hoja v hribe in po hribih, pohodi, planinarjenje, uživanje v gozdovih in nad njimi, ...

Moderator: Vlajko

Uporabniški avatar
 vencelj
#358695
Letošnji festival gorniškega filma, ki bo potekal od 26. 2. do 4. 3. na štirih prizoriščih prinaša na platna nekaj zanimivih filmov. Mojo pozornost je pritegnil predvsem film Hitre noge ( https://gorniski.si/program/hitre-noge/ ) z nam, tekačem, znano tematiko:

Ljudstvo Tarahumara živi v nedostopnih kanjonih severozahodne Mehike in zanje je tek pomemben del kulturne tradicije. V 90. letih prejšnjega stoletja sta dva njihova tekača nastopila na več ultramaratonih v ZDA, kar jima je prineslo mednarodno prepoznavnost.


Največ smo o tem ljudstvu tekačev lahko izvedeli pred leti, ko je izšla knjiga "Rojeni za tek", leta 2011 tudi v slovenskem prevodu. Seveda je bila takrat knjiga deležna svoje teme na :TF)
viewtopic.php?f=23&t=19060

Vse informacije o festivalu, celoten program in nakup vstopnic pa na spletni strani https://gorniski.si/

Slika
 TONEK
#358697
V soboto in nedeljo pa predvajajo nagrajene filme festivala. Vstopnice so po 5€.
Zares odlični gorniški filmi.
Uporabniški avatar
 vencelj
#358715
Šel sem skozi program festivala, računal sem, da bi morda izpostavil še katerega od filmov, ampak raje ne bom...mislim, da gre za res dober izbor in je bolje, da si vsak sam izbira, kaj mu bolj ustreza oz. kaj bi si ogledal.

Program: https://gorniski.si/prog/

Slika
 TONEK
#358818
Ja, tile ¨Tarahumarci¨ so zares od sile. Ko bi imel le % njihove volje in vztrajnosti.
Sicer sam film ni kakšna umetnina, je pa dragocena izpoved tega mehiškega ljudstva.
Naj navedem samo nekaj točk iz fima:
-Bil sem samo drugi (160km), ker so se mi strgali jermeni pri opankih.
-Nike je hotel promovirat svojo firmo in je enega Tarahumarca obul v svoje copate. Po nekaj kilometrih jih je odvrgel in nadaljeval v svojih opankih.
- Na tekmi v Švici (67km) ni zmagal. ¨..je bila prekratka tekma.¨
-¨...na začetku tečejo vsi hitro, kot da so že pred ciljem¨

O, kako znana resnica je v tej zadnji tekačevi izjavi. :(
Nazadnje spremenil TONEK, dne 01 Mar 2018, 21:19, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
 ZdravkoC
#358841
TONEK napisal/-a:Ja, tile ¨Tarahumarci¨ so zares od sile. Ko bi imel le % njihove volje in vztrajnosti.
Sicer sam film ni kakšna umetnina, je pa dragocena izpoved tega mehiškega ljudstva.
Naj navedem samo nekaj točk iz fima:
-Bil sem samo drugi (160km), ker so se mi strgali jermeni pri opankih.
-Nike je hotel promovirat svojo firmo in je enega Tarahumarca obul v svoje copate. Po nekaj kilometrih jih je odvrgel in nadaljeval v svojih opankih.
- Na tekmi v Švici (67km) ni zmagal. ¨..je bila prekratka tekma.¨
-¨...na začetku tečejo vsi hitro, kot da so že pred ciljem¨

O, kako znana resnica je v tej zadnji tekačevi izjavi. :(


Ja, tudi meni so te stavki ostali, pa še kaj drugega ... govorijo počasi, kot da imajo celo življenje čas govoriti en stavek.
Je rekel, da so trami v hiši že prhki in jih bo treba zamenjat ... potem je pokazalo hišo. Takšno hišo bi lahko naredil vsak dan eno, ne vem zakaj imajo trhle trame :-) očitno ne delajo drugega, kot da ves dan brcajo leseno kroglo.
Zanimivo, imajo zelo dobro naoštreno sekiro :-)
Ko si enkrat sit naše "civilizacije", bi šel kar med njih živet :--
 TONEK
#359037
V sobotni prilogi Dela (17. 3.) je na treh straneh opis tega mehiškega ljudstva.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA