prostor za dogovore in pogovore TFjevcev s totega konca
Uporabniški avatar
 Vreme
#96819
Tam kjer je volja je tudi pot. In ker ste nekateri pokazali voljo ter ponudili pomoč in sodelovanje je primeren čas, da odpremo novo temo - Mariborski maraton!

Pa pričnimo najprej pri zgodovini. Davnega leta 1994 je bilo v organizaciji atletskega društva Tam Maribor izveden eden in dosedaj edini maraton v mestu pod Pohorjem. Trasa maratona lahko najdete na tej povezavi:

http://www.mapmyrun.com/run/slovenia/maribor/640819183

Kot vidite dolžina proge ni 42 km, kar je verjetno treba predpisati netočnosti vrisane poti, ali pa...

In kako naprej??? Vsak začetek je težak in tudi tokrat verjetno ne bo drugače. Da pa bi nam bilo malo lažje in da ne čakamo na naslednje leto predlagam, da idejo o maratonu uresničimo kar letos. 10 km znamka in mali maraton bi bila za začetek kar prikladna. Organizirajmo se in pripravimo najprej neuradni tek po Mariboru. Ne potrebujemo nobenih dovolenj, zapor ceset in še vse kar spada zraven. Tako bi se kar nekaj naučili in bili bolje pripravljeni na naslednje leto.

Torej najprej moramo trasirati progi in določiti datum.

Predlagam datum 29.09. S tem datumom si ne skačemo v zelje ne z Ptujskim maratonom ne z Ljubljanskim, pa še dovolj razmika je med njima.

Proga, no ta pa bo verjetno težja. Sam sem privrženec mestne proge. S štartom in ciljem v centru mesta, ali pa vsaj v neposredni bližini. Proga ki jo bomo trasirali seveda ni potrebna da bo pribita za vekomaj amen, če nam ne bo odgovarjala, bomo pač poiskali drugo, jo spremenili dopolnili oz. odvzeli.

Kaj pravite?????
 Reeko
#96822
Jaz sem takoj za. Čeprav sem začetnik v teku, hočem bit tui začetnik pri mariborskem maratonu. Proga po mestu mi pa nekaj na začetku nena diši, ker to bi pomojem bilo treba nekaj organizirat, ker ko se bo več kot 30 ljudi spustilo po jurčičevi(al pa bilo kje) :D Bi pa bilo zanimivo to doživet :D Vreme_mogoče sem narobe razumel.
Uporabniški avatar
 INOT
#96826
10 km se da organizirat v okviru tekaškega foruma tako brez vsega. 42 km uradno z vsemi dovoljenji..... če boš zbral kakšnih 5000 ali več evrov.
Rabiš še veliko prostovoljcev, redarjev, policija, prva pomoč....
Maratona Maribor ne bo videl. Upam si iti stavit!
 Reeko
#96830
Škoda, nada umrije zadnja 8) grem malo v stražun razmišlat o mariborskem teku :D
Uporabniški avatar
 ZadniKING
#96842
Fala Vsemogočemu, se je te negdo le spomno...
Torej, tudi moja malenkost že kar nekaj časa razmišljam o eni resni tekaški prireditvi v Mariboru. Vsa čast AK Poljane, ki prireja teke zgodaj spomladi, SK Hoče za Pohorski tek, pa Bobeku in vsem, ki obdelujejo svoje vrtičke na tem področju. A dejstvo je, da bi MB kot drugo največje mesto v Sloveniji moral imeti tudi maraton. Pa makar samo polovičko. Je že tako, da je Slovenija malo majhna za več kot dva ta prava maratona. Šmrc, so pač Radenci in Ljubljana že napolnili žakel... Čeprav z dobrim tempiranjem časa, bi se mogoče dalo skoz' spraviti tudi še tretji cel maraton. Se pa strinjam z Inotom, da je to velik zalogaj, tako organizacijski kakor tudi, ali predvsem finančni. Za ta pravi maraton namreč 5000 Eurov ne bo dovolj! Niti slučajno. Bo jih treba zbrati vsaj 20.000. Ker se pri nas pač ne moreš zanašati na nekaj tisoč prostovoljcev (kot na primer v ZDA), ki bodo zastonj preživeli dan ob progi in delili vodo, ali karkoli že... Preprosto še nismo na tej stopnji razvoja (tekaške) kulture! Na žalost...
Skratka, jaz sem ZA! Računaj(te) na me! Moj infos je še zmeri isti!
Uporabniški avatar
 ero
#96844
hoj,

glede maratona po mestu - brez podpore mestne oblasti ne bo nič. a imate koga med mestnimi svetniki, ki bi se ga dalo zlobirati v to smer?

v Ljubljani je že bilo tako, da brez Andreja Razdriha, ki je bil takrat mestni svetnik in je dovolj tečno in trmasto vztrajal, maratona še danes ne bi bilo...

budžet za 'velik' maraton je pa bolj nekje v rangu 200.000 EUR. Ljubljana vloži več, ker ni nič zastonj. v Radencih je pa marsikaj na prijatejski bazi in s tem so tudi stroški precej nižji.

uradni in javni podatek - in prosim, brez plazu pripomb - Timing Ljubljana letos dobi iz mestnega proračuna za izvedbo vseh prireditev, ne le maratona, 290.000 EUR!
Uporabniški avatar
 Vreme
#96850
Maribor bi si zaslužil tako prireditev zato sem mnenja, da jo imamo pravico tudi pripraviti.

Vsekakor je zamisel o velikem maratonu v centru mesta dolgoročni pogled, pričnemo pa lahko z najenostavnejšim načinom z 10-tko. kateri pa bi lahko že dodali recimo prividih maratona. Teklo bi se lahko tudi kot tek dvojk ali celo četvork. Se pravi vsak tekmovalec preteče 10 km ali 20 km razdaljo. Za začetek bi to bilo že nekaj.

Vsekakor verjamem, da je organizacija velikega maratona in še to po samem mestu velik finančni zalogaj. Sam priznam, da o finančni plati in organizaciji takšnih množičnih prireditev nimam pojma. A ne moremo kar na začetku obupati. Počasi in z vztrajnostjo se daleč pride (pa saj tečemo tudi tako mar ne??) in skupnimi močmi sem prepričan, da se nam bo enkrat tudi ta želja uresničila.
Uporabniški avatar
 INOT
#96854
Kot je že napisal Ero mora biti vsaj eden ali več vplivnih ljudi, ki bi imeli interes, da se takšna zadeva uresniči. Vse ostalo je tratenje časa. V Mariboru so teki kakršni pač so, na nizki ravni in temu primerna je tudi udeležba na njih. Kot kaže bo še kar nekaj časa ostalo tako.
Ali mislite,da je predlani koga pri časniku Večer zanimalo,da smo imeli v Mariboru tek na stopnice? Tudi pri organizatorjih festivala Lent ni bilo nobenega odziva,da bi se stvar vključila v festivalsko ponudbo. Kamorkoli kaj napišeš, nihče niti ne odgovori kaj šele, da bi kdo pokazal najmanjši interes...
Tako ostajamo pri olimpijskem teku,teku prek Pohorja,mariborskem teku in pa po mojem mnenju še najboljše organiziranemu pohorskemu gozdnemu teku. Na vseh teh prireditvah skupaj pa se zbere mogoče 200 ali maksimalno 300 ljudi. Žalostno stanje ampak tako pač je. Amen :D
Uporabniški avatar
 markor
#96880
Oj, da še jaz "pristavim moj mali piskrček"...
:arrow: moj prvi (skromni) predlog - plis, dajmo bit "konstruktivni" - če nam nekaj je za naredit dajmo iskat možnosti da to naredimo, ne pa vse možne razloge, da se stvari sploh ne lotimo..:roll:
:arrow: priznam, doslej nisem imel nekih izkušenj z organizacijo tekov - sem pa se pripravljen aktivno vključit in pomagat pri bodočih "tekaških projektih v Mb in okolici"..
:arrow: strinjam se s Vremenom - dajmo začeti "neuradno", potem pa naprej..
:arrow: jaz bi bil več kot zadovoljen, če bi bile letos "štenge" - kasneje 10-ka itd. itd.
:arrow: ne pozabit - po moje bi bilo pomembno, da smo pri kakršnikoli organizaciji "inovativni" - torej organizirat nekaj posebnega, drugačnega, magari samo malo drugačnega..:wink:
:arrow: dileme okrog štartnine - jaz osebno bistveno raje dam 5€ (in za to ne dobim čisto nič - ok, voda izzvzeta..) kot pa 15€ ali več (in potem gledam pod prste organizatorju, kaj mi je za ta denar "podturil" v vrečko!):roll:
:arrow: Inot: sam menim, da je mnenje "če te ni v Večeru te ni" malo zgrešeno - Večer je konec koncev v zadnjih letih čisti podn (čeprav ga seveda berem vsak dan..), imamo pa kup lokalnih medijev, tudi brezplačnih, v katere pa "lažje prideš"..
:arrow:strinjam se - "občino" je - za "uradne teke" definitivno treba "pritegnit" - brez nje ni nič.. Pa - če tam dobimo "nogo" - po moje ni za zavreči še možnosti organiziranja teka v sosednjih, manjših, "bolj fleksibilnih" občinah - v kolikor seveda že nimajo česa podobnega v svojem "meniju"..
:arrow: pa še nekaj.. po mojem menenju - dokler je vse "neuradno" ne bo problema z udeležbo - mislim številčno. Takoj, ko pa bomo pričeli "fehtati" okrog za denar te bo pa vsak vprašal: "Ja kolko vas pa sploh je?" In - kot je že Inot ugotovil - se tudi sam bojim, da nas je tekačev v Mb in (bližnji) okolici bolj skromno število.. Če se ne motim jih recimo na gozdnem teku niti 100 ni.. Ergo, "maraton za 10 mandeljcev"? Skratka..:?:

Upam, da nisem preveč "naložil"..:wink:
Lp!
MArko
Uporabniški avatar
 Vreme
#96882
Inot a ti praviš, da ne bi niti poskusili? Poskusili sami začeti čisto od začetka, z malimi koraki, postopno?? Kot sem rekel ni potrebno da začnemo z 42 km, pričnimo z 10 km in si postopoma nabiramo izkušnje . Poskusimo biti drugačni, boljši in na tak način pridobiti sponzorje, zanimanje medijev in še kaj. Vsak začetek je definitivno težak. To moramo pričakovati, a brez nič ni nič.

Če ne poizkusiš ne veš kaj lahko pridobiš, izgubiš pa tako ali tako s tem,da nisi poskusil. :wink:

Omenil si mariborski tek, kateri pa je to ne poznam???
Uporabniški avatar
 potepinko68
#96919
Jaz pa mislim, da so Štajerci sposobni tek organizirat... poglejte na primer samo organizacijo Lenta...

Pa promocija Maribora... mogoče bi pa združili z Lentom.. še tek.. ker je poleti vroče.. recimo samo 10km ali pa mali maraton za začetek..

lp,
potepinko
Uporabniški avatar
 ZHAK
#96923
Vreme napisal/-a:Inot a ti praviš, da ne bi niti poskusili? Poskusili sami začeti čisto od začetka, z malimi koraki, postopno?? Kot sem rekel ni potrebno da začnemo z 42 km, pričnimo z 10 km in si postopoma nabiramo izkušnje . Poskusimo biti drugačni, boljši in na tak način pridobiti sponzorje, zanimanje medijev in še kaj. Vsak začetek je definitivno težak. To moramo pričakovati, a brez nič ni nič.

Če ne poizkusiš ne veš kaj lahko pridobiš, izgubiš pa tako ali tako s tem,da nisi poskusil. :wink:

Omenil si mariborski tek, kateri pa je to ne poznam???


Se pridružujem temu mnenju. Sam sicer nimam izkušenj z organizacijo takih prireditev, sem pa enkrat sodeloval pri kolesarski prireditvi bikefight, ki je potekala na prostoru stare vojašnice v Škofji Loki. Z dovoljenjem ni bilo posebnih težav, ker ni bila potrebna nobena zapora ceste, potrebno pa je bilo zagotoviti zdravstveno in pa varnostno službo, merjenje časa, sponzorje, nagrade za tekmovalce, reklamo, prijave, postaviti in označiti progo... In ko se prireditev začne, ugotoviš, da manjka še to pa to pa to...
Tako da za začetek res svetujem 10km, mogoče celo dva kroga po 5km, zaradi samih težav pri pridobivanju dovoljenj, varovanju tekmovalcev...
Pa še kot organizatorji boste dobili izkušnje in ideje za naprej. Vsekakor pa vidim priložnost za lepo tekaško prireditev v Mariboru.

Vso srečo in naj ideja ne zamre!!!!!!!
Uporabniški avatar
 milkec
#96931
Maribora ne poznam skorajda nič, ampak če bi recimo dobili kako ustrezno traso, ki ne poteka po glavnih cestah (recimo nekaj takega kot Tivoli v LJ), se da prireditev organizirati relativno poceni (z veliko prostovoljnega dela).
Verjamem, da bi Ero (pa tudi jaz, se razume) priskočila na pomoč in poskušala uporabiti ljubljanske izkušnje! Seveda, če bi pomoč sploh hoteli!
Uporabniški avatar
 Vreme
#96933
Milkec seveda bomo pomoči še kako potrebni. Me pa veseli več ali manj pozitiven odziv večine izmed vas. Torej je čas,da se lotimo zadeve!!
Uporabniški avatar
 AndrejaR
#97747
Ta tema izgleda malo pozabljena, kar se mi zdi zelo škoda :) . Najbrž bi bil sedaj skrajni čas za kakšne konkretne dogovore, če bi naj bil prvi Mariborski maraton še letos. Je kdo razmišljal, da bi se dogovorili za kakšen 'sestanek' na katerem se dobimo vsi, ki nas to zanima, oziroma bi bili pripravljeni pomagati?
Če ne drugega, se pač malo predebatirajo razne ideje in postavi osnova za nadaljevanje.

lep pozdrav
Andreja

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA