hoja v hribe in po hribih, pohodi, planinarjenje, uživanje v gozdovih in nad njimi, ...

Moderator: Vlajko

#368180
Ugotavljam, da ogromno ljudi uporablja Stravo. Velik delež ljudi tudi nima zaprtih svojih GPX sledi, čeprav na prst ocenjeno je takih blizu 40 %. Glede na to, da načrtujem Pisateljsko pešpot po Slovenji (klik), sem našel že kar nekaj novih rešitev za potek trase okoli Beltincev, Murske Sobote in od Ptuja do Polskave s pomočjo GPX sledi, ki so jih delili uporabniki Strave. Od Ptuja do Polskave se pomagam s sledmi enega najboljših kolesarjev Tadeja Pogačarja.

Še vedno pa mi ostaja trd oreh glede trase področje od Ilirske Bistrice, Starega trga pri Ložu, Loški potok, Cerknica preko Blok. Prav tako pa iz Sežane proti Ilirski Bistrici.

Slika
#368182
V zdajšnjih časih je to popolnoma na drugem nivoju in minimalno časovno potratno. Samo v slo sem kreiral preko 1000 km poti in jih že prevozil, pa to niso bile glavne kolesarke poti, stanske, makedamske. uporaba Heatmaps na stravi, (samo plačljiva verzija) ti da ogromno možnosti. Takoj vidiš kje se da s kolesom in ne samo to, še če je makedamska in naklon. Določiš si regijo in samo narišeš po svoje in greš. Tenko označene redke poti so za tiste tapogumne, krepke, debele so pa tiste turistične
#368191
Na razpolago imam najboljšo možno tehnologijo, ki trenutno obstaja za vpogled v poti, to so LIDAR posnetki Slovenije. Vidim praktično skoraj vse steze, makadamske, asfaltne ceste in kolovoze. Na teh LIDAR posnetkih se ne vidi samo tiste steze, ki imajo okoli nič višinske razlike, kar pomeni, da je čista "miza". Ali drugače povedano, na morski gladini, ki ne bi bila nič razburkana, se ne bi videlo nobene sledi, ki bi pomenila stezo, grapo, sotesko ... Hudič pa je v detajlih.

Zamišljajte si, da morate trasirati 1600 km poti po Sloveniji, pri čemer morate hoditi mimo cirka 90 točk domovanj slovenskih pisateljev. Govorim o Pisateljski pešpoti po Sloveniji. Noben pohodnik ne želi hoditi po prometnih cestah, razen če druge možnosti ni. Ne želi pa naredil več kilometrski ovinek . Ko to že iz pisalne mize ugotoviš in to dejstvo potrdiš tudi na terenu, veš da to zmanjšuje kakovost pohodniške poti. Ker sem že trasiral z GPX sledjo Pisateljsko pešpot iz Lukovice pri Domžalah do Mosta na Soči (Gorenjske etape in Goriške etape), lahko povem, da so taki prometni odseki, ki se jih ne da izogniti na relacijah: Brode v Poljanski dolini-Visoko; Podnart-Lipnica in Moste pri Žirovnici-Jesenice.

Poleg tega se srečuješ z dejstvi, da imaš od ene pisateljske točke do druge na razpolago več poti. Možno pa je, da katero od njih spregledaš. Katero sedaj uporabiti, ker jih še nisi videl v naravi? V teh primerih pa ti lahko pomagajo ljudje, ki poznajo tiste kraje oziroma hodijo, kolesarijo, tečejo po stezah, cestah ... V teh primerih pa je Strava zelo uporabljiva, ker ljudje nudijo nekaj teh možnosti. Tu pa lahko uporabimo pregovor: čitaj kartu i pitaj seljaka.

Moj predlog je bil, da bi vsi ljudje, ki poznajo določeno področje Slovenije, preko GPX posnetka pokazali, kje bi bilo idealno hoditi glede na mojo načrtovano pot, vendar odziva ni bilo. Več ...

Na ta način, bi lahko zelo hitro prišli do trase Pisateljske pešpoti po Sloveniji, ki bi bila maksimalno kakovostna.

Za konec pa naj povem še zgodbo, kaj te tudi lahko ustavi na poti. Iz Podnarta do Krope sem načrtoval pot mimo Češnjice pri Kropi do Lipnice. S prijateljem sva se kar mučila po poteh mimo vasi, ki tečejo vzporedno z regionalno cesto: Podnart-Kropa, kajti asfaltna cesta se je ves čas dvigovala oziroma spuščala, kajti smo že na obronkih hribovja, ki se razteza iz Kranja proti Dražgošam. Ko pa sva prišla do jugovzhodnega dela Češnjice, je bila makadamska cesta zagrajena zaradi pašnika. Bila pa je edina pot, ki je vodila do neugodnega gozda na obronkih Jelovice, ki bi naju verjetno pripeljala do Brezovice.

Nekdo bi rekel, saj se lahko gre po planinski stezi iz Češnjice nad Brezovico, pa potem spustiti do nje. To je res. Vendar etapa iz sv. Tomaža do Lipnice je dolga po kilometrih in težka glede na spuste in vzpone. Potem pa bi si pohodnik še na koncu utežil pot, kar je praktično neizvedljivo, razen za vrhunske daljinske tekače kot so Marjan Zupančič, Klemen Trilar ...
#368256
Ko se zadeve normalizirajo in odprejo meje, je tukaj nekaj tekaških namigov za potep po notranjskih hribih, dotično opisujem Javornike - skrivnostne, mogočne in z neomejeno možnostmi za nabiranje kilometrov .

https://drustvo-sovica.si/neznane-tekas ... kov-i-del/

Na povezavi so tudi GPX-i, sicer pa si jih lahko snamete tudi direktno z moje Strave, kjer imate malo morje zanimivih tekaških poti:
https://www.strava.com/athletes/47730436
#368268
Na Javornikih sem bil do sedaj dvakrat. Že pred veliko letih na vojaškem vadbišču Poček, kjer smo streljali z minometalcem 120 mmm. To je moralo biti okoli leta 1985. Pred nekaj leti sem se s prijateljem odpravil iz Postojne do Pivke po nekdanji trasi Slovenske planinske poti. V glavnem pa mi je to pogorje nezano, ki ga lahko opazujemo, če se peljemo po avtocesti iz Vrhnike proti Postojni. Ker je področje neposeljeno, mora to biti raj za divje živali vseh vrst od divjadi do divjih zveri.
#368270
jcerni napisal/-a:...

Za konec pa naj povem še zgodbo, kaj te tudi lahko ustavi na poti. Iz Podnarta do Krope sem načrtoval pot mimo Češnjice pri Kropi do Lipnice. S prijateljem sva se kar mučila po poteh mimo vasi, ki tečejo vzporedno z regionalno cesto: Podnart-Kropa, kajti asfaltna cesta se je ves čas dvigovala oziroma spuščala, kajti smo že na obronkih hribovja, ki se razteza iz Kranja proti Dražgošam. Ko pa sva prišla do jugovzhodnega dela Češnjice, je bila makadamska cesta zagrajena zaradi pašnika. Bila pa je edina pot, ki je vodila do neugodnega gozda na obronkih Jelovice, ki bi naju verjetno pripeljala do Brezovice.

Nekdo bi rekel, saj se lahko gre po planinski stezi iz Češnjice nad Brezovico, pa potem spustiti do nje. To je res. Vendar etapa iz sv. Tomaža do Lipnice je dolga po kilometrih in težka glede na spuste in vzpone. Potem pa bi si pohodnik še na koncu utežil pot, kar je praktično neizvedljivo, razen za vrhunske daljinske tekače kot so Marjan Zupančič, Klemen Trilar ...


Med Češnjico in Brezovico obstaja prehod, a ste ga zgrešili.
https://pasteboard.co/JF1h6Ts.png

Precej boljša varianta od Podnarta do Lipnice pa bi bila po SV robu Dobrav. Steze in poti po in ob gozdu, zanimiva pokrajina (konglomeratni kras), precej lepih razgledov (dolina Save, Kravanke, Alpe, Jelovica...).
https://pasteboard.co/JF1gN2H.png
tukaj mimo: https://www.hribi.net/gora/stovc_stolec/21/3248

lp
#368273
Najprej se vam lepo zahvaljujem, da ste mi posredovali zemljevid pohoda: Podnart-Lipnica.

Sem trasiral 1.5 etapo slovenske pisateljske pešpoti: Sv. Tomaž-Lipnica po vašem predlogu skozi Blejsko Dobravo Ta del moram še prehoditi, da ga testiram v realnosti. Kot sem videl na zemljevidu pot poteka nekako po sredini bregu. LIDAR posnetek je prav na strmini zatemnen, zato ni vidna steza. Vidna pa je na zemljevidu Slovenije 1:5.000. Vendar te steze so lahko malo višje ali nižje. Sem pa opazil, da gre še ena bolj izrazita steza nekoliko nižje. Morda tudi nima prav.
#368274
Območje je prepredeno s stezicami in potmi. Vse (iz različnih razlogov) niso razvidne iz lidarja), kaj šele iz zemljevidov. Po mojem mnenju je najbolj (bolj kot Lidar) uporaben pripomoček Strava Global Heatmap (odtisi vseh Strava aktivnosti):
https://www.strava.com/heatmap#14.38/14 ... 45/hot/all

Predlagan odsek poti Podnart - Lipnica sem na tem zemljevidu označil z modro linijo:
https://pasteboard.co/JFauHmQ.png

LP
#368275
Strava Heatmap, kar nisem poznal do danes, je zelo uporaben pripomoček. Ali je to popolnoma brezplačno? Ali se lahko z drugo barvo označi vsaka želena pot, steza? Sem videl, da ste to vi naredili. Če prav razumem, se notri vključijo vse steze, poti ..., ki so bile objavljene na Stravi.
#368276
jcerni napisal/-a:Strava Heatmap, kar nisem poznal do danes, je zelo uporaben pripomoček. Ali je to popolnoma brezplačno? Ali se lahko z drugo barvo označi vsaka želena pot, steza? Sem videl, da ste to vi naredili. Če prav razumem, se notri vključijo vse steze, poti ..., ki so bile objavljene na Stravi.


Strava je v osnovni varianti brezplačna. Kako močno posamezna pot "žari" je odvisno od "obljudenosti" le te. Več, kot je bilo opravljenih aktivnosti na določenem odseku, bolj je debel in žareč (vroč). Možno pa je nastaviti več parametrov: barvo, vrsto aktivnosti, intenziteto pokrivnosti in vrsto podlage (zemljevid, DOF).
Svojo linijo sem pa le naknadno narisal v slikarju :)
#368278
Strava heatmaps je edini razlog, da sem subskriber na Stravi. Šele plačljiva verzija prikaže pravo moč heatmaps. lahko kreiraš GPX pot, lahko preveriš naklon poti, procent klancev in ultra uporabno je tudi, da vidiš, al je asfalt al ne. Hitro oceniš, a greš loh s specialko, al z mautičem al pa samo polnovzmeten :)

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA