hoja v hribe in po hribih, pohodi, planinarjenje, uživanje v gozdovih in nad njimi, ...

Moderator: Vlajko

Uporabniški avatar
 tadejk
#165712
LP

Mislim, da se preveč posvečamo temu ali je kombinacija derze+palice dovoljena ali ne. V bistvu tudi z "planinskimi" derezami lahko hodimo s palicami.

Bolj pomembno je kdaj in kje. Načeloma dereze pri zdrsu (ko že zdrsnemo) prav nič ne pomagajo, ampak samo cepin in veliko znanja, o katerem tudi ni bilo veliko govora.

Pa da ne bom čisto izven teme. Za takšne lahke ture je primerno tudi Pohorje (Ribniško pohorje, Areh, Kope) ali pa Kozjak (Košenjak, Sv.Duh, Žavcarjev vrh,...). Sigurno ni potrebe po derezah :)

Tadej
 klas
#165725
Eno je padec na ledeni površini po tleh - tukaj za pomoč (prevencijo) uporabljamo dereze (največ male - mačke), za ravnotežje (ali nasploh) pa lahko tudi palice. To velja vsepovsod, tudi na ledenih pločnikih sredi Ljubljane, na ravnini, hribčkih, gor in dol po ledenih gozdnih poteh, povsod tam, kjer, kamor smo pogrnili, tudi ostanemo.

Drugo je zdrs na strmi ledeni ali snežni površini, ko začnemo drseti vse hitreje. Za prevencijo padca (zdrsa) se uporabljajo (najbolje prave) dereze in cepin (za ravnotežje, sidranje ipd.). Ko pa pademo in začnemo drseti, se vsake dereze nato lahko izkažejo za nevarne, saj pri nekontroliranem drsenju lahko pride z njimi do samopoškodbe in nenadnih, še bolj nekontroliranih sprememb smeri. Takrat se skušamo namestiti v čimbolj ugoden položaj (noge držati višje) in delo prevzame cepin, s katerim se naj bi ustavili - potrebna je prej vaja na nenevarnih strminah. Palice seveda tam nimajo kaj iskati, saj se s palico še noben ni ustavil (prerahla).

Na Šmarno goro in enostavne izlete pozimi torej komot z mački in palicami (večji problemi bodo "z mačkom" in brez palic), na strmine pa le v popolni zimski alpinistični opremi.
Uporabniški avatar
 Vlajko
#165750
Mislim, da se je ta tema nekoliko sprevrgla in vse bolj postaja podobna nekaterim debatam na PZS forumu. :(

Moje mnenje je, da je ta tema odprta za pomoč planincem - začetnikom, ki si želijo obiskovati nezahtevne planinske cilje, tam pa v tej fazi, roko na srce, vseeno ne potrebujejo ravno popolne varovalne opreme. :)

Pa tudi mi, "izkušeni" svetovalci jih nikar v zimskih razmerah ne pošiljajmo na Veliki vrh, Stol, Storžič, Grintavec, Brano ali Malo Mojstrovko, kjer brez popolne zimske opreme, vključno z lavinsko žolno nimajo kaj iskati, saj je zagotovo še ne znajo uporabljati, temveč pri svetovanju "raje ostanimo" v lahkem sredogorju ter okoliških hribčkih. :idea:

Ko pa bodo zbrali malo več poguma ter se ozrli tudi proti nekoliko višjim ciljem, bomo pa prilagodili naše nasvete temu. :wink:
Uporabniški avatar
 Bojan Ambrožič
#165760
Meni pa ni jasno zakaj ste rabili dereze na Velikem vrhu. Dereze so za led in veliko strmino, ne pa za sneg. :bum: No vsaj jaz bi na Velki vrh šel gotovo brez njih.

Če bi se kdo zvrnil bi, se v tem primeru prej poškodoval z njim, kot brez njih. V tem primeru bi bilo najpametneje iti samo s cepinom. Če ne drugega pa vsaj samo s palicami.
Uporabniški avatar
 Andreja_T
#165769
Tole bi si blo treba dvakrat prebrat...
športnik napisal/-a:Malo v razmislek - za tiste, ki mislijo, da z vsakimi derezami lahko povsod hodijo: http://www.gore-ljudje.net/novosti/35516/

Pa morda še tale zgodba. Morda bo komu celo v poduk! http://www.gore-ljudje.net/novosti/41618/


@Vlajko: za "začetnike, ki si želijo obiskovati nezahtevne planinske cilje", zimske razmere, pri katerih je vedno(!) možnost, da bo treba uporabljat dereze, po mojem mnenju, niso primerne. Začetnik naj se loti letnih vzponov po kopnem in postopoma napreduje z znanjem in s kondicijo.

Tudi v "lahkem sredogorju" (šmarna gora kljub svojemu imenu med gore ravno ne spada) te pozimi lahko majhna nepazljivost stane kakšnega zloma ali celo življenja! Ne podcenjujte zime. Dostikrat se ljudje polomijo na kucljih okoli 1000mnm ravno zaradi neprimerne opreme, ki jo imajo po možnosti še v nahrbtniku.

Razlagat tu, kako se ustavljat s cepinom nekomu, ki ga še ni držal v roki, je brez pomena. Takega znanja se lahko naučiš edino na terenskih vajah.

Nadalje: tudi s 4-zobimi (ki so pomojem primerne le za v gmajno, ko greš zajcem stajo pucat za hišo) ali 6-zobimi (te so primerne za nizke hribčke z lahkimi pristopi) "derezami" se je treba naučiti hoditi, sicer lahko (po lastnih izkušnjah, k sreči sem kot začetnik padla na terenskih vajah) kaj hitro telebneš na nos tudi na ravnini.

Cepin in razmeram primerne dereze niso popolna ampak osnovna oprema.

Kdor hodi z derezami s pravilno tehniko, mu bodo palice že same po sebi najbrž odveč, ker je pri "taširoki" hoji težko z njimi manevrirat v neenakomernem ritmu hoje; na mestih, kjer je potrebna opora, se opiraš na cepin. Načeloma naj se palice ne bi uporabljale skupaj z derezami, ker se ob padcu z njimi ne da ustaviti, vendar je tu več dejavnikov; recimo če se z derezo kam zapneš (v hlače ali čevelj...) se ti ponavadi ob lovljenju sploh ob sestopu med noge zaplete še palica in lahko res grdo padeš.

Druga stvar je seveda hoja praktično po ravnem, kjer zadostujejo "dereze" (ki to pravzaprav niso) iz prvega športnikovega linka. Te so seveda z lahkoto združljive s palicami.

Dereze so za led in veliko strmino, ne pa za sneg. No vsaj jaz bi na Velki vrh šel gotovo brez njih.

To ne drži! Ko se odpravljaš iz doline ne veš, kakšne so razmere na vrhu. Ko sonce posije na "nedolžen" sneg in potem zmrzne, se na njem naredi skorja ledu. Led je lahko tudi samo na majhnem območju, recimo če je planinec pred tabo polil pijačo, ali pa se led naredi samo na izpostavljenih območjih. Srčno upam da se ali hecaš ali si zamešal imena. Veliki vrh ima 2088m.n.m. in spada pozimi med zahtevne vzpone.

@mojculja in še kdo: obstajajo seveda lažje poti, pri katerih je fajn pozimi imeti pomožne derezice s sabo in se obenem lahko komot uporablja tudi palice. Gre za poti z majhnim naklonom po celi poti, za lahke poti na nizke hribe. Do Komne recimo cepin ni potreben v nobenih razmerah. Se mi pa tudi tu zdi fajn, da se kakega znalčka povpraša o opremi in uporabi le-te.

Začetnikom bi svetovala naj se najprej pridružijo lažjim organiziranim izletom po kopnem, ki jih imajo planinska društva, ali pa naj s seboj vzamejo nekoga, ki ima izkušnje s hojo v hribe. Ko pridobiš nekaj osnovnega znanja, se lahko lotiš lažjih vzponov iz že omenjene literature (Družinski izleti, Izleti po Lj. in okolici in podobno), med katere za začetnike NE sodijo brezpotja in slabo označene poti, kakšni zimski vzponi in podobno.

Še enkrat:
MirkoL napisal/-a:V lepem vremenu in ugodnih snežnih razmerah je tudi marsikatera resnejša tura nezahtevna, se pa lahko v 15 minutah vse spremeni.

Večina zgornjega romana je namenjena temu, da vsak zase premisli, kakšnim razmeram je dorasel s svojim znanjem in sposobnostmi. Ko svetujemo zimske vzpone v gore, ki so lahko pravljični, se moram vedno spomniti, kako opremljene ljudi srečujem na svojih izletih. In po temu sodeč, taka opozorila niso odveč.

Brez zamere zaradi dolžine ter mojih osebnih prepričanj in lep pozdrav...
Uporabniški avatar
 IRA
#165776
Hvala za vse nasvete in napotke!

Prvih "bolj zaresnih" korakov v hribe se bom verjetno res lotila šele spomladi ... klinc, ziher je ziher :twisted:

Mi je pa simpatično že samo ime knjige "družinski izleti" ... predvidevam, da če je dost "varno" za otročke, bo tut za moje začetniške korake!

Bom poročala, ko se bo kej začel dogajat na tem področju ... pol bom itak polna vseh mogočih vprašanj :wink:

Lp
Uporabniški avatar
 Hojca
#165778
Hvala vsem za napotke okrog uporabe derez.

Sem se pa odločila, da bom kar pomlad počakala al pa jo na primorski konec mahnila.

LP,
Mojca
Uporabniški avatar
 športnik
#165780
Bojan Ambrožič napisal/-a:Meni pa ni jasno zakaj ste rabili dereze na Velikem vrhu. Dereze so za led in veliko strmino, ne pa za sneg. :bum: No vsaj jaz bi na Velki vrh šel gotovo brez njih.

Res odlično razmšljanje za nekoga, ki hodi v alpinistično šolo... :shock:

No, jaz sem zaključil z debato tukaj!
Uporabniški avatar
 Bojan Ambrožič
#165783
Dereze so za led in veliko strmino, ne pa za sneg. No vsaj jaz bi na Velki vrh šel gotovo brez njih.

To ne drži! Ko se odpravljaš iz doline ne veš, kakšne so razmere na vrhu. Ko sonce posije na "nedolžen" sneg in potem zmrzne, se na njem naredi skorja ledu. Led je lahko tudi samo na majhnem območju, recimo če je planinec pred tabo polil pijačo, ali pa se led naredi samo na izpostavljenih območjih. Srčno upam da se ali hecaš ali si zamešal imena. Veliki vrh ima 2088m.n.m. in spada pozimi med zahtevne vzpone.



Se strinjam. Dereze so v visokogorju pozimi vedno obvezno v nahrbtniku. Samo v danem primeru bi pa šel jaz raje brez. Veliki vrh prav gotovo ne spada med zahtevnejše vzpone (po tej poti, kot so šli oni). Veliki vrh je eden tistih dvatisočakov, ki so pozimi relativno lahko dostopni.
Uporabniški avatar
 iverson
#165785
Ooo kriza, ste se zapičli v te dereze!
Bojan pejd gor boš vidu kakšne so razmere... a prav!? Po gazi gredo tudi turni smučarji in zapegla tisto stezico, čez dan sije sonce sneg preoblikuje ter zmehča nato zvečer vse zmrzne in zjutraj maš fino ledeno zgoraj pa napihan sneg. Malo neprevidnosti in se spelješ. In ko se spelješ tam dol ni ravno hec se ti ne zdi.

Če pa misliš da so dereze samo za plezanje si se pa prekleto zmotil...Že dosti slabo da to rečeš kot bodoči alpinist... :?

Zaključujem debato tukaj...
Uporabniški avatar
 Bojan Ambrožič
#165789
Glede na fotke ni videt, da bi blo kej leden. Če se zgodi da gaz zmrzne greš pač malo izven gazi. Jaz sem jo z Velikega vrha usekal direktno do Kofc (navzdol grede).
Uporabniški avatar
 iverson
#165793
Sej zaradi takih strokovnjakov potem poslušam zdrsnilo mu je, omahnil je... Pozimi je pa ta smer res ena bolj varnih, ker ljudje tud niso neumni.

Ne lezejo pozimi čez S steno po plezalni poti veš...
Uporabniški avatar
 športnik
#165813
Iverson, saj veš, ponavadi mora bit tako, da se mora prvo kaj zgodit, nato začnejo ljudje malo pametno razmišljat! :?

In če se prav spomnim, je v lanski zimi žal preminulo kar nekaj odličnih alpinistov v slovenskih gorah, kateri so šli v gore ob neprimernih "nerazmerah" (beri - takoj po sneženju v stene ali grape....).. Kaj jih tako učijo v alpinističnih šolah? Verjetno, da ne!

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA