vse o teku na smučeh - tehnika, treningi, proge, oprema, ...

Moderator: pryks666

 gregasom
#165773
Najprej vsem forumcem lep pozdrav
Ker me je začel precej zanimat tek na smučeh, sva se s punco odločila za nakup opreme. Oba sva začetnika in popolnoma nova na tem področju. Prosil bi za par nasvetov ali mnenj.
Punca je višine 170 cm, kupila je komplet alpina smuči 185cm z rotafelinimi vezmi in zdaj še alpina čevlje. Jaz sem višine 185 cm, kupil sem Fischerjeve smuči v Hervisu za 100 € (komplet z vezmi) in posebej Fischer čevlje, palice 160 cm. Obojne smuči so klasične, oz. imajo rebra spodaj.
Sta ta dva kompleta zadovoljiva za začetnike in višine primerne?
Glede hlač, jakne in ostalih zadev verjetno ni tolko pomembno, verjetno kaj lahkega kot npr. za tek?
Ker na Štajerskem trenutno ni snega (vsaj ne po dolinah), me zanima kje mi predlagate da nardim prve korake v špuri (in padce seveda:). Ali je na Arehu ali Rogli kakšna bolj ravna proga, morda poligon ali vsaj kakšna krajša varianta kot nekaj km. Ne poznam pravil in vračanj, da se recimo po nekaj km v eno smer obrnem in grem po isti špuri nazaj je veliko verjetnosti da mi kdo prileti nasproti:)
Prosil bi za par nasvetov, sicer sem sam pred 20 leti že enkrat to poskusil, ampak takrat še kot otrok enako na klasičnih smučeh.
Areh ali Rogla, kje je bolj primerno in urejeno za začetnike, morda nebi bila odveč tudi kakšna opozorila ali pravila na progah?

Za vsak odgovor bom hvaležen, saj sma oba nova in nadobudna in že res zelo težko čakama prvega stika s tem športom!
 Marijan
#165794
Grega,

ne skrbi preveč, samo spravita se na kakšen lep dan npr. na Roglo in ti bo situacija v trenutku jasna.

Tam je idealen teren za učenje, kjer lahko delaš majhne kroge, kar po planjavi ob hotelu, kjer je začetek tekaške proge. Ko bo korak postal zanesljivejši, se bosta pa spustila dalje po progi. Ponavadi je ta planjava čez in čez poteptana in tako primerna za učenje:
http://www.ro.feri.uni-mb.si/~marijan/R ... g_1850.jpg

Glede tehnike je za začetnika najboljši seveda kakšen tečaj ali inštrukcije izkušenega tekača. Bo pa za prve korake na tekaških smučeh in veselje na snegu zadostovalo tudi opazovanje mimoidočih tekačev in nekaj intuicije. Klasična tehnika teka na smučeh je namreč človeku naravno gibanje, podobno kot običajni tek, le da za doseganje večje hitrosti tukaj izrabljaš drsenje smuči po snegu. Na spletu je moč najti tudi množico filmčkov s prikazom tehnike, lahko si pa pogledaš tudi kako teče naša prva dama smučarskega teka! :D

Predvsem pa nič čakat, ampak brž na sneg! Pozdrav:


Marijan
 gregasom
#165847
AVI hvala za linke, vse to sem večinoma že prebral, večina pa se piše o drsni tehniki in ne o klasični...

Marijan tebi pa hvala za vzpodbudo in predlog ter filmcek:)
Čeprav mi je Areh bližje, je verjetno res da imaš na Rogli več ravninskega dela. So kje ob progi kakšne table, ker se kot smučar ne spomnim da bi jih kdaj videl?
Marijan veš mogoče ali je tudi na Arehu kak poligon oz. bolj ravninski del za probo (nebi se rad kar iz prve spustil bo bregu in azradi padca smučke potem kar naložil nazaj v avto):)
Kar se opreme tiče sem jo tako že kupil, tako da zdaj več nimam kaj dost izbire...mislim da bo za začetek klasika kar OK, potem pa če me bo šport navdušil, zagotovo kupim še kakšne skaterce. Čeprav sem zdaj že malo zmeden, ker sem kar veliko bral o mazanju crown (narebrenih) smučk, pa bo za začetek verjetno šlo tudi brez tega...

hvala še enkrat

lp
 luzr
#165865
Ne maži narebrenih smučk. Maže ne bo prav lahko odstraniti.
Kdor ima fiksno idejo o mazanju takih smučk rabi tudi pse in srenače. Za tekaške smuči seveda... :lol:

Tehniko klasičnega teka si lahko ogledaš na televizijskih prenosih "nordijskih" tekačev.
http://www.google.com/search?hl=sl&rlz= ... ka&spell=1
 Marijan
#165886
Grega,

pojdi ti prvič na Roglo, saj je tam ves teren odprt in lahko vadiš vsevprek po tisti planjavi, pa tudi bistveno več je tekačev (za vzor). Na Arehu potekajo proge pretežno po gozdu in več je tudi naklonov.

Ne vem, od kod si, jaz npr. hodim na Roglo iz Dravske doline, čez Lovrenc, kjer mi je občutno bliže kot z juga preko Zreč. Res pa je, da vožnja z avtom po cestnem odseku med Lovrencom in Peskom občasno poskrbi za prave adrenalinske užitke! :-)

Mazanje smuči? Sodobnih smuči z rebri odspodaj baje ni potrebno mazati, vendar sem si tudi jaz svoje namazal na prednjem in zadnjem delu. In seveda se nekaj napaca tudi po rebrih, vendar, če je potrebno, se da s ščetko in toplo vodo kar dobro odstraniti packarijo. :-)

Lep pozdrav:


Marijan
Uporabniški avatar
 ZdravkoC
#165906
gregasom napisal/-a: Čeprav mi je Areh bližje, je verjetno res da imaš na Rogli več ravninskega dela. So kje ob progi kakšne table, ker se kot smučar ne spomnim da bi jih kdaj videl?
... je tudi na Arehu kak poligon oz. bolj ravninski del za probo (nebi se rad kar iz prve spustil bo bregu in azradi padca smučke potem kar naložil nazaj v avto):)

Na arehu - na koncu parkirišč od hotela naprej na levi strani (zgornji) se prične tekaška proga. Najprej je lep krog za začetnike z blagim naklončkom. Začetek proge v gozd nudi malo vzpončka, nakar se nadaljuje ravnina še dober kilometer. Ko prideš do resnejših vzponov pa obrneš in tako dalje. Pred začetkom proge je tabla s skico prog.
Uživaj na Arehu :D
 gregasom
#166515
Včeraj sma bila s punco na Arehu. Za prvič je bilo kar OK, seveda bo treba še nekaj vaje da se stvar uteče in da bodo gibi enakomerni in enaki.
Smuči imama oba klasične, pa me zanima, v čem je fora da mi toliko spodrsuje smučko ko poskusim drsalno tehniko (V korak), smučke mi s težavo "zagrabi", vedno mi jo spodrsava, tako da je zelo težko tečt oz. skejtat. Smučke so tudi tako počasne, da sem se po klancu dol v špuri skoraj ustavil, od teh reberc mi smučke kar žvižgajo:) Tako da sem glede hitrosti pričakoval več (smuči imam: http://www.fischerskis.com/en/products_ ... duct=15066 )
Za prvič sma nardila enih 6 km in je bilo kar dovolj:)
Čez 14 dni pa grema na Roglo za 4 dni, tam se nadaljuje tečaj:)

Torej kaj nardit, da mi smučke nebi tak zdrsavala?... kasneje sem ugotovil da ko sem težo prenašal bolj na sredino smučke, je malenkost bolj zagrabla in je šlo lažje (kot da kanti nebi bili nabrušeni:)) in verjetno si boma omislila tudi kako mažo, da ne boma "na mestu korakala" v špuri:)

Hvala za nasvet
lp
Grega
Uporabniški avatar
 CookS
#166543
gregasom napisal/-a:
Torej kaj nardit, da mi smučke nebi tak zdrsavala?... kasneje sem ugotovil da ko sem težo prenašal bolj na sredino smučke, je malenkost bolj zagrabla in je šlo lažje (kot da kanti nebi bili nabrušeni:)) in verjetno si boma omislila tudi kako mažo, da ne boma "na mestu korakala" v špuri:)

Hvala za nasvet
lp
Grega


Kupiti smučke ki nimajo reberc :D :D pa se namaže klister ali vosek. Pametno je tudi smučko občasno namazati.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA