vse o teku na smučeh - tehnika, treningi, proge, oprema, ...

Moderator: pryks666

Uporabniški avatar
 lojze
#34149
prosim, tiste ki se s tem ukvarjajo, da mi malo razložijo tehniko. predvsem me zanima klasična in na kakšen način delujejo zavore.
 laufar
#34165
Ne bi te rad strašil, ampak glede zaviranja je bolj slabo, tako da ti priporočam bolj ravninske ceste! Ene rolke sicer imajo bremze, na katere pritisneš s palico, vendar je to bolj nerodna zadeva, zato jo tekmovalci skoraj ne uporabljajo!
Pri klasika rolkah se kolo vrti samo naprej, nazaj pa ne, kot da bi imel smučke namazane. Lahko imaš taka oba kolesa, samo zadnja (oboje je potuha), za učenje pravilne tehnike pa naj bi imelo to funkcijo samo prednje kolo.
 zabig
#34182
Najbolj učinkovito zaviranje je s takoimenovanim plugom, vendar pa, ker so za klasiko koleščki iz mehkejše gume se hitro obrabijo. Priporočljivo je izmenjavnje rolk, da je enkrat ena na levi nogi, drugič pa ta ista na desni nogi - na ta način bolj enakomerno obrabimo kolesa in precej podaljšamo življenjsko dobo.
 Dr`EjCHi
#34861
Ravno gledam tale topic...

Zanima me, kakšne palice uporabljate pri treningu teka na asfaltu?

Js sicer ne tečen na smučeh, ampak poleti vzdržujem kondicijo z rolanjem v klanec in si pomagam s palicami.

Do sedaj sem uporabljal navadne smučarske palice, vendar takšne palice s kovino na koncih palice ne najdejo prave opore na asfaltu.

Zato me zanima, če slučajno uporabljate palice z gumo na konicah?

Oz. kakšne palice uporablja in kje se jih da dobiti?

Hvala lepa za vse informacije.
Pozdrav.

Andrej Veternik
 laufar
#34901
Uporabljajo se tekaške palice z videa konico, dobijo se tudi specialne konice, ki imajo vgrajeno vzmet, ki rahlo ublaži trdoto asfalta, gumijasta konica se ne bi obnesla.
 Dr`EjCHi
#34926
Hvala za info.

Kje pa se da to dobit?
Lih v vsaki trgovini tega verjetno nimajo...ali pač?

Hvala.

Andrej
 Olivera
#34979
Tudi jaz sem pomislila na gumijasto konico, pa mi je prodajalka v JR Sport razložila, da se ne bi obnesle.

Te konice dobiš pa v tej trgovini, ki sem jo navedla. Poglej na splet in jih boš našel.
 Dr`EjCHi
#34981
Hvala za vse informacije.
Uporabniški avatar
 jcerni
#35327
Nekoč sem mnogo pretekel s tekaškimi rolkami. Tekel sem še v času, ko smo imeli velika kolesa, polnjena s plastiko. Takrat jih pri nas ni bilo mogoče dobiti, zato sem jih dobil iz Nemčije od prijatelja. Bile so narejene na Finskem. Zelo sem bil presenečen, ko mi je "ekslpodiral" kolo med tekom. Razletel se je na koščke kot steklovina.

Kot za šalo sem s temi rolkami prehiteval nekatere veliko boljše tekače iz SK Triglav še v času, ko jih je treniral Gašper Kordež. A to ni bilo čudno, saj so oni tekli na rolkah iz Vzhodne Nemčije. Le-te so imele spredaj dvignjen še 5. zelo majhen kolešček. Skratka bile so zelo počasne proti mojim zahodnjaškim.

Sedaj pa sem zopet kupil nove za klasiko pri Janezu Reberšaku na Črnivcu. Ne vem, kako mi bo šlo, ker v tem času sem malo prišel v leta in nisem več tako gibčen kot sem bil nekoč. Pa tudi občutek imam, da je po cestah veliko večji promet. Će bi šlo vse O.K. bi se morda lahko v prihodnjih letih udeležil kakšnega Worldloppet maratona v klasiki: Jezerska pedtesetka, Marcialonga, Koning Ludvig lauf, Vasaloppet ali Birkebeiner renet.
Uporabniški avatar
 jcerni
#35410
Rolke za klasiko NORD CL (italijanskega porekla), ki jih prodaja firma JR sport d.o.o., na Črnivcu pri Brezjah na Gorenjskem, so kvalitetne. Ko sem jih uporabljal, sem ugotovil, da zelo lepo tečejo. Oceno lahko dam, ker so to moje 4 ali 5 rolke različnih proizvajalcev.
Slika
Zelo učinkovite so tudi Swix krpljice mini 10 mm iz vidia jekla (se ne obrabljajo), ravno tako kupljene v JR sportu. Imajo zelo dober oprijem na asfaltu.

Več...
 Olivera
#35477
Jcerni, kaj so to krpljice?

Zgoraj si govoril o enem petem koleščku? To si verjetno govoril o hitrostnih rolerjih (rolkah), torej poletni različici hitrostnega drsanja in ne o tekaških.
Razliko poudarjam zato, da bi komu olajšala iskanje teh rolk, da ne bi toliko zaman iskal po spletu kot sem jaz in dobil čisto napačne zadetke.

A bi se midva lahko zmenila za kakšen skupen trening, da bi mi malo razložil tehniko?
Uporabniški avatar
 jcerni
#35479
Olivera napisal/-a:Jcerni, kaj so to krpljice?


Normalne konice pri palicah so iz navadnega jekla in se obrabljajo. Potrebujemo vidia konice, ki se ne obrabljajo na asfaltu. Ohranjajo svojo koničasto obliko. Takšne konice, narejene za Swix palice, lahko nabavite pri JR sport na Črnivcu. Če pa želite namestiti te konice na palice drugega proizvajalca, pa je potrebno improvizirati. Če imajo palice manjši premer kot Swix palice, lahko storimo sledeče: palicam odstranimo prvotne krpljice, navijemo lepilni trak, nato lahko namestimo krpljico z vidia konico Swix (glejte sliko).
Slika
Olivera napisal/-a:Zgoraj si govoril o enem petem koleščku? To si verjetno govoril o hitrostnih rolerjih (rolkah), torej poletni različici hitrostnega drsanja in ne o tekaških.
Razliko poudarjam zato, da bi komu olajšala iskanje teh rolk, da ne bi toliko zaman iskal po spletu kot sem jaz in dobil čisto napačne zadetke.


Šlo je za model tekaških rolk za klasiko, ki so jih nekoč uporabljali. Videl sem izvedbo takšnih rolk pri SK Triglav, ki so bile narejene v nekdanji Vzodni Nemčiji. Tudi sam sem dobil okoli leta 1978 takšno konstrukcijo rolk iz Češke. Bile so pa zelo nekvalitetno narejene. Z njimi je bilo nemogoče teči. Imele so slabe ležaje, koleščki so se zrahljali ipd.

Dandanes se uporabljajo modeli, ki jih lahko vidite na zgornji sliki oz. v trgovini JR sport na Črnivcu pri Brezjah na Gorenjskem.

Za sebe kupujem tekaške rolke za klasično tehniko. To pomeni, da ima zadnje kolo račno in se lahko giba samo naprej. To kolo ima podobno funkcijo kot smučarske maže. Tudi smučarske maže na sredini smuče preprečujejo drsenje nazaj. Sneg prilepijo na smučo in to preprečuje drsenje nazaj. Če pa smuča "prijemlje" premočno pa se ustvari "cokla".

Olivera napisal/-a:A bi se midva lahko zmenila za kakšen skupen trening, da bi mi malo razložil tehniko?


Z rolkami tečem klasično, kar pomeni, da uporabljam isto tehniko kot pozimi na smučeh . Navkreber uporabljam diagonalni korak. Na terenu navzdol enojni ali dvotakni korak oziroma soročno odrivanje s palicami, če je teren malo bolj nagnjen navzdol (klasična tehnika, tek na smučeh, 50 km, Oberstdorf 2005).

Več o klasični tehniki...

Le rolke so krajše kot tekaške smuči, zato je ravnotežje malo slabše. Poleg tega pa je smuča tudi širša kot kolo tekaške rolke, kar pomeni, da je tudi drsenje slabše. Po teoriji pa naj bi se z rolkami teklo podobno hitro kot na južnem snegu.

Opozoriti pa moram, da ne tečem v drsalni (skejt) tehniki. Za to tehniko pa prodajajo drugačne rolke. Lahko imajo veliko večja kolesa. O teh rolkah ne morem govoriti, ker nimam izkušenj. Ravno tako ne o tehniki.

Spodaj si oglejte nekaj filmov o teku na rolkah:

Korak "Waltz"
Skejt na rolkah
Demonstracija gibanja rok in nog na rolkah pri skejtu

Običajno tečem za Merkurjevim skladiščem v Naklem, kjer bi se lahko zmenili za demonstracijo klasičnega teka na rolkah. Skejtinga ne treniram in ga niti ne obvladam.
Nazadnje spremenil jcerni, dne 28 Mar 2005, 21:08, skupaj popravljeno 8 krat.
 Joe
#49828
To poletje sem preživel več ali manj na kolesu ali v bazenu, kljub temu, da sta tek in tek na smučeh na prvem mestu. Ja, kaj hočemo, poškodba ne izbira ne človeka ne časa. Imam natrgano mečno mišico (nisem še 100 % fit) in ker sem tako ali tako izgubil sezono sem se odločil, da bom kupil rolke in se pričel pripravljati za tek na smučeh

Kot vidim je jcerni velik strokovnjak na tem področju, zato bi ga rad vprašal, katere rolke naj kupim. Sem v dilemi ali skisket fire PV ali PL, mogoče pa celo cobra. Razliko med njimi sem prebral na www.skiskett.com, ampak mene bolj zanima mnenje iz praktičnega vidika. Tekel bom več ali manj v hrib (v dolino grem peš). Sem dober smučarski tekač in tečem samo skate. Lansko leto sem tekel z rolarji, pa je blo super, sedaj pa bi rad poskusu še z rolkami.

A še kdo teče z rolkami?

_______________________
Teči in boš videl.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA