splošno, vabila, poročila, ...

Moderator: bubi

 kofols
#116347
Dule bom nekaj napisal, sam se še preveč :lol: :lol: :lol: 1€ se mi zdi, da je blo že lan, tko da.....:D.

Sej ponoči tud v orientaciji folk ve kam mora tečt. Ista reč kot podnevi. Lestvica: Po Tivoliju, dam gor še imena, te pa seveda upoštevam. No, če bo kdo prepričal Venceljna stavim, da boš to ti. A se sploh poznata al sam navijata eden za drugega?
Uporabniški avatar
 žine
#116357
hoj,
pridem tud jaz :D Tivoli je prikladno blizu in dlje kot do Rožne ne moreš zalutat :D Pa še lunina svečava bo!
lpŽ
Uporabniški avatar
 DuleKTKV
#116434
No prav, če se bom zgubu mam itak telefon s sabo 8) , pa tud tazaden mora nekdo bit.

Če bi vencelj prišel na tekmo, imam mogoče šanse, da sem predzadnji... :lol: vencelj :arrow: poziv na dvoboj - saj ne, se hecam :)
Uporabniški avatar
 DuleKTKV
#116502
Še ena O tekma je za mano 8) Za razliko od Božičkovega teka, so tokrat lučke navidez kaotično cikcakale po Tivoliju in begale sprehajalce, ki so ugibali, kaj se dogaja :? Vendar je v vsakem kaosu nekaj reda...

Organizacija teh tekov je res rutinirana zadeva. Vsi točno vedo, kaj morajo storiti, nihče nič ne sprašuje (za neumna vprašanja računajo 1€ ali več :twisted: :wink: ), vse teče kot namazano... "Rookiji" imamo pa malo težav (vsaj jaz); npr. štart iščemo cca. 50m stran, pri zadnji kontrolni točki, ČE JE PA TEMA IN SE NIČ NE VIDI!

Srčni utrip in povečan adrenalin sem dobil že, ko sem videl štartno listo: ker sem se prijavil kot član TFja so me vtaknili kar v A skupino, torej med profije (očitno smo TFjevci cenjen kader) ...jaz pa danes tretjič na O tekmi, pa še noč je :shock: No potem se je pa izkazalo, da je bila to kar dobra poteza organizatorke, če prav domnevam je to bila Eneja, ki se očitno spozna na svoj posel :)

Prepričan sem, da danes nisem bil zadnji, pa tudi, če sem bil je že vse skompenzirano z dobrimi občutki :)

Tudi žine je tekel, upam, da se je dobro odrezal!
 kofols
#116527
Lestvica TF-O-CONTEST:

A / točke
Andrej Remic / 174
Bogomir Trontelj / 60
Robert Pobežin / 20
Stanko Čufer / 20
Marjan Smolej / -
Dušan Maček / -

B / točke
Robert Pobežin / 203
Primož Mikložič / 196
Marjan Smolej / 160
David Čufer / 70
Žiga Batič / 59
Nej Smolej / 57
Dušan Maček / 41
Jure Tršar / 37
Luka Trontelj / 28
Žiga Trontelj / 27

C / točke
Tina Ušaj / 49
Luka Trontelj / 28
Žiga Trontelj / 27
Sara Podgornik / 19
Nejc Kodrič / 17
Martina Kržič / -

Upoštevani so vsi TF in vsi brez kluba (indiv.). Če je še kdo od začetnikov (med taborniki) pa ga ni na lestvici, pa bi recimo rad bil, naj sporoči in ga lahko damo gor (Uber inšpekcija, če je res začetnik sledi :D ).

Za TFjevce in ostale:
Zdej je 14 dni pavze. Do konca bo še 5 tekem, tako da lahko računate na borbo do konca v vseh kategorijah. Razlike so majhne, pa tudi točke se dobi za dobro predstavo, kar je kar težko, če se vam prikrade kakšen dober v B, da ne govorimo o A. Sama uvrstitev na tekmi je na začetku O spoznavanja bolj ko ne nepomembna (to pravjo že od nekdaj), ker tečt vemo, da znate, orientacija pa je pri vseh začetnikih malo večja težava in zato sem za dobro nam voljo uzakonil :wink: tole lestvico. Vsi začetniki "razen izjem" so nekaj časa približno na enakem nivoju (evo dokaza), vsaj dokler jim ne steče orientacija, potem pa marsikdo od tekačev lahko kar hitro naskakuje že sam vrh lestvice. No to se samo tako govori, da ne boste mislili, da ni poštene konkurence :D

A se bo še kdo preizkusil?Če kdo omahuje, da bi še prišel, pa da ne bi, pa da nima kompasa, pa ne ve nič je samo ena rešitev. Pridite na naslednjo tekmo! pa vprašte nekoga, ki boste videli, da ve za kaj gre. Ste pa vsi začetniki, ki se še boste preizkusili še zmeraj v igri za končno O-nagrado in zato tale TF-O-CONTEST še ni rekel zadnje besede!
 kofols
#116552
Aja,

Še čestitke vsem na lestvici pa tud če ste po nekakšnem naključju padl notr. :D

Dule.....vse malenkosti se boš sprot navadu, tud izkušenejši delajo svašta napak na startu, progi. Morš vse izkusit drugač ne gre.... Evo, moja napaka na KT 14 me je včeraj potisnila iz boja za zmago. Ni kaj v O ni taktiziranja. Fajt od štarta do cilja.
Uporabniški avatar
 Tasko
#117025
Živjo.

Zelo rad bi se udeležil kakšnega Orientacijskega teka, me zelo zanima kako to zgleda. Vendar ne poznam pravil itd.

A mi kdo lahko pomaga s kakšnimi linki in pa z vašimi izkušnjami o tem teku :?:

Hvala za pomoč.

lp, Blaž
Uporabniški avatar
 Tasko
#117036
bubi napisal/-a:Zivjo, Blaz!

Za zacetek si oglej tole:
http://www.orientacijska-zveza.si/index.php?id=8

Meni na levi skriva kar nekaj povezav do informacij, ki te zanimajo. Ce pa se kaj ostane, pa vprasaj in se bomo potrudili.

Klemen


Hvala za tole Klemen. Sicer sem tole že bral.. :wink:

Zanima me recimo, če je to znanje, ki ga dobiš na tej strani zadostno, da se lahko udeležim ene tekme?
Aha...in pa kakšno orientacijsko znanje je potrebno? Nekaj osnov s kompasom znam... :oops:
še eno kaj se recimo zgodi če zaideš oziroma se zgubiš.... :oops: :bum:


lp, Blaž
Uporabniški avatar
 bubi
#117050
Zivjo!

Kako se prvic spopasti s karto in kompasom ... Za zacetek si splaca pogledati simbole in jih prepoznati na karti. So sicer dovolj intuitivni, a vcasih pomaga, ce clovek ve, da rumena barva pomeni travnik, bela lahko prehoden gozd, zelena pa tezko prehoden gozd. Pomaga, da se ve, da so poti crne barve, da so crne barve tudi kamni, balvani, skalni skoki. Pomaga, ce prepoznas vrtaco (krogec z dvema padnicama na notranji strani) in hribcek (samo krogec), ki sta narisana z rjavo barvo, ki je uporabljena za plastnice.

Potem je tu en orientacijski zakon. Karto VEDNO uporabljamo pravilno orientirano. Skratka, vedno s pomočjo kompasa karto obrnemo proti severu. Tako bodo smeri, ki jih bomo "odčitali" s karte, ustrezale smerem, kot jih bomo videli na terenu (seveda ob predpostavki, da vemo, kje se nahajamo).

Če je prva tekma na težkem terenu, se splača prvič počasi na progo. Spremljati karto, okolico. Če je človek kolikor toliko pazljiv, se ne bo izgubil in bo v vsakem trenutku vedel, kje je. Pomembno je tu, da si prvič ne izberemo pretežke kategorije. Frustracije so lahko take, da človek obupa. :) Moja 2. tekma v življenju se je zgodila na najtežjem terenu pri nas. Sem sicer prišel čez, ampak - precej demotiviran.

Eni so na karti bolj talentirani, drugi smo pa malo manj. Nekdo bo porabil 1 leto, da bo osvojil 90% potrebnega znanja (no, predvsem izkušenj) pri gibanju na terenu, nekdo bo porabil pa nekaj let, da bo z enako lahkoto spremljal karto in šibal po terenu.

Več je težko reči ...

Izgubljanje v naših gozdovih ni ravno kritično. Mreža cest je precej gosta, tudi kakšno živo dušo najdemo sem ter tja. Poleg tega so karte običajno omejene z zelo jasnimi mejami. Vsaj na te se lahko skoraj vedno ulovimo. Če še malo spremljamo smer na kompasu, prav zares izgubljeni ne bomo.

Skrakta - začnite postopoma. Mogoče prvič v kategoriji C, potem lahko prav hitro v B. Pustite nekaj časa, da se vam izkušnje uležejo. Če je možno, mogoče prvič preskočite kakšen zelo kompliciran teren ... Pa ne bo večjih težav.
Uporabniški avatar
 DuleKTKV
#117066
Tasko, ti kar pogumno, imej telefon s sabo pa kaj za pojest, v enem ali dveh dnevih te bodo že našli :lol:

Ne, ne saj se hecam :) To kar prebereš na orientacijskih straneh in kar ja zdajle bubi napisal, kar zadošča za en tak seznanitveni tek. So pa še stvari, ki jih izveš na kraju samem, nekoliko se moraš komu vsiliti in ga poprositi za razlago. Npr. ne pozabi vprašati za "mikrolokacije" in kdaj štartaš, pa kako se uporablja mikročip (ne pozabi si ga sposoditi)!

Lahko pa stopiš do mene in ti jaz razložim, kar vem, me boš hitro spoznal, ker zgledam precej zgubljeno, drugi so vsi hudo skulirani.

Jaz računam za vsako vprašano neumnost samo 0,50€ 8)
Uporabniški avatar
 bubi
#117067
Jaz sem lani pri Eneji testiral neumna vprašanja, pa mi ni nič zaračunala. :) Tako da ja - kar pogumno do prvega orientacista. Mislim, da se bo težko našel kakšen, ki ne bo želel ničesar povedati. ;)
Uporabniški avatar
 Tasko
#117392
Hvala za napotke :D :D :D

@bubi: Pa še tole...kako je s temi kategorijami...a C naj bi bila najlažja? Kako to, da je potem najdaljša? :oops:

@DuleKTKV: Te bom probal najdt :wink:

lp, Blaž
Uporabniški avatar
 bubi
#117396
Na majhnih tekmah velja:

C je tehnično najlažja in po dolžini najkrajša. Namenjena je otrokom in začetnikom. Hm, ne vem, kje si zasledil, da je najdaljša. C proge so večinoma speljane po poteh, kontrolne točke se ponavadi nahajajo na križiščih ali nedaleč od poti (ponavadi tako, da je vsaj objekt, na katerem so, dobro viden s poti).

B je rekreativna kategorija. Namenjena je naprednejšim začetnikom in tistim, ki se jim zdi kategorija A predolga. Ponavadi vsebuje nekaj lahkih etap, vmes pa se znajde še kakšna težja kontrolna točka. Glede na (ne)iznajdljivost in (ne)pazljivost traserja se lahko zgodi, da bo na progi tudi kakšna zelo težka točka.

A je tekmovalna kategorija. Običajno vsebuje samo težke etape, katerim traser posveti največ časa. Je najdaljša in najbolj zanimiva. Namenjena je boljšim tekmovalcem.

Seveda je vedno potrebno upoštevati teren. Na težki kraški karti, zgornje zelo dobro velja. Nekje na Rožniku (čeprav ima tudi ta svoje trike, za katere rekreativni tekači, ki misli(m)jo da celega poznajo, ne vejo) je pa stvar povsem drugačna. Na mestni tekmi pa sploh. Skratka - na lažjih kartah ni težav, če se tudi kakšen zmerno izkušen novinec prijavi v A - zaradi dolžine.

Proge v orientaciji se ponavadi trasirajo glede na zmagovalni čas. Najboljši slovenski časi na hitrih kartah, se gibljejo med 6-8 minut na kilometer, na najtežjih kraških terenih pa ob pravilnem trasiranju tekmovalec ne bo boljši od 10 minut na kilometer.

V svoji prvi sezoni med orientacisti (2002) je bil moj povprečni čas na kilometer okoli 18:30. Čas zamgovalca v moji kategoriji pa 11:30. Tekmoval sem v kategorijah B in M21B v Slovenski ligi. Na težkih terenih sem ob veliko napakah prišel tudi do 30:00 na kilometer in več.

Po treh letih (2005) sem prilezel na 13:30 na kilometer, zmagovalec pa na 9:30. Zamenjal sem kategorijo (A in M21A); v rekreativnih ligah sem sicer na A prešel po letu in pol. V povprečju sem naredil za 10 minut tehničnih napak na tekmo. Samo dvakrat je bil moj kilometrski čas po gozdu (od 28 tekmovalnih dni) boljši od 10 minut, to se je zgodilo na Rožniku in nekje na Češkem, kjer je bil bolj tekaški teren in karta večjega merila.

Naslednje leto sem pa šel kar med elitaše in se pomeril kar s 4 svetovnimi prvaki. :) Moj faktor zaostanka je bil od 1.5 (na sprintih), do 2.0 po gozdu. Sem pa na kilometer napredoval do 11:00 (zmagovalci 7:30), po godzu sem kar redno padal pod 10:00, na sprintih pa tudi do 6:00.

Vedno ima pa človek lahko še slab dan in tudi po 6 ali 7 letih v orientaciji se mi še zgodi, da na kakšni tekmi naredim za 30 minut tehnične napake (torej, da se za 30 minut izgubim).

Ha. :) Letos imam pa po dveh tekmah (in to poškodovan in brez treninga) kar 8:30 na km. :D ;)

Mogoče bo komu koristilo teh nekaj avtobiografskih podatkov pri načrtovanju svoje kariere. :)

Seveda bolj talentirani in tekaško bolje pripravljeni fantje preskočijo tisto mojo 5-letno vmesno fazo. :)
Klemen

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA