prostor za dogovore in pogovore TFjevcev s totega konca
Uporabniški avatar
 Samo:-)
#141558
Klopotec, tudi z moje strani čestitke :cast1: . To je res neverjeten dosežek!

Spremljam vajino razpravo s tekom_v_snegu o gabezu in robidah. Seveda iz čisto sebičnega razloga, ker imam tudi jaz vnetje pokostnice :cry: . Kot dokaz, da se je tudi moj imunski sistem rahlo porušil je še vnetje/granolom zoba (1!). :? . Pri vsem skupaj pa tudi jaz dobivam občutek, da je pri takih zadevah uradna medicina popolnoma nemočna (ali pa morda z namenom nemočna :evil: ?).

Torej robide in gabez. Spomnim se, da je moja babica vedno imela na zalogi nekaj gabezove masti. Zdaj ko je ni več, pa uporabljamo neke čudne Pernatone, Turbo gele,... ki očitno več ali manj igrajo na placebo učinek in povzročajo alergične reakcije pri pretirani uporabi...

Res, hvala za napotek! Zdaj se grem kuj basat z robidami na našem vrtu in prebrskat wikipedijo, da vidim kako sploh zgleda "ta" gabez :oops: .
 klopotec
#141599
Hvala Samo.
Zob granulom. Jaz mam tudi en sumljiv zob, ki mi ne dopušča bolj močnega ugriza. Takrat malo zaboli, kar pomeni da je nekaj narobe z njim, ga je že hotela spulit, pa smo rekli naj še nekaj časa bo, ker neko funkcijo pri mletju hrane pa le še opravi. Ampak zobe je treba sanirat, ker pokvarjen zob zastruplja celo telo.
Jaz grem zdaj po korenine gabeza in bom naredil novo mazilo pa sporočim.

Ko gabez enkrat spoznaš ni problema, pa zagotovo si ga žće videl. Nimam trenutno objektiva, drugače bi ga poslikal pa tu prilepil. Pa ne vem, če ga celo nisem lani slikal in imam nekje slike. Bom potem pogledal.
Uporabniški avatar
 Samo:-)
#141625
Zob - sem v procesu. Zobozdravnik mi je dal injekcijo in mi rekel naj spiram gnojni kanal s peroksidom. Pomaga odpirati kanal, da gnoj steče ven in ne zastaja v telesu ter povzroča bolečin. Baje se takšne zadeve zdravijo tudi po leto ali več... :? V vsakem primeru pa moram telesu pomagati (krepiti imunski sistem).

O gabezu sem prebiral tukaj

Pravijo, da je gabez strupena rastlina in je potrebno z njim previdno. Obkladki na celo kožo so OK (max 10dni), pitje pa ni priporočljivo...

V vsakem primeru pa ga bom poizkusil poiskati, da si naredim nekaj obkladkov. Mislim, da ima tek_v_snegu prav, ko pravi, da se ne smemo zanašati samo na počitek...
 klopotec
#141639
To je gabez, ja. Včasih so ga jedli v solati, pa poparjenga, zdaj pa odsvetujejo. Kot maža iz korenin pa mora biti prava stvar. Ravno zdaj sem se vrnil domov in prinesel korenine. Treba je vzet s seboj motikco. Jaz sem imel en mali krampec pa sem se kar namučil. Grem delat žavbo, pa sporočim kako je uspela.
Uporabniški avatar
 tek_v_snegu
#141663
Samo:-) napisal/-a:Zob - sem v procesu. Zobozdravnik mi je dal injekcijo in mi rekel naj spiram gnojni kanal s peroksidom. Pomaga odpirati kanal, da gnoj steèe ven in ne zastaja v telesu ter povzroèa boleèin. Baje se takšne zadeve zdravijo tudi po leto ali veè... :? V vsakem primeru pa moram telesu pomagati (krepiti imunski sistem).

O gabezu sem prebiral tukaj

Pravijo, da je gabez strupena rastlina in je potrebno z njim previdno. Obkladki na celo kožo so OK (max 10dni), pitje pa ni priporoèljivo...

V vsakem primeru pa ga bom poizkusil poiskati, da si naredim nekaj obkladkov. Mislim, da ima tek_v_snegu prav, ko pravi, da se ne smemo zanašati samo na poèitek...



Ja to o strupenosti gabeza je zelo zanimivo.

Menda so ga komaj 2001 dali na listo potencialno strupenih rastlin
( za notrajo uporabo - kar berem da ni za pitje èajev, kapljic, ali odprte rane ).
Moti me edino, da se je vèasih na veliko uporabljal.

Dali pa so ga na listo zaradi ugotovljenih odvisnosti z boleznimi jeter in celo raka ( pri notranji uporabi seveda ). Kakorkoli Klopotec je zaèel v smeri, ki je tudi meni simpatièna. In njegova izkušnja bo verjetno vsem nam pomagala.

Drugaèe pa se dobi tudi mazilo - preverjal v MB lekarnah.
Ampak za sedaj mi diši naèin kot si ga je pripravil Klopotec: topli obkladki...iz listov oz. korenin.

Pa še tako ima èlovek možnost primešati kaj koprive ( recimo za kakšne revmatiène ali atritiène težave ).
 klopotec
#141672
Listi in korenine vsebujejo alantoin, to je beljakovina ki vzpodbuja nastajanje novih celic mišic, veznih tkiv in kosti. Tako sem prebral v mojih knjigah, pa na internetu je tega mnogo. Včeraj sem naredil mazilo iz svežih listov s šnopsom, precedil in dal na vneto mesto. Preostanek sem dal v hladilnik in zvečer hotel ponovno nanesti na kožo, pa sem opazil, da se je masa naredila kot ena želatina. Vrgel vstran, kar je bila napak, ker je normalno da nastane sluz.
Zdaj pa sem nabral korenine, jih narezal in dal kuhat v čisto malo vode in na čisto rahel ogenj, tako da malo brca. Kuha se že nekaj časa, mora pa biti čisto mehko, da se bo lahko pretlačilo skozi krpo, nato pa na kožo.
Zunanja uporaba ni problematična, notranja ali pa na žive rane pa bi lahko bila. Za pokostnico, zvine, zlome in podobno pa mislim da je lahko zelo dobro. Sicer pa bom kmalu videl.
Artritiki (nekaj nas je med tekači). Zdaj vemo kako obvladovati artritis, gabez pa je lahko dodatna podpora. Posebej boleče sklepe, oziroma sploh predele bi lahko oblagali s pripravki gabeza. Pospešili bi rast novih celic in tako mehčali prizadete dele. Ampak osnova za boj z artritisom je prehrana. To pa že vemo. Gabez torej kot podpora.
 klopotec
#141924
Po trikratnem nanosu pripravka iz gabeza, vmes pa mrzlih obkladkih, je danes zjutraj situacija zelo dobra. Oteklina je skoraj čisto splahnela, bolečina je zanemarljiva. Pravkar sem se s kolesom pripeljal 22 km. Nekje na 20 km mi je noga nekaj šepetala, da bi bilo zaenkrat dovolj. Hodim lahko normalno, no skoraj normalno.

Propravek iz korenin je treba nanesti čimbolj na debelo na pokostnico, dati čez gazo, nato pa povezati s povojem. Glede na to, da je bilo vnetje res močno, lahko rečem, da je to v štirih dneh res lep napredek. Danes popoldne bom pripravek nanesel še enkrat in po potrebi še čez vikend. Poročam kdaj bo poškodba čisto sanirana.
Izgleda da res za vsako bolezen ena rožca raste.

Samo. a si že našel gabez?
Uporabniški avatar
 Damijan
#141948
Sicer debata nima več dosti zveze z zgornjim podravjem, pa kaj...

Lepo, da spoznavamo "domačo lekarno", a tudi jaz sem pomislil, kako bi
lahko vedel, da je res gabez tisti, ki ti je pomagal. Po 4 dneh bi vnetje
itak samo moralo že zdavnaj pojenjati. Govorim namreč iz izkušenj, ker
če sem imel kdaj težave, so bile to dejansko ravno in najhujše s pokostnico.
"Shin splint" je bila magična beseda, Google mi je pomagal diagnosticirati.
Daaaleč nazaj, na začetkih teka, ko sem... milo rečeno pretiraval.
Dohtarji so me namreč gladko odpravili - nehaj! Ja, pa jej da ja!

Ko nas poškodba /npr. boleča pokostnica/ zadene, je normalno, da
razmišljamo o sanaciji, mislim pa, da je vredno razmisliti predvsem o
vzrokih. Klopotec (ali kdorkoli drug) - si razmišljal tudi o tem?

PS Semjulu glede rehabilitacije brez/z gabezem: hm, morda bi moral
eno nogo pustit, drugo pa mazat? :lol:
 klopotec
#141949
V začetku mojih tekaških poskusov sem imel nekaj težav s pokostnoco. Vendar ni bilo nobene otekline, bolečine pa so bile neprimerljive s tem kar je bilo sedaj. J az ne odneham kar tako, ampak tokrat res ni šlo več. Kot bi mi z nožem rovaril po kosti. Seveda bi to lahko preprečil, če bi nehal ko se je pojavila bolečina neke normalne intenzitete. Razlog je torej jasen, preslaba pripravljenost za takšno količino obremenitev. Vse je treba postopoma.
Poškodba še ni odpravljena v celoti in če v 14 dneh ne bom čutil nobenih posledic bo to v redu. Pri tisti prejšnji poškodbi se mi je to vleko čez en mesec.
Tudi sam sem razmišljal, ali je gabez kaj pripomogel in škoda, da me nista mučili obe nogi. Potem bi eno mazal ene pa ne, pa bi takoj vedel. Ampak že stari ljudje so imeli takšne poškodbe. In so znali bolj poslušati odzive svojega telesa. Jaz jim verjamem.
Je pa tako. Korenine je treba izkopati čim pozneje jeseni, ali pozimi, ker takrat vsebujejo največ učinkovine. Potem koreninoi posušimo in čaka. Upam da je ne bom rabil, ampak čakala pa bo. Ker zima je kot nalašč za dolge trekinge.
Uporabniški avatar
 tek_v_snegu
#141992
Kaj toèno je narobe èe èlovek aktivno pristopi z gabezom?

Vzroki:

Ja brez dvoma vzroki. Ampak vzroki so že znani. Pa še tudi to velja reèi: Usred rata ne pije se kafa. Bo prišel èas tudi za kavo.


Vnetje je eden od naèinov telesa da se reši toksinov.
Ko se toksini akumulirajo imunski sistem veè ne more štopati mikroorganizmov ...

Dosedaj paè vzroki niso bili dovolj dobro odpravljeni.
To se vsakemu dogaja..enim na 10km enim v mirujoèem stanju
enim skozi pokostnico, drugim skozi prehlade in zasluzenost, tretji tako dolgo vztrajajo da morajo celice podivjati in mutirajo v rakaste celice...
Ampak tak pametni stroj kot je telo vedno to naredi v neki usmiljenosti do našega uma tako, da je izbrana pot najmanjše možne obremenitve funkcionalnosti katero zahtevamo v stanju stresa. Stres smo si izbrali sami : tek....

Vsak enkrat naleti na zid, ki mu odkrije da bi lahko še globlje posegel v ....??? ( kaj??? da zopet ne bo frka okoli obèutljive teme ).

Sedaj ko bo stanje sprejemljivo pa se lahko zopet posveti zdravljenju oz. odpravi vzrokov od znotraj -> navzven , pa še kakšna statregija za intenziviranje stresa v pravi psotopnosti. Kdo bi poznal tako iz prve ritem telesa, ki ga tvorijo delovanje žlez, delovanje jeter, pretoènost transportnih poti ( limfa, filtriranje in odvajanje vode )...( Iz prve beri...skozi priprave na stres, ...).
Uporabniški avatar
 Samo:-)
#142060
@klopotec: Ne :( , ni mi še uspelo najti gabeza. Moram se k temu resno spraviti čez vikend. Nujno!

Zaenkrat rešujem problem bolečine s hlajenjem in kitajsko mastjo iz DM-a. V lekarni so me nekam čudno gledali, ko sem omenjal "neke obkladke" in me "napodili" v zeliščno trgovino :shock: .

Jutri greva z Li s kolesi na Pohorje, mogoče pa ga le kje zagledam.

V nasprotnem primeru sem razmišljal, da skočim sem v okviru nedeljskega treninga s kolesom, seveda. :wink: . Piše, da je zeliščna galerija odprta od 10 do 17 tudi v nedeljo, če gabeza ne bom mogel kupiti, mi ga bodo vsaj pokazali in mi morda prišepnili kakšno okoliško nahajališče... 8)

No vseeno pa zadeva gre na bolje. Ta teden sem 2x tekel, pač z bolečinami. Po občutku sodeč ni bil tako zelo velik greh, kljub temu da je tek definitivno stres za telo - sploh v teh razmerah. Vendar kaj pa ni? Mislim, da je najhujši stres lenarjenje - kakršnokoli fizično ali mentalno.
Uporabniški avatar
 Samo:-)
#142251
Našel! :juhuhu:

Tako je revež zgledal predno sem se ga lotil z motko.

Slika

Slika

Zdaj pa korenino narezat in v lonec z njo pa pustit da nekaj časa brbota.

Noga se je v zadnjih dneh že zelo popravila, vendar še vedno vsak korak pri teku zaboli. Upam, da bo gabez celjenje še pospešil. Fajn bi bilo, da bi bil na ptujskem zraven...
Uporabniški avatar
 tek_v_snegu
#145936
Klopotec je to noè bil priden.

Zveèer je krenil iz Kamnice pri Mariboru.

Zdaj zatrkuje v gostilni Žohar pod bivšim mejnim prehodom Radelj in po spustu iz 1000m visokega Kapunarja je ves optimitièen.

Pred njim je lep dan tako da ima zelo lepo priložnost, da v toku na SV Slovenije še lepega dneva pride do konca.

Pravi, da nekaj èuti pokostnico ampak ker je pred njim veliko bolj razgiban teren ( menjava ritma ) upajmo, da je to samo lažen strah.


Vzpon iz Radeljskega potoka na Tri Kralje in Sv. Jernej bo dal prvi odgovor, èe gre samo za strah od prve izkušnje.
Nazadnje spremenil tek_v_snegu, dne 12 Sep 2008, 11:16, skupaj popravljeno 1 krat.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA