala za odgovore!
Uporabniški avatar
 ZdravkoC
#125647
Se strinjam s predhodnikom, recimo, da tam lahko z vprašanji izpostaviš svoje probleme.
Drugače je pa o tehniki teka veliko napisanega. Knjiga, ki jo ima večina tekačev doma, se imenuje "Od joginga do maratona", avtor Jeff Galloway.
 luzr
#125668
Kar poskusi pristajati na prstih...
Če si netreniram bo več kot en kilometer teka po prstih muka.

Če imaš bolečine v goleni in tečeš po ravnem, delaš predolge korake, imaš prehiter tempo.
Pristaneš na peti, nato podplat povaljaš po tleh do prstov.

Dobro je če ti kdo pokaže ;), kot so napisali.
S pravilno tehniko lahko tečeš bosa ali v coklah :).
Uporabniški avatar
 pajo
#125687
makary napisal/-a:Lep pozdrav,
Torej zanima me pravilna tehnika teka, kako pristati (bolj na peto ali prste?) in kako se odriniti?

To sprašujem zato ker so prisotne bolečine pri teku v golenu proti zgornjemu delu stopal!

Hvala za odgovore!


Pojdi na njegovo stranw.w.w.tekaški.trener.si pa ti bo več znanega. Ni nujno, da se udeležiš njegovih tekov in predavanj v živo bo ogled posnetkov čisto dovolj.
LP
 kovit
#125696
dobro je če te dobi v roke človek, ki zna teči in ti pove in pokaze kako in kaj. ne vem če se da tehnike naučit iz knjig...
Uporabniški avatar
 pajo
#125710
kovit napisal/-a:dobro je če te dobi v roke človek, ki zna teči in ti pove in pokaze kako in kaj. ne vem če se da tehnike naučit iz knjig...


Nisem mislil, da iz knjige. Pač pogledaš posnetek zraven pa Urban še razlaga kako in kaj. Drugače pa 1 tek, ki bo na sporedu pa vprašat tekače kako je prav. Bodo z veseljem razložili.
Uporabniški avatar
 tae
#125713
Kaj pa pravite na to, da ima vsak človek svojo tehniko teka, ki naj bi bila optimalna za njega samega ne glede na to kako zgleda in kako naj bi bilo po šolsko. Tudi marsikateri hitri tekač ima za gledalca "čudno" tehniko, pa je kljub temu uspešen. Morda nebi bil več, če bi se učil nove pravilne šolsko znanstvene tehnike teka.

Nekaj osnovnih konkretnih nasvetov pa takole:
Pomembno je kakšna je tvoja ciljna razdalja bodisi na treningih ali tekmah.

Če so v igri šprinti (bodisi na razdaljo npr. od 100-400m ali na čas npr. do 1 minute in pol), ti predlagam tek po prstih, natančneje blazinicah prstov. S tem se telo avtomatsko drži bolj naprej, kar prisili noge v hitrejše premikanje, posledično je tudi tek hitrejši. Zna pa biti boleče za meča, če tega nisi vajen. Tu naj bi bilo prisotno tudi močno gibanje rok, ker si s tem pomagamo k boljšemu izkoristku.

Na razdaljah do 10 km z dobro blaženimi supergami jaz pristajam na peto in z vsakim korakom odrivam od prstov. Gibanje rok mora biti precej manjše, kot pri šprintih, v nasprotnem se znajo pojaviti bolečine v ramenih.

Daljše razdalje npr. +15 ali +20km, noge čim manj dvigati od tal in s tem varčevati z energijo, na tla stopati čim bolj s celim stopalom.

Na splošno ne glede na razdaljo, kar je v praksi tudi zelo težko izvedljivo sproščenost (obrazne mišice, na rokah naj nebi imeli močno stisnjenih pesti, ker smo s tem že napeti, ramena).

Če je le možno, naj bi bili obe nogi med tekom malo skrčeni, z drugimi besedami z nogo, ki priletimo na tla, ne sme biti stegnjena zaradi varovanja kolen.

Najboljša tehnika teka je tista, ki posamezniku omogoča najbolj optimalen tek. Sprobavaš različne načine in najbolje ugotoviš, kaj ti najbolj sede. Trenerji te bodo učili iz knjig, ki pa ni nujno, da bo ustrezalo tvojemu telesu.
Uporabniški avatar
 zlopi
#125718
tae napisal/-a:Trenerji te bodo učili iz knjig, ki pa ni nujno, da bo ustrezalo tvojemu telesu.

... a res misliš, da trenerji ne posredujejo znanj iz prakse :shock:
Lp, zlopi
 spela*
#125721
Tae, to bo treba pa preizkusiti ... Jaz na tehniko sploh nisem bila pozorna, pač tečem tako, da prestavljam noge. :D
Uporabniški avatar
 tae
#125723
zlopi napisal/-a:... a res misliš, da trenerji ne posredujejo znanj iz prakse :shock:
Lp, zlopi


... a res misliš, da te bodo trenerji naučili "pravilno" teči ne glede na njihovo prakso :shock:
Lp, tae
Uporabniški avatar
 zlopi
#125726
tae napisal/-a:
zlopi napisal/-a:... a res misliš, da trenerji ne posredujejo znanj iz prakse :shock:
Lp, zlopi


... a res misliš, da te bodo trenerji naučili "pravilno" teči ne glede na njihovo prakso :shock:
Lp, tae

... dobro da tvoji učenci niso ali pa ne mislijo tako :wink:
Lp, zlopi
Uporabniški avatar
 tae
#125736
Pri teku je vseeno malo drugače, kot pri borilnih veščinah, če že omenjaš moje učence. Jaz sem se tudi tega učil od trenerjev, teka pa od nikogar, torej...
Uporabniški avatar
 zlopi
#125740
... ma saj ne bom več, samo ne vem zakaj ne bi mogel tekaški trener pomagati pri izbiri pravilne tehnike teka :roll:
Lp, zlopi
 Liquid
#125741
tae napisal/-a:Pri teku je vseeno malo drugače, kot pri borilnih veščinah, če že omenjaš moje učence. Jaz sem se tudi tega učil od trenerjev, teka pa od nikogar, torej...


Zato pa pri teku nisi tako 'dober', kot pri borilnih veščinah. :lol:

Miha si za to, da se skupaj udeleživa teh predavanj?

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA