vse o teku na smučeh - tehnika, treningi, proge, oprema, ...

Moderator: pryks666

#81924
Pozdravljeni!

Do sedaj sem na netu našel različne interpretacije uporabe navadnega likalnika (za perilo) za peglanje smuči. Kupil sem si smuči Fischer RCS in ne bi jih rad takoj zavozil. Delal sem tudi že s sposojenim Swix-ovim. Imam možnost dobiti prenosnega navadnega (9,17 EUR) ali pa Swix-ovega (56 EUR). Vprašanje za stroko: naj tu šparam, če sem se stegnil za dile ali naj nadaljujem s tradicijo kakovosti? :)

Hvala za odgovor!

L.
 svole
#81940
lesi - Nikar ne zapravljaj za specialen likalnik, ker je ravno tak kot ga dobiš na bolšjem trgu za 2 EUR. Likalnik sta enaka, oba imata potenciometer le, da na enem piše 1,2,3, itd..., na drugem pa "svila", "volna", "bombaž" itd... Najbolje je, da likaš na volno(srednja temperatura), bombaža pa se izogibaj. Edino kar je lahko pri navadnem likalniku problem je preoster rob na straneh. Ostrino pa lahko malo pobrusiš. Za likanje voska je navaden likalnik čisto dober, težava je včasih pri praških, ki pa jih moraš zalikati zelo na hitro, saj jih lahko hitro zažgeš.

Nekateri specialni likalniki imajo tudi digitalen prikaz temperature likalnika. Ti likalniki so za manj vešče, ki želijo mazati z specialnimi mažami, na katerih je napisana temperatura.
 lesi
#81943
Svole - hvala lepa! Zaenkrat je to to :), se pa še slišimo!

lp L.
Uporabniški avatar
 Lenuh007
#82028
Jest sem doma vzel "odsluzen" likalnik.
Kot je dejal moj predhodnik; podrusil sem robove.

Potem sem si pa pri prijatlu sposodil infra termometer. Vpisal pravi obsorbsiski koeficient - za boljso meritev.
In potem se z likalnikom igram en cas. Okrog potenciometra je najprej pisalo svila, bombas, volna... zdej pa pise 100°, 110°, 122° 130°C.

In potem pogledas na etiketo maze, kaj pise; pri kateri temp. se nanasa. In speglas.

Sej itak ni tako bistveno ali nanasas pri 120°ali 130°C.
Jest sem enostavno sel skoz proceduro, ker sem imel cas. Sem bil pa v skrbeh, da se likalnik ne bi smodil pri visjih temp, in zato sem meritev opravil.
Uporabniški avatar
 tadejk
#82037
Lep pozdrav!

Še moja malenkost!

Bolj, kot temperatura,je pomembno za smuči kako dolgo "peglaš". Lahko tudi na pravi temperaturi za vosek zapeglaš smuči, če jih greješ predolgo.

Sicer pa naj se iz likalnika ne bi kadilo, pa je temperatura ta prava.

Tadej
 lesi
#82045
Hvala Lenuhu007 in Tadejku za napotke! Bom moral kar pohiteti, da bodo dilce (2 para) do sobote nared... Bo kdo morda na relaciji Planica-Tamar? :) Snega imajo že čez 70cm!

No, pa lep pozdrav!

L.
Uporabniški avatar
 EVicA
#82164
Lenuh007 napisal/-a:JOkrog potenciometra je najprej pisalo svila, bombas, volna... zdej pa pise 100°, 110°, 122° 130°C.


Tudi sama uporabljam en že dolgo časa odslužen likalnik, pa bi ti bila ful hvaležna Lenuh007, če bi mi povedal, ko si se že tako pomatral, kakšne so temperature pri posameznih tkaninah. Sicer verjetno se od likalnikalnika do likalnika verjetno malo razlikuje, ampak odstopanja ne morejo biti prav velika.

Ko smo že pri mazanju, mogoče še vprašanje okoli maž. Katere uporabljate? Jaz se poslužujem Swix Cera Nova, vendar me pri nakupu/uprabi vedno begajo podskupine: LF, HF, CH. Sicer sem na njihovi spletni strani že prebirala kaj pomeni kaj, vendar še vedno...... cela znanost. Nekako sem prišla do sklepa, da če vstrajam pri tem, da nimam doma celega "servisa", najblje pridem skoz s skupino "CH", ki naj bi bila "good general purpose" maža.

LP, E.
Uporabniški avatar
 stari
#82200
Oznake LF HF in CH pomenijo vsebnost flora v maži,bolj ko je sneg vlažen večja vsebnost flora je potrebna.Sevada pa je razlika tudi v € ,ki jih daš zanje.Pri mrazu kot je sedaj ni potrebna velika vsebnost in lahko up orabljaš osnovno mažo samo,da je dovolj mrzla -10 - -15 zelena.
:lol:
Uporabniški avatar
 EVicA
#82235
Uf, zelena, ta je za -10 - -32°C....... te sploh nimam v "naboru", največkrat pozimi mažem z violo (-2 - -8°C) ali če je res mraz z modro (-6 - -12°C).

-10 - -15°C pa med Swixovimi še nisem zapazila. Je to od katerega drugega proizvajalca?

LP, E.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA