vse o teku na smučeh - tehnika, treningi, proge, oprema, ...

Moderator: pryks666

 lonelyrider
#241709
Smuči vedno pripravljam sam, a očitno delam nekaj napak, ker se mi ne zdijo ravno zadovoljivo pripravljene. Namreč: v začetku sicer dobro tečejo a nimam dobre kontrole (oddrsavajo), odriv je slabši in ne tečejo v liniji oz. slabše držijo smer. No, ko vosek malo pobere je kontrola veliko boljša oz. čist OK. Je to normalno ali naredim kaj narobe v mojem postopku, ki je sledeč: najprej malo očistim površino, potem nakapam vosek, likanje, postrgam s pvc strgalom da je ravno, pogladim s korkom in krtačim s pvc ščetko.. Pazim vedno da površina ostane ravna in ne konveksna, pa tudi kante postrgam da na njih ni voska ob straneh.
Ob tem opažam tudi, da je veliko težje pripravit smuči za pomrznjen sneg. Veliko poskusov ampak smuči so bile na pomrznjenem vedno počasne.
Zanima me kje dobit primerno znanje oz. ali je treba občasno smučko obdelat na dobrem servisu in kje je tak servis v bližini Maribora.
Hvala za odgovore.
Uporabniški avatar
 dexi27
#241715
Hmmmm...
Kolkr vidim ni nič narobe s tvojo pripravo smuči. No mi pripravljamo smuči tako, da najprej po čiščenju napeglamo podlago, ki je ponavadi malo bolj mrzla in na to podlago še mažo za sneg, ki je nekako pričakovan na terenu, čeprav ne trofimo glih vedno :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Mogoč je tvoj problem v sami strukturi, ki jo imaš na smuči, ki je najbrž potrebna malo strojne obdelave na kakem traku...

Če se ne motim imajo servis tekaških smuči pri http://www.den.si//index.php?option=com_content&task=view&id=20&Itemid=65

Aja pa še kaj se tiče zelo mrzlih snegov, ki so večna uganka, menda so najboljše maže od Holmenkolna, drgač pa ne sme biti flora v maži, kaj več pa ne vem :oops:
#241895
..kar se tiče fluora, se uporabi za takrat ko je veliko/dovolj vlage v zraku, kar je običajno v zimskem vremenu.. ..sicer za suho ozračje (nekje pod 60% zr. vlage se mi zdi) pa LF maže.. ..kar je zelo redko na snegu..
..zadnjič sem slišal da imajo običajno tekmmovalci težave s takim snegom.. ..pomaga pa prava struktura oz. drsni material smučke.. ...najboljše naj bi se obnesle Peltonen smuči, ki so skandinavskega proizvajalca..

..mimogrede še na drugo temo (da ne odpiram nove na forumu).. ..je kdo tekel kje v bližini v Avstriji pa da imajo veliko prog kot npr.: Bad Mitterndorf (92km prog) ali Ramsau (preko 100km)..
..ker najbližje do dobrih prog mi je Bad Mitterndorf (nekej 230km je do tja).. ..je kje kaj bližje, da se splača obiskat ?
 pero23
#242118
Pozna kdo kakšen dober servis za tekaške smuči v Ljubljani? Jaz sem jih do sedaj večinoma servisiral pri Zupan Sportu (Radovljica) ali pri Sokliču v Ratečah, samo bi mi bilo veliko lažje, če bi jih lahko peljal vsake 2-3 tedne nekomu iz Ljubljane.
 liks
#272516
Pozdravljeni,

obračam se na vas, ker imam problem z tekaškimi smučmi. Pred leti smo na vse smuči doma namazali oprijemalni vosek Swix. Glede na to da smo amaterji oz rekreativci nismo vedeli kako se pravilno namaže in vosek je pravzaprav čez 3/4 smučke. :D Smuči ne gredo nikamor, zato bi vas prosil, da mi poveste kako odstraniti vsek. Ali so kakšne posebne metode, ker sem probal z segrevanjem itd, ampak je zelo trpežno :D

Hvala in lp
#272518
liks napisal/-a:Pozdravljeni,

obračam se na vas, ker imam problem z tekaškimi smučmi. Pred leti smo na vse smuči doma namazali oprijemalni vosek Swix. Glede na to da smo amaterji oz rekreativci nismo vedeli kako se pravilno namaže in vosek je pravzaprav čez 3/4 smučke. :D Smuči ne gredo nikamor, zato bi vas prosil, da mi poveste kako odstraniti vsek. Ali so kakšne posebne metode, ker sem probal z segrevanjem itd, ampak je zelo trpežno :D

Hvala in lp


Živjo, oprijemalne maže se odstrani z posebno tekočino podobno "špiritu" vendar narejeno prav za oprijemalne maže in bolj okolju prijazno. Ker je to seveda treba kupiti (cena za 1l okrog 30€ odvisno od proizvajalca), se tekači držimo tudi drugih načino odstranjevanja.
Lahko vosek pogreješ z fenom ter ga nato toplega bolj tekočega počasi odstranjuješ z staro cunjo. Paziti moraš da mase ne segreješ preveč ker se lahko uniči, pravtako je treba paziti na fen če je navaden se hitro pregreje.

Ena izmed možnosti je da najprej z "špohtlom" odstraniš vosek kolikor se da nato pa z razrečilom/špiritom do konca očistiš.

Lahko pa tudi kombiniraš obe možnosti med sabo.

Sicer pa imamo sedaj v Nordijskem centru Bonovec Medvode tudi možnost servisiranja smuči / impregniranje - poskrbi za zaščito ter hitrost smuči : 8€
/ priprava za klasično tehniko - nanos oprijemalnih voskov/klistrov : 4€
 liks
#272572
Hvala za hiter odgovor. Bom poskusil še enkrat, tako da bom uporabljal še špirit in malo več potrpljenja.
Prosil bi vas še za eno mnenje. Kako si naj priravim smuči za rekreativno klasično tekanje? Brez kakršnih koli voskov oz. priprav mi smučka "zdrsne", če imam namazano - smučke "zaustavlja" itd.
Glede na to, da ne poznam tekaških izrazov se izražam bolj po "domače".

Lp, T
#272718
liks napisal/-a:Hvala za hiter odgovor. Bom poskusil še enkrat, tako da bom uporabljal še špirit in malo več potrpljenja.
Prosil bi vas še za eno mnenje. Kako si naj priravim smuči za rekreativno klasično tekanje? Brez kakršnih koli voskov oz. priprav mi smučka "zdrsne", če imam namazano - smučke "zaustavlja" itd.
Glede na to, da ne poznam tekaških izrazov se izražam bolj po "domače".

Lp, T

Različni proizvajalci maž ponujajo maže za rekreativni tek, maže so lažje in hitrejše za nanos kot tekmovalne, imajo tudi širšo temperaturno razliko za oprijem kot tekmovalne.
Naprimer START imam nekakšen lepilni trak ki ga prilepiš tam kjer imaš prostor za mazanje in smuči že delujejo in ne drsijo več nazaj. Podobne maže so tudi za hitrost katere so na osnovi alkohola in jih le na mažemo na smučo in počakamo da se posušijo.
Za več podrobnih informacij lahko pišete tudi na center.bonovec@gmail.com
 mlaki1
#301011
Pozdravljeni!

Zadnje dni, ko je toplo vreme in moker sneg imam probleme z mazanjem smuči (skate).
Smuči mi kakšnih 20min lepo drsijo, potem pa se vse občutno ustavi, pri večjih hitrostih navzdol me močno zavira.
Mažem z LF voski, samo en sloj. Občutek sem imel, ko sem dal dva sloja, da je vse skupaj trajalo malo dlje, ampak še vedno max. pol ure. Res pa je, da je na smučeh fina struktura, kar ni ravno primerno za moker sneg.

Zanima me, zakaj je tako kratek čas delovanja maže? Je morda vzrok v fluoru, ki nekaj časa deluje in ko se končno porabi, se smuči zalepijo. Bi moral nanesti dosti več slojev?
Ali bi mogoče pomagalo že to, da vtisnem kakšno grobo strukturo ...?

Kakšen predlog?

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA