vse o teku na smučeh - tehnika, treningi, proge, oprema, ...

Moderator: pryks666

#368395
Zdravo,

letos so smučišča zaprta in smo poskusili teči na smučeh. Sam sem kmalu po poskusih s klasiko prešaltal na skate in mi je super. Punci pa še vedno bolj ustreza klasični tek. Imela je sposojene stare elanke rc carbon z zeleno podlago. Kot presenečenje sem ji kupil N14366 Madshus Sport Combi MG 180 cm za narebreno podlago pod stopalom in danes je šla z njimi prvič probati, vendar je bila razočarana, ker to nikamor ne gre in tek z njimi je eno samo trpljenje. Narebrene smuči sem kupil prvič zato, da jih ni potrebno mazati in sem pričakoval, da bodo malo počasnejše, vendar da bo šlo tako slabo pa spet ne. Še po bregu navzdol se bojiš da ne odletiš naprej na glavo. Smučka sploh ne drsi oz. zelo slabo. Kje sem ga polomil oz. kakšne smuči bi bile ustrezne za njo. Velika je 170 cm, 80kg. Je mogoče pretežka za te smuči ali so prekratke ne vem, z elanovimi smučmi drsi brez problema. Seveda so bile tudi namazane pod stopalom, da ne drsi nazaj ob odrivu. Kakšne smuči predlagate, da bi ji ustrezale.

Hvala za odgovore.
#368397
Jaz imam narebrene, nič posebnega, ene od Alpine in mi čisto lepo tečejo, včasih odvisno tudi od snega, v nekaterih primerih je bolje, če imaš možnost mazanja. Sicer me je pri isti višini precej manj, a to je bolj nepomembno. Verjetno so smuči malo prekratke zanjo, znati pa moraš tudi, kako pravilno pritisniti na smučko, da se ne bremza ves čas. Nekako takole, po ravnini bolj 'drsiš po sprednjem delu', v klanec navzgor, bolj pritisneš pod čevelj, da ti ne zdrsava. Če zelo 'cuka' tudi pri vožnji navzdol, potem podlaga res ne ustreza trenutnemu tipu snega.
#368399
Živjo,
To je normalno. Narebrane smuči so pač kompromis. Ni jih potrebno mazati, ne zdrsavajo nazaj, vendar pa imajo kot posledico bistveni slabšo drsnost, kar pomeni da gredo veliko počasnejše. Namenjene so zelo rekreativnim tekačem, oziroma bolje rečeno sprehajalcem, ki jim je bistveno, da se lahko gibljejo v naravi, vendar jim ni bistvena hitrost.
Na drugi strani imaš klasične smuči za klasično tehniko, ki jih je treba mazati z različnimi mažami, zavisi od temperature in vlažnosti snega., vmes seveda tudi čistiti kar je zoprno...
Na tebi, oziroma tvoji punci je, da se odloči kaj ji več pomeni.
Jaz osebno potrpim čiščenje in mazanje, vendar na drugi strani lahko hitreje tečem.
#368427
zhigatsey napisal/-a:Zdravo,

letos so smučišča zaprta in smo poskusili teči na smučeh. Sam sem kmalu po poskusih s klasiko prešaltal na skate in mi je super. Punci pa še vedno bolj ustreza klasični tek. Imela je sposojene stare elanke rc carbon z zeleno podlago. Kot presenečenje sem ji kupil N14366 Madshus Sport Combi MG 180 cm za narebreno podlago pod stopalom in danes je šla z njimi prvič probati, vendar je bila razočarana, ker to nikamor ne gre in tek z njimi je eno samo trpljenje. Narebrene smuči sem kupil prvič zato, da jih ni potrebno mazati in sem pričakoval, da bodo malo počasnejše, vendar da bo šlo tako slabo pa spet ne. Še po bregu navzdol se bojiš da ne odletiš naprej na glavo. Smučka sploh ne drsi oz. zelo slabo. Kje sem ga polomil oz. kakšne smuči bi bile ustrezne za njo. Velika je 170 cm, 80kg. Je mogoče pretežka za te smuči ali so prekratke ne vem, z elanovimi smučmi drsi brez problema. Seveda so bile tudi namazane pod stopalom, da ne drsi nazaj ob odrivu. Kakšne smuči predlagate, da bi ji ustrezale.

Hvala za odgovore.


Vedeti moraš, da so to smuči za malo denarja, zelo osnovni model, to je prvo. Kot drugo, bi bilo veliko bolje, da ima smuči med 185-190cm.

Sama drsna ploskev teh smuči je preprosto manj kvalitetna, verjeto je njena podlaga že precej bela? Taka smučka potrebuje redno vzdrževanje in bi bilo potrebno del, ki je namenjen drsenju, redno vzdrževati oziroma jih namazati z npr. rdečo CH mažo.

Danes se uporabljajo tudi smuči za klasiko s kožami v delu za oprijem, katerih tudi ni potrebno mazati.

Imam na zalogi nekaj smuči za klasiko (Salomon, Karhu Volcan, Atomic), če te zanima, me lahko kontaktiraš tudi na trening.izak@gmail.com ali na 051 319 365.

Lp Izak
#368447
Jaz si narebrane smuči za kalsiko vedno namažem pred in za rebrami. Navzdol po bregu so po mojem občutku kakšnih 20% počasnejše, v breg pa imajo super oprijem. Še nisem slišal, da teh smuči ni treba mazati.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA