polmaratoni, maratoni, gorski teki, kilometrine in kilometraže - lestvice take in drugačne ...

Moderatorji: AVI, lukkka, Dule

#288955
Odpiram novo temo/lestvico, ker bi takšna lestvica vnesla nekaj svežine in drugačnega pogleda na rezultate. Poleg tega me številke, ki jih nekateri dosegajo ob določenem tempu neverjetno fascinirajo.

Torej o lestvici in vpisovanju rezultatov. Prosim napišite koliko kilometrov ste pretekli pod določenim tempom. Recimo, da ima nekdo najboljši rezultat na 21km 1:40 in najboljši na 10km 38:40 (številke so izmišljene). Tako bi lahko napisal v stilu:
4min/km: 10km
5min/km: 21km
Če ima seveda dosti drugih vmesnih rezultatov, bi se lahko še malo prilagodilo vrednosti. Skratka vpišite najdaljšo razdaljo (zaokroženo navzdol na najbližji kilometer) katero ste kdajkoli odtekli s povprečnim tempom pod 4min/km in s povprečnim tempom pod 5min/km - številke so okrogle, zato je izračun povsem enostaven. Tempa 3min/km nisem omenjal, ker bi bile številke zelo majhne (čeprav najboljši maratonci pretečejo cel maraton pod tem tempom - torej bi bil za njih rezultat vsaj 42km), 6min/km pa iz podobnega razloga nisem napisal, ker bi bile številke pri nekaterih zelo velike. Ste pa vsi vabljeni, da po želji sporočite tudi ta dva rezultata.
Nazadnje spremenil štenga, dne 19 Sep 2012, 21:14, skupaj popravljeno 1 krat.
#288956
5 min/km: ca 21 km
4 min/km: 0 km

Zdi se mi, da bodo rezultati pokazali, da kdor lahko 10 (ali tudi le 5) km preteče v času pod 4 min/km, lahko v tempu 5 min/km teče tako rekoč v nedogled.
In obratno. Tudi za nekoga, ki je v tempu 5 min/km pretekel maraton, ni nujno, da zmore več kot 1 km v tempu 4 min/km. Jaz verjetno tega drugega nikoli ne bom zmogla, medtem ko je tisto prvo vsaj teoretično dosegljivo.
#288959
Se strinjam rezultati bodo sigurno zanimivi (če bo seveda dovolj forumašev vneslo podatke) in se bo lahko iz njih kakšne nauke potegnilo. V nedogled pa dvomim :P

Sam sem prej pozabil napisati svoje dosežke:
- 4min/km: 2km (se pa trudim, da bi mi uspelo preteči 3km v tem tempu)
- 5min/km: 7km (najdaljši tek do sedaj je bil 7,5km, je pa res, da veliko več takrat niti nebi šlo - bom pa sigurno povečal ta rezultat nad 10km).
#288961
Ne vem, če bo dosti rezultatov od ostalih. Kak pa naj nekdo ve, koliko časa lahko teče s tempom 4 min/km?

Npr. jaz tečem polmaraton cca. 3:45 min/km. Bi moral na naslednjem, ki ga bom tekel na polno, po koncu teči še toliko časa, da bi (povprečen) tempo padel na 4 min/km? :?

Edino, če bi naredil tak trening, da bi s tempom 4 min/km tekel do onemoglosti. Kaj takega pa dvomim, da se bom kdaj lotil 8)
#288962
Pomoje je mišljeno za približne številke, približen tempo. Je pa res, da je med tempom 3:45 in recimo 3:55 kar velika razlika.

Tudi ne vem kaj točno bi lahko ti rezultati pokazali saj je ogromno različnih dejavnikov, ki vpivajo na zmožnost uporabnika tečt 5 km ali 40 km. Govorim iz praktičnega vidika ne v teoriji.

Jaz recimo lahko pretečem 10 km v tempu 3:55, 21 km v tempu 4:06, in 69 km v tempu 5:07
#288963
Za 4:00 min/km ne vem kolk bi preteku... Pod tem tempom sem že maraton (točno 3:45 mislim da oziroma malenkost manj).
Za 5:00 min/km tudi ne vem, ker sem do sedaj pretekel najdaljšo razdaljo ravno maratonsko.

Če pa po razdaljah gledamo pa:
Za 10km - tempo 3:15 min/km
za 21km (polmaraton) - tempo 3:25 min/km

Fajn tema. Je pa tako, da itak za večino tekačev, ki jih tudi tako na videz poznamo vemo kolko tečejo, ker se redno udeležujejo tekmovanj in iz tam se večinoma vidi npr TF10ka je bila že ena taka prireditev. Je pa res, da je kar precej forumašev manjkalo.
#288970
spela* napisal/-a:Zdi se mi, da bodo rezultati pokazali, da kdor lahko 10 (ali tudi le 5) km preteče v času pod 4 min/km, lahko v tempu 5 min/km teče tako rekoč v nedogled.



To je dejansko res Špela. Za nekoga ki preteče maraton pod 4 min/km, je nekako easy aerobni tempo cca. 4:30 min/km. Tako da je najbrž 5 min/km za njega dokaj počasi in brez večjih muk.
#288992
andrejl napisal/-a:Ne vem, če bo dosti rezultatov od ostalih. Kak pa naj nekdo ve, koliko časa lahko teče s tempom 4 min/km?
Npr. jaz tečem polmaraton cca. 3:45 min/km. Bi moral na naslednjem, ki ga bom tekel na polno, po koncu teči še toliko časa, da bi (povprečen) tempo padel na 4 min/km? :?
Edino, če bi naredil tak trening, da bi s tempom 4 min/km tekel do onemoglosti. Kaj takega pa dvomim, da se bom kdaj lotil 8)

Živjo, mišljeno je koliko je bilo max km, ki ste jih kdajkoli pretekli pod določenim tempom. Torej je za tvoj primer 21km (razen, če je bil kdaj kak daljši tek pod tem tempom). To sem tako napisal:
štenga napisal/-a:Skratka vpišite najdaljšo razdaljo (zaokroženo navzdol na najbližji kilometer) katero ste kdajkoli odtekli s povprečnim tempom pod 4min/km in s povprečnim tempom pod 5min/km - številke so okrogle, zato je izračun povsem enostaven.

Zdaj hipotetično je težko govoriti, verjamem pa da nekdo, ki odteče 21km s tempom 3:45, da verjetno lahko 25 ali pa 30km pod 4min/km (ali pa še dosti več) - samo to je špekuliranje. Saj pač ni važno štejejo samo dejanski dosežki (katerikoli dosežek, ni treba gledati rezultatov samo iz tekem).

ris9 napisal/-a:Za 4:00 min/km ne vem kolk bi preteku... Pod tem tempom sem že maraton (točno 3:45 mislim da oziroma malenkost manj).
Za 5:00 min/km tudi ne vem, ker sem do sedaj pretekel najdaljšo razdaljo ravno maratonsko. Fajn tema....

Ris9 iskrene čestitke z moje strani. Tisti, ki je sposoben preteči maraton s tempom pod 4min/km je zame dosegel neverjeten dosežek. To je to - čisto tekaško srce, dosežki in zmogljivosti - vse se poklopi - moč, kondicija, glava in pripravljenost. Je pa za to temo v zgornjem primeru takole:
4min/km: 42km
5min/km: 42km (čeprav nihče ne dvomi, da bi bila ta cifra lahko dosti višja).

Bi bilo zanimivo videti, da se še kak ultraš opogumi... :clap: .
#289055
sitrader napisal/-a:
spela* napisal/-a:Zdi se mi, da bodo rezultati pokazali, da kdor lahko 10 (ali tudi le 5) km preteče v času pod 4 min/km, lahko v tempu 5 min/km teče tako rekoč v nedogled.



To je dejansko res Špela. Za nekoga ki preteče maraton pod 4 min/km, je nekako easy aerobni tempo cca. 4:30 min/km. Tako da je najbrž 5 min/km za njega dokaj počasi in brez večjih muk.


Seveda to ne drži. Vsak tempo je omejen z razdaljo. Nič ni v nedogled, čeprav vem, da Špela ni mislila to dobesedno. Tempo z razdaljo pada iz 5:00 na 6:00 in 7:00 pa 8:00 in če je že lestvica, bi lahko bile tudi te vrednosti zapisane, drugače je vse skupaj brez veze. Na TF je veliko takšnih, ki Celje - Logarska ne pretečejo v tempu 6:00, ozirama je takšnih večina.
#289059
ZdravkoC napisal/-a:Seveda to ne drži. Vsak tempo je omejen z razdaljo. Nič ni v nedogled, čeprav vem, da Špela ni mislila to dobesedno. Tempo z razdaljo pada iz 5:00 na 6:00 in 7:00 pa 8:00 in če je že lestvica, bi lahko bile tudi te vrednosti zapisane, drugače je vse skupaj brez veze. Na TF je veliko takšnih, ki Celje - Logarska ne pretečejo v tempu 6:00, ozirama je takšnih večina.

ZdravkoC sem napisal, da kdor želi lahko sporoči tudi razdalje za 3min/km in 6min/km (lahko tudi za več)...
96km teka v tempu pod 5min/km - noro :clap:
#289110
ZdravkoC napisal/-a:
sitrader napisal/-a:
spela* napisal/-a:Zdi se mi, da bodo rezultati pokazali, da kdor lahko 10 (ali tudi le 5) km preteče v času pod 4 min/km, lahko v tempu 5 min/km teče tako rekoč v nedogled.



To je dejansko res Špela. Za nekoga ki preteče maraton pod 4 min/km, je nekako easy aerobni tempo cca. 4:30 min/km. Tako da je najbrž 5 min/km za njega dokaj počasi in brez večjih muk.


Seveda to ne drži. Vsak tempo je omejen z razdaljo. Nič ni v nedogled, čeprav vem, da Špela ni mislila to dobesedno. Tempo z razdaljo pada iz 5:00 na 6:00 in 7:00 pa 8:00 in če je že lestvica, bi lahko bile tudi te vrednosti zapisane, drugače je vse skupaj brez veze. Na TF je veliko takšnih, ki Celje - Logarska ne pretečejo v tempu 6:00, ozirama je takšnih večina.


V nedogled seveda ni mišljeno dobesedno, ampak, recimo, nekje do maratonske razdalje.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA